Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Založit raději s.r.o., nebo OSVČ? Přehled, podle čeho se jednoduše rozhodnout

inzerce
Před 1 rokem

V Česku je aktuálně přes 1 milion aktivních OSVČ (2 miliony celkem) a vedle nich kolem půl milionu společností s ručením omezeným, tedy s.r.o. Obě podnikatelské varianty samozřejmě mají svá pro a proti. Kdy tedy zvolit pro start podnikání OSVČ a kdy se nabízí zvážit založení s.r.o.? Více v článku.

Založení OSVČ– komu všemu se vyplatí?

Ve zkratce se živnost se hodí spíše pro začínající a menší podnikatele, kteří nečekají v účetnictví žádné velké složitosti, zároveň chtějí využít výdajové paušály, nebudou mít hned obrovské obraty a vyplatí se jim u daňového přiznání využít slevy na poplatníka (lze si spočítat v online kalkulačce).

Dobré je u této formy podnikání vědět, že výplata zisku je jednodušší a jeho zdanění pouze jedno, vedení účetnictví není náročné, při nižších ziscích výhodnější než s.r.o. Ovšem člověk jako OSVČ podniká na vlastní jméno a za případné chyby ručí svým majetkem (u s.r.o. jen majetkem firmy).

V Česku je zahájení podnikání jako OSVČ otázkou pár formalit a komunikace s několika málo úřady. Konkrétně to bude chtít zastavit se na živnostenském úřadu a vyřídit si nezbytné oprávnění. A dále se přihlásit k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. A nesmíme opomenout registraci k dani z příjmu.

A kdo v ČR vůbec může začít podnikat? Každý, kdo splňuje potřebné podmínky. Tedy svéprávnost (plnou), bezúhonnost a požadavek na odbornou způsobilost, pokud ji zákon u živnosti vyžaduje. Případně je nutné si sehnat odpovědného zástupce. A kromě těchto podmínek ještě pár dalších…

OSVČ si většinou zvládne založit každý sám (ač existují výjimky) a cena se pohybuje kolem 1.000 Kč. Pokud víte, že to ve vašem případě bude zapeklité, nebo s vyřizováním nechcete ztrácet čas a nervy, můžete založení OSVČ nechat na odbornících a mezitím řešit pro své podnikání přínosnější věci.

Založení s.r.o. – jasná volba pro zkušené…?

Oproti OSVČ společnost s ručením omezeným často vzbuzuje větší důvěru a zdání profesionality, bývá vhodnější pro širší záběr podnikání a lépe chrání před mnohými nástrahami podnikání díky omezenému ručení za závazky. Výhodnější ohledně daní pak bývá v případě zisků v řádech milionů.

U této formy podnikáte nikoli na své jméno, ale pod názvem své společnosti. Do budoucna tak není závislá jen na vaší osobě a můžete zvážit i předání jejího vedení. A díky specifikům s.r.o. můžete také zaměstnatpotřebné zaměstnance na ty profese, které neovládáte, zatímco firma zdárně poroste.

Před založením této formy podnikání je vhodné zvážit, že výplata zisku je zde náročnější, zdanění de facto dvojí, vedení účetnictví bývá složitější a založení na vlastní pěst je často administrativně, časově i finančně o něco náročnější než u OSVČ. Zvlášť se může zkomplikovat u složitějších případů.

Pokud zvolíte založení s.r.o. po své ose, počítejte, že si budete muset načíst aktuální informace, absolvovat až 10 návštěv (úřady, banka, soud a notář) a probrat se cca 13 dokumenty. Mj. budete muset vymyslet i název firmy a vyřešit smlouvu. Cenově založení vychází na cca 10.000 Kč (kolem 5,5 tisíce Kč za notářský zápis a dále poplatek za živnost a za případný pronájem virtuálního sídla).

V případě komplikovanějších typů podnikání rozhodně stojí za uvážení delegovat starost o založení s.r.o. na odborníky, čímž se můžete vyvarovat velmi drahým chybám. A také ušetřit spoustu času!

Sídlo firmy a místo podnikání – jakou adresu uvést

Pokud se chystáte zařadit mezi OSVČ, pak ze zákona musíte mít určené tzv. místo podnikání. To je adresa, která se uvádí na fakturách, smlouvách, korespondenci atd. Kde sídlo budete mít, je na vás. Máte-li firmu, tak i ta někde musí sídlit, v jejím případě se obdobná adresa nazývá sídlo firmy. Navíc ani s.r.o. bez ní ani nemůže vzniknout a existovat, jelikož je třeba ji uvést už do společenské smlouvy.

V případě, že na začátku podnikání nebudete potřebovat kancelář (budete pracovat třeba z domova, kavárny nebo auta), můžete jako místo podnikání či sídlo firmy zvolit adresu svého trvalého bydliště.

Ovšem pak si může každý zjistit ze seznamu datovek, faktury či smlouvy, kde bydlíte. Chcete-li se tomu vyvarovat, pak se nabízí sjednat si tzv.virtuální sídlo. Jedná se o zcela legální možnost, která vám kromě anonymity může nabídnout i prestižnější adresu. A často i správu pošty a další výhody.

Potřebujete poradit? Obraťte se na odborníky

Bohužel vrhnout se do podnikání s sebou často nese spoustu administrativy a začínající podnikatel může narazit, ještě než prodá první výrobky či služby. Naštěstí dnes existuje již několik firem, které se na poradenství specializují, a tak si můžete sjednat založení s.r.o. či pomoc se složitější živností.

Například tak můžete učinit u firmy SidloFirmyPraha5.cz, která nabízí nejen pomoc se založením všech možných subjektů, ale také nabízí zmíněná virtuální sídla a pod jednou střechou u ní na webu najdete i účetní a právní služby, tvorbu webu či pomoc s online marketingem. A spoustu dalšího.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Komentáře

Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

petr-macek-web

Okurková sezóna: Jak si zauditovat vlastní firmu? | Petr Macek (Caflou)

Premium
petr-bilek-web

Z malého stánku na 150 milionů ročně. Takhle vyrostlo BiOOO | Petr Bílek

Premium Nyní zdarma
jiri-rostecky-posunout

Jiřího klienti #5: Jak se v podnikání posunout dál?

marek-odehnal-web

První pololetí 2024 pohledem investora: Co se dělo na burzách? | Marek Odehnal

Premium
tomas-mahring-web

Na jejich blog chodí stovky tisíc lidí a prodali desítky tisíc kuchařek | Tomáš Mähring

Premium Nyní zdarma
jiriho-klienti-prodej

Jiřího klienti #4: Každý prodává jinak

kovar-bazala-web

Umělá inteligence: Jak mění logistiku? | Max Kovář a Jaroslav Bazala

Premium
ondrej-kratky-web

Vyměnil Liftago za novou firmu. Co ho naučilo 11 let podnikání? | Ondřej Krátký