Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Založení SRO nejlevněji a nejrychleji.

inzerce
Před 5 roky

A jak že je to s tím DIČ?

(Vytvořeno 16.9.2019)

Zdravím vás u čtení článku, který bude, jak už název vypovídá, o založení společnosti s ručením omezeným.

Bylo 15. 11. 2018 a já jsem šel po delší době vyřizovat další SROčko. Téma krásně navazuje na videorozhovor s paní notářkou, kde jsme si povídali, jak takové založení společnosti s ručením omezeným probíhá teoreticky a co je k tomu potřeba mít. Díky tomuto článku a videu můžete být i u praktického průběhu celé akce. K článku patří také celé průvodní video, jak založit sro, které najdete na blogu podnikanimkesvobode.cz.

Inzerce

Příprava dokumentů a domluvení schůzky:

Abyste měli svou společnost s ručením omezeným založenou jednoduše, rychle a ideálně za jeden den, je k tomu zapotřebí náležitá příprava. Doporučuji se s paní notářkou/notářem domluvit předem na daném čase schůzky, aby měl pár desítek minut čistě jen pro vás. Den předem mu pošlete e-mailem dokumenty, které můžete, aby je zpracoval a nezdržovalo vás to v den návštěvy. Nejdůležitější dokument, na kterém to celé stojí a může být obtížnější jej získat, je souhlas s udělením sídla v dané nemovitosti. Znamená to, že pokud chcete sídlo ve svém bytě, klasické kanceláři, nebo třeba i v domě rodičů, musíte si v katastru nemovitostí přesně zjistit, co je to za objekt a komu patří papírově. Za tím člověkem poté zajít a požádat ho, aby s dokumentem o udělení souhlasu k umístění sídla zašel k notáři / na poštu a odsouhlasil ho notářsky ověřeným podpisem. Malá, ale důležitá poznámka – to, kde si zvolíte sídlo firmy není svázáno s tím, na který živnostenský úřad či kam do notářství musíte chodit.
I když máte sídlo firmy v Brně, můžete zajít na živnostenský úřad v Ostravě a obráceně.

Dále u notáře potřebujete občanku, zhruba hodinku (s rezervou) času a vymyšlený dobrý názevpro vaše s.r.o. – Musíte si ověřit předem, jestli název můžete použít.
Já jsem původně zamýšlel název Freedoom s.r.o., ale po prozkoumání internetu jsem zjistil, že už existuje spousta firem, které slovíčko freedoomužívají. A tak jsem od toho slova upustil a vznikl název Podnikáním ke svobodě s.r.o., Ten název, jak se mnozí domníváte, vůbec nemusí odpovídat tomu co konkrétně děláte, nebo názvu webové stránky. Na s.r.o. pouze fakturujete, jeho název není až tak podstatný. Název vašeho s.r.o. může klidně být Hezký keř s.r.o. a ve skutečnosti budete prodávat boty na webu prima-boty.cz.☺

Běhací kolečko vypadá pak takto:

Návštěva u notáře:

Notář mi s pomocí podkladů zaslaných den předem na e-mail, vytvořil a dal k podpisu zakladatelskou listinu. Byl jsem u něj hotov zhruba za 15 min (výhoda toho mít připravené podklady ☺). Protože jsem já jediný zakladatel a společník této společnosti a notář provedl založení s.r.o. tou nejjednodušší a nejrychlejší cestou, nepodléhá tato služba poplatku za notáře. Platí se pouze za zápis do obchodního rejstříku, a to 6000Kč. Skvělou zprávou je, že přímo za notářem už nemusím chodit, stačí jen odevzdat složku s dokumenty z banky a živnostenského úřaduna stůl jeho kolegyním, které mu je předají a on provede zápis do obchodního rejstříku a tím je s.r.o. založené. Potom mi od něj jen na e-mail přijde potvrzení o provedení zápisu a kopie.

To je skvělé! Když jsem zakládal SRO v roce 2012, musel jsem jet osobně na soud a tam provést zápis do OR sám. To byla docela velká zdržovačka navíc. Také jsem po celém procesu musel jít sám na finanční úřad, přihlásit se k dani. To už se dnes také nedělá. Provede se to vše automaticky.

Návštěva banky:

Dalším krokem bylo zajít do banky založit firemní účet. Pro tento účel jsem zvolil Fio banku, protože má v podstatě vše zdarma a byla tak nějak na ráně. Založení firemního účtu je jeden z povinných úkonů, který musíte provést před zapsáním do obchodního rejstříku. Při tomto úkonu zároveň skládáte základní kapitál, který dnes může být 1 Kč. Nikoli standardních 200 tis., jak tomu bylo před pár lety. Moc nedoporučuji jednokorunový kapitál, hodí se alespoň pár desítek tisíc (více k tomu ve videu). Ty peníze tam nemusí ležet. Nepřijdete o ně! Není to nákup SRO, jen složení základního kapitálu, který po zápisu do OR můžete klidně vybrat a na něco (samozřejmě v rámci byzynsu) použít, když budete chtít.

V bance jsem předložil notářský zápis (zakladatelskou listinu), občanku a na pokladně jsem složil základní kapitál pár desítek tisíc. V bance jsem strávil asi 15 min (měl jsem štěstí, byla docela prázdná). S klukem za přepážkou, který se mnou účet zakládal, jsem se dal do řeči. Zjistil jsem, že jak pro banku, tak pro notáře i mě, je lepší jednoduché založení SRO. Pokud jste na zakládání sami, ušetří to čas všem a navíc vám to ušetří i peníze (nebudete totiž muset platit poplatek za notáře, jak je zmíněno výše). Také mi řekl, že o tom jednoduchém založení málokdo ví a pokud si o něj neřekne, někteří notáři udělají schválně ten složitější způsob, aby vydělali… Takže pokud budete zakládat sami jako jediný jednatel a společník, vyžádejte si jednoduché založení bez poplatku notáři.

Do banky je pak třeba jít ještě na druhou návštěvu. Při první návštěvě vám založí „prozatímní účet“,kde složíte základní kapitál, získáte o tom potvrzení potřebné pro notáře. A poté, co proběhne zápis v obchodním rejstříku (a teprve na základě toho) vám udělají už stabilní účet pro vaše podnikání. Tohle může být zásek a patrně to nezvládnete ve stejný den, jako jste začali zakládat své SRO. To však nevadí. Podnikat můžete ode dne, kdy se provede zápis do OR, kdy dostanete své IČO. Což může být klidně ten den, kdy zajdete za notářem zakládat. Pokud si přivstanete.☺

Jestli si do banky zajdete založit ostrý podnikatelský účet až za týden poté, co proběhne zápis, to nemusí nikoho trápit.☺ Jen budete prozatím přijímat platbu pouze v hotovosti nebo číslo účtu na vydané faktury se splatností doplníte pak…

Návštěva živnostenského úřadu:

Následoval sprint živnostenský úřad. Tady jsem nestrávil ani 15 min
a byl jsem hotov (zase jsem měl štěstí na málo lidí ☺). Zde po mně paní chtěla: zakladatelskou listinu, občanku a souhlas s umístěním sídla nového „sročka“.

Dostal jsem výpis z živnostenského rejstříku(za vyřízení živnostenského oprávnění se platí 1000Kč správní poplatek), který notář potřebuje k řádnému zapsání do obchodního rejstříku.

Malá, ale důležitá poznámka – to, kde si zvolíte sídlo firmy není svázáno s tím, na který živnostenský úřad či kam do notářství musíte chodit. I když máte sídlo firmy v Brně, můžete zajít na živnostenský úřad v Ostravě a obráceně.

Nyní to mám komplet.

Poklusem zpět k notáři:

S potvrzením z banky o vkladu základního kapitálu, výpisem z živnostenského rejstříku jsem šel zpět do notářství, kde jsem dokumenty nechal notáři a ten sám na základě těchto dvou dokumentů provedl zápis do obchodního rejstříku.

E-mailem mi následně přišla kopie o zapsání do obchodního rejstříku.
Tímto okamžikem můžu začít podnikat! 

Jediná věc, která ještě schází, je zajít po druhé do té banky s kopií dokumentu o zapsání do obchodního rejstříku, kde mi založí řádný účet pro mé podnikání. Ale jak víme, bez toho se člověk na čas obejde…

Celá tato akce zabrala v součtu zhruba dvě hodiny, stála 7000 Kč za správní poplatky + libovolný kapitál složený na firemní účet. Navštívil jsem 3 instituce, které od sebe obvykle nebývají daleko a nová společnost s ručením omezeným je založená.

Nyní už jen začít podnikat! Založení společnosti patří asi k těm nejjednodušším úkonům
při startu podnikání.

Spousta lidí se zasekne při rozjezdu na tom, že nevědí, co pak. Anebo začnou dělat kroky nesprávným směrem. Na téma jak začít podnikat mohu vřele doporučit knihu „Můj první byznys.“ Dozvíte se tam třeba o fungování online procesů, tedy jak propojit už od začátku své podnikání s dnes rozmanitým internetovým světem, ale i praktické rady a typy ze zákulisí každodenních činností podnikatele.

Ještě nakonec si dovolím malou vsuvkuse záměrem pomoci osvětě o mýtu s DIČ.
Prosím vás, i když nejste plátci DPH, a to DIČ tedy neuvádíte na fakturách a dokladech, tak pamatujte, že i přes to máte své DIČ přiděleno. Až se vás někdo zeptá, jaké máte DIČ, protože jej třeba budepotřebovat do kontrolního hlášení, které třeba já, jakožto plátce DPH, musím vyplňovat, je fajn ho znát. Jsou i jiné situace, kdy je prostě dobré své DIČ znát.
Osobně jsem se Xkrát setkal s tím, že mě i zkušení podnikatelé přesvědčovali jako malého Jardu, že oni jsou neplátci DPH a DIČ přece nemají! Tak proč ho po nich,já hlupák,chci?…

Obvykle pak volám na finančák, zjistím si ho sám a pak ho těmto lidem pošlu zarámované, aby si ho zavěsili nad postel a pamatovali jednou pro vždy, že i neplátce DPH má své DIČ. Jen ho prostě neuvádí na fakturách. ☺

Podnikání zdar! Alexandr Fryč

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Komentáře

Vybraná témata

Nenechte si ujít

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

jiri-jemelka-web

Loni řídili 113 firem s tržbami 21 miliard. Jak se dostávají z krizí? | Jiří Jemelka (JPF)

juraj-harkabuzik-web

Outsourcing v podnikání: Kdy dává smysl? | Juraj Harkabuzík (CustomerHero)

petr-macek-web

Vybudoval úspěšný nástroj od nuly a bez investora. Díky čemu Caflou vyrostlo? | Petr Macek

jaroslav-pokorny-web

Jak řídit firmu přes čísla? | Jaroslav Pokorný (ÚČTO.TEAM)

marek-odehnal-web

Jak investuje největší hedge fond světa? | Marek Odehnal

jiri-jemelka-web

Do čeho ve firmě investovat peníze? | Jiří Jemelka (JPF)

kovar-gabco-web

Fulfillment: Je pro každého? A co firmy se specifickými produkty? | Max Kovář a Roman Gabčo (Skladon)