Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Založení a správa s.r.o. – s čím byste měli počítat po finanční stránce?

Inzerce

Inzerce

Většina lidí začíná podnikat jako OSVČ, jelikož z toho plyne méně povinností. Jenže pokud byznys vynáší a rozrůstá se, dříve či později se dostanou do bodu, kdy samotná živnost prostě nestačí – a nastává čas založit společnost s ručením omezeným.

Jenže založení firmy s.r.o. a její správa je z hlediska organizace a financí o něco náročnější. Obzvlášť to platí v případě, že jste doposud byli zvyklí odvádět pouze paušální daň a žádnou další administrativu jste neřešili.

Na co se tedy připravit? Pojďme se podívat na to, s jakými náklady a byrokracií byste měli od začátku počítat, abyste si ušetřili nepříjemná překvapení v budoucnu.

Samotná cena založení s.r.o.

Zatímco při zakládání živnosti necháte na úřadě 1 000 Kč a máte vystaráno, u založení firmy s.r.o. je postup složitější, a tak i nákladnější. V první řadě je třeba vzít v potaz samotné úřední povinnosti, které zahrnují následující položky:

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

  • založení s.r.o., sepsání notářského zápisu o založení firmy, osvědčení pro zápis do rejstříku – přibližně 3 000 Kč,
  • poplatek notáři za zápis do rejstříku – zhruba 300 Kč,
  • výpis z trestního rejstříku – 100 Kč,
  • ověření podpisu – 30 Kč.

To jsou však pouze oficiální poplatky, které navíc mohou být ještě vyšší – záleží na konkrétní sazbě daného notáře i na tom, zda si k ceně připočítá DPH či nikoliv. Kromě toho budete muset v rámci založení firmy složit také základní kapitál a případný poplatek bance za tvorbu a vedení firemního účtu.

Alternativně si také můžete nechat založit s.r.o. na klíč – náklady tak sice nesnížíte, ale ušetříte si plno starostí, času i případných omylů. Velkou výhodou je, že firmy jako SídloFirmyPraha5.cz, které tuto službu poskytují, mají pevně stanovenou cenu, která zahrnuje i veškeré úřední náklady. Od začátku tedy jasně víte, kolik za založení firmy zaplatíte.

Účetnictví nebo daňová evidence

Jak už jsme zmínili, jakožto firma nemáte nárok na odvod paušální daně. To v praxi znamená, že se nevyhnete vedení záznamů o příjmech a výdajích a podávání daňového přiznání. Zatímco u OSVČ by vám stačila obyčejná daňová evidence, jakožto firma se stáváte účetní jednotkou, což vám ukládá povinnost vést podvojné účetnictví.

Pokud bychom to měli říct velmi zjednodušeně, podvojné účetnictví pracuje s náklady a výnosy za daný kalendářní rok nehledě na to, zda byly v tomto roce skutečně zaplacené. Jestliže tedy vystavíte fakturu ke konci roku, bude se do základu daně započítávat, i když byla proplacena až po Novém roce.

Naopak u daňové evidence se počítá pouze s příjmy a výdaji realizovanými v daném období – daňový základ a následná výše samotné daně se tedy může výrazně lišit.

Správu účetnictví je ideální svěřit do rukou profesionálů, což opět znamená výdaje navíc. Ze služeb externisty ale můžete výrazně benefitovat. Nejenže vám udělá ve financích pořádek, ale pokud má zkušenosti, poradí vám i s daňovou optimalizací a peníze vaší firmě ve finále ušetří.

Na závěr je také třeba říct, že právnické osoby odvádějí státu vyšší daň z příjmů, a to 19 %. Jakožto s.r.o. také nemůžete s financemi volně nakládat – peníze na osobní účely získáte výplatou dividendy nebo klasickou mzdou (pokud se u firmy zaměstnáte). V takovém případě ale musíte vyčerpané peněžní prostředky opět řádně zdanit.

Tento článek je komerčním sdělením a redakce nezodpovídá za jeho informační správnost.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Nenechte si ujít

Premium
jan-prochazka-web

Jak firmu připravit na příchod finančního ředitele? | Jan Procházka (4camping)

dan-nytra-web

E-mail marketing a AI. Co už dnes funguje v praxi? | Dan Nytra

jiri-jemelka-web

Firemní hodnoty: Jak si je určit a jak s nimi pracovat? | Jiří Jemelka

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

Komentáře

Vybraná témata

TOP header

Premium
petr-ludwig-web

Petr Ludwig: 18 let v byznysu a kampaň s dosahem 1,3 miliardy lidí

Premium
dalibor-dedek-web

Dalibor Dědek: Jak vybudoval Jablotron?

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Premium
michael-rostock-poplar-web

Pokud vám jde o rodinu, tak byznys není pro vás | Michael Rostock-Poplar

Inzerce