Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Založení a správa s.r.o. – s čím byste měli počítat po finanční stránce?

inzerce
Před 1 rokem

Většina lidí začíná podnikat jako OSVČ, jelikož z toho plyne méně povinností. Jenže pokud byznys vynáší a rozrůstá se, dříve či později se dostanou do bodu, kdy samotná živnost prostě nestačí – a nastává čas založit společnost s ručením omezeným.

Jenže založení firmy s.r.o. a její správa je z hlediska organizace a financí o něco náročnější. Obzvlášť to platí v případě, že jste doposud byli zvyklí odvádět pouze paušální daň a žádnou další administrativu jste neřešili.

Na co se tedy připravit? Pojďme se podívat na to, s jakými náklady a byrokracií byste měli od začátku počítat, abyste si ušetřili nepříjemná překvapení v budoucnu.

Samotná cena založení s.r.o.

Zatímco při zakládání živnosti necháte na úřadě 1 000 Kč a máte vystaráno, u založení firmy s.r.o. je postup složitější, a tak i nákladnější. V první řadě je třeba vzít v potaz samotné úřední povinnosti, které zahrnují následující položky:

Inzerce

  • založení s.r.o., sepsání notářského zápisu o založení firmy, osvědčení pro zápis do rejstříku – přibližně 3 000 Kč,
  • poplatek notáři za zápis do rejstříku – zhruba 300 Kč,
  • výpis z trestního rejstříku – 100 Kč,
  • ověření podpisu – 30 Kč.

To jsou však pouze oficiální poplatky, které navíc mohou být ještě vyšší – záleží na konkrétní sazbě daného notáře i na tom, zda si k ceně připočítá DPH či nikoliv. Kromě toho budete muset v rámci založení firmy složit také základní kapitál a případný poplatek bance za tvorbu a vedení firemního účtu.

Alternativně si také můžete nechat založit s.r.o. na klíč – náklady tak sice nesnížíte, ale ušetříte si plno starostí, času i případných omylů. Velkou výhodou je, že firmy jako SídloFirmyPraha5.cz, které tuto službu poskytují, mají pevně stanovenou cenu, která zahrnuje i veškeré úřední náklady. Od začátku tedy jasně víte, kolik za založení firmy zaplatíte.

Účetnictví nebo daňová evidence

Jak už jsme zmínili, jakožto firma nemáte nárok na odvod paušální daně. To v praxi znamená, že se nevyhnete vedení záznamů o příjmech a výdajích a podávání daňového přiznání. Zatímco u OSVČ by vám stačila obyčejná daňová evidence, jakožto firma se stáváte účetní jednotkou, což vám ukládá povinnost vést podvojné účetnictví.

Pokud bychom to měli říct velmi zjednodušeně, podvojné účetnictví pracuje s náklady a výnosy za daný kalendářní rok nehledě na to, zda byly v tomto roce skutečně zaplacené. Jestliže tedy vystavíte fakturu ke konci roku, bude se do základu daně započítávat, i když byla proplacena až po Novém roce.

Naopak u daňové evidence se počítá pouze s příjmy a výdaji realizovanými v daném období – daňový základ a následná výše samotné daně se tedy může výrazně lišit.

Správu účetnictví je ideální svěřit do rukou profesionálů, což opět znamená výdaje navíc. Ze služeb externisty ale můžete výrazně benefitovat. Nejenže vám udělá ve financích pořádek, ale pokud má zkušenosti, poradí vám i s daňovou optimalizací a peníze vaší firmě ve finále ušetří.

Na závěr je také třeba říct, že právnické osoby odvádějí státu vyšší daň z příjmů, a to 19 %. Jakožto s.r.o. také nemůžete s financemi volně nakládat – peníze na osobní účely získáte výplatou dividendy nebo klasickou mzdou (pokud se u firmy zaměstnáte). V takovém případě ale musíte vyčerpané peněžní prostředky opět řádně zdanit.

Tento článek je komerčním sdělením a redakce nezodpovídá za jeho informační správnost.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Komentáře

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
josef-jelinek-web

125 let na trhu, v Česku tržby 955 milionů. Jak funguje byznys spotřebičů Miele? | Josef Jelínek

juraj-harkabuzik-web

Kde dělá vaše zákaznická podpora chyby? Odpoví mystery shopping | Juraj Harkabuzík (CustomerHero.cz)

marek-odehnal-web

DIP majitelům firem umožňuje investovat. Jak to funguje? | Marek Odehnal

vodak-huba-web

Česká e-commerce: Jak je na tom podle Heureky a Shoptetu? | Michal Vodák a Samuel Huba

Premium
dalibor-cicman-web

Dalibor Cicman (GymBeam): Jak nastavit management a strukturu firmy?

petr-macek-web

Jak vybrat firemní systém pro malou firmu?| Petr Macek (Caflou)

Premium
adela-zugarova-web

Praží a prodávají kávu za desítky milionů. Jak roste Dos Mundos? | Adéla Zugarová

jiri-jemelka-web

Prodej firmy pohledem kupce. Co ho nejvíc zajímá? | Jiří Jemelka (JPF)