WordPress. Systém, na kterém vám dost možná funguje osobní web, blog či magazín. Pokud tomu tak je, měli byste seznámit s konferencí WordCamp.
Ta 20. února pořádá svůj již třetí ročník a Mladý podnikatel je jejím mediálním partnerem (a proto můžete využít slevy 15 % zadáním kódu mlady_podnikatel při objednávání vstupenky, která vás tak vyjde na 424 Kč). WordCamp je konferencí zaměřenou na uživatele WordPressu, ale i na vývojáře, kteří s ním pracují pro svoje klienty. Podle mých informací se v prvním ročníku přišlo podívat 220 účastníků, ve druhém 240 a letos je očekávána účast až 400 lidí.
Konference se dlouhodobě snaží zvýšit svou prestiž. Proto v loňském ročníku vystoupilo několik v oboru známých zahraničních jmen, což ale mělo za následek i to, že zhruba polovina přednášek byla v angličtině. Letos tomu tak nebude a svoji přednášku si připraví hlavně čeští řečníci – např. Filip Podstavec, Jan Tichý, Petr Bechyně a mnoho dalších. Příchod zajímavých českých řečníků organizátoři odůvodňují právě tím, že v předchozím ročníku vystoupili především známí zahraniční speakři.
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
To ale není jediná změna. Konference má za cíl i sdružovat komunitu samotnou, a proto letos poprvé uvede tzv. Contributors Day, což je způsob, jak zorganizovat komunitu při tvorbě překladů do češtiny a při pořádání menších srazů. „Český překlad lehce zaostává například před tím slovenským, a tak například česká lokalizace platformy WordPress.com není k dispozici. Toho si jde všimnout ostatně i na webu konference, který na WordPress.com běží, a tak na něm naleznete část popisků ve slovenštině,“ prozradil jeden z organizátorů, Vladimír Smitka.
Pořádat podobnou konferenci není jednoduché. Už jsem slyšel, jaké všechny podmínky musí organizátoři splnit, aby konference s názvem WordCamp, jichž po světě najdete spoustu, mohli uspořádat i v Čechách. Třeba musí každý rok uspořádat několik meetupů (menší akce), nesmí vydělávat na WordPress komponentách, které odporují licenci GPL a nesmí zneužívat ochrannou známku WordPress. Proto mě zajímalo, jak na tom vlastně organizátoři jsou a jak se jim daří.
První WordCamp začali tvořit Radek Kučera, Tomáš Poner a Vláďa Musílek, které dal dohromady Pavel Hejn. S přípravou WordCampu jim pomáhal i Peter Němčok ze slovenského WordCampu. V této sestavě byly organizovány první dva ročníky. Postupně ale přibyli další organizátoři – Jan Mucska, David Biňovec, Tomáš Kocifaj a Vladimír Smitka.
Všichni organizátoři to podle mých informací dělají ve volném čase a bez nároku na honorář. Což je při nejmenším obdivuhodné a je to i jeden z důvodů, proč se akci snažím mediálně podporovat.
Konference se těší podpory i WordPress Foundation, která stojí za vývojem systému WordPress. Podporuje ji jednak finančně, kdy konferenci zprostředkovává peníze od velkých globálních sponzorů, ale i poskytnutím platformy pro provoz webových stránek a znalostní podporou při organizování samotné akce.
Podle Vladimíra Smitky má: „Vzhledem ke stále vzrůstající popularitě redakčního systému WordPress vidím akce podobného typu stále důležitější. Podobnou koncentraci odborníků na tento redakční systém těžko jinde najdete,“ říká a dodává, že vše záleží na chuti a ochotě tvůrců i provozovatelů webů se dále zdokonalovat.
Aktuální trend je pořádat více WordCampů v jedné zemi – například WordCamp Slovensko je nyní už WordCamp Bratislava. Můžeme se tak v budoucnu dočkat například WordCamp Brno a dalších.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 8 měsíců
Před 8 měsíců