Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Jaké jsou výhody podnikání na mateřské dovolené?

Zuzana Machovcová
Před 12 roky

Představa, jak vypadá úspěšný podnikatel, se za poslední léta poměrně změnila. Už to není jen muž v obleku, ale svoji kariéru čím dál častěji budují studenti, řemeslníci nebo matky na mateřské dovolené. Posledně jmenovaná skupina se velmi rychle rozrůstá, třebaže se o ní moc nemluví. Čím to je, že se tolik žen dokáže během mateřské a následně rodičovské dovolené osamostatnit, vybudovat vlastní firmu a zabezpečit se na nadcházející léta? Proč to vůbec dělají? Vše se dozvíme v následujícím článku.

Mateřství – ideální čas pro začátek podnikání

Žena je na mateřské dovolené prvních šest měsíců po narození dítěte, pak následuje rodičovská dovolená, jejíž délku si může zvolit sama matka (možnost 2, 3 nebo 4 roky). Po dobu mateřské dovolené pobírá „peněžitou pomoc v mateřství“, poté „rodičovský příspěvek“. Současně si může vydělat jakoukoliv částku, aniž by o svoje příspěvky přišla. Podmínkou je, že se musí řádně starat o dítě, které může od dvou let odvádět do školky nebo jeslí. A tak podnikají ženy, které byly OSVČ už před nástupem na mateřskou dovolenou, ale zároveň je mnoho takových, které si živnost zřídily až v jejím průběhu. Mají totiž velkou výhodu. Na daních a sociálním a zdravotním pojištění nejsou tak bité jako běžní podnikatelé. Při zřizování živnostenského oprávnění nemusí dokládat odbornou způsobilost, protože provozují živnost volnou. Neméně důležitou výhodou je, že v podstatě nic neriskují, i kdyby se jim podnikání nedařilo. To je důvod, proč se tolik žen odváží zkusit se postavit na vlastní nohy i s miminkem v náručí.

První krok – směr živnostenský úřad

Pokud se matka rozhodne podnikat, měla by si nejprve rozmyslet v čem. Pro zřízení volné (vedlejší) činnosti má na výběr z 80 oborů, které může vykonávat. Nepotřebuje doklad o odborné způsobilosti pro výkon dané činnosti jako u řemeslné, vázané nebo koncesované živnosti. Což je velké plus, a žena tak má volné pole působnosti. Podmínkou pro získání živnostenského oprávnění je věk nad 18 let, způsobilost k právním úkonům, trestní bezúhonnost a poplatek 1000 Kč. Poté se musí zaregistrovat na příslušném finančním úřadě, OSSZ a zdravotní pojišťovně. Nemusí však všechny instituce navštívit osobně. Na živnostenském úřadě je k dispozici „jednotný registrační formulář“, po jehož vyplnění úřady provedou registraci samy. Matka tak ušetří čas a všechno vyřídí na jednom místě. Jsou však i obory, pro jejichž vykonávání vůbec živnostenské oprávnění nepotřebuje. Jedná se to tzv. svobodná povolání, jako např. spisovatelé, herci, hudebníci, tlumočníci. V tomto případě je ale nutné osobně se zaregistrovat na FÚ, OSSZ a zdravotní pojišťovně.

Daně – jak na ně

Po vyřízení živnostenského oprávnění získá matka IČO a DIČ a může začít podnikat. Další pochůzky po úřadech ji však čekají na jaře. Do konce března musí podat daňové přiznání a do konce dubna odevzdat přehled o příjmech a výdajích na OSSZ a zdravotní pojišťovně.

Inzerce

Při podávání daňového přiznání může uplatnit své výdaje paušálem, což bývá výhodnější. Při volné živnosti je paušál 60 % a při svobodném podnikání 40 %. Nebo může uvést skutečné náklady. V tomto případě je však nutné schovávat všechny faktury, pro případné kontroly FÚ. Daň je 15 % ze zisku (příjmy – výdaje). K tomu žena uplatní slevu na poplatníka 24840 Kč. Může uplatnit i slevu na dítě, pokud ji nemá už manžel. Ve většině případů tak matka na mateřské dovolené neplatí žádnou daň. Je-li zisk menší než 60329 Kč, neplatí ani sociální pojištění. Zdravotní pojištění se vypočítá podle skutečného výdělku (zisk x 50 % x 13 %) a platí se jednorázově. Je to výhodné hlavně při malých výdělcích. Běžný podnikatel platí pojistné z minimálního vyměřovacího základu, a to i v tom případě, že vydělá méně, nebo je ve ztrátě.

A co když se podnikání nedaří

Může se stát, že matka zjistí, že péče o dítě a podnikání se nedají skloubit. Nebo se rozhodne přestat s prací z jiného důvodu. Každopádně se nemá čeho bát. Zrušení živnosti je stejně lehké jako její vyřízení. Další volbou je přerušení činnosti. Žena si může sama zvolit, zda přeruší podnikání na měsíc, rok, několik let. Vše se dá opět vyřídit na živnostenském úřadě.

Podniká-li matka při rodičovské dovolené a ze svých výsledků vidí, žeby se neuživivila, nebýt rodičovského příspěvku a jiných výhod, je na místě zamyslet se nad tím, zda živnost zrušit nebo přerušit. Pokud jí skončí rodičovská dovolená a ona nenastoupí do zaměstnání, stává se její vedlejší výdělečná činnost výdělečnou činností hlavní. Není ani možné se zaregistrovat na úřadu práce a při tom podnikat. Je nutné nejprve zrušit nebo pozastavit živnostenské oprávnění.

Správná volba

Teď už víme, co musí matka udělat, aby získala živnostenské oprávnění. To jí samozřejmě nezajistí, že se stane úspěšnou podnikatelkou. Žena, která se rozhodne vydělávat peníze a při tom pečovat o malé dítě, musí mít jasný plán a odvahu jít si za svým cílem. Nesmí se nechat odradit prvními neúspěchy a musí si opakovat, že nemá co ztratit. Zároveň by neměla dělat věci na úkor dítěte. Přeci jen se o něj musí pečlivě starat a věnovat se mu. Úspěšná podnikatelka snadno podlehne představě velkých peněz a později si může vyčítat, že se dítěti dostatečně nevěnovala. Jak tedy skloubit práci a mateřství?

Veliký boom zažívá práce z domu. Nejedná se však o vyplňování obálek nebo skládání součástek, jak tomu bylo kdysi dávno. Ženy na mateřské dovolené vedou e-shopy, přeprodávají zboží, samy zboží vyrábí a pak prodávají, pracují v administrativě, překládají texty, vyučují a to všechno online. Jde jen o to, najít díru na trhu a využít toho. Dnes není problém nakupovat zboží v zámoří a zde ho prodat. Stejně tak jako není problém vést přes skype hodinu angličtiny. Díky internetu není nic nemožné, důležité je mít ten správný nápad.

Mnoho matek také v době, kdy mají malé děti, zakládají a vedou mateřská centra, cvičení pro děti i celé rodiny, kroužky, jesle, soukromé školky. Jejich prací může být i vaření, chystání oslav, večírků…

Někdy se rozhodne účetní, že se osamostatní a založí svoji vlastní kancelář. Jindy je to kosmetička nebo kadeřnice. Svoji možnost si najde každá žena a využije všech výhod, které jí podnikání na rodičovské dovolené přináší. Matky s malými dětmi opravdu těžko hledají zaměstnání, protože málokterý zaměstnavatel pro ně má pochopení. Právě proto se tolik žen snaží postavit se na vlastní nohy.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Komentáře

Miskin

Před 12 roky

Píšete že dítě může od dvou let do školky, což není pravda. Pokud se nepletu může chodit je na 5 dní v měsíci, či na půl dne – pokud berete rodičovský příspěvek.

Odpovědět »

Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

petr-macek-web

Okurková sezóna: Jak si zauditovat vlastní firmu? | Petr Macek (Caflou)

Premium
petr-bilek-web

Z malého stánku na 150 milionů ročně. Takhle vyrostlo BiOOO | Petr Bílek

Premium Nyní zdarma
jiri-rostecky-posunout

Jiřího klienti #5: Jak se v podnikání posunout dál?

marek-odehnal-web

První pololetí 2024 pohledem investora: Co se dělo na burzách? | Marek Odehnal

Premium
tomas-mahring-web

Na jejich blog chodí stovky tisíc lidí a prodali desítky tisíc kuchařek | Tomáš Mähring

Premium Nyní zdarma
jiriho-klienti-prodej

Jiřího klienti #4: Každý prodává jinak

kovar-bazala-web

Umělá inteligence: Jak mění logistiku? | Max Kovář a Jaroslav Bazala

Premium
ondrej-kratky-web

Vyměnil Liftago za novou firmu. Co ho naučilo 11 let podnikání? | Ondřej Krátký