Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Sociální sítě nejen pro on-line business aneb Facebook vládne světu jen na první pohled

Jan Kalianko
Před 11 roky

Sociální sítě hýbou v posledních letech zásadně využitím volného času a způsobem komunikace v online světe. Každý na nich chce být a sdílet vše se svými fanoušky či „sledovateli“. Celosvětově dominuje facebook.com, což není žádnou novinkou. My se však v tomto seriálu podíváme i na jeho menší bratry a sestry, kteří sice u nás v Čechách nedominují, ale za povšimnutí určitě stojí. Mohou vám totiž ve vašem podnikání značně pomoci, zejména pak v brzké budoucnosti.

Nejprve bychom se měli podívat na nabídku, kterou zde máme. Ze zahraničních sociálních sítí jsou to Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn, Youtube, Instagram, Pinterest a Foursquare. Existují samozřejmě i další, ale zmíněné patří celosvětově mezi největší. S ryze českými sociálními sítěmi jsme na tom hůře – máme tu Lidé.cz, Spolužáci.cz a LíbímSeTi.cz. Ostatní již upadli v zapomnění a není o nich dávno slyšet. Lidé.cz a LíbímSeTi.cz byly od začátku založeny na českém trendu seznamování, nikoliv na hromadném sdílení informací. Díky tomu je nástup Facebooku převálcoval a dnes fungují spíše jako erotické seznamky než jako sociální sítě, jak je dnes chápeme. Spolužáci.cz jsou výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Nejde zde o seznamování, ale o udržování kontaktu mezi lidmi z off-line komunit – typicky spolužáků, jak název napovídá. I této netradiční síti Spolužáci.cz dnes Facebook silně konkuruje.

Koukneme-li se na sociální sítě z pohledu čísel, výsledek je následovný:

Název

Inzerce

Počet uživatelů ve světě

Počet uživatelů v ČR

Facebook 1,1+ miliardy 4+ milionů
Google+ 400+ milionů 400+ tisíc
Twitter 200+ milionů 160+ tisíc
LinkedIn 200+ milionů 240+ tisíc
Instagram 100+ milionů 14+ tisíc
Pinterest 50+ milionů Není známo  (řádově cca desítky tisíc)
Foursquare 20+ milionů 40+ tisíc

V tabulce bychom měli uvést ještě YouTube.com, nicméně na YouTube se nehovoří přímo o uživatelích, ale o návštěvnících. YouTube.com je celosvětově třetí nejnavštěvovanější stránka a v rámci ČR druhá nejnavštěvovanější stránka s 4,8 miliony unikátními návštěvníky měsíčně. První návštěvností v ČR i světě je Facebook.com a ve světě je druhý Google.com.

Každou ze sítí si v tomto seriálu stručně představíme, řekneme si, o čem která síť je a jak ji využít pro váš online business. Musíme jednoznačně začít tou největší, ač ji většina z nás dobře zná.

Facebook.com

Facebook je celosvětově největší sociální síť, která byla založena v roce 2004. V roce 2012 vstoupil Facebook na burzu a v tom roce měl hodnotu 104 miliard USD. Od té doby hodnota akcií značně klesla, a zbavila se jich proto i řada předních představitelů firmy.

Na Facebooku je nutná registrace, po jejímž provedení se stanete uživatelem. K tomu vám musí být minimálně 13 let. Abyste mohli Facebook využívat pro podnikání, musíte si založit osobní profil. Na ten se váží všechny činnosti na síti. Jako uživatel (vlastník osobního profilu) si můžete vytvořit tzv. stránku, kterou pojmenujete dle vlastní volby (třeba podle své firmy nebo projektu) a je veřejná pro všechny uživatele systému. Její veřejné a neveřejné části lze nastavovat. Založením stránky získáváte něco jako webovou stránku svého projetu/firmy. Taková stránka má přesně danou strukturu a lze na ní vyplnit mnoho údajů. Hlavním cílem stránky je „sbírat“ na ní tzv. fanoušky. To jsou ostatní uživatelé sítě, kteří na stránce označí „To se mi líbí“, čímž se stávají fanoušky dané stránky.

Jakmile se uživatel stane fanouškem stránky, sdílí s ním stránka jako taková vložené příspěvky a takovému uživateli se zobrazují příspěvky stránky na jeho tzv. zdi, kde se mu průběžně načítají statusy a příspěvky od všech jeho přátel a stránek, jejichž je fanouškem. Díky tomuto postupu pak můžete s uživateli jednosměrně komunikovat. Tzn. že něco napíšete na stránku a uživateli se to zobrazí na zdi.

Komunikace nemusí být vždy jen jednosměrná, ba dokonce je žádoucí, aby byla obousměrná. Facebook nabízí, aby uživatelé na příspěvky, které máte na stránce a oni na zdi, mohli reagovat. Na výběr uživatelé mají 3 možnosti reakcí:

  • Komentář k příspěvku
  • Sdílení příspěvku
  • To se mi líbí

Komentáře k příspěvku se zobrazují přímo pod příspěvkem a jednotliví uživatelé, kteří vidí příspěvek, si je mohou zobrazit a číst. Sdílením příspěvku se stane to, že si ho uživatel převezme a jednoduše kliknutím zkopíruje na svůj profil. Tím dochází k zobrazování příspěvku jeho přátelům a šíří se dále mezi lidi. Poslední možností je „To se mi líbí“. Je to jakési vyjádření uživatele, že se mu status líbí nebo že se s ním ztotožňuje. Čím více takových komentářů, sdílení a tzv. „lajků“ (pozn.: označení To se mi líbí je podle anglického slova LIKE označováno za lajkování) máte, tím lépe pro vás. Vidíte, že na vás uživatelé reagují a mají vás rádi. To jak na vaši stránku uživatelé reagují se označuje jako „talking about“, česky „mluví o tom“.

Aby to nebylo s Facebookem tak jednoduché…

Mohlo by se zdát, že princip Facebooku jako takového je logický a že se jedná o geniální nástroj pro marketingovou propagaci. Není ovšem tak přímý, jak se v této teorii píše. Příspěvky na vaší stránce se nezobrazí všem vašim fanouškům, protože to pro Facebook není zrovna žádoucí. Ještě nedávno se příspěvek na stránce zobrazil v průměru cca 25 % fanoušků, v poslední době je to už jen cca 16 % fanoušků a trend snižování „volného“ zobrazování se stupňuje.

Ptáte se proč? Je to jednoduché. Je to necelý rok, co facebook zavedl tzv. sponzorované příspěvky. Co to znamená? V podstatě si zaplatíte za to, že váš příspěvek na zdi uvidí uživatelé… Už vám svítá? Ano? Proč by Facebook zobrazoval něco zadarmo, když mu za to můžeme zaplatit? A komerční stránka principu zobrazování příspěvků se rozbíhá. Počet fanoušků, kterým Facebook vaše příspěvky volně zobrazuje, se snižuje. Následkem je, že buďto nejste tolik vidět, nebo si musíte zaplatit.

Jak se to dá trochu napravit?

Nevěšte hlavu, se vším se dá něco dělat, i když ne zas tak moc. To, jak moc se zrovna vašim fanouškům budou příspěvky zobrazovat, záleží čistě na jejich (bohužel ne vaší) aktivitě. Pokud totiž pravidelně dávají příspěvkům od vás lajky, sdílejí je nebo je komentují, představují pro Facebook mnohem relevantnější fanoušky vaší stránky než všichni ostatní, a proto jim zobrazí vaše příspěvky přednostně. Opět je to logické – pokud sdílejí, lajkují nebo komentují, tak je vaše příspěvky zajímají a měli by je vidět.

Naopak fanoušek, který jednou vaší stránce dal To se mi líbí a od té doby neprovedl žádnou reakci, ztratí po nějakém čase z pohledu Facebooku hodnotu a nebude se mu žádný z vašich příspěvků zobrazovat, tedy pokud si to opět nezaplatíte.

Tak zaplatíme a bude to v klidu…

Platit za příspěvky se může zdát jako dobrá cesta. Ale i zde pozor. Nesmíte platit zbytečně moc, protože pak to skončí špatně. Je znám případ, kdy nejmenovaná politická strana (spíše její marketingová agentura) při své kampani dala na jeden příspěvek limit na zobrazování přes 30 000 Kč.

Výsledkem bylo, že Facebook ho zobrazil v ČR snad každému, a protože už neměl komu příspěvek zobrazovat, tak i přes to, že bylo nastavené cílení výhradně na ČR, vpustil příspěvek do Indie. Výsledkem bylo vyčerpání limitu, což je u Facebooku téměř vždy, ale zároveň i desítky komentářů napsaných „klikyháky“ v indičtině. Věřím, že toto nebyl smysl kampaně.

Dříve se nabízela možnost zaplatit za příspěvek jen při jeho zadávání, nyní je na stránce další možnost placení v hlavičce a v pravé části. Tlak na placení je čím dál tím větší a je vidět, kam se trend ubírá.

Jak sehnat fanoušky?

Abychom o Facebooku nekončili negativně, tak se podíváme, jak sehnat fanoušky. Důrazně varuji, abyste je nikdy nenakupovali. Na online fórech a u různých agentur je mnoho nabídek na stovky, tisíce nebo desetitisíce fanoušků za pár hodin nebo dnů. Jejich cena je dokonce i jen pár korun.

Bohužel se však v 99 % jedná o podvodné fiktivní účty, které vám nikdy nic nepřinesou. Fanoušky tedy získávejte vždy pouze přirozenou cestou, a to i přes to, že to půjde velmi pomalu nebo spíše to nepůjde skoro vůbec. Jen takoví fanoušci mají skutečnou hodnotu a nejsou jen zbytečným číslem pro nic za nic.

K Facebooku závěrem

U Facebooku existuje možnost propagace ještě formou klasické reklamy, ale to pro článek o sociální sítích pro podnikání nepovažuji za relevantní. U stránek je potřeba zmínit ještě jednu důležitou věc na závěr – volte jméno stránky uvážlivě.

Pokud máte do 100 fanoušků, lze jméno ještě změnit. Jakmile dosáhnete limitu 100 fanoušků, tak již název nikdy nezměníte. Zároveň neinvestujte do své Facebook stránky horentní sumy, protože Facebook může bez uvedení jakéhokoliv důvodu vaši stránku kdykoliv zrušit.

Pokud zároveň máte stránku navázanou pouze na jeden účet správce, je to velká chyba. Jakmile totiž Facebook – opět z jakéhokoliv důvodu – zruší účet jednoho jediného správce a jiný není, tak se ke stránce nikdo nikdy už nedostane. Proto mějte vždy správců více.

Tolik o první ze zmíněných sociálních sítí. Facebooku jsme věnovali trochu více času, protože obsahuje asi nejvíce zajímavostí a zádrhelů, na které je potřeba si dát pozor. V dalším díle seriálu o sociálních sítích se podíváme na Google+ a další sociální sítě.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jan Kalianko

Působí jako konzultant e-shopů se zaměřením na UX, CRO a uživatelské testování. Vede e-shop SvětBot.cz, píše odborný blog, pořádá konference a napsal vlastní knihu.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

marek-odehnal-web

Dědictví: Co se stane s vaším majetkem, pokud nečekaně zemřete? | Marek Odehnal

Premium
karel-borovicka-web

Jak podnikat na volné noze bez zbytečného stresu a ambiciózních cílů? | Karel Borovička

petr-macek-web

Jaká čísla sledovat ve firmě? Důležitá KPIs napříč oblastmi | Petr Macek (Caflou)

Premium
david-makovsky-web

Prodal e-shop s vlastními produkty. U toho studuje vysokou školu | David Makovský

Premium
pavel-ungr-web

Návštěvnost z vyhledávačů se může snížit. Uživatelům odpoví rovnou AI. Co to znamená pro SEO? | Pavel Ungr

david-krobot-web

Vybudovali vlastní značku kosmetiky. Po 3 letech dělají 125 milionů ročně | David Krobot (Lobey)

jiri-jemelka-web

Řídit e-shop jako firmu. Jak se to dělá? | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
tomas-havryluk-web

Tomáš Havryluk: Jak dostat firmu na vyšší úroveň? Zkušenosti z Alzy a startupu Medevio