Inspirace pro vaše podnikání a marketing

Jaké máme možnosti, chceme-li se vyhnout ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty?

S přelomem let 2013 a 2014 vstupuje v absolutní platnost institut ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty. Jaké jsou vaše možnosti, chcete-li se tomuto ručení vyhnout?

V současné době je jednou z nejdiskutovanějších změn v podnikatelské oblasti ručení odběratele za neodvedenou daň z přidané hodnoty (dále jen DPH). Jedná se o problematiku, která se dotýká nejen velkých a středně velkých podniků, ale i drobných a menších podnikatelů. Kvůli ručení za neodvedenou DPH se může ručitel dostat do nepříjemných problémů a fakticky může dojít k tomu, že DPH bude odvedena dvakrát – poprvé v ceně dodávky přímo poskytovateli zdanitelného plnění, podruhé při uplatnění institutu ručení.

Této problematice je věnován celý článek Ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty, který si můžete přečíst zde. Uveďme zde proto jen základní informace, které nám řeknou, kdy se ručení odběratele za nezaplacenou DPH aplikuje.

Ručení za nezaplacenou daň u služeb

Příjemce zdanitelného plnění ručí za nezaplacenou daň dle odstavce 2 § 109 zákona o DPH, pokud je platba za dodávku či poskytnutí služby:

  • Zjevně odchylná od obvyklé ceny (zde se má zřejmě namysli, že je platba evidentně nižší, než by měla být).
  • Poskytnuta zcela nebo částečně na zahraniční bankovní účet, nezáleží přitom na výši platby. Toto ustanovení je účinné od 1. ledna 2013.
  • Poskytnuta zcela nebo částečně na bankovní účet, který není zveřejněn v registru plátců DPH (zde). Generální finanční ředitelství vydalo pokyn, kterým odložilo účinnost tohoto ustanovení na 1. leden 2014 (zřejmě z toho důvodu, aby poplatníci měli čas na zveřejnění svých bankovních účtů). Zároveň byl ustanoven absolutní limit platby, při kterém se toto ustanovení používá – odběratel ručí za neodvedenou DPH pouze v případě plateb, které přesáhly 700 000,– Kč. Tato podmínka se vztahuje na celé platby za uskutečněné zdanitelné plnění, a to bez ohledu na to, jak byla platba poskytnuta (resp. jakou formou) a zda byly poskytnuty zálohy.
  • Pokud je v registru plátců DPH poskytovatel zdanitelného plnění označen jako tzv. nespolehlivý plátce, příjemce zdanitelného plnění ručí za neodvedenou DPH bez ohledu na další podmínky.

Jakým způsobem postupovat, aby příjemce plnění za případnou nedbalost dodavatele nemusel být potrestán v podobě odvodu DPH? Obecně existují tři možnosti.

Jedna se nabízí přímo v zákoně o DPH v §109. Odběratel zdanitelného plnění totiž může zaplatit DPH rovnou za dodavatele a přímo správci daně. V praxi by se potom postupovalo takovým způsobem, že by se na daňový doklad klasicky uvedl základ daně a částka daně s tím, že daň bude odvedena odběratelem přímo správci daně. V takovém případě se můžete zcela účinně vyhnout tomu, že budete daň platit dvakrát. Nevýhodou tohoto postupu ale je, že je administrativně náročná a představuje práci navíc – úhradu DPH za dodavatele přímo správci daně (tedy dvě oddělené platby), vyjednání si tohoto postupu s dodavatelem (který ovšem zřejmě nebude proti), povinnost informovat správce daně o provedení platby namísto dodavatele.

Poněkud jednodušší způsob by představovalo ujednání příjemce zdanitelného plnění s poskytovatelem o provedení platby za DPH, a to poté, co příjemce zdanitelného plnění obdrží konfirmační dopis, který potvrdí, že poskytovatel zdanitelného plnění uhradil DPH správci daně. V podstatě by to znamenalo, že zákazník zaplatí pouze za dodávku (tzn. dodávku bez DPH – základ daně), dodavatel z této platby zaplatí DPH státu a o provedení této platby informuje zákazníka (doloží např. výpis z účtu). Zákazník pak po obdržení konfirmačního dopisu zaplatí DPH dodavateli. Administrativní náročnost je v tomto případě přenesena na poskytovatele zdanitelného plnění – zasílání konfirmačního dopisu.

Jak je to v případě platby do zahraničí?

V případě platby zahraničnímu poskytovateli zdanitelného plnění, který nemá bankovní účet vedený v České republice, ručí příjemce zdanitelného plnění za neodvedenou DPH bez ohledu na její výši. Nejjednodušší způsob, jak se v tomto případě vyhnout ručení je požádat dodavatele, aby si zřídil bankovní účet v České republice a následně jej nechal zveřejnit v registru plátců DPH. Pokud poskytovatel zdanitelného plnění nebude označen za nespolehlivého plátce, ručení za DPH se tímto způsobem vyhneme. Dodavatel, pokud uskutečňuje zdanitelná plnění v České republice pravidelně, bude s tímto postupem jistě souhlasit (většina zahraničních dodavatelů již má bankovní účet v České republice zřízený) a z důvodu udržení zákazníků si bankovní účet v České republice založí.

Článek napsán ve spolupráci s portálem www.portal-firem.cz/podnikani.

Okomentovat článek

Sdílejte článek přátelům:

Komentáře čtenářů: 0

    Přidejte vlastní komentář

    Křišťálová Lupa 2017

    Skrýt reklamu