Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Jaké máme možnosti, chceme-li se vyhnout ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty?

Inzerce

Inzerce

S přelomem let 2013 a 2014 vstupuje v absolutní platnost institut ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty. Jaké jsou vaše možnosti, chcete-li se tomuto ručení vyhnout?

Inzerce

V současné době je jednou z nejdiskutovanějších změn v podnikatelské oblasti ručení odběratele za neodvedenou daň z přidané hodnoty (dále jen DPH). Jedná se o problematiku, která se dotýká nejen velkých a středně velkých podniků, ale i drobných a menších podnikatelů. Kvůli ručení za neodvedenou DPH se může ručitel dostat do nepříjemných problémů a fakticky může dojít k tomu, že DPH bude odvedena dvakrát – poprvé v ceně dodávky přímo poskytovateli zdanitelného plnění, podruhé při uplatnění institutu ručení.

Této problematice je věnován celý článek Ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty, který si můžete přečíst zde. Uveďme zde proto jen základní informace, které nám řeknou, kdy se ručení odběratele za nezaplacenou DPH aplikuje.

Ručení za nezaplacenou daň u služeb

Příjemce zdanitelného plnění ručí za nezaplacenou daň dle odstavce 2 § 109 zákona o DPH, pokud je platba za dodávku či poskytnutí služby:

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

  • Zjevně odchylná od obvyklé ceny (zde se má zřejmě namysli, že je platba evidentně nižší, než by měla být).
  • Poskytnuta zcela nebo částečně na zahraniční bankovní účet, nezáleží přitom na výši platby. Toto ustanovení je účinné od 1. ledna 2013.
  • Poskytnuta zcela nebo částečně na bankovní účet, který není zveřejněn v registru plátců DPH (zde). Generální finanční ředitelství vydalo pokyn, kterým odložilo účinnost tohoto ustanovení na 1. leden 2014 (zřejmě z toho důvodu, aby poplatníci měli čas na zveřejnění svých bankovních účtů). Zároveň byl ustanoven absolutní limit platby, při kterém se toto ustanovení používá – odběratel ručí za neodvedenou DPH pouze v případě plateb, které přesáhly 700 000,– Kč. Tato podmínka se vztahuje na celé platby za uskutečněné zdanitelné plnění, a to bez ohledu na to, jak byla platba poskytnuta (resp. jakou formou) a zda byly poskytnuty zálohy.
  • Pokud je v registru plátců DPH poskytovatel zdanitelného plnění označen jako tzv. nespolehlivý plátce, příjemce zdanitelného plnění ručí za neodvedenou DPH bez ohledu na další podmínky.

Jakým způsobem postupovat, aby příjemce plnění za případnou nedbalost dodavatele nemusel být potrestán v podobě odvodu DPH? Obecně existují tři možnosti.

Jedna se nabízí přímo v zákoně o DPH v §109. Odběratel zdanitelného plnění totiž může zaplatit DPH rovnou za dodavatele a přímo správci daně. V praxi by se potom postupovalo takovým způsobem, že by se na daňový doklad klasicky uvedl základ daně a částka daně s tím, že daň bude odvedena odběratelem přímo správci daně. V takovém případě se můžete zcela účinně vyhnout tomu, že budete daň platit dvakrát. Nevýhodou tohoto postupu ale je, že je administrativně náročná a představuje práci navíc – úhradu DPH za dodavatele přímo správci daně (tedy dvě oddělené platby), vyjednání si tohoto postupu s dodavatelem (který ovšem zřejmě nebude proti), povinnost informovat správce daně o provedení platby namísto dodavatele.

Poněkud jednodušší způsob by představovalo ujednání příjemce zdanitelného plnění s poskytovatelem o provedení platby za DPH, a to poté, co příjemce zdanitelného plnění obdrží konfirmační dopis, který potvrdí, že poskytovatel zdanitelného plnění uhradil DPH správci daně. V podstatě by to znamenalo, že zákazník zaplatí pouze za dodávku (tzn. dodávku bez DPH – základ daně), dodavatel z této platby zaplatí DPH státu a o provedení této platby informuje zákazníka (doloží např. výpis z účtu). Zákazník pak po obdržení konfirmačního dopisu zaplatí DPH dodavateli. Administrativní náročnost je v tomto případě přenesena na poskytovatele zdanitelného plnění – zasílání konfirmačního dopisu.

Jak je to v případě platby do zahraničí?

V případě platby zahraničnímu poskytovateli zdanitelného plnění, který nemá bankovní účet vedený v České republice, ručí příjemce zdanitelného plnění za neodvedenou DPH bez ohledu na její výši. Nejjednodušší způsob, jak se v tomto případě vyhnout ručení je požádat dodavatele, aby si zřídil bankovní účet v České republice a následně jej nechal zveřejnit v registru plátců DPH. Pokud poskytovatel zdanitelného plnění nebude označen za nespolehlivého plátce, ručení za DPH se tímto způsobem vyhneme. Dodavatel, pokud uskutečňuje zdanitelná plnění v České republice pravidelně, bude s tímto postupem jistě souhlasit (většina zahraničních dodavatelů již má bankovní účet v České republice zřízený) a z důvodu udržení zákazníků si bankovní účet v České republice založí.

Článek napsán ve spolupráci s portálem www.portal-firem.cz/podnikani.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Nenechte si ujít

Premium
jan-prochazka-web

Jak firmu připravit na příchod finančního ředitele? | Jan Procházka (4camping)

dan-nytra-web

E-mail marketing a AI. Co už dnes funguje v praxi? | Dan Nytra

jiri-jemelka-web

Firemní hodnoty: Jak si je určit a jak s nimi pracovat? | Jiří Jemelka

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
filip-drimalka-web

AI mění řízení firem. Co můžete vyzkoušet už nyní? | Filip Dřímalka

Premium
michael-rostock-poplar-web

Pokud vám jde o rodinu, tak byznys není pro vás | Michael Rostock-Poplar

jitka-dvorakova

Jitka Dvořáková živě na E-shop Klubu. Co prozradila o řízení CZC.cz?

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Inzerce