Inspirace pro vaše podnikání a marketing

Jaký je rozdíl mezi daňovým zvýhodněním a slevou na dítě a jak daňové zvýhodnění uplatnit?

Vyznáte se v pojmech daňové zvýhodnění na dítě, sleva na dítě či daňový bonus? Postup uplatňování slev na dani je zcela zásadní. Víte, jak je uplatňovat? A jak je to se střídavou péčí?

Daňové zvýhodnění na vyživované dítě má poplatník daně z příjmů fyzických osob pouze v tom případě, že s ním vyživované dítě žije ve společné domácnosti (zákon o daních z příjmů se v tomto případě striktně drží pojmu „daňové zvýhodnění na dítě“, a nikoli „sleva na dítě“ –  jedná se totiž o „slevu, která je mírně odlišná od ostatních slev“) a zároveň se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem – maximálně do 26 let věku –, případně nemůže studovat či pracovat pro nemoc nebo vážný úraz. Že dítě studuje, se prokáže potvrzením o studiu, vydaným školou.

Jaká je výše daňového zvýhodnění na dítě a jak se správně vypočítá?

Dle § 35c zákona o daních z příjmů (dále též ZDP) má poplatník nárok na daňové zvýhodnění na 1 vyživované dítě, a to ve výši 13 404 Kč za rok. Důležité je, že se toto zvýhodnění použije až po uplatnění všech ostatních slev, přičemž výchozí částka nesmí být záporná. Schéma uplatňování daňového zvýhodnění na dítě je následující:

Vypočtený základ daně (příp. součet dílčích základů daně dle § 6, 7, 8 a 9 ZDP)

x sazba daně

= daň z příjmu

–          slevy na dani (dle § 35ba ZDP) – např. na poplatníka, manželku, studenta apod.

= daň z příjmu po slevách (může být minimálně nulová; pokud po odečtu slev vyjde záporně, je považována za nulu)

–          daňové zvýhodnění na dítě (dle § 35c ZDP)

= daňová povinnost / daňový bonus

Pokud je tedy daň z příjmu po slevách záporná, „zaokrouhlí“ se na nulu a teprve poté se odečítá daňové zvýhodnění na dítě, které představuje daňový bonus (resp. zápornou daň). Daňový bonus může poplatník uplatnit (žádat o jeho proplacení) v případě, kdy je jeho částka alespoň rovna 100 Kč, maximálně však 60 300 Kč ročně.

Kdy použít poměrnou slevu

Pozor, uvedená sleva je sice roční, ovšem v některých případech se použije pouze poměrná sleva, a to za těchto okolností:

  • narození dítěte během roku (sleva se uplatní již v měsíci narození dítěte)
  • ukončení studia během roku (sleva se uplatní až do měsíce ukončení studia)
  • žití dítěte ve společné domácnosti po část roku (sleva se uplatní za to období, ve kterém dítě žilo s poplatníkem ve společné domácnosti)

Nárok na daňové zvýhodnění má poplatník, který má roční příjem minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy.

Jak na uplatnění daňového zvýhodnění v případě střídavé péče?

Pokud dítě žije ve společné domácnosti s více poplatníky, má nárok na uplatnění daňového zvýhodnění pouze jeden z nich. Jak je to s uplatněním daňového zvýhodnění na dítě v případě střídavé péče? Dle pokynu Generálního finančního ředitelství D-6 je z hlediska uplatnění daňového zvýhodnění rozhodující, se kterým z rodičů žije dítě v domácnosti. Přitom každá osoba může být příslušníkem pouze jedné domácnosti.

Tím, že soud rozhodl o střídavé péči rodičů, není rozhodnuto, se kterým z nich bude ve společné domácnosti žít.  To záleží na dohodě rodičů, pokud tak neučiní, rozhodne o tom soud. Každý z rodičů má nárok na uplatnění daňového zvýhodnění pouze po tu dobu, po kterou je dítě příslušníkem jeho domácnosti.

Pokud by se ovšem rodiče dohodli (nebo tak rozhodl soud), že dítě bude po celý rok příslušníkem domácnosti pouze jednoho z rodičů, pak má nárok na daňové zvýhodnění pouze tento rodič (i v případě, že se druhý rodič staral o dítě po určitou dobu).

Pokud poplatník uplatňuje při výpočtu základu daně paušální výdaje, nemá nárok na daňové zvýhodnění na dítě (více se dozvíte zde).  Pozor – pokud máte dílčí základ daně ze závislé činnosti a funkčních požitků dle § 6 ZDP (příjmy ze zaměstnání) a jiné dílčí základy daně dle § 7, 8 a 9, u kterých uplatňujete výdaje paušálem, nemůžete uplatnit daňové zvýhodnění na dítě v případě, že dílčí základ daně dle § 6 je nižší než ten dílčí základ daně, u kterého uplatňujete výdaje paušálem.

Článek napsán ve spolupráci s portálem www.portal-firem.cz/podnikani.

Okomentovat článek

Sdílejte článek přátelům:

Komentáře čtenářů: 0

    Přidejte vlastní komentář

    Skrýt reklamu