Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Podporujeme: Ocenění Bílá vrána – Pro děti z dětských domovů a jejich zaměstnavatele

Jiří Rostecký
Před 10 roky

Podporujeme: Ocenění Bílá vrána je určené pro všechny mladé lidi, kteří prošli v průběhu svého života ústavní výchovou. Je určené pro ty, kdo měli na svém startu do života řadu překážek, ale dokázali je překonat a začali správně. Oceněni budou také zaměstnavatelé, kteří byli ochotni dát těmto lidem šanci. Vyhlašovatelem je obecně prospěšná společnost yourchance. Patronát převzala senátorka Doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc.  Přihlásit se nebo někoho nominovat můžete do 31. 8. 2014. Slavnostní udílení cen pak proběhne v říjnu 2014. 

Proč se ocenění uděluje

Důvodem, proč se yourchance rozhodla udělovat ocenění Bílá vrána, je snaha poukázat na nesmyslnost předsudků, které jako společnost máme k dětem z dětských domovů, a představit je jako osobnosti, které jsou stejně schopné jako jejich vrstevníci. Jejich odhodlání a úsilí je obrovské, ale své úspěchy ne vždy ventilují do světa, proto o nich veřejnost nemá nejmenší tušení. Ocenění Bílá vrána si klade za cíl toto změnit a těm, které tato cesta teprve čeká, přinést pozitivní vzory a inspiraci.

Nejčastější mýty o dětech z dětských domovů

V obecném povědomí lidí totiž bohužel stále přetrvávají nejrůznější omyly, které se tradují o dětech z dětských domovů. Realita je ovšem zcela jiná. Například se mnoho lidí domnívá, že děti z dětských domovů jsou sirotci. Pravda je ovšem taková, že zpravidla mají své rodiče a až na mizivé procento se o sirotky nejedná. V domovech jsou především pro špatnou péči ze strany rodičů, která je již ohrožuje na životě. Často ale se svými rodiči udržují (i když většinou sporadický) kontakt.

Dalším omylem je, že děti žijí v dětském domově od narození až do dospělosti. Těchto dětí je ale minimum. Průměrná doba pobytu jsou 4 roky. Běžné dětské domovy jsou určeny pro děti od 3 do 18 let. Mladším dětem slouží kojenecké ústavy. Pokud se ovšem jedná o sourozence, může být do dětského domova umístěno i dítě mladší tří let. Také pokud dítě studuje, může zůstat v dětském domově až do 26 let, na tzv. dobrovolném pobytu. Mnoho lidí může překvapit fakt, že některé děti přichází do dětských domovů na svou vlastní žádost, obvykle se jedná o starší děti, které si již uvědomují, že se o ně rodiče nejsou schopni postarat, zajistit jim základní životní potřeby nebo například podmínky ke studiu.

Inzerce

To, že dětský domov funguje jako internát s minimem soukromí, je další z mýtů, které se o dětských domovech tradují. V České republice přitom existují dětské domovy rodinného typu, kde děti žijí v 6-8 členných skupinách a je dbáno na sourozenecké vztahy. Děti bydlí v samostatných bytech s vlastním uzamčením, většinou se jedná o 4-5 + 1. V bytě je k dispozici kuchyně, obývací pokoj, sociální zařízení a ložnice pro 2-3 děti. Po praktické stránce se tedy chod takovéto rodinné skupinky neliší od vícečlenné rodiny. Roli rodičů zde suplují vychovatelé.

A že by byly děti z dětských domovů nevzdělané? Další nepravda. Obvykle odcházejí s výučním listem. V současné době se situace postupně mění ve prospěch maturantů, kteří po ukončení učebního oboru pokračují ve studiu.

Problémy, které děti musí řešit

Problémy nastávají při následném využití získaného vzdělání. Ne všichni najdou uplatnění. Často i proto, že nejsou dostatečně připraveni na to, jak práci získat. Navíc po ukončení pobytu v dětském domově, nemají kam odstěhovat. Mnoha dětem tak nezbývá nic jiného, než se vrátit k rodině, která se ale ani po letech o budoucnost svých dětí nestará. Odvážnější děti si zvolí cestu bydlení v některém z nabízených Domů na půl cesty, což je spíše prodloužení ústavní výchovy a není to řešení trvalé. Několik zralejších jedinců využije zákonné finanční pomoci k pořízení podnájmu, když si již v průběhu zajistili práci.

Jak dětem pomoci překonat překážky při vstupu do samostatného života?

V posledních 10 letech mladým lidem z dětských domovů ukazují neziskové organizace možnosti dosažení úspěchu formou různých projektů. Důležitá je ale následná pomoc s uplatněním na trhu práce a zajištěním střechy nad hlavou, ale to už ne každý umí nabídnout. Navíc mladí lidé, kteří vstupují do samostatného života, se po pár týdnech či měsících také potýkají s něčím, co je obvykle velmi překvapí. Osamělost! Jak to? Vždyť se na odchod a „svobodu“ tolik těšili! A toto je jeden z kritických a velmi rizikových okamžiků…

Existují tady ale možnosti komplexní pomoci. Této iniciativy se chopila obecně prospěšná společnost yourchance. Na jedné straně se expertní tým projektu ZAČNI SPRÁVNĚ věnuje koncepčnímu řešení a metodice integračního procesu v širokých souvislostech, na straně druhé se jedná o přímou pomoc konkrétním mladým lidem.  Yourchance zajišťuje podporu při získání práce, bydlení, učí mladé dospělé v praxi hospodařit s penězi, poskytuje mentoring a další formy odborné pomoci. Tady se otevírá prostor pro spolupráci se zaměstnavateli, nejrůznějšími organizacemi a spolky, ale i s jednotlivci z řad veřejnosti.

Bílé vrány

Společnost yourchance bude v říjnu udělovat ocenění Bílá vrána. Pustit se na do něčeho tak citlivého jako je udílení ocenění, je krok odvážný, ale podle vyhlašovatelek i velmi potřebný. „Tímto oceněním sledujeme dva klíčové cíle. Jednak přinést pozitivní vzory a inspiraci těm, které odchod z dětského domova teprve čeká. Často je totiž tento okamžik provázen nejistotou z budoucnosti a pochybnostmi o sobě samých. Druhým cílem je upozornit na potřebu komunikace mezi zaměstnavateli, mladými lidmi z dětských domovů a výchovných ústavů, médii a širokou veřejností. Rádi bychom totiž pomohli odtabuizovat téma úspěšnosti těchto lidí na trhu práce a zároveň vyzdvihnout ty, kteří pomáhají lidem s ústavní výchovou získat určitou stabilitu,“ říká Jana Merunková, ředitelka yourchance o.p.s.

K získání ocenění Bílá vrána mohou být nominováni nebo mohou poslat přihlášku mladí lidé, kteří alespoň tři roky žijí mimo dětský domov, mají alespoň jeden rok stabilní zaměstnání nebo podnikání, mají kde bydlet a nejsou dlužníky.  Stačí vyplnit formulář na webu a zúčastnit se individuálního rozhovoru se zástupci poroty.

Zaslat přihlášku nebo být nominována v kategorii Bílá vrána – zaměstnavatel může být společnost, která splňuje následující podmínky: zaměstnává lidi s ústavní minulostí, podniká dle platných zákonů, má alespoň dvouletou účetní historii a nemá žádné nedoplatky.

Záštitu nad oceněním převzala senátorka MUDr. Milada Emmerová. Ocenění je součástí projektu Začni správně. Partnery ocenění se staly Nadace T-SOFT ETERNITY, Alpiq Generation (CZ) a Atollon Consulting CZ. Mediálními partnery jsou LMC, Česká asociace podnikatelů, Neziskovky.cz a Mladý podnikatel.

Více informací naleznete na http://www.zacnispravne.cz/soutez-bila-vrana/bila-vrana-mladi-lide/.

Více o yourchance o.p.s

Yourchance je obecně prospěšná společnost, jejímž smyslem je prosazování změn ve vzdělávacím systému českého školství a v systému integrace dětí ze sociálně vyloučených skupin. V oblasti školství se zaměřuje na podporu interaktivní a praktické výuky finanční gramotnosti a podnikavosti a šíření povědomí o tom, jak získávat zdravé finanční návyky pro život bez dluhů. Společnost provozuje portál www.financnigramotnostdoskol.cz.  V projektu Začni správně pomáhá mladým lidem, kteří opouštějí dětské domovy, nebo mají tento krok čerstvě za sebou zvládnout období důležité pro začlenění se do společnosti a vytvoření si zázemí pro samostatný a plnohodnotný život. Registrovaným uživatelům integračního programu poskytuje mentorské vedení, expertní podporu a ucelené informace k nejrůznějším tématům spojeným s potřebou postavit se na vlastní nohy. Jako rozšířenou službu pro celou cílovou skupinu provozuje informační portál www.zacnispravne.cz Skrze řadu otevřených setkání také přináší pozitivní vzory a umožňuje sdílet zkušenosti s ostatními účastníky a absolventy integračního programu. Yourchance byla iniciátorem vydání knihy Hejno bílých vran aneb Když opustíte děcák. Všemi těmito aktivitami se yourchance podílí na prevenci předluženosti, bezdomovectví a trestné činnosti v České republice. Další informace o yourchance o.p.s. naleznete na http://www.yourchance.cz.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

petr-macek-web

Vybudoval úspěšný nástroj od nuly a bez investora. Díky čemu Caflou vyrostlo? | Petr Macek

Premium
vladimir-kvas-web

650 milionů ročně. Přesto firma málem zkrachovala | Vladimír Kvaš (Geetoo)

jaroslav-pokorny-web

Jak řídit firmu přes čísla? | Jaroslav Pokorný (ÚČTO.TEAM)

braverman-babinec-web

E-commerce: S čím se nyní potýkají české e-shopy? | Tomáš Braverman a Patrik Babinec

Premium
martin-komarek-web

Sklad pro rychle rostoucí e-shop. Jak ho buduje Grizly.cz? | Martin Komárek

marek-odehnal-web

Jak investuje největší hedge fond světa? | Marek Odehnal

katka-luskova-web

Z korporátu na volnou nohu. Jak rozjet úspěšný byznys? | Jiří Rostecký & Katka Lusková

Premium
gabriela-teissing-web

Expanze do zahraničí za 100 milionů. Jak Creative Dock dobývá svět? | Gabriela Teissing