Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Inzerce

Inzerce

Podnikání

Podnikání je podle zákona činnost, která je vykonávána podnikatelem za účelem dosažení zisku a na vlastní zodpovědnost. Podnikání je v posledních letech velmi oblíbené, a to zejména díky mnoha příběhům českých, slovenských i světových podnikatelů a jejich firem. Na našem webu se dozvíte, jak podnikání funguje, jak podnikají tuzemští podnikatelé a v čem se od nich můžete inspirovat.

V našich rozhovorech jsme vyzpovídali přes 1000 úspěšných podnikatelů z Česka a Slovenska. Snad každý vám potvrdí, že jeho hlavní motivací na začátku podnikání ani zdaleka nebyly peníze, ačkoliv samozřejmě i ty hrály významnou roli.

Většina podnikatelů podle našich zkušeností podniká proto, že prostě nemůže jinak. Milují svou práci, mají osobní vizi, baví je něco vytvářet. Podnikání je pro ně způsob, jak se mohou realizovat v profesním světě a jak si mohou vytvořit podmínky a vliv, který jim to umožňuje.

Přesto všechno jsou peníze v podnikání zásadní. Jsou krví každého podniku, a pokud se je nedaří vydělat, spěje podnikání ke svému konci.

Jak jsme na tom v Česku s podnikáním?

V České republice máme máme více než 1,1 milionu OSVČ a více než půl milionu firem (obojí aktuální k roku 2022). Každý rok desítky tisíc podnikatelů registrují další a další společnosti a mnoho lidí si zakládá živnostenská oprávnění.

Na internetu máme více jak 50 tisíc e-shopů, což z nás dělá v přepočtu na hlavu světovou velmoc.

Mezi nejbohatší Čechy patří mnoho miliardářů, kteří své firmy založily před desítkami let, ale postupem času se mezi ně dostává i mnoho nových tváří – doslova self-made-manů, kteří začínali od nuly a dokázali vybudovat obrovské společnosti.

 • Příkladem může být třeba Tomáš Čupr, který založil Slevomat, Dámejídlo a Rohlík a se kterým si můžete poslechnout náš rozhovor.
 • Dalším úspěšným byznysmenem je Jan Bednář, kterému se v Americe povedlo prorazit s logistickou společností ShipMonk a který se dnes rovněž řadí mezi nejúspěšnější české podnikatele. Rozhovor s ním najdete zde.
 • Zmínit ale můžeme třeba i zakladatele Alzy Aleše Zavorala, zakladatele Seznamu Ivo Lukačoviče, zakladatele Avastu Pavla Baudiše (rozhovor s ním zde) a Eduarda Kučeru a mnoho a mnoho dalších.

Přesto není podnikání v Česku jen o velkých jménech a obrovských firmách. Drtivou většinou podnikatelů tvoří malé a střední podniky a živnostníci. Každý den, každou jednu vteřinu stovky tisíc (a vlastně už dokonce miliony) Čechů budují svá podnikání a naplňují své sny. Právě s nimi si povídáme v našich videorozhovorech a podcastech.

Inzerce

Jak začít podnikat?

Začít podnikat může každý, kdo splňuje zákonné podmínky. Na našem webu se nejčastěji věnujeme příběhům lidí, kteří se rozhodli podnikat na volné noze, vytvořit si vlastí e-shop, vybudovat nový startup nebo podnikat jinak převážně v digitální oblasti. Mnoho podnikatelů ale působí třeba jako kadeřníci, umělci, řemeslníci, prodejci různých produktů a služeb a v mnoha dalších oborech.

Abyste mohli začít podnikat, doporučujeme promyslet následující otázky:

1) Co chcete prodávat/nabízet?

Jako první si musíte ujasnit, s jakým produktem či s jakými službami vstoupíte na trh. V dnešní době je už celá řada oblastí přeplněná konkurencí, ale můžete objevit díru na trhu, nebo přijít s něčím, co konkurence nemá.

Pro mnoho lidí je obsazenost trhu velmi demotivující. Nezapomeňte ale, že velmi úspěšné firmy, které nejspíš znáte, mnohdy nezačínaly před příliš dlouhou dobou. Tak například:

 • On-line supermarket Rohlík.cz je na trhu teprve od roku 2014.
 • Populární taxi služba Liftago přišla na trh v roce 2013 (video o jejích začátcích najdete zde).
 • Globálně velmi úspěšný startup Productboard vznikl v roce 2014 (rozhovor o něm tady).
 • Vyhledávač letenek Kiwi.com založil Oliver Dlouhý se svými kolegy v roce 2012 (rozhovor zde).
 • Populární značka obuvi Václava Staňka Vasky vznikla teprve v roce 2016 (rozhovor zde).
 • Nová značka nádobí Jana Fabiniho, která se jmenuje Fabini a konkuruje velkým zavedeným hráčům, vznikla v roce 2019 (rozhovor tady).
Premium
vaclav-stanek-web

Václav Staněk: Jak Vasky vyrostly díky marketingu?

Díky čemu Vasky tak vyrostly a jak vypadá jejich marketingová strategie? Zkouší různé kanály a přístupy. Které fungují a které nakonec firma opustila?

Před 2 roky

Premium
jan-fabini-web

Z vlastní výroby až k zákazníkovi. Prodávejte jako značka Fabini | Jan Fabini

Vstoupili na trh v roce 2019. Dnes mají roční obrat kolem 40 milionů korun. Sami vyrábí a prodávají přímo zákazníkovi. Jan Fabini o rozbíjení stagnujícího trhu.

Před 12 měsíců

Mnoho úspěšných firem vzniklo v posledních ani ne 10 letech. A investoři neustále hledají nové startupy, do kterých by mohly investovat své peníze. V podnikání platí, že kdo chce, ten najde řešení, ale kdo nechce, ten najde výmluvy.

2) Kdo bude vaším zákazníkem/klientem?

Znalost zákazníka je jednou z nejdůležitějších kompetencí každého podnikatele. Mnoho začátečníků ale dělá chybu, že začne podnikat s nápadem, který si ale neověří v praxi a nezjistí, zda o něj lidé skutečně budou mít zájem.

Například zakladatelé zmiňovaného Productboardu dlouho před zahájením vývoje produktu obcházeli firmy v Americe a zjišťovali, co by jim mohlo pomoci, jaké řeší problémy a jaký produkt by tedy uvítaly. Jeden ze zakladatelů firmy Daniel Hejl se o tom rozpovídal v našem podrobném rozhovoru, kde také popsal, jak konkrétně tento průzkum trhu probíhal a jak ho můžete udělat i vy.

Premium
daniel-hejl-web

Úspěch Productboardu: Jak vytvořit produkt s miliardovou hodnotou? | Daniel Hejl

Zakladatelé Productboardu strávili rok v USA rozhovory s potenciální klienty. Díky tomu přišli na nástroj, který má dnes hodnotu v miliardách. Jak to udělali?

Před 2 roky

Podobně vznikala i celá řada dalších firem, jejichž zakladatelé na začátku nejprve zjišťovali potřeby svých budoucích zákazníků, a poté teprve vymýšleli řešení, které by jim mohli nabídnout.

Často se říká, že kdyby se Henry Ford zákazníků zeptal, co chtějí, odpověděli by nejspíš, že rychlejší koně. To ovšem neznamená, že Ford ignoroval jejich potřebu. On ji znal – přesunout se z místa A do místa B, a to co nejlépe, nejrychleji a nejefektivněji. Na základě této potřeby dokázal přijít s řešením, které koně nahradilo.

Vyjděte ven. Bavte se se svými zákazníky. Zjistěte, jak se chovají, co je trápí, co by si přáli, jaké řeší problémy, co je nejvíc zdržuje, za co utrácí zbytečně peníze, co by si rádi dopřáli… Mluvte s nimi, ptejte se a hledejte, jak jim v tom dokážete pomoci. Podnikatelé nakonec nedělají nic jiného, než že slouží svým zákazníkům a uspokojují jejich potřeby.

3) Jak chcete zákazníka získat?

Vytvořit vlastní produkt či službu nestačí. Musíte je umět také prodat. To je dovednost, ve které mnoho podnikatelů selhává a jejich podnikání pak rychle končí. Proto nepodceňte vaše dovednosti v oblasti obchodu a marketingu, vzdělávejte se v nich a hledejte cesty, jak zákazníka oslovit co nejlépe, nejefektivněji a s potřebným ziskem.

Záleží na vašem podnikání. Jsou firmy, které se podařilo rozjet skrze sociální sítě. Pak jsou další firmy, kde jejich majitelé chodili a off-line oslovovali potenciální zákazníky. Další firmy vsadily na placenou reklamu ve vyhledávačích, cenové srovnávače a různé internetové katalogy. A jiným firmám zase fungovalo něco jiného.

Margareta Křížová v našem rozhovoru radí, jaké oblasti na začátku podnikání nepodcenit a jak se naučit snadno prodávat. Doporučujeme si to poslechnout.

Premium
margareta-krizova-web

Průvodce začátky podnikání | Margareta Křížová

Pro všechny, co chtějí rozjet úspěšné podnikání. Detailní návod, jak začít podnikat a ověřit zájem o váš produkt či vaši službu na trhu. Radí Margareta Křížová.

Před 2 roky

4) Jak chcete vydělávat?

Jak jsme psali už v úvodu, podnikání je o zisku. Vybudovat podnikání, které je ziskové, ale zdaleka není jednoduché. Proto na začátku dobře počítejte. Mějte přehled o svých výdajích (nejen na výrobu, ale i na prodej, marketing, vaši práci a další náklady) a sledujte své příjmy.

Doporučujeme vám na začátku příliš neriskovat, protože s podnikání nejspíš nebudete mít žádné zkušenosti. Mnoho podnikatelů se na začátku zadlužilo nebo dostalo do jiných finančních a dalších problémů. Proto podnikejte s rozvahou, racionálně a na základě čísel. Pokud si s nimi nevíte rady, požádejte o radu někoho zkušenějšího.

Začátečníci si často rychle myslí i na investory. Ti ale většinou neinvestují do nápadů, ale do již ověřených konceptů a firem, které alespoň něco vydělaly, získaly první zákazníky a prokázaly, že mají své místo na trhu.

Poslechněte si naše příběhy podnikatelů o založení firmy a čerpejte z jejich praktických zkušeností.

15 častých chyb na začátku podnikání

Podnikání je velmi široká oblast, a tak jsme pro vás sepsali 10 věcí, které byste měli na začátku vědět:

 1. Nereálná očekávání: Podnikání nebývá o úspěchu, který se stane přes noc. Je to dlouhodobá práce, která je velmi často tvrdá, vyčerpávající a někdy i bez výsledku. Vstupte do toho tedy se správnou motivací.
 2. Neznalost zákazníka: Nežijte jen ve vlastní hlavě, ale poznejte co nejlépe vaše zákazníky, jejich potřeby, problémy, přání a pochopte jejich chování.
 3. Neznalost trhu: Znalost zákazníka není jediným aspektem, který nesmíte podcenit. Nezapomeňte také na pochopení celkové situace na trhu, konkurence a aktuálních trendů.
 4. Nedostatečné plánování: Mějte na začátku podrobný plán, který vám pomůže dosáhnout vašich cílů a ukáže vám cestu, po které se budete ubírat.
 5. Nedostatečná podpora okolí: Doporučujeme si na začátku získat podporu od rodiny, přátel a kolegů, abyste mohli úspěšně začít podnikat a měli možnost vaše prožitky s kým sdílet.
 6. Nedostatečné financování: Přemýšlejte nad tím, zda na rozjezd podnikání potřebujete vysoký kapitál, zda nestačí mnohem méně peněz a jaké zdroje externího financování můžete využít. Doporučujeme to probrat s odborníkem.
 7. Nedostatečné znalosti a dovednosti: V podnikání uplatníte spoustu důležitých dovedností – například v oblasti financí, obchodu, marketingu, řízení lidí, plánování atd. Nepodceňte proto své sebevzdělávání – začít můžete našimi premium rozhovory, kde pro vás máme nejlepší praktický obsah o řízení firem.
 8. Příliš mnoho široká nabídka: Nemějte na začátku velké oči. Začněte klidně s jednou věcí, ale naučte se na ní vydělat peníze a skutečně ji prodat zákazníkům. Nehoňte příliš zajíců najednou, pokud je to nad vaše schopnosti.
 9. Podcenění marketingu a reklamy: Nestačí vyrábět, vyvíjet a vytvářet produkty a služby. Druhou stranou mince, bez které nemůže existovat, je i schopnost prodeje. Naučte se proto efektivně oslovovat zákazníky a úspěšně jim prodávat.
 10. Špatný přístup k zákazníkovi: Zákazník je váš pán, a proto na to nezapomínejte. Mějte ho na prvním místě, vnímejte jeho potřeby, zajímejte se o zpětnou vazbu a nabídněte mu co nejlepší zákaznickou zkušenost.
 11. Neefektivní řízení času: Uvědomte si vaše priority – co nejvíce posouvá váš byznys a pomáhá vám dosahovat vašich cílů. Plánujte svůj čas tak, abyste byli efektivní a pracovali na správným věcech.
 12. Špatné řízení financí: Nedělejte nerozvážná rozhodnutí. Nezapomínejte, že v podnikání můžete snadno přijít o spoustu peněz, proto buďte ve svých rozhodnutích a investicích velmi obezřetní, a případně se poraďte s odborníkem. Využít můžete i služeb externího finančního ředitele.
 13. Nedostatečné využití technologií: Spoustu činností už v dnešní době nemusíte dělat ručně. Naučte se pracovat s dostupnými nástroji a zvažte i možnosti automatizace. Pokud vyvíjíte vlastní software, buďte opatrní při výběru technologie, kterou k tomu využijete.
 14. Chybějící znalosti o právu, daních a účetnictví: Důrazně vám doporučujeme začátky podnikání konzultovat se zkušenými odborníky, a to zejména s právníkem/advokátem, účetním a daňovým poradcem.
 15. Nepospíchejte: Podnikání je běh na dlouhou trať. Postupujte rozvážně, učte se a vyhodnocujte svůj vývoj. Vlastní zkušenost je nejlepším způsobem učení.

Na závěr jsme si pro vás vybrali rozhovory, které rozhodně nesmíte minout, pokud začínáte podnikat.

Inzerce

Premium
jan-kvasnicka-web

Jan Kvasnička: Podrobný průvodce začátky podnikání na volné noze

Detailní návod, jak začít podnikat na volné noze. Zkušenosti z praxe sdílí jeden z nejvýraznějších freelancerů na českém internetu.

Před 2 roky

Premium
miroslav-udan-web

Vybudoval Shoptet. Díky čemu firma utekla konkurenci? | Miroslav Uďan

V Česku máme momentálně přes 50 tisíc e-shopů. Přes 30 tisíc z nich funguje na Shoptetu. Poslechněte si rozhovor s jeho zakladatelem Miroslavem Uďanem.

Před 10 měsíců

Premium
filip-zak-web

Nedaří se vám rozjet podnikání? Udělejte tohle… | Filip Žák

Snažíte se rozjet nový byznys, ale výsledky se nedostavují? Filip Žák vám poradí, jak s tím naložit a co nejspíš musíte změnit.

Před 11 měsíců

Premium
alex-ilyash-web

Pandemie mu zavřela firmu. Rozjel novou a prodává do celého světa | Alex Ilyash

Jeho startupu se kvůli pandemii propadly tržby na nulu. S týmem ale dokázal rychle rozjet firmu, která už prodává do více jak 25 zemí světa.

Před 11 měsíců

Premium
jan-bednar-web

Jan Bednář: Život miliardáře a řízení firmy ShipMonk

Ve 30 letech už patří mezi nejbohatší Čechy. Vybudoval globální logistickou společnost a v rozhovoru sdílí, jak přistupuje k jejímu řízení a výběru kolegů.

Před 2 roky

Nejnovější rozhovory o rozjezdu podnikání:

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

Jiří Rostecký

1 otázka, kterou si musí položit každý podnikatel

Premium
martin-kus-web

Vuch: Strategie firmy, riskování, finance i vstup investora | Martin Kůs

Premium
lukas-janousek-web

100 milionů za 3 roky. Jak roste Campiri? | Lukáš Janoušek

Premium
tadeas-marek-web

Jak za rok získat uživatele po celém světě? | Tadeáš Marek (Boost.space)

john-vanhara-web

John Vanhara a Jirka Rostecký: Vzdělávejte se a nebojte si říct o pomoc

jiri-rostecky-web

Jak budovat kariéru a být úspěšný?

Premium
dominik-pichal-web

Grizly.cz: Finanční řízení, vedení firmy, nábor lidí a úspěch v e-commerce | Dominik Píchal

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

TOP header

Premium
martin-stibor-web

Rebranding e-shopu Korálky.cz na Manumi | Martin Stibor

Premium
tomas-budnik-web

Udělejte z nuly jedničku. Bývalý ředitel O2 Tomáš Budník o řízení firem

Premium
petr-ludwig-web

Petr Ludwig: 18 let v byznysu a kampaň s dosahem 1,3 miliardy lidí

Premium
petr-kasa-web

Petr Kasa: Jak budujeme hodnotu Pilulka.cz?

Inzerce