Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Jak na zajištění dluhu? Pomůže notářský zápis s doložkou přímé vykonatelnosti?

Ing. Jiří Knop
Před 12 roky

Existuje několik možností zajištění, aby dlužník zaplatil. Nejznámějšími jsou směnka, uznání dluhu, šek, bankovní záruka a další. Přesto existuje jeden instrument, který je málo využíván, dokonce je i málo znám, a přece je jedním z nejúčinnějších. Má trochu delší název – notářský zápis s doložkou přímé vykonatelnosti.

Máte volné finanční prostředky? Sjednáváte si větší kontrakt? Provádíte práci a platba následuje po odevzdání díla? Potom jistě uvažujete o situaci, která nastane, až peníze půjčíte, až bude splatný kontrakt, až odevzdáte dílo objednavateli…

Také vás občas mrazí z čekání na převody finančních prostředků, zamýšlíte se nad „nešikovností“ některých partnerů řádně vyplnit převod peněz na váš účet či vás ujišťování, že peníze odešly a chyba musí být u vás, trochu zmáhá? Potom jste jistě uvažovali, jak si zajistit peníze a žít trochu klidněji.

Notářský zápis – slovní spojení, které často používáme, ale málo využíváme.

Notářský zápis se stal jakýmsi „klišé“, kdy víme, že jej potřebujeme k založení společnosti, k sepsání valné hromady nebo k řízení u obchodního rejstříku. Tato povědomost je obecně známá a ohánět se tímto termínem, jsme si zvykli právě za uvedených okolností. K notáři chodíme ověřit si popisy na kdejaké „lejstro“, které požadují úřady, ale notářský zápis s doložkou přímé vykonatelnosti zašel k notáři sestavit asi málokdo.

Inzerce

Co to je ten… notářský zápis… s tou vykonatelností?  

Uznat závazek lze notářským zápisem. Stačí se objednat. Před notáře předstoupí dvě strany, jedna, která závazek přijímá, a druhá, která něco poskytuje. Jedna strana, která půjčuje a v budoucnu bude věřitelem a druhá, která bude dlužníkem. Jedna strana, která poskytne plnění (vytvoří webové stránky, dodá zboží, převede práva k doméně…) a druhá strana, která plnění přijme, ale platbu uskuteční až poté.

Notář si vyhradí určitý čas, který bude třeba zaplatit a začne sepisovat notářský zápis. Podstatou tohoto zápisu je dohoda, kterou se účastník zaváže splnit pohledávku nebo jiný nárok druhého účastníka a zároveň souhlasí, aby byl proveden výkon rozhodnutí, pokud závazek řádně a včas neuhradí.

A tím výkonem rozhodnutí je myšlena okamžitá a ihned proveditelná exekuce.

Skutečně je možné provést exekuci bez zdlouhavých soudů, tahanic a žalob?

Skutečně ano, kouzelné spojení notářský zápis s doložkou přímé vykonatelnosti má takovou sílu. Nahrazuje soudní řízení, které proti dlužníkovi případně musíte vést. Zbavuje vás nutnosti brát si právníka a platit, zbavuje povinnosti sestavovat žalobu, dokazovat, že dlužník nezaplatil, dokazovat, že dluh skutečně vznikl a také není třeba platit poplatky soudu.

Notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti je exekučním titulem dle § 274 odst. 1 písm. e) občanského soudního řádu. V případě nesplnění závazku dlužníka je notářský zápis vykonatelný, což znamená, že věřitel může vést exekuci, tedy stručně řečeno – vyrazit za exekutorem, který ihned provede známé kroky. Obstaví účty, zablokuje nemovitosti, obstaví plat, zajistí movité věci. Kromě toho máte čtyři roky na cestu k exekutorovi (podle obchodního zákoníku) nebo si můžete sjednat i lhůtu delší. Teprve poté se nedá dluh již vymáhat.

V jednoduchosti je síla.

Sesypali se na vás příbuzní, sotva jste vydělali první milion? Chtějí od vás půjčit přátelé na byt, auto, televizi či počítač? Chcete někam vložit prostředky a mít jistotu, že s nimi společník nezmizí a nebude se smát vaší naivitě? Chcete prostě co nejvíce minimalizovat rizika nezaplacení? Potom vám půlhodina u notáře zajistí poměrný klid. Samozřejmě, že existují osoby, které nakonec nezaplatí i přes exekuci, protože nemají nebo nebudou mít z čeho. Ale důvěryhodnost či budoucí platební schopnosti si již musíte zhodnotit sami.

Ano, je to tak jednoduché a právní náležitosti dohody sestaví a účastníky poučí notář, který za uvedený právní akt odpovídá. Vy jen předložíte doklady, sdělíte co požadujete, a notář vše vyřídí. Listinu –  notářský zápis s doložkou přímé vykonatelnosti můžete sepsat při předání peněz, lze ji uzavřít i ohledně pohledávky, která teprve vznikne nebo, když je již pohledávka splatná. Pokud druhá strana nesplní svoje závazky, pak navštívíte exekutora a s vysokou pravděpodobností se dočkáte peněz, mnohem spíše než ze směnek, šeků, uznání dluhů nebo soudních jednání…

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Ing. Jiří Knop

Jeden z hlavních redaktorů našeho magazínu, který nepíše jen o podnikání, ale také o právu a informačních technologiích.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
ondrej-machala-web

Ovečkárna se osamostatnila od zakladatele. Jak se změnila? | Ondřej Machala

jiri-jemelka-web

Loni řídili 113 firem s tržbami 21 miliard. Jak se dostávají z krizí? | Jiří Jemelka (JPF)

juraj-harkabuzik-web

Outsourcing v podnikání: Kdy dává smysl? | Juraj Harkabuzík (CustomerHero)