Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

33+1 největších chyb v podnikání. Víte, kterým se vyhnout?

Jiří Rostecký
Před 11 roky

Chybování k životu patří, dokonce i k podnikání. Kdo nechybuje, není člověk. Nemusíme se za to stydět, pokud to není příliš často. Časté chybování může vést k pádu, ale bez chyb bychom se nemohli poučit. Jaké jsou největší chyby, kterých se můžeme dopustit?

Zvláště v začátcích podnikání je důležité si uvědomit, že budete chybovat. Přijde hodně pádů, ale i úspěchů. Chyby jsou pro nás přínosné, neboť poučení z nich znamená získání nové zkušenosti. Řada chyb ale už byla popsána, takže se jich můžete vyvarovat tím, že si je uvědomíte dříve, než se jich dopustíte. Jaké to tedy jsou?

1) Nezničte si osobní život

Podnikat nešťastný nejde. Podnikání by nemělo zničit váš osobní život. Zapálení pro věc je sice hnacím motorem, ale v širším ohledu může být i zabijákem partnerských, rodinných, přátelských či jiných vztahů. Uvědomte si předem, že podnikání není vše.

2) Nenarušte své chování

Podezíravost, pýcha, egoismus, chamtivost a další a další nepěkné vlastnosti mohou být důsledkem úspěchů v podnikání. Nikdy nezapomeňte na to, kdo, kde a jací jste byli předtím, než se vám začalo dařit. Jednoho dne byste to mohli potřebovat.

Inzerce

3) Přehnaná důvěra v druhé

Důvěřivost je krásná vlastnost, ale v podnikání mnohdy může být na obtíž. Řešením jsou smlouvy. Mějte vše ochráněno písemně, dokonce i s kamarádem uzavřete smlouvu. V případě budoucího, doposud neplánovaného problému se vám uleví.

4) Uzavřenost a izolace od okolí

I podnikatelé potřebují relax, potřebují si někdy povyrazit. Neseďte jen doma nebo netravte čas jen ve své kanceláři. Udělejte si čas na zábavu, vyjděte mezi lidi, bavte se a užívejte si života, ať se z toho nezblázníte.

5) Nezničte si tělo

Chlastat jeden Redbull za druhým není řešením, jak podávat lepší výkony. Málo jídla, hodně kafe, občas cigárko. Myslete na svoje tělo, bez něhož podnikat nebudete moci. Zkuste se zamyslet nad tím, zdali vám zdravá výživa naopak nepomůže a zdali nebude efektivnější než ta plechovka, co dává křídla.

6) Nezkažte si jméno

Jméno máte jenom jedno, je to váš největší obchodní brand. Pokud si pokazíte pověst, těžko si své jméno dokážete očistit. Nezapomeňte na to, až půjde do tuhého.

7) Nerealistické vidění

Nedaří se? Furt ne? Nedaří se už dlouho? Pokud se úspěch ne a ne dostavit, zvažte změnu ve vašem životě. Ne každý nápad se musí stát úspěšným projektem. Třeba na to prostě nemáte, třeba jste ve špatnou chvíli na špatném místě. Zkuste něco jiného!

8) Strach z nových věcí

Nebojte se zkoušet nové věci. Každá nová věc přináší řadu nových možností. Otevřete se jim a třeba narazíte na svou životní příležitost. A třeba se naučíte i spoustu nových věcí!

9) Tajnůstkářství

Říct někomu svůj nápad se může zdát jako pokus o vstřelení branky, ale do vlastní sítě. Není tomu tak. Svoje nápady můžete šířit. Třeba zaujmete investory, dostanete nový feedback a svůj nápad vylepšíte. Nebojte se své nápady sdílet.

10) Vzdávání se

Pokud se vám nedaří, nevzdávejte se. Trpělivost a vytrvalost k podnikání prostě patří. Ne každý z nás má to štěstí a dokáže vybudovat něco obrovského hned na začátku svého podnikání. Takže hlavu vzhůru a nevzdávat se! Ale pamatujte i na sedmičku…

11) Naivní očekávání zájmu ostatních

Klienti, zákazníci, návštěvníci, uživatelé, čtenáři, fanoušci a další. Nikdo z nich za vámi nepřijde sám. Musíte si je přilákat sami. Nečekejte, že na vás někdo bude čekat. Nepodceňujte marketing!

12) Nebojte se ptát

Kdo se neptá, nic se nedozví. Pokud vám něco není jasné, nebojte se zeptat. Zajímá vás, jak někdo něco dělá? Proč je úspěšný? Napište mu! Maximálně vám neodpoví.

13) Nebojte se oslovovat

Nemůžete prodat reklamu na svém webu nebo marně sháníte kupce svého produktu? Co takhle oslovit potenciální zájemce? Mít strach je oslovit je zbytečné, opět vám maximálně neodpoví.

14) Neztrácejte čas s negativisty

Máte kolem sebe hodně negativistů? Brzdí vaše plány a berou vám váš elán? Zbavte se jich! Negativní lidé jsou vám k ničemu, buďte „succes-pozitivní“! Scházejte se s lidmi, kteří vám mohou pomoci, mají stejné zájmy a mohou vás motivovat!

15) Neutrácejte mnoho peněz

Pokud hned na začátku podnikání začnete vydělané peníze rychle utrácet, můžete narazit. Zkuste peníze investovat tam, kde vám mohou vydělat další peníze. Pokud takovou příležitost kolem sebe nevidíte, investujte do svého současného podnikání nebo šetřete. Ta příležitost se třeba objeví.

16) Buďte tím, kým skutečně jste

Člověk se snadno začne chovat jako někdo, kdo ve skutečnosti vůbec není. Je velmi namáhavé udržet se ve správných kolejích, ale ani za vybočení se nemusíte stydět. Snažte se být tím, kdo skutečně jste. Nehrajte si na borce, když jím nejste.

17) Bezmezná důvěra ve smlouvy

Nevyvracíme třetí bod, ale upozorňujeme, že je zároveň nutné si uvědomit, že ani smlouva nemusí být dokonalá a rozhodně nemusí být 100% jistotou. Smlouva je jenom kus papíru, pamatujte na to.

18) Nebojte se neformálnosti

Formální přístup k podnikání patří a je velmi důležitý, nicméně obchod samotný je založen na vztazích. Nejlepší obchodní vztahy jsou ty, které jsou založeny na slušných mezilidských vztazích. Formálnost může být v některých případech i na škodu.

19) Nebojte se začít

Nebojte se začít něco nového, v tom nejhorším případě to nevyjde a přestanete. Mnoho lidí se bojí začít budovat nové projekty, které by třeba byly úspěšné. Další se zase bojí začít podnikat, jiní se bojí začít si plnit své sny.

20) Nepodceňujte zákazníka

Ani zákazník není blbec. Můžete to „na něj zkoušet“, ale počítejte i s tím, že „vám odpoví“. Dejte si pozor na to, s kým jednáte. Mnohdy nevíte, kdo je na druhé straně telefonu, kdo čte váš email nebo s kým se bavíte.

21) Nepodceňujte trh

Nedostatečný průzkum trhu může být obrovskou překážkou v cestě za úspěchem. Může dokonce položit celý váš projekt. Dbejte na pořádný průzkum trhu a nebojte se do něj investovat.

22) Neničte si přátelství

Zatahování přátel do obchodních vztahů se může vymstít. Kamarádi se chovají jinak než obchodní partneři. Podnikání může dříve pevné přátelství naprosto zdecimovat. Můžete se dopustit mnoha chyb.

23) Nevyhánějte rodinu na ulici

Možná to měla být jednička. Kolik jen známe případů, kdy podnikatel zadlužil svou rodinu natolik, že s ní skončil na ulici? Je k tomu potřeba nějaký komentář?

24) Nepřeceňujte své síly

Rozjet dvacet projektů naráz nemusíte udýchat, může to být nad vaše síly. Raději si vytvořte plán, jak vše udělat popořadě. Lepší jeden pořádný projekt než dvacet zničených.

25) Nedostatek motivace

Motivace je nepostradatelná pro každého. Občas nám prostě dojde elán, nechce se nám už jít dál. Pusťte si tedy nějaký motivující film či přímo motivační video, prožeňte své okolí skvělou hudbou a podobně.

26) Nebojujte s konkurence

Konkurence je pro podnikatele zdravá, motivuje je k vyšším cílům a ke zdokonalování svých služeb. Konkurence okamžitě neznamená válků, naopak je vždy prospěšná. A mnohdy se z ní může vyklubat i skvělá spolupráce.

27) Neohlížejte se na to, co říkají ostatní

Je to ošemetné, většinou pravdu nemají, ale někdy ji mít mohou. Tak i tak nedbejte na názory ostatních, nenechte se odradit a jděte si za svým. Pokud pravdu měli, dozvíte se to časem, ale kdybyste je poslechli, dodnes by vám to leželo v hlavě.

28) Organizujte si svůj čas

Probudit se do zmatku není správné. Naučte se organizovat svůj čas, budete daleko flexibilnější.

29) Nechtějte po BMW, aby z vás udělalo podnikatele

Mít doma bavoráka je nepopsatelný pocit, ale podnikatele to z vás neudělá. Investovat vydělané peníze do něčeho takového může být obrovskou chybou, která už nepůjde vrátit.

30) Nepřemýšlejte dlouho

Hodně lidí dlouho přemýšlí a nekoná, ale podobná nerozhodnost nemůže být jak jinak než na škodu. Pokud vám bude dlouho trvat rozhodování, zdali se pustíte do toho, do čeho se pustit chcete, může vás někdo předběhnout a vy můžete ztratit svou příležitost.

31) Čtěte!

Je to sice klišé, ale kdo čte, dozví se mnoho nových informací. Díky čtení se dostanete ke zkušenostem lidí, kteří třeba šli stejnou cestou jako vy. Příště se vyvarujete chyb, o kterých oni napsali. Ale když už jste u 31. bodu, tak už vám čtení asi nedělá problém…

32) Poznávejte nové lidi, navštěvujte srazy

Díky různým podnikatelským srazům můžete poznat spoustu nových lidí, poslechnout si zajímavé příběhy, dozvědět se zajímavé myšlenky a hlavně navázat i nová partnerství. Sbírání kontaktů vám může přinést řadu nových možností. Sbírejte!

33) Cestujte

Při cestování poznáte mentalitu různých lidí, naučíte se je více chápat a setkáte se s tím, co doma nemáte. Navíc si zase o kousek víc užijete života.

A na závěr?

Nebojte se chybovat!

Každá chyba je pro vás novou zkušeností. Nebojte se chybovat!

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Marek Novotný

Před 4 roky

Dobrý den, sleduji vaše články i videa. Jsou pro mne inspirující. U čtení těchto vět jsem se často zamyslel i zasmál.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
josef-jelinek-web

125 let na trhu, v Česku tržby 955 milionů. Jak funguje byznys spotřebičů Miele? | Josef Jelínek

juraj-harkabuzik-web

Kde dělá vaše zákaznická podpora chyby? Odpoví mystery shopping | Juraj Harkabuzík (CustomerHero.cz)

marek-odehnal-web

DIP majitelům firem umožňuje investovat. Jak to funguje? | Marek Odehnal

vodak-huba-web

Česká e-commerce: Jak je na tom podle Heureky a Shoptetu? | Michal Vodák a Samuel Huba

Premium
dalibor-cicman-web

Dalibor Cicman (GymBeam): Jak nastavit management a strukturu firmy?

petr-macek-web

Jak vybrat firemní systém pro malou firmu?| Petr Macek (Caflou)

Premium
adela-zugarova-web

Praží a prodávají kávu za desítky milionů. Jak roste Dos Mundos? | Adéla Zugarová

jiri-jemelka-web

Prodej firmy pohledem kupce. Co ho nejvíc zajímá? | Jiří Jemelka (JPF)