Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Nastartujte svou kariéru v IT

inzerce
Před 3 roky

Změna kariéry nebyla nikdy tak snadná jako dnes. Zvlášť v oblasti IT je poptávka po nových talentech už několik let na vrcholu. Získat potřebné dovednosti přitom ještě nikdy nebylo tak snadné.

Jak najít svou první práci v IT?

Najít práci v oblasti vývoje softwaru, mobilních aplikací nebo her je dnes poměrně snadné. Pokud máte nadšení, schopnosti a potenciál (definovaný nejen nadšením, ale také analytickým myšlením a chutí poznávat nové věci) vývojářské společnosti vás na ocet nenechají.

Prvně však musíte umět ukázat své schopnosti a úspěchy. Nemusíte za sebou mít desetiletou kariéru v Googlu, ale určitě se vám bude hodit základní přehled v oboru i práce na vlastních projektech. Co všechno byste měli mít za sebou, než se začnete ohlížet po své první juniorské pozici na postu programátora?

Naučte se programovat: Pokud se chcete stát programátorem, bez programátorských znalostí to nepůjde. Dnes už nemusíte psát „Hello World“ podle návodu v bichlích tlustších než samotná Bible. Bude vám stačit připojení na internet a dostatek nadšení. Základům programování se můžete naučit například na Codecademy, ale také na platformách MOOC – velkou zásobu kurzů ze světa IT má například EdX.org.

Vytvořte vlastní projekt: Bez teorie se sice nikam nedostanete, skutečně programovat se však naučíte až při tvorbě vlastního projektu. Hlodá vám v hlavě aplikace, která vám na trhu chybí? Používáte program, který je sice užitečný, ale vaše požadavky tak úplně nesplňuje? Využijte toho, co jste se naučili a udělejte to po svém.

Do vlastního projektu je nejlepší pustit se současně s bodem jedna a zlepšovat ho spolu s tím, jak se budete zlepšovat v teorii.

Vlastním projektem se naučíte úplně nejvíc. Současně budete mít co ukázat, až se budete ucházet o zaměstnání.

Budujte si dobré jméno v komunitách: Ze začátku budete potřebovat pomoc. Obracejte se na diskuzní fóra a zavedené programátorské komunity (např. GitHub). Myslete na to, že už nyní si budujete reputaci. Nebojte se ptát na cokoliv, nikdo vás neodsoudí za to, že se na začátku ptáte na základní věci.

Důležitější, než na co se ptáte je, jak se ptáte. Pokud je vaše jednání nezdvořilé, může se s vámi táhnout pěkně dlouho.

Druhým aspekte budování dobrého jména je samozřejmě také aktivní zapojení se do diskuzí. Pokud už máte dostatek znalostí, vzpomeňte si na své začátky a pomáhejte dalším nováčkům.

Skvělým způsobem, jak se naučit nové dovednosti je učit ji (nejen podle Feynmana). Založte si například blog nebo YouTube, kde se budete o nové poznatky dělit s veřejností – nebo třeba jen svou rodinou. I to vám může při hledání práce získat plusové body

Pokud vás kariéra „ajťáka“ zaujala, prohlédněte si juniorské pozice na jobstack.it.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Komentáře

Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

marek-odehnal-web

Investování do firem v Asii. Jak vypadá tamní trh? | Marek Odehnal

Premium Nyní zdarma
jiriho-klienti-klienty

Jiřího klienti #11: Jak získat nové klienty?

Premium
daibor-pulkert-web

Kdy zavřít firmu? Nejhorší scénář, který může být příležitostí pro něco nového | Dalibor Pulkert

Premium Nyní zdarma
jiriho-klienti-web

Jiřího klienti #10: Mindset v podnikání. Dá se změnit?

petr-macek-web

Největší chyby v projektovém řízení malých a středních firem | Petr Macek (Caflou)

Premium
marek-dobry-web

Ze zaměstnání na volnou nohu. Po necelém roce naplnil své cíle | Marek Dobrý

Premium Nyní zdarma
jiriho-klienti-9

Jiřího klienti #9: Proč neděláte vlastní reklamu?

martin-horsky-web

Když firma přeroste zakladatele. Příklad dvou firem, kterým se to stalo | Martin Horský (JPF)