Inzerce

Klub úspěšných rváčů aneb Jací jsou úspěšní lidé doopravdy?

Úspěšní podnikatelé jsou slušní hoši: dobře jedí, hodně spí, vstávají brzy ráno a cvičí, aby se udrželi v kondici. Nelžou, protože s poctivostí nejdál dojdeš. Ale je to opravdu tak? Švédsko-německá studie odhalila, že úspěšní lidé mívají často pěkně divokou minulost.

Inzerce

Výzkumníci, kteří mají výše zmíněnou studii na svědomí, zjistili, že řada velmi úspěšných lidí ve svém mládí projevovala rysy neobvyklého, až antisociálního chování. Platí to ovšem pouze pro dobu dospívání a pro muže. Tento fakt navíc nelze chápat oboustranně: pokud se váš dospívající syn chová jako sígr, nemůžete čekat, že z něj bude druhý Bill Gates.

Když už mluvíme o Billu Gatesovi…

On sám poslouží jako perfektní důkaz nezvyklé studie. Muž, který dnes vlastní obrovskou korporaci a mnohamiliardový majetek byl coby devatenáctiletý mladík dne 29. dubna 1975 ve městě Albuquerque v Novém Mexiku zastaven policií a následně zatčen. A důvod? Mladý Bill se po ulicích města proháněl v Porsche 911 nadměrnou rychlostí a navíc bez řidičáku. Dnes zralý muž celou událost komentuje tím, že v takovém autě je hřích jezdit podle předpisů. Tenkrát ovšem Bill ani nezareagoval na výstražnou policejní stopku a uháněl dál.

Dostal pokutu 1000 dolarů, kterou uhradil hotově. Tím, že neuposlechl policejní příkaz, se nicméně podle americké legislativy dopustil násilí a byl proto zadržen a evidován.

Myslíte, že to byl ojedinělý incident, mladická nerozvážnost? Do konce sedmdesátých let ovšem Bill skončil na místní policejní stanici ještě dvakrát…

Známý britský miliardář Richard Branson (který mimochodem svým excentrickým chováním proslul i ve vyšším věku) zase v roce 1969, ve svých devatenácti letech, čelil hrozbě až dvou let odnětí svobody. Jak k tomu přišel? Trochu jako slepý k houslím: vedl v té době na škole poradenské centrum pro studenty a vydával i studentský časopis – vlastně to byla jedna z jeho prvních podnikatelských aktivit. V tomto časopise ovšem otiskl radu studentům trpícím pohlavními chorobami (V. D.), aby navštívili jistého specialistu. V té době ovšem v Anglii stále platil zákon z roku 1916, který zakazoval používat zkratku V. D. coby propagaci pohlavních nemocí.

Pak už jen stačilo, aby se o Bransonovi a jeho poradenském centru v dobré víře zmínil jeden jeho klient na policii a už Richardovi na dveře klepali zástupci zákona. Branson zkratku V. D. sice na nějakou dobu přestal používat, když humbuk opadl (a pohlavní nemoci se mezi studenty vesele šířily dál), zase ji do časopisu vrátil. A skončil u soudu.

Jak vše dopadlo? Richard Branson naštěstí od soudu odešel s pokutou ve výši pouhých 7 liber. Možná i díky němu se dnes zkratka V. D. smí ve Velké Británii otevřeně použít.

Tulák nebo budoucí miliardář?

Výzkumníci ve své studii odhalili zajímavé souvislosti mezi rebelským chováním mladých lidí a jejich budoucností. Chování, které odporuje normám (a občas, jako ve výše zmíněných případech, kvůli němu dotyční skončí až na policii nebo u soudu), totiž patrně poskytuje jisté hodnotné životní zkušenosti.

Aby mohli ke svým závěrům dojít, sledovali výzkumníci více než 1000 švédských dětí po dobu 37 let. Zjistili, že v chování lidí, kteří později založili vlastní podnikání, se oproti běžné populaci častěji vyskytly následující rysy: ponocování, pití alkoholu, noční toulání, chození za školu a podvádění v testech, krádeže v obchodech nebo kouření marihuany. Toto chování ale nepředpovídá, že jedinec v budoucnu dosáhne kariéry podnikatele – může se zrovna tak dobře stát kriminálníkem. U dívek se navíc podobná souvislost neprokázala vůbec.

Jsou draví, odvážní a chytří

Jak je možné si vysvětlit souvislosti mezi rebelií v dospívání a úspěchem v podnikatelském světě? Mladistvé výtržnosti poodhalují povahu, která je dostatečně odvážná a silná, aby se nebála porušit obecně přijaté normy, což je u podnikatelů poměrně rozšířená a cenná vlastnost. Zároveň jsou mladí rebelové dostatečně chytří na to, aby se omezili na vcelku nevinné excesy a vyhnuli se spáchání závažnějšího zločinu. Jejich chytrost, energie a vitalita jim pak v pozdějším věku umožnila založit obří společnosti a učinit průlomové objevy.

Výzkumníci svou studii uzavírají s tím, že by její výsledky rozhodně neměly sloužit k tomu, aby se na podnikatele pohlíželo jako na psychopaty. Spíše naznačuje, že budoucí podnikatelé ve své pubertě procházejí poněkud silnějšími změnami, které ovšem později vyústí ve specifické dovednosti. Dospělí podnikatelé jsou obvykle naopak velmi dobře adaptovaní ve společnosti, řada z nich se dokonce aktivně zapojuje do charitativní činnosti. Studie ovšem poskytuje jisté vysvětlení drobných excesů v osobní historii lidí, kteří nyní slouží jako pozitivní vzor a příklad nastupujícím generacím.

A co vy – jaké bylo vaše dospívání?

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Nenechte si ujít

Pro předplatitele
michal-molcan-web

Řízení a byznys magazínu v 70 zemích světa | Michal Molčan

igor-kibrik-web

Jak se odlišit od konkurence? Strategie webu s recepty | Igor Kibrik

Pro předplatitele
pav-jindra-web

Znalost zákazníka. Proč webová analytika nestačí? | Matez Jindra & Honza Páv

Právě vyšlo

adam-neuberger-web

Kryptoměny: Co určuje jejich hodnotu a proč kolísá? | Adam Neuberger (Probinex)

Pro předplatitele
miroslav-tesar-web

Astratex: Jak dobývá Evropu? | Miroslav Tesař

Pro předplatitele
vaclav-stanek-web

Václav Staněk: Jak Vasky vyrostly díky marketingu?

Nejoblíbenější

Pro předplatitele
robert-stipek-web

Jak řídit kvalitu práce v digitální agentuře? | Robert Štípek (KOFEIN)

Pro předplatitele
petr-kasa-web

Petr Kasa: Jak budujeme hodnotu Pilulka.cz?

Pro předplatitele
ivana-sediva-web

Růst firmy: Jak mu postavit pevné základy? | Ivana Šedivá

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

adam-neuberger-web

Kryptoměny: Jak fungují, jak probíhá těžba a kdy do nich investovat? | Adam Neuberger

marian-jelinek-web

Marian Jelínek: Úspěšný člověk je pro mě ten, kdo extrémně miluje, co dělá, a chce za to extrémně hodně

carly-kirstenova-web

Carly Kirstenová aka Carrie Kirsten: Život úspěšné influencerky, cena za úspěch, přístup firem a fanoušků

jakub-nesetril-web

Jakub Nešetřil (Apiary): Růst startupu, obchodní model, začátky v Americe