Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Kdy se vyplatí založit vlastní firmu a jak jsem to udělal já?

Inzerce

Inzerce

Článek obsahuje placený odkaz.

Inzerce

Už jako 18letý chlapec jsem začal přemýšlet nad vlastní firmou, ale můj sen jsem si splnil až v mých 21 letech. Teď už vím, že jsem udělal chybu, mohl jsem začít podnikat mnohem dříve. V tomto článku se dozvíte, kdy se vám vyplatí založit vlastní firmu. Na vysvětlení použiji i vlastní zkušenosti.

Musíte mít nápad

Když chcete začít podnikat, v první řadě byste měli mít nápad na podnikání. Ten si zpracujte, zvažte všechny klady a protiklady, a pokud zjistíte, že se vám vyplatí tento nápad zrealizovat, začněte vážněji přemýšlet o založení firmy. Samozřejmě, musíte dospět k výsledku, že bude ziskový. Podnikání je přece činnost vykonávána za cílem zisku.

Nápad nemusí být nový, originální, ale hlavně si musíte věřit, že si dokážete sehnat zákazníky i v silném konkurenčním prostředí. Vezměme si například povolání grafika. Je jich skutečně hodně, ale těch kvalitních je už méně. Letos jsem si dělal přehled o službách grafiků a narazil jsem na množství takových, kteří nabízeli méně kvalitní designy, ale kupodivu i přesto měli dostatek klientů. Jednoduše řečeno, umí své služby prodat. To znamená, že nápad je nutný, ale pokud ho nebudete umět prodat, nic z toho nebudete mít.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Musíte mít chuť

Podnikání je úžasné, nicméně také náročné. Proto musíte mít chuť podnikat, vstoupit do podnikání s elánem a věnovat mu co nejvíce času. Výsledek se určitě dostaví.

Když jsem začal, tak jsem na rozběhnutí firmy pracoval celé dny. Narazil jsem na spoustu věcí, které jsem se musel naučit, abych mohl svůj byznys rozjet naplno. Chuť do podnikání mi však nechyběla, a proto jsem zvládl i všechny počáteční překážky. Začátek je vždy náročný, ale pak to bude stále lehčí a lehčí.

Kdy se vyplatí založit vlastní firmu

Konečně se dostáváme k jádru článku. Kdy se vám vyplatí založit vlastní firmu? Shrnul bych to prostě do těchto bodů:

  • máte nápad na podnikání,
  • máte chuť podnikat,
  • musíte si věřit,
  • víte, jak vydělat,
  • máte čas na podnikání.

Vy si možná najdete i další odrážky, což je jen dobře. Tyto beru jako základní, bez kterých se neobejdete. Na chvíli bych se zastavil u odrážky „musíte si věřit“, která je velmi důležitá. S podnikáním souvisí i pády a můžete mít období, kdy se vám nebude vůbec dařit. Totéž může být i při začátcích. Někdy trvá delší dobu, než budete ziskový. Ale pokud víte, jak peníze vydělat, a hlavně – pokud si věříte, že to dokážete, tak díky tvrdé a vytrvalé práci to určitě dokážete.

V kolika začít?

Je jedno kolik máte let, začít můžete kdykoliv (omezení dle zákona), ať už máte 20 nebo 45. Pokud splňujete alespoň tyto podmínky, které byly zmíněny ve článku, tak se vám založit vlastní firmu určitě vyplatí.

Já jsem čekal 3 roky, než jsem se odvážil k tomuto kroku. Teď bych si už ani neváhal vzít půjčku z banky, abych mohl svůj nápad rozjet dříve. Měl jsem nápad, věděl jsem, jak vydělávat peníze, ale stále mi vrtalo hlavou, co když se něco pokazí. Kdo nevyzkouší, nikdy nezjistí odpověď. A pokud si věříte, tak z každého pádu se můžete dostat na vrchol.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Vladimír Macko

Student oboru Finance, bankovnictví a investování na Ekonomické fakultě Technické univerzity v Košicích. Mladý podnikatel, který rozjíždí svou činnost.

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

jindra-dohnal-web

Bez strategického myšlení nemáte v byznysu šanci | Jindra Dohnal (Creatixo)

gabriela-mrkvicova-web

Jak z networkingu dostat maximum pro váš byznys? | Gabriela Mrkvicová (Smart Network)

marek-odehnal-web

Pro rodiče: Jak přemýšlet nad finanční budoucností vašich děti? | Marek Odehnal

Komentáře

Lukas

Před 11 roky

Ono to taky něco stojí (finančně), proto je třeba myslet i na byť menší, ale potřebný základní kapitál.

Odpovědět »

rosťa

Před 11 roky

Finančně nemusí být žádný start náročný, firma se dá vybudovat i z ničeho nebo s naprostým minimem „kapitálu“. Když víš, co chceš, tak vždycky najdeš někoho, kdo tě zadotuje a nemám na mysli půjčování.

Odpovědět »

Tony

Před 11 roky

Já jsem si založil firmu již v 16 letech, dělám web design a obchoduji tedy přes internet, v ČR bych měl smůlu, ale naštěstí jsem objevil že na http://www.firma-dnes.cz si mohu založit firmu již v 16. letech a to jsem také udělal. Dnes už jsem vydělal přes 80000 Kč a mamka si jen myslí že si hraji u počítače, těším se až našetřím víc a nějak ji překvapím že už mám vlastní peníze. Jinak, nevím jestli neudělali vyjímku, protože jsem prý byl jejich první takhle mladý zákazník, ale firmu mi založili na splátky po 1000 Kč měsíčně – nakonec jsem to vydělal rychleji a za dva měsíce doplatil celých 5000 Kč za založení a roční sídlo v Londýně. Mohu doporučit, bez nich bych ani nezačal.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
vladimir-slavik-web

Strategie pro e-shop, který chce růst | Vladimír Slavík

Premium
jan-hanus-web

Řídil firmy jako Mall či Kostelecké uzeniny. Co se naučil o zvládání krizí a transformací? | Jan Hanuš

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

Premium
alex-mlatilik-web

Zľavomatu hrozilo zavření a musel se vybudovat skoro od nuly | Aleš Mlátilík

Inzerce