Pokud fotíte dobře a rádi, určitě byste rádi i nějakou tu fotku prodali. Možná už se vám dokonce poštěstilo něco prodat a rádi byste vydělali víc. Pokud berete focení opravdu vážně a nebojíte se práce, je několik způsobů, jak pomocí svého nákladného koníčka také něco vydělat.
Fotobanky jsou pro začátečníka nejjednodušší, protože nemusíte shánět zákazníka, pracujete svým vlastním tempem a fotíte to, co sami chcete. Nemáte také problémy s vymáháním peněz z neplatičů. Každá legrace ale něco stojí, fotobanky si účtují z prodeje 50-85 % z koncové ceny. Fotobanky jsou přibližně dvojího typu, i když existují i určité smíšené druhy. Tradiční „makrofotobanky“ prodávají většinou poměrně draho, mají velmi náročné vstupní podmínky a často požadují exkluzivitu. Typickými zástupci jsou Getty a Corbis, u nás třeba Profimedia. Novější „mikrofotobanky“ prodávají velice levně, zato ale nemají příliš náročné požadavky pro vstup. Typičtí zástupci jsou Shutterstock, IStock, Dreamstime a Fotolia, u nás například Pixmac.
Takto vypadá ShutterStock.
DoporučujemePremium rozhovory exkluzivně pro předplatitele
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Tento způsob je už nesrovnatelně náročnější, protože musíte zakázky aktivně shánět a také ze zákazníků následně často páčit peníze. Obvykle je více práce se sháněním a řízením zakázky než s její samotnou realizací. Zakázky se mohou pohybovat od focení portrétů, školních fotografií, svateb až po zakázkové focení reportáží či produktové fotografie. Zakázkové focení často vyžaduje vynikající znalost techniky a také patřičné vybavení.
Pokud se vám nechce platit vysoké provize fotobankám, popřípadě fotíte příliš specifické téma, budete si muset zřídit vlastní minifotobanku a prodávat sami. Ovšem není to tak snadné, pokud nerozumíte tvorbě webových stránek, bude vstupní investice hodně vysoká. Sehnat schopný eshop lze dnes i zdarma, ale jeho přizpůsobení, nastavení a připojení k platební bráně nebude úplně jednoduché. Pokud jste zdatní ve webových technologiích, můžete použít hotovou fotobanku Coppermine zdarma. Pokud jste zdatní méně, existují placené hotové služby Photoshelter a Ktools.
Jestli jste specialisté na určité téma, můžete zkusit uspořádat výstavu. Není to však organizačně úplně jednoduché a vstupní investice je poměrně vysoká. I při relativně levném tisku bude vytištění a adjustování 20-30 fotografií snadno stát přes 20 tisíc. Na druhou stranu je u líbivých fotek velká šance na prodej (pokud je výstava prodejní) a výstava má velmi pozitivní vliv na získávání kontaktů a reputace.
Ideální je všechny uvedené způsoby kombinovat. Snížíte tak riziko, protože málokdy selžou všechny způsoby najednou. Všechny přístupy ale vyžadují čas a samozřejmě také patřičnou fototechniku a znalost úpravy fotografií. Doby, kdy se fotilo kompaktem a fotky se odevzdávaly neupravené, jsou dávno pryč. Rozhodně nečekejte rychlé zbohatnutí, ale při pravidelné poctivé práci se výsledky určitě dostaví.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem
Před 3 dny
Před 3 dny
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 4 měsíce
Před 4 měsíce
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem