Inzerce

Kde podnikat? Na Novém Zélandu by nad podmínkami v Česku kroutili hlavami

Snad každému pracujícímu člověku už někdy proběhlo hlavou, že by nejradši odešel z úmorného zaměstnání a začal podnikat. Budovat něco vlastního. Už samotné začátky jsou u nás ale dost těžké. Pojďme se společně podívat na to, jak vypadají nejen ony a co vám může hodně pomoct.

Inzerce

Dali jste výpověď, protože jste dostali perfektní nápad a impuls k podnikání. Gratulujeme! Připravte se ale na to, že úřední šiml vám jen tak nedá pokoj a jeho řehtání vás možná bude budit i ze spaní. Nechceme vás zbytečně děsit, jen naznačit, že založit a rozjet firmu v Česku prostě není jednoduché. Zároveň pro vás ale máme něco, co vás posune kupředu rychleji a s vynaložením menšího úsilí, abyste mohli vložit síly do toho, co doopravdy chcete dělat.

Na začátku jako by vás chtěli všichni odradit

Možná je to dáno dlouhými roky socialismu, že stát ještě stále hází šikovným malým podnikatelům a jejich firmám klacky, ne-li celé větve pod nohy. Víte třeba, kolik času vám zabere samotné založení firmy tak, aby bylo všechno „košer“ a za pár měsíců si na vás někdo nedošlápl kvůli jednomu „lejstru“?

Když si spočítáte čas strávený vymýšlením názvu, návštěvu notáře, vyřízení sídla, založení firemního účtu a další nezbytné úkony, dostanete se asi na 12 hodin – neznamená to ale, že byste v sedm ráno začali a o dvanáct hodin později skončili. Jen domluvit si schůzku s notářem nemusí být snadné a rychlé, zápis vaší firmy na živnostenském úřadě může trvat i 5 pracovních dní.

Strávíte tedy zhruba 12 hodin zařizováním a ztratíte čas, který už byste mohli zhodnocovat jinak. K tomu si připočteme všechny poplatky a odměnu pro notáře a dostaneme se ke krásným kulatým 10 000 Kč.

Právě v začátku si ale můžete ušetřit spoustu času, práce, nervů a elánu tím, že si nezačnete firmu papírově zařizovat od nuly. Jistě, výbavu společnosti si budete muset pořídit sami, ale co kdybychom vám řekli, že nemusíte pobíhat po úřadech a místo toho si prostě můžete koupit hotovou společnost s ručením omezením, akciovku, nebo SE společnost a začít hned podnikat? Ani založení offshore společnosti nemusí být problém! Stačí jen vědět, na koho se obrátit.

Můžete si přitom vybrat z názvů společností, které už oficiálně existují, z jejich formy (akciovka, společnost s ručením omezeným, offshore společnost nebo SE společnost uznávaná v Evropě) a třeba i z let, kdy byla společnost založena.

Teď můžete začít hezky česky podnikat. Jinde je to ale lepší!

Ať už jste si společnost sami zařídili, nebo ji chytře koupili, už ji zkrátka máte. A teď? Průměrně prý malá firma v České republice stráví nad administrativou 233 hodin ročně, tedy skoro šest čtyřicetihodinových pracovních týdnů. To je víc než dost, když si přestavíte, co byste za to stihli, kdybyste je mohli věnovat samotné práci. Byrokracie patří k největším podnikatelským strašákům. Přitom by to tak nemuselo být.

Nejlépe a bez větších potíží se podle Světové banky podniká na Novém Zélandu. Následuje ho Singapur, pak Dánsko, Jižní Korea, Hongkong, Spojené státy, Velká Británie, Norsko, Gruzie a Švédsko. Toť první desítka. Pokud jste v ní čekali Česko, už vám můžeme prozradit, že byste ho našli ještě mnohem dál – na poněkud ostudném 30. místě.

Loni přitom byla o tři příčky výš, bohužel jí přitížila nutnost podávat kontrolní hlášení. Na 27. místě, které nám před rokem patřilo, teď kraluje Polsko. Zřejmě by to dopadlo ještě hůř, nebýt toho, že v roce 2014 došlo ke snížení nejnižší výše kapitálu „eseróček“. Na druhou stranu, v roce 2013 jsme byli na 65. místě. Něco se tedy zlepšilo, ale stále toho není mnoho.

Hodnocení světové banky vychází právě z toho, do jaké míry se podepisují regulační opatření na snadnosti podnikání – jde například o podmínky pro založení společnosti, získávání úvěrů nebo řešení insolvencí. Nedá se nic dělat, podnikání může být skvělé a jednoduché, když se ho nechystáte provozovat v Česku.

inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Nenechte si ujít

michal-koubek-jaroslav-baier-web

Finanční potíže firmy: Jak je řešit? | Michal Koubek a Jaroslav Baier

petr-macek-web

Automatizace procesů pro firmy i živnostníky + ukázky | Petr Macek (Caflou.cz)

marek-odehnal-web

Investování v roce 2021 | Marek Odehnal

Právě vyšlo

michal-hudecek-web

Marketing a prodej aplikace, výhry v soutěžích | Michal Hudeček (Včelka.cz)

frantisek-suchan-web

Bez frází: Rozjezd úspěšného projektu, tvorba a monetizace obsahu | František Suchan

ondrej-bereckei-web

Vylepšování webu e-shopu a zvyšování konverzního poměru | Ondřej Bereckei (Cycology.cz)

Nejoblíbenější

jaromir-ranek-web

B2B v e-commerce podle Alza.cz | Jaromír Řánek

vit-endler-2-web

E-commerce trendy v roce 2021 | Vít Endler (finGOOD.cz)

michal-koubek-web

Aktuální stav české ekonomiky a výhled do budoucna | Michal Koubek

Komentáře

TOP obsah

miroslav-udan-web

Miroslav Uďan: Budování Shoptetu, z korporátu do firmy, přístup k podnikání

michal-koubek-web

Jak spočítat náklady na vytvoření managementu firmy? | Michal Koubek

jiri-hlavenka-web

Jiří Hlavenka: Začátky podnikání na českém internetu, (ne)úspěch inovací, nápady na podnikání

jan-rezac-web

Jan Řezáč: Založení agentury, finanční řízení firmy, růst v podnikání