Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Kde podnikat? Na Novém Zélandu by nad podmínkami v Česku kroutili hlavami

Inzerce

Inzerce

Snad každému pracujícímu člověku už někdy proběhlo hlavou, že by nejradši odešel z úmorného zaměstnání a začal podnikat. Budovat něco vlastního. Už samotné začátky jsou u nás ale dost těžké. Pojďme se společně podívat na to, jak vypadají nejen ony a co vám může hodně pomoct.

Dali jste výpověď, protože jste dostali perfektní nápad a impuls k podnikání. Gratulujeme! Připravte se ale na to, že úřední šiml vám jen tak nedá pokoj a jeho řehtání vás možná bude budit i ze spaní. Nechceme vás zbytečně děsit, jen naznačit, že založit a rozjet firmu v Česku prostě není jednoduché. Zároveň pro vás ale máme něco, co vás posune kupředu rychleji a s vynaložením menšího úsilí, abyste mohli vložit síly do toho, co doopravdy chcete dělat.

Na začátku jako by vás chtěli všichni odradit

Možná je to dáno dlouhými roky socialismu, že stát ještě stále hází šikovným malým podnikatelům a jejich firmám klacky, ne-li celé větve pod nohy. Víte třeba, kolik času vám zabere samotné založení firmy tak, aby bylo všechno „košer“ a za pár měsíců si na vás někdo nedošlápl kvůli jednomu „lejstru“?

Když si spočítáte čas strávený vymýšlením názvu, návštěvu notáře, vyřízení sídla, založení firemního účtu a další nezbytné úkony, dostanete se asi na 12 hodin – neznamená to ale, že byste v sedm ráno začali a o dvanáct hodin později skončili. Jen domluvit si schůzku s notářem nemusí být snadné a rychlé, zápis vaší firmy na živnostenském úřadě může trvat i 5 pracovních dní.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Strávíte tedy zhruba 12 hodin zařizováním a ztratíte čas, který už byste mohli zhodnocovat jinak. K tomu si připočteme všechny poplatky a odměnu pro notáře a dostaneme se ke krásným kulatým 10 000 Kč.

Právě v začátku si ale můžete ušetřit spoustu času, práce, nervů a elánu tím, že si nezačnete firmu papírově zařizovat od nuly. Jistě, výbavu společnosti si budete muset pořídit sami, ale co kdybychom vám řekli, že nemusíte pobíhat po úřadech a místo toho si prostě můžete koupit hotovou společnost s ručením omezením, akciovku, nebo SE společnost a začít hned podnikat? Ani založení offshore společnosti nemusí být problém! Stačí jen vědět, na koho se obrátit.

Můžete si přitom vybrat z názvů společností, které už oficiálně existují, z jejich formy (akciovka, společnost s ručením omezeným, offshore společnost nebo SE společnost uznávaná v Evropě) a třeba i z let, kdy byla společnost založena.

Teď můžete začít hezky česky podnikat. Jinde je to ale lepší!

Ať už jste si společnost sami zařídili, nebo ji chytře koupili, už ji zkrátka máte. A teď? Průměrně prý malá firma v České republice stráví nad administrativou 233 hodin ročně, tedy skoro šest čtyřicetihodinových pracovních týdnů. To je víc než dost, když si přestavíte, co byste za to stihli, kdybyste je mohli věnovat samotné práci. Byrokracie patří k největším podnikatelským strašákům. Přitom by to tak nemuselo být.

Nejlépe a bez větších potíží se podle Světové banky podniká na Novém Zélandu. Následuje ho Singapur, pak Dánsko, Jižní Korea, Hongkong, Spojené státy, Velká Británie, Norsko, Gruzie a Švédsko. Toť první desítka. Pokud jste v ní čekali Česko, už vám můžeme prozradit, že byste ho našli ještě mnohem dál – na poněkud ostudném 30. místě.

Loni přitom byla o tři příčky výš, bohužel jí přitížila nutnost podávat kontrolní hlášení. Na 27. místě, které nám před rokem patřilo, teď kraluje Polsko. Zřejmě by to dopadlo ještě hůř, nebýt toho, že v roce 2014 došlo ke snížení nejnižší výše kapitálu „eseróček“. Na druhou stranu, v roce 2013 jsme byli na 65. místě. Něco se tedy zlepšilo, ale stále toho není mnoho.

Hodnocení světové banky vychází právě z toho, do jaké míry se podepisují regulační opatření na snadnosti podnikání – jde například o podmínky pro založení společnosti, získávání úvěrů nebo řešení insolvencí. Nedá se nic dělat, podnikání může být skvělé a jednoduché, když se ho nechystáte provozovat v Česku.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

jindra-dohnal-web

Bez strategického myšlení nemáte v byznysu šanci | Jindra Dohnal (Creatixo)

gabriela-mrkvicova-web

Jak z networkingu dostat maximum pro váš byznys? | Gabriela Mrkvicová (Smart Network)

marek-odehnal-web

Pro rodiče: Jak přemýšlet nad finanční budoucností vašich děti? | Marek Odehnal

Komentáře

Vybraná témata

TOP header

Premium
alex-mlatilik-web

Zľavomatu hrozilo zavření a musel se vybudovat skoro od nuly | Aleš Mlátilík

Premium
ondrej-klega

Hledáte investora pro váš e-shop? Takhle získáte eRockets | Ondřej Klega

Premium
jiri-hlavenka-web

Jiří Hlavenka: Jak vybudovat skutečně hodnotný e-shop?

Premium
margareta-krizova-web

Průvodce začátky podnikání | Margareta Křížová

Inzerce