Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Konkrétní a praktické tipy pro řízení malé i velké firmy.
TOP podnikatelé, manažeři a další specialisté na byznys.
Témata, o kterých se jinde nemluví. Důležité pro každého podnikatele.
Zjistit více

Inzerce

Kde podnikat? Na Novém Zélandu by nad podmínkami v Česku kroutili hlavami

Snad každému pracujícímu člověku už někdy proběhlo hlavou, že by nejradši odešel z úmorného zaměstnání a začal podnikat. Budovat něco vlastního. Už samotné začátky jsou u nás ale dost těžké. Pojďme se společně podívat na to, jak vypadají nejen ony a co vám může hodně pomoct.

Dali jste výpověď, protože jste dostali perfektní nápad a impuls k podnikání. Gratulujeme! Připravte se ale na to, že úřední šiml vám jen tak nedá pokoj a jeho řehtání vás možná bude budit i ze spaní. Nechceme vás zbytečně děsit, jen naznačit, že založit a rozjet firmu v Česku prostě není jednoduché. Zároveň pro vás ale máme něco, co vás posune kupředu rychleji a s vynaložením menšího úsilí, abyste mohli vložit síly do toho, co doopravdy chcete dělat.

Na začátku jako by vás chtěli všichni odradit

Možná je to dáno dlouhými roky socialismu, že stát ještě stále hází šikovným malým podnikatelům a jejich firmám klacky, ne-li celé větve pod nohy. Víte třeba, kolik času vám zabere samotné založení firmy tak, aby bylo všechno „košer“ a za pár měsíců si na vás někdo nedošlápl kvůli jednomu „lejstru“?

Když si spočítáte čas strávený vymýšlením názvu, návštěvu notáře, vyřízení sídla, založení firemního účtu a další nezbytné úkony, dostanete se asi na 12 hodin – neznamená to ale, že byste v sedm ráno začali a o dvanáct hodin později skončili. Jen domluvit si schůzku s notářem nemusí být snadné a rychlé, zápis vaší firmy na živnostenském úřadě může trvat i 5 pracovních dní.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Strávíte tedy zhruba 12 hodin zařizováním a ztratíte čas, který už byste mohli zhodnocovat jinak. K tomu si připočteme všechny poplatky a odměnu pro notáře a dostaneme se ke krásným kulatým 10 000 Kč.

Právě v začátku si ale můžete ušetřit spoustu času, práce, nervů a elánu tím, že si nezačnete firmu papírově zařizovat od nuly. Jistě, výbavu společnosti si budete muset pořídit sami, ale co kdybychom vám řekli, že nemusíte pobíhat po úřadech a místo toho si prostě můžete koupit hotovou společnost s ručením omezením, akciovku, nebo SE společnost a začít hned podnikat? Ani založení offshore společnosti nemusí být problém! Stačí jen vědět, na koho se obrátit.

Můžete si přitom vybrat z názvů společností, které už oficiálně existují, z jejich formy (akciovka, společnost s ručením omezeným, offshore společnost nebo SE společnost uznávaná v Evropě) a třeba i z let, kdy byla společnost založena.

Teď můžete začít hezky česky podnikat. Jinde je to ale lepší!

Ať už jste si společnost sami zařídili, nebo ji chytře koupili, už ji zkrátka máte. A teď? Průměrně prý malá firma v České republice stráví nad administrativou 233 hodin ročně, tedy skoro šest čtyřicetihodinových pracovních týdnů. To je víc než dost, když si přestavíte, co byste za to stihli, kdybyste je mohli věnovat samotné práci. Byrokracie patří k největším podnikatelským strašákům. Přitom by to tak nemuselo být.

Nejlépe a bez větších potíží se podle Světové banky podniká na Novém Zélandu. Následuje ho Singapur, pak Dánsko, Jižní Korea, Hongkong, Spojené státy, Velká Británie, Norsko, Gruzie a Švédsko. Toť první desítka. Pokud jste v ní čekali Česko, už vám můžeme prozradit, že byste ho našli ještě mnohem dál – na poněkud ostudném 30. místě.

Loni přitom byla o tři příčky výš, bohužel jí přitížila nutnost podávat kontrolní hlášení. Na 27. místě, které nám před rokem patřilo, teď kraluje Polsko. Zřejmě by to dopadlo ještě hůř, nebýt toho, že v roce 2014 došlo ke snížení nejnižší výše kapitálu „eseróček“. Na druhou stranu, v roce 2013 jsme byli na 65. místě. Něco se tedy zlepšilo, ale stále toho není mnoho.

Hodnocení světové banky vychází právě z toho, do jaké míry se podepisují regulační opatření na snadnosti podnikání – jde například o podmínky pro založení společnosti, získávání úvěrů nebo řešení insolvencí. Nedá se nic dělat, podnikání může být skvělé a jednoduché, když se ho nechystáte provozovat v Česku.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Nenechte si ujít

jiri-peslar-web

Pojištění podnikatelů: Na jaká rizika se často zapomíná? | Jiří Peslar (Allrisk)

adam-neuberger-web

Kryptoměny a regulace | Adam Neuberger (Probinex)

ondrej-pavelek-web

Expanze do zahraničí a sociální sítě. Co vás překvapí? | Ondřej Pavelek (Httpool)

Právě vyšlo

Premium
martina-kneiflova-web

Jak nastavit vnitřní infrastrukturu firmy? | Martina Kneiflová (EY)

tomas-reytt-web

Jak se odlišit od konkurence? | Tomáš Reytt (mBank)

Premium
jakub-tizek-web

Začátky podnikání: Největší výzvy, které musíte překonat | Jakub Tížek (Podnikni.to)

Nejoblíbenější

Premium
vojtech-boril-web

SaaS byznys: Jak s ním růst? | Vojtěch Bořil (Kentico)

Premium
lenka-oneill-web

Pietro Filipi: Příčiny pádu módní značky | Lenka O’Neill

Premium
pavel-hrstka-web

Jak si spočítat investice do firmy? | Pavel Hrstka (CityZen)

Komentáře

TOP obsah

Premium
vaclav-stanek-web

Václav Staněk: Jak Vasky vyrostly díky marketingu?

carly-kirstenova-web

Carly Kirstenová aka Carrie Kirsten: Život úspěšné influencerky, cena za úspěch, přístup firem a fanoušků

jakub-nesetril-web

Jakub Nešetřil (Apiary): Růst startupu, obchodní model, začátky v Americe

oliver-dlouhy-web

Oliver Dlouhý (Kiwi.com): Rychlý růst firmy, budování managementu, spolupráce s investory

Inzerce