Inzerce

Jan Janák: Je jedno, co je váš podnikatelský sen, pokud mu věříte, jděte za ním a naplňte ho

jan-janak-velkyJan Janák je 49letý podnikatel z Plzně, který vlastní obchodní podíly v několika českých společnostech, ale jeho hlavním byznysem je provozování restaurací a kaváren. Je většinovým vlastníkem společnosti CrossCafe original s.r.o., která provozuje stejnojmenné kavárny v Praze, Plzni a v Hradci Králové.

Inzerce

Provoz kaváren je obecně velmi oblíbený. Snad v každém městě jich ročně vzniká, ale i zaniká několik. Vlastní kavárna je snem řady lidí, ale prosazení se ve světě tvrdé konkurence není jednoduché. I na to jsme se tohoto úspěšného podnikatele rozhodli zeptat.

Pane Janáku, už od roku 1995 jedna z vašich společností budovala síť restauračních zařízení v Plzni. CrossCafe jste se ale rozhodl založit až v roce 2007. Co vás k tomu vedlo? Proč zrovna kavárny?
Od začátku svého podnikání jsem směřoval do gastronomických provozů. S bratrem jsme otevřeli první restauraci a na ní jsme se učili. Když jsme se domnívali, že už o gastro byznysu víme více, otevřeli jsme další restauraci. A opět jsme se učili.

Zlom nastal při otevření franchisové restaurace Potrefená husa. Líbil se nám koncept, který se dá klonovat a tím rozšiřovat dále. Po čase uzrál nápad provozovat moderní kavárny. Jejich výhodou oproti restauracím je trochu méně náročný provoz.

Co všechno provozování vlastní kavárny obnáší?
Provozování kavárny obnáší veškeré obvyklé podnikové aktivity, od výroby nebo nákupu produktů přes vytvoření vhodného prostředí hostům, drobné marketingové aktivity, prodejní a produktové školení baristů, řešení odpisů a mnohé další. Rovněž je třeba zmínit, že je významný rozdíl mezi provozováním vlastní kavárny, kterou máte jako jediný byznys a jste jako majitel pořád na místě, věci tak můžete řešit okamžitě a dle svých představ, a provozováním sítě kaváren, kde veškeré činnosti je nutné delegovat včetně činnosti kontrolní.

Vnímáte nějaký rozdíl i mezi provozováním kavárny a restaurace? Vlastníte třeba i plzeňskou Potrefenou husu…
V kavárnách neřešíte přípravu teplých jídel. To je významný rozdíl, který dělá práci v restauraci rámcově složitější než v kavárně. Rozložení pracovních špiček je také jiné. Do restaurací se chodí především v době obědů a večeří. Vy se tedy většinu dne připravujete na tyto dva vrcholy dne, kdy můžete udělat byznys. Když ho v této době nezrealizujete, máte smůlu. V kavárnách je návštěvnost rozložena do celého dne.

Někteří čtenáři by možná do budoucna vlastní kavárnu chtěli založit. Můžete prozradit, co je při jejím zakládání důležité, co je asi nejtěžší a na co by určitě měli myslet?
Potřebujete mít cíl a bezmezné odhodlání ho naplnit. To platí pro každé podnikání. Vytvořte si plán včetně časové osy a ten postupně realizujte. Pokud se vám něco nedaří, ptejte se, udělal jsem pro to všechno?

Dále potřebujete mít dobré místo nejlépe tam, kde proudí velké množství potenciálních hostů a lidé vás tak nemusejí hledat. Kvalitní produkt je samozřejmost. Uspět s něčím průměrným je v dnešní době cesta, která nikam nevede. Vše si dejte do čísel a spočítejte si, zda je byznys životaschopný.

jan-janak
Jan Janák, svou první restauraci otevřel tam, kde nebyli lidé.

Jak velkou investici založení nové kavárny vyžaduje?
To záleží na mnoha faktorech. Našim zájemcům o franchisu říkáme rozpočet na vybavení kavárny zhruba 2,4 mil. Kč. Záleží na velikosti plochy kavárny. K tomu ještě připočtěte náklady na stavební úpravy, personál a další.

Má podle vás dnes ještě zakládání nových kaváren smysl? Přeci jen, najdeme je skoro na každém rohu…
Z mojí pozice určitě nebudu nikoho nabádat k otevření si nové kavárny. To bych zbytečně podněcoval konkurenci. (smích) Ne, vážně. Kavárny jsou podniky, které mohou být v našich městech poměrně frekventované. Pokud je kavárna zajímavá, s kvalitní produktovou nabídkou a milou obsluhou, vždy má šanci si své místo na trhu vydobýt.

Co musí kavárna udělat pro to, aby byla úspěšná? Prodávat zákusky, pití a zmrzlinu asi nestačí…
V podstatě stále platí čtyři marketingová P – česky „kvalitní produkt, vhodné místo, správně nastavené ceny a komunikace“. To vše navíc musí u zákazníka obstát v porovnání s konkurencí. My v CrossCafe např. stále inovujeme část sortimentu. Několikrát do roka u nás najdete produktové novinky. Stále vyvíjíme interiér kaváren, snažíme se nabídnout víc než konkurence. Proto se u nás v nedávné době objevily pracovní stoly s lampičkami, zásuvky pro snadné připojení notebooků a další věci.

crosscafe-2
I takto vypadá kavárna CrossCafé.

Jaká je vaše největší konkurenční výhoda? Na co lákáte nové návštěvníky?
Posláním CrossCafe je vytvářet originální prostor, který hosté mohou využívat prakticky, jak chtějí. Někdo si sem chodí číst, jiný pracuje nebo se třeba baví s přáteli. Můžete zůstat, jak dlouho chcete. Nechodí zde číšník a nedělá na vás významné pohledy, co si ještě objednáte.

K tomu všemu se snažíme nabídnout špičkový produkt v podobě prémiové kávy, zákusků a také čerstvě připravovaných sendvičů. Významnou výhodu také spatřuji v nekuřáckém prostředí a wifi.

Jak si obstaráváte nabízený sortiment zákusků a dalšího?
Veškeré zákusky i slaný sortiment si vyvíjíme a vyrábíme sami. Výroba probíhá centrálně nebo přímo na kavárnách. Naše produkty jsou tudíž originální a pořídíte je pouze v CrossCafe.

Mnoho kaváren se snaží nějakým způsobem odlišit a svou klientelu si vybírat. Cílíte i vy na nějakou úzkou skupinu, nebo jsou vaše kavárny určeny doslova všem? Kdo je vaším ideálním zákazníkem?
Naše kavárny nejsou speciálně navrženy pro žádnou konkrétní skupinu lidí. Když k nám zajdete, uvidíte zde jak mladé lidi, tak i důchodce, obchodníky na byznys schůzkách či matky s dětmi na mateřské. Samozřejmě z průzkumů známe rozložení a důležitost určitých segmentů cílových skupin. Typickým zákazníkem je tedy žena 20–40 let, žijící ve větším městě se zájmem o kvalitní a současné věci.

crosscafe-1
Jedna z kaváren CrossCafé. Tam, kde chodí lidé.

V Praze provozujete 7 CrossCafe kaváren, v Plzni 8 a v Hradci Králové 2. Vidíte nějaké rozdíly mezi jednotlivými městy, nebo lze říci, že je naprosto jedno, kde kavárna stojí, všude je to stejné?
Každé místo, každé město má svá specifika. V Praze pociťujeme všeobecně vyšší konkurenci. Zajímavých gastro podniků je zde více. Hradecké kavárny jsou zase blíže kavárnám v Plzni, kde sledujeme vyšší počet věrných zákazníků.

S jakými způsoby propagace kaváren máte nejlepší zkušenosti?
Pro nás je nejdůležitější místo prodeje. Když má host z návštěvy dobrou zkušenost, obvykle se vrátí. Zároveň o tom řekne svým přátelům, a tak to roste. Důležité jsou pro nás také sezónní kampaně, které prezentujeme především rovněž v interiéru kavárny.

Jedna hradecká kavárna se nachází v budově Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové, jiná zase v budově plzeňské ZČU. Proč je provozujete na takových místech? Cílíte na studenty? Jsou studenti něčím specifičtí?
Víme, že častým návštěvníkem CrossCafe je také student. Člověk, který o hodině volna potřebuje někam zajít, něco si v klidu vyřídit nebo se jen pobavit v prostředí, které je méně formální než tradiční školské. Proto se jim snažíme být blíže.

Navíc na mnoha místech české školní prostředí potřebuje nějakou změnu. Např. příjemná moderní kavárna, dle mého názoru, je v kampusech škol vítaným osvěžením, které zatím spíše chybí. Studenti samozřejmě mají určitá specifika, a proto pro ně připravujeme různé speciální akce i produkty.

Jak je umístění kavárny důležité pro její úspěch? Podle čeho jednotlivé lokality vybíráte?
Výběr umístění kavárny je naprosto zásadní věc. Pro kafe vám nikdo nepůjde 200 metrů daleko. Pro zákazníka byste měli být na cestě hned po ruce. Aby si při přestupování v MHD jen odskočil k vám. Proto jsou vhodná místa, kde se pohybuje hodně lidí, např. křižovatky ulic, obchodní centra apod.

Za 5 let existence CrossCafe se počet kaváren rozrostl na úctyhodných 17. Chystáte se v rozšiřování pokračovat? A co další města?
Ano, naším cílem je do několika let pokrýt celu Českou republiku. Chceme být ve všech krajských a také v mnoha větších okresních městech. Rozvoj sítě probíhá formou franchisové spolupráce s jinými podnikateli.

V současnosti hledáme ve všech regionech České republiky zájemce o provozování kavárny CrossCafe. Je to vhodná příležitost nejen pro zkušené podnikatele, ale i začínající. Zároveň brzy představíme projekt, který bude významně usnadňovat financování kavárny pro podnikatele, kteří nedisponují potřebnými finančními prostředky.

crosscafe-3
Příjemné prostředí, hlavní konkurenční výhoda CrossCafé.

Proč jste se rozhodli pro koncept franchisingu? Co všechno to obnáší? Kolik máte franchisantů?
Franchising nám pomáhá financovat rychlý rozvoj sítě. S financemi i s částí problémů se tak dělíme s našimi franchisovými partnery. Je to koncept výhodný pro obě strany. Franchisant získává podnikání na klíč s komplexním servisem obsahujícím např. výběr vhodných prostor pro  kavárnu, vypracování studie a projektu.

Dále od nás získává Manuál, který mu popisuje veškeré potřebné činnosti pro úspěšné provozování kavárny CrossCafe. Prochází úvodním i pravidelnými školeními na každé pozici, účastní se praxe. Po otevření je náš člověk přítomen na kavárně po celou provozní dobu a ladí detaily. Dále dostává širokou marketingovou podporu včetně sezónních kampaní, vývoje nových produktů, PR a akcí podpory prodeje.

Proč jste se vůbec rozhodl začít podnikat? Dokázal byste dnes přestat?
Jsem typ člověka, který si chce dělat věci po svém. Nechci, aby mi někdo říkal, co mám dělat. Na to mám dost svých vlastních nápadů. Takže se je snažím realizovat. A jestli bych dokázal přestat? Pokud by to nešlo v gastro byznysu, zkusil bych nějaký jiný obor.

Co je podle vás pro úspěch v podnikání to nejdůležitější?
Jak už jsem zmínil na začátku, odhodlání jít za svým cílem poctivě a naplno.

Jaké největší chyby jste se kdy v podnikání dopustil? A naopak, měl jste někdy i štěstí?
Za své podnikání jsem se dopustil spousty chyb. Důležité ale je se z nich poučit a příště to udělat lépe. Např. když jsme s bratrem otevřeli první restauraci na místě, kde prakticky nechodili lidi.

Je něco, co byste poradil či doporučil začínajícím podnikatelům?
Je jedno, co je váš podnikatelský sen, pokud mu věříte, jděte za ním a naplňte ho.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 28 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Píše blog a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

bergsmith-web

V Česku rozjíždí novou značku švýcarských hodinek. Lidem radí, aby si vážili svého času

jan-puncochar-web

Jan Punčochář: Řízení restaurace, otevírání nového podniku, marketing v gastro byznysu

tomas-vala-web

Tomáš Vala: Jak zvládá pandemii SIKO, investice do technologií, krizové plány

Právě vyšlo

adam-neuberger-web

Jak začít s investováním? | Adam Neuberger

Pro předplatitele
lenka-ondruchova-web

Jak prodat firmu? Příběh Queens | Lenka Ondruchová

max-kovar-web

Logistika: V čem se liší výrobní od té v e-commerce? | Max Kovář (Skladon)

Nejoblíbenější

Pro předplatitele
michal-illich-web

Michal Illich: E-shopy prodejte. Nečeká je velký růst. Mnoho oborů ztratí svou hodnotu

Pro předplatitele
jonas-cumrik-web

Jak do firmy přivést ty nejlepší mladé talenty? | Jonáš Čumrik

Pro předplatitele
martin-hausenblas-web

Martin Hausenblas: Jak předat firmu nástupci a posunout se do role majitele?

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

max-kovar-web

Jak řídit sklad a vést skladníky? | Max Kovář (Skladon)

Pro předplatitele
robert-stipek-web

Jak řídit kvalitu práce v digitální agentuře? | Robert Štípek (KOFEIN)

Pro předplatitele
martin-rozhon-web

Zkušení zaměstnanci. Jak je najít a jak s nimi pracovat? | Martin Rozhoň

karel-novotny-web

Karel Novotný: Podnikání na volné noze, naceňování práce klientům, popularita v komunitě