Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Jak vymáhat nezaplacené účty a co dělat, když se pohledávky dostanou do prodlení?

inzerce
Před 1 měsíc

Vymáhání pohledávek není nikdy příjemnou záležitostí, ale může se stát nezbytným krokem, pokud se dostanete do situace, kdy vám někdo dluží peníze a neplatí. Tento článek má za cíl přiblížit co to vlastně pohledávka je a jakým způsobem můžete postupovat, když se pohledávky ocitnou v prodlení a co to obnáší.

Co je to Pohledávka?

Pohledávka je nárok na zaplacení určité částky peněz, kterou máte vůči někomu jinému. Může se jednat o faktury za služby nebo zboží, půjčky, nezaplacené účty a podobně. Pokud vám někdo dluží peníze, máte právo požadovat jejich zaplacení a můžete využít různé prostředky k vymáhání této pohledávky, včetně právních kroků před soudem.

V každém případě je důležité jednat rychle, když se vaše pohledávky dostanou do prodlení. Čím dříve podniknete kroky k vymáhání pohledávky, tím větší je šance na úspěch a rychlé vyřešení situace.

Pohledávky po splatnosti

Pokud máte pohledávku vůči někomu a ta je po splatnosti, znamená to, že dlužník nezaplatil ve stanoveném termínu. Proces vymáhání pohledávky

Inzerce

V případě, že se dostanete do situace, kdy se rozhodnete vymáhat pohledávku, tak nejjednodušším způsobem je zpravidla oslovit advokátní kancelář.

V takovém případě se nejprve provede posouzení vymahatelnosti této pohledávky. Pokud je pohledávka považována za vymahatelnou, advokátní kancelář zašle oznámení o právním zastoupení společně s advokátní výzvou na adresu dlužníka.

V této advokátní výzvě je dlužníkovi stanovena krátká lhůta, obvykle 10 dní, na provedení plnění. Pokud v této lhůtě nedojde k uhrazení pohledávky, zpravidla dochází k podání návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu. Tento platební rozkaz je vlastně takovou zjednodušenou formou žaloby.

Soud poté, během 2-3 měsíců, vydá elektronický platební rozkaz a žalovaného (dlužníka) poučí o možnosti podat odpor do 15 dnů. Pokud v této lhůtě žalovaný nepodá odpor, platební rozkaz nabývá právní moci a může být následně použit k vymáhání pohledávky prostřednictvím exekutora.

Pokud máte otázky ohledně vašeho vymáhání nezaplacených faktur, nebo s vymáháním potřebujete pomoci, neváhejte se obrátit na naši advokátní kancelář Fabian & Partners– rádi vám s vymožením vašich pohledávek pomůžeme.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Komentáře

Vybraná témata

Nenechte si ujít

marek-cech-web

Jak se řídí agentura malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
ondrej-machala-web

Ovečkárna se osamostatnila od zakladatele. Jak se změnila? | Ondřej Machala

jiri-jemelka-web

Loni řídili 113 firem s tržbami 21 miliard. Jak se dostávají z krizí? | Jiří Jemelka (JPF)

juraj-harkabuzik-web

Outsourcing v podnikání: Kdy dává smysl? | Juraj Harkabuzík (CustomerHero)

petr-macek-web

Vybudoval úspěšný nástroj od nuly a bez investora. Díky čemu Caflou vyrostlo? | Petr Macek

Premium
vladimir-kvas-web

650 milionů ročně. Přesto firma málem zkrachovala | Vladimír Kvaš (Geetoo)

jaroslav-pokorny-web

Jak řídit firmu přes čísla? | Jaroslav Pokorný (ÚČTO.TEAM)