Inzerce

7 zásad, jak si podle Arkáda zasít své semínko bohatství

Kolik je dní v týdnu, tak tolik připravil Arkád zásad pro králem vybrané posluchače z pradávného Babylónu. Bylo to poté, co se panovník začal zabývat otázkou, proč jsou někteří lidé bohatí a jiní ne. Tehdy mu jeho rádce doporučil právě Arkáda, nejbohatšího muže Babylónu, který se stal hlavním hrdinou stejnojmenné knihy od George S. Clasona a jehož 7 zázračných zásad můžete znát i vy.

Inzerce

Mnoho z nich se totiž až nápadně hodí na úspěšné lidi kolem nás. Na papíře se všechny rady mohou zdát jen jako prázdná hesla, ale ve skutečnosti mohou ukrývat sílu, která dokáže měnit naše životy. Arkád měl za úkol svým posluchačům vysvětlit, jak vybudovat bohatství. Rozhodl se tak učinit vytvořením sedmi zásad, které tento návod odkrývají.

Babylón bylo středověké město v Mezopotámii, které leželo na obou březích řeky Eufrat. Ve své době se mohlo pochlubit velmi vysokou úrovní kultury či obranného systému. Bylo ohraničeno hradbami a skrývalo i obrovský královský palác. Na obrázku vidíte Babylonskou věž, o níž je zmínka mimo jiné i v Bibli, podle níž bylo jejím smyslem uctívání bohů.

Z každých deseti mincí použijte jen devět

První zásada je velmi prostá. Arkád v ní radí, abychom si vždy nechali kousek toho, co vyděláme. Vytvořme si zvyk a pravidelně si schovávejme klidně jen malou část našeho výdělku. V podstatě ve své úvodní zásadě rozděluje výdaje na aktiva a pasiva. Všechny peníze, jež ze své peněženky vydáme na šperky, šaty a další pomíjivé věci, nám již další peníze nepřinesou. Kdežto peníze, které si v peněžence uchováme, mohou přinést podstatně více.

Arkád postupně rovněž vysvětluje, jak peníze rozmnožovat. Jejich přítomnost v našich peněženkách je sice příjemná, nicméně ani ladem ležící peníze nám nevydělají. Proto je musíme investovat. Dříve je ale nutno pochopit druhou zásadu, a to kontrolu našich vydání. Arkád položil otázku mnoha různým lidem, kteří měli odlišné příjmy z odlišných zaměstnání. Zeptal se, kdo z nich měl včera prázdnou kapsu. Všichni odpověděli stejně, avšak Arkád poznamenal, že to není možné, vždyť všichni mají jiné příjmy a přeci je trápí prázdná kapsa.

Podle něj vše, co pokládáme za nutné, roste s naším výdělkem. Mnoho lidí tak utrácí za věci, jež ve skutečnosti nepotřebují. Je tedy potřeba odlišit své výdaje na ty, jež opravdu vydat musíme, a na ty, které už tolik nehoří. Nesmíme však zapomenout na první zásadu! Tedy nechat si z deseti mincí alespoň tu jednu.

Jakmile pochopíme význam našeho vlastního rozpočtu, můžeme se vrhnout na třetí zásadu. Pomocí rozpočtu získáme přehled o tom, kolik si můžeme dovolit utratit, a také získáme nám možnost se rozhodnout, zda tak opravdu chceme učinit. Můžeme tyto peníze investovat, o čemž jsem se já zmiňoval před chvílí a Arkád ve své třetí zásadě. Chránit svůj majetek před zbytečným plýtváním a začít šetřit, je vlastně jen ten snadný začátek. Podstatně složitější je peníze investovat.

Způsobů, jak to udělat, je mnoho. Robert T. Kiyosaki ve své populární knize Bohatý táta chudý táta několikrát omílal potřebu investic do aktiv, tedy do věcí, jež nám přinášejí další peníze. „Bohatství totiž nestojí na tom, jak je veliké, ale jak přibývá,“ zní jeden z mých oblíbených citátů Arkáda. Je nutno investovat s rozvahou, klidem a jistotou. Je nutno znát věc či člověka, do něhož peníze vkládáte. Je potřeba znát všechna možná rizika a dokázat se smířit s faktem, že to třeba nevyjde.

Vlastní střecha nad hlavou nám dodá jistotu

Právě i o tom Arkád mluví ve své čtvrté zásadě, kde vybízí k důkladnému prověření solidnosti vybrané investice. Cílem je získání co největší jistoty návratnosti vložených peněz a samozřejmě i zisku. Arkád přímo varuje, abychom se nenechali zmást příběhy o rychlém zbohatnutí a abychom nedali na tlak okolí, které nás může do nevýhodné investice tlačit. Rovněž je nutno dbát na to, komu vlastně peníze svěříme. Arkád svoji první investici vložil do zedníka, aby nakoupil vzácné šperky. Samozřejmě, že zedník šperkům nerozuměl a při nákupech ho obchodníci pěkně odrbali.

Nesmíme se tedy bát ptát a radit se se zkušenějšími. Každá dobrá rada je cennější než zlato a můžeme se díky ní vyhnout nepříjemné ztrátě. Prodělané peníze bychom tak nemohli investovat například do svého bydliště, o němž se Arkád zmiňuje ve své páté zásadě. „Když má člověk nějakou usedlost, je na ni hrdý a stará se o ni. To mu dodává jistotu a zvýší jeho snažení,“ tak zní pátá zásada z úst nejbohatšího muže Babylónu.

Jenomže to se bavíme jen o aktuálních příjmech, jsme stále v současnosti. Každý podnikatel by měl myslet i na svou budoucnost a podnikání brát i jako dlouhodobou záležitost. Nikdo z nás nebude moci vydělávat věčně. Naše produktivita přibližně od třicítky klesá, jak jsem rozebíral ve svém nedávném článku. I podle Arkáda je nutno myslet na doby, kdy už nebudeme mladí, myslet dopředu. Investice si tedy musíme naplánovat, podnikání rozvrhnout a svoje bohatství si zabezpečit.  Arkád uvádí příklad na koupi nemovitosti, jejíž cena neustále roste, na úroky, jež mohou uložené peníze na účtu opět trochu rozmnožit, způsobů je mnoho.

Pracujte na sobě!

V poslední radě Arkád přednáší o tom naprosto nejdůležitějším. Co si myslíte, že to je? Jsou to peníze, zlato, hmotné prostředky? Nikoliv. Podle Arkáda jsme to my, lidé, a naše psychologie. Jednou z nejzásadnějších podmínek k dosažení vysokého příjmu je touha. Touha po tom, jej dosáhnout. Touha, která bude velmi silná a zároveň vysoce konkrétní. Pouhá touha po zbohatnutí nestačí, musíme toužit konkrétně po tom, čeho opravdu dosáhnout chceme: „Když někdo dokáže zajistit pět kousků zlata, dokáže jich zajistit i deset. Když zajistí malý výdělek, dokáže zajistit i velký. Takový je postup při získávání majetku.“

Musíme se i neustále vzdělávat a pracovat na sobě. Můžeme se setkávat se zkušenějšími lidmi a s nimi se radit. Nové zkušenosti můžeme uplatnit ve své práci a pokusit se jimi zvýšit své příjmy. I dnes největší firmy světa rozšiřují své služby o to, co se právě naučili a co mohou svým klientům nabídnout. „Chytrý člověk využije každou příležitost ke svému zdokonalení, aby mohl lépe vyhovět těm, kdo se na něj obrátí,“ radí Arkád a nezapomíná ani na životní šance: „Člověk musí být na vhodnou příležitost připraven, aby ji dokázal využít ve svůj prospěch. Musí si věřit.“

Pracujte tedy na sobě. Zdokonalujte se v tom, co už teď umíte. I Arkád svým svěřencům doporučil, ať se drží toho, co právě dělají. Právě to je totiž pravděpodobně ta nejsnazší cesta. Využívejte všech příležitostí, jak věci a lidi kolem sebe využít ve svůj prospěch. Jak si rozšířit své obzory a zdokonalit své služby. Buďte si sami sebou jistí, mějte pevnou vůli a třeba jednou budete jako Arkád.

Knihu doporučuji k přečtení. Těchto sedm zásad je jen jednou z kapitol této úžasné knihy, která leckomu může obrátit myšlení naruby.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 28 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Píše blog a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

marketa-danisova-web

Nejčastější chyby v e-mail marketingu | Markéta Danišová (SmartEmailing.cz)

max-kovar-web

Jak se staví sklad? | Max Kovář (Skladon)

pavla-arnoldova-web

Hledání nových zaměstnanců do digitální agentury | Pavla Arnoldová (Fragile)

Právě vyšlo

vit-endler-web

Aktuálně v e-commerce: Na čem teď pracovat? | Vít Endler (finGOOD.cz)

andrea-tesakova-web

Překlady a lokalizace webu. Jak to procesně zvládnout? | Andrea Tesáková (Expandeco)

adam-neuberger-web

Kryptoměny: Aktuální situace na trhu, regulace a postoj miliardářů | Adam Neuberger

Nejoblíbenější

zdenek-jahoda-web

30 let v byznysu, budování značky Emco, řízení lidí | Zdeněk Jahoda

miroslav-tesar-web

Stabilizace rozpadající se firmy | Miroslav Tesař (Astratex)

michal-koubek-web

Jak získat bankovní úvěr pro váš e-shop? | Michal Koubek

Komentáře

Adam

Před 7 roky

Lol stredoveky mesto babylon, staroveky bylo

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

jan-kvasnicka-web

Jan Kvasnička: Podnikání na volné noze, budování osobní značky, trh freelancerů

andrej-kiska-web

Andrej Kiska ml. (Credo Ventures): Jak uvažují investoři a čím je zaujmout?

andrej-kiska-ml-web

Andrej Kiska ml.: Osobnost podnikatelů, získávání investora, úspěch startupů

jaroslav-baier-web

Růst e-shopu očima právníka | Jaroslav Baier