Inspirace pro vaše podnikání a marketing
🔴 Aktuálně: Připravujeme pro vás praktické informace, jak ve vašem podnikání zvládnout aktuální situaci. Speciální rozhovory najdete v této rubrice.

7 zásad, jak si podle Arkáda zasít své semínko bohatství

Kolik je dní v týdnu, tak tolik připravil Arkád zásad pro králem vybrané posluchače z pradávného Babylónu. Bylo to poté, co se panovník začal zabývat otázkou, proč jsou někteří lidé bohatí a jiní ne. Tehdy mu jeho rádce doporučil právě Arkáda, nejbohatšího muže Babylónu, který se stal hlavním hrdinou stejnojmenné knihy od George S. Clasona a jehož 7 zázračných zásad můžete znát i vy.

Mnoho z nich se totiž až nápadně hodí na úspěšné lidi kolem nás. Na papíře se všechny rady mohou zdát jen jako prázdná hesla, ale ve skutečnosti mohou ukrývat sílu, která dokáže měnit naše životy. Arkád měl za úkol svým posluchačům vysvětlit, jak vybudovat bohatství. Rozhodl se tak učinit vytvořením sedmi zásad, které tento návod odkrývají.

Babylón bylo středověké město v Mezopotámii, které leželo na obou březích řeky Eufrat. Ve své době se mohlo pochlubit velmi vysokou úrovní kultury či obranného systému. Bylo ohraničeno hradbami a skrývalo i obrovský královský palác. Na obrázku vidíte Babylonskou věž, o níž je zmínka mimo jiné i v Bibli, podle níž bylo jejím smyslem uctívání bohů.

Z každých deseti mincí použijte jen devět

První zásada je velmi prostá. Arkád v ní radí, abychom si vždy nechali kousek toho, co vyděláme. Vytvořme si zvyk a pravidelně si schovávejme klidně jen malou část našeho výdělku. V podstatě ve své úvodní zásadě rozděluje výdaje na aktiva a pasiva. Všechny peníze, jež ze své peněženky vydáme na šperky, šaty a další pomíjivé věci, nám již další peníze nepřinesou. Kdežto peníze, které si v peněžence uchováme, mohou přinést podstatně více.

Arkád postupně rovněž vysvětluje, jak peníze rozmnožovat. Jejich přítomnost v našich peněženkách je sice příjemná, nicméně ani ladem ležící peníze nám nevydělají. Proto je musíme investovat. Dříve je ale nutno pochopit druhou zásadu, a to kontrolu našich vydání. Arkád položil otázku mnoha různým lidem, kteří měli odlišné příjmy z odlišných zaměstnání. Zeptal se, kdo z nich měl včera prázdnou kapsu. Všichni odpověděli stejně, avšak Arkád poznamenal, že to není možné, vždyť všichni mají jiné příjmy a přeci je trápí prázdná kapsa.

Podle něj vše, co pokládáme za nutné, roste s naším výdělkem. Mnoho lidí tak utrácí za věci, jež ve skutečnosti nepotřebují. Je tedy potřeba odlišit své výdaje na ty, jež opravdu vydat musíme, a na ty, které už tolik nehoří. Nesmíme však zapomenout na první zásadu! Tedy nechat si z deseti mincí alespoň tu jednu.

Jakmile pochopíme význam našeho vlastního rozpočtu, můžeme se vrhnout na třetí zásadu. Pomocí rozpočtu získáme přehled o tom, kolik si můžeme dovolit utratit, a také získáme nám možnost se rozhodnout, zda tak opravdu chceme učinit. Můžeme tyto peníze investovat, o čemž jsem se já zmiňoval před chvílí a Arkád ve své třetí zásadě. Chránit svůj majetek před zbytečným plýtváním a začít šetřit, je vlastně jen ten snadný začátek. Podstatně složitější je peníze investovat.

Způsobů, jak to udělat, je mnoho. Robert T. Kiyosaki ve své populární knize Bohatý táta chudý táta několikrát omílal potřebu investic do aktiv, tedy do věcí, jež nám přinášejí další peníze. „Bohatství totiž nestojí na tom, jak je veliké, ale jak přibývá,“ zní jeden z mých oblíbených citátů Arkáda. Je nutno investovat s rozvahou, klidem a jistotou. Je nutno znát věc či člověka, do něhož peníze vkládáte. Je potřeba znát všechna možná rizika a dokázat se smířit s faktem, že to třeba nevyjde.

Vlastní střecha nad hlavou nám dodá jistotu

Právě i o tom Arkád mluví ve své čtvrté zásadě, kde vybízí k důkladnému prověření solidnosti vybrané investice. Cílem je získání co největší jistoty návratnosti vložených peněz a samozřejmě i zisku. Arkád přímo varuje, abychom se nenechali zmást příběhy o rychlém zbohatnutí a abychom nedali na tlak okolí, které nás může do nevýhodné investice tlačit. Rovněž je nutno dbát na to, komu vlastně peníze svěříme. Arkád svoji první investici vložil do zedníka, aby nakoupil vzácné šperky. Samozřejmě, že zedník šperkům nerozuměl a při nákupech ho obchodníci pěkně odrbali.

Nesmíme se tedy bát ptát a radit se se zkušenějšími. Každá dobrá rada je cennější než zlato a můžeme se díky ní vyhnout nepříjemné ztrátě. Prodělané peníze bychom tak nemohli investovat například do svého bydliště, o němž se Arkád zmiňuje ve své páté zásadě. „Když má člověk nějakou usedlost, je na ni hrdý a stará se o ni. To mu dodává jistotu a zvýší jeho snažení,“ tak zní pátá zásada z úst nejbohatšího muže Babylónu.

Jenomže to se bavíme jen o aktuálních příjmech, jsme stále v současnosti. Každý podnikatel by měl myslet i na svou budoucnost a podnikání brát i jako dlouhodobou záležitost. Nikdo z nás nebude moci vydělávat věčně. Naše produktivita přibližně od třicítky klesá, jak jsem rozebíral ve svém nedávném článku. I podle Arkáda je nutno myslet na doby, kdy už nebudeme mladí, myslet dopředu. Investice si tedy musíme naplánovat, podnikání rozvrhnout a svoje bohatství si zabezpečit.  Arkád uvádí příklad na koupi nemovitosti, jejíž cena neustále roste, na úroky, jež mohou uložené peníze na účtu opět trochu rozmnožit, způsobů je mnoho.

Pracujte na sobě!

V poslední radě Arkád přednáší o tom naprosto nejdůležitějším. Co si myslíte, že to je? Jsou to peníze, zlato, hmotné prostředky? Nikoliv. Podle Arkáda jsme to my, lidé, a naše psychologie. Jednou z nejzásadnějších podmínek k dosažení vysokého příjmu je touha. Touha po tom, jej dosáhnout. Touha, která bude velmi silná a zároveň vysoce konkrétní. Pouhá touha po zbohatnutí nestačí, musíme toužit konkrétně po tom, čeho opravdu dosáhnout chceme: „Když někdo dokáže zajistit pět kousků zlata, dokáže jich zajistit i deset. Když zajistí malý výdělek, dokáže zajistit i velký. Takový je postup při získávání majetku.“

Musíme se i neustále vzdělávat a pracovat na sobě. Můžeme se setkávat se zkušenějšími lidmi a s nimi se radit. Nové zkušenosti můžeme uplatnit ve své práci a pokusit se jimi zvýšit své příjmy. I dnes největší firmy světa rozšiřují své služby o to, co se právě naučili a co mohou svým klientům nabídnout. „Chytrý člověk využije každou příležitost ke svému zdokonalení, aby mohl lépe vyhovět těm, kdo se na něj obrátí,“ radí Arkád a nezapomíná ani na životní šance: „Člověk musí být na vhodnou příležitost připraven, aby ji dokázal využít ve svůj prospěch. Musí si věřit.“

Pracujte tedy na sobě. Zdokonalujte se v tom, co už teď umíte. I Arkád svým svěřencům doporučil, ať se drží toho, co právě dělají. Právě to je totiž pravděpodobně ta nejsnazší cesta. Využívejte všech příležitostí, jak věci a lidi kolem sebe využít ve svůj prospěch. Jak si rozšířit své obzory a zdokonalit své služby. Buďte si sami sebou jistí, mějte pevnou vůli a třeba jednou budete jako Arkád.

Knihu doporučuji k přečtení. Těchto sedm zásad je jen jednou z kapitol této úžasné knihy, která leckomu může obrátit myšlení naruby.

Okomentovat článek

Sdílejte článek přátelům:

Autor: Jiří Rostecký

Jirkovi je 27 let. Hned po střední škole založil svoji první firmu, kterou o několik let později prodal. Dnes se naplno věnuje MladýPodnikatel.cz, který založil ještě při studiích. Provozuje stejnojmenný podcast, který byl v roce 2019 YouRadiem vyhlášen nejlepším podcastem o podnikání. V tomtéž roce ho časopis Forbes zařadil do žebříčku 30pod30. Píše blog o podnikání na internetu.

Komentáře čtenářů: 1

  1. Adam

    -

    Lol stredoveky mesto babylon, staroveky bylo

    Reply

Přidejte vlastní komentářSkrýt reklamu