Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Maminkatelky a tatínkatelé: Jak se podniká na rodičovské dovolené?

Inzerce

Inzerce

Lze na mateřské a rodičovské dovolené podnikat? Kdo bude platit zdravotní a sociální pojištění, nezanedbám podnikáním své děti? Takové a podobné otázky se jistě honí hlavou mnohým nastávajícím matkám i hrstce otců, kteří se odvážili zůstat doma s dětmi místo jejich matky. Jak je to s podnikáním na rodičovské dovolené, vysvětlí následující článek.

Inzerce

Pro podnikání na rodičovské dovolené se v posledních letech odhodlává stále větší procento žen-podnikatelek. Jedná se o ideální způsob, jak skloubit kariéru a výchovu dětí, aniž by byla jedna z oblastí života ženy zásadně zanedbána. Pro ženu představuje tento model určitou výzvu, jejíž překonání ovšem přináší jasné a příjemné výhody.

Jaké výhody to jsou? A jaké má podnikání „při dětech“ zápory?

Ženy, které podnikají na rodičovské dovolené, zmiňují mezi výhodami především to, že mají dostatek času na péči o dítě, finanční nezávislost na dávkách od státu a možnost regulovat svůj příjem. Udržují se stále v oboru, který je živil před nástupem na mateřskou – přičemž se nezřídka jedná o obor, který je baví a naplňuje.

Na druhou stranu se podnikání na rodičovské dovolené může stát velmi náročnou, stresující záležitostí, neboť se matky musí vyrovnat s nemalými požadavky. Zejména se ukazují problémy při organizaci času – nutnost stíhat schůzky, potřeba najít si prostor pro několikahodinovou soustředěnou práci. Maminky-podnikatelky také často postrádají dostatečný odpočinek. Nastávající matky se musí vyrovnávat s menším množstvím energie v pokročilé fázi těhotenství.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Žena, která se živí podnikáním na volné noze a nechce svou činnost přerušit ani při péči o děti, musí mít všechny potenciální nesnáze na zřeteli. Zejména se musí naučit organizovat svůj čas, počítat s větší časovou rezervou, která připadne na často nečekané, aktuální požadavky dítěte, naučit se dostatečně odpočívat a nebát se svěřit dítě do péče druhé osoby – partnera, člena rodiny nebo i profesionální chůvy.

I mezi ženami, které před mateřskou nepodnikaly, se tento způsob přivýdělku během rodičovské dovolené stává čím dál populárnější. Pokud chce žena začít podnikat na rodičovské dovolené, je nejlepší začít zvolna: stačí pracovat pár hodin týdně, touto prací může být cokoliv: oblíbené ruční práce, psaní textů či překladů nebo příprava podnikatelského záměru. Spolu s tím, jak dítě roste a zvyšuje se jeho samostatnost, přibývá přirozeně na objemu i práce. Matka se může dítěti dostatečně věnovat, zajistit rodině pohodlnou existenci a dítě se zároveň nenásilně naučí, že k němu matka nepřiběhne, kdykoliv se mu zamane.

Chci podnikat na mateřské. Co na to zákon?

Zaujala vás možnost podnikání na mateřské? Potom je třeba vědět, jak se k tomuto modelu staví zákony České republiky. V první řadě je potřeba rozlišit dva rozdílné pojmy: mateřská dovolená a rodičovská dovolená.

Mateřská dovolená začíná šest až osm týdnů před plánovaným datem porodu a trvá 28 týdnů v případě jednoho dítěte či 37 týdnů u dvou nebo více dětí. Nastupuje na ni pouze matka, otec ji absolvuje ve výjimečných případech (úmrtí matky, adopce dítěte). V tomto období matce připadá takzvaná peněžitá pomoc v mateřství, která se začíná vyplácet od data mezi 8. – 6. týdnem před porodem, které si matka sama určí tzv. „odchodem na mateřskou“. Pokud matka toto období neurčí, začíná se pomoc vyplácet automaticky od šestého týdne před plánovaným datem porodu. Peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává z předchozího příjmu matky, s výjimkou matek-podnikatelek. Ty mají na tuto dávku nárok pouze tehdy, pokud si platily nemocenské pojištění.

Na mateřské dovolené žena nesmí osobně podnikat ani takové podnikání zahájit. Není ovšem potřeba přerušovat živnost. Žena se nesmí věnovat podnikatelským činnostem, které vykonává sama, tedy například překládání, psaní textů, výrobě rukodělných produktů a jejich prodeji. Může ovšem nadále podnikat prostřednictvím druhé osoby, tedy například dohlížet na své zaměstnance a pověřovat je úkoly. Na mateřské dovolené platí zdravotní pojištění matky stát.

Na rodičovskou dovolenou může nastoupit matka či otec dítěte. Rodičovská dovolená bezprostředně navazuje na mateřskou dovolenou a během ní je rodiči vyplácen rodičovský příspěvek až do čtyř let věku dítěte. Tento příspěvek náleží i matkám-podnikatelkám, které si neplatily nemocenské pojištění.

Během rodičovské dovolené může rodič svobodně podnikat, zákon v tomto směru nestanovuje prakticky žádná omezení. Jediné, na co zákon dohlíží, je fakt, aby rodič na dobu, kdy se kvůli pracovním povinnostem nemůže věnovat svému potomkovi, zajistil dítěti péči jiné dospělé osoby. Pokud na rodičovské dovolené podnikáte, připravte se na to, že za vás stát nebude hradit pojištění. Ve chvíli, kdy si začnete takto přivydělávat, se pro stát stáváte podnikatelem bez ohledu na to, zda pečujete o dítě, či ne. Veškerá pojištění si tak musíte uhradit sami – zdravotní v plné výši, sociální pouze v rámci tzv. vedlejší samostatně výdělečné činnosti.

Pokud na rodičovské dovolené zahajujete podnikání, vzniká vám ohlašovací povinnost na finančním úřadě, České správě sociálního zabezpečení a vaší zdravotní pojišťovně. Podnikání při rodičovské dovolené je vždy vedlejší samostatně výdělečnou činností. Jako rodič-podnikatel máte povinnost podat daňové přiznání a řádně zdanit své příjmy.

Láká vás podnikání na mateřské či rodičovské dovolené? Jste matka-podnikatelka nebo se chystáte během rodičovské dovolené teprve podnikání rozjet? Podělte se s námi o vaše názory či zkušenosti…

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Nenechte si ujít

odehnal-kolev-web

Komerční prostory: Jak se vyvíjí jejich nájmy? | Marek Odehnal a Roman Kolev

Premium
patrik-burian-web

Předání firmy managementu je náročný proces na několik let | Patrik Burian (SvětKaravanů.cz)

marian-kamenistak-web

Mentoring IT manažerů: Jak probíhá v praxi a komu se vyplatí? | Marián Kamenišťák

Premium
jan-prochazka-web

Jak firmu připravit na příchod finančního ředitele? | Jan Procházka (4camping)

dan-nytra-web

E-mail marketing a AI. Co už dnes funguje v praxi? | Dan Nytra

jiri-jemelka-web

Firemní hodnoty: Jak si je určit a jak s nimi pracovat? | Jiří Jemelka

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
jan-simkanic-web

Deník N: Cesta ze ztráty k provoznímu zisku | Ján Simkanič

Premium
dominik-stroukal

Byznys pohledem ekonoma. Na co se teď zaměřit a je správný čas na prodej firmy? | Dominik Stroukal

Premium
lukas-antos-web

Lukáš Antoš (Rohlík.cz): Zaměřte firmu na zákazníka

Premium
daniel-kmoch-web

Finanční ředitel Bonami: Na záchranu firmy jsme měli 6 měsíců | Daniel Kmoch

Inzerce