Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Práce z domova: Jak se nestat nevrlým poustevníkem v pyžamu

Markéta Jeníková
Před 11 roky

Počet lidí, kteří pracují z domova, rok od roku roste. Ať už se jedná o lidi, kteří prostřednictvím technologií pracují pro svou firmu, nebo o nezávislé profesionály, obě skupiny podlehly výhodám práce z vlastního bytu. Tento způsob vydělávání peněz s sebou ovšem nese i jisté nevýhody.

K výhodám takové práce z domova jistě patří to, že ráno nemusíte brzy vstávat (ačkoliv drtivá většina profesionálů stejně zjistí, že se bez toho neobejde), nemusíte trávit čas v nacpaných dopravních prostředcích ani zácpách. Nikdo vám nediktuje dress code ani pracovní dobu.

Lidé, kteří pracují z domova, se ale potýkají také s řadou úskalí, která běžní zaměstnanci neznají. Jaká to jsou a jak proti nim bojovat? Zde jsou čtyři nejpodstatnější problémy domácích pracantů a také tipy, jak je řešit.

1. Nedokážete se soustředit

Domácí prostředí může být oproti rušné kanceláři oázou klidu a ticha, přesto si najednou uvědomíte, že nejste schopni delší dobu udržet pozornost. Hned na počátku vaší domácí kariéry totiž můžete zjistit, že váš domov zkrátka nějak nesouzní s tím, co si představujete pod pojmem pracovní prostředí, a bude vám chvíli trvat, než se aklimatizujete.  Běžná domácnost také skrývá nesmírné množství zdrojů vyrušení: ať už se jedná o televizi, neomezený Internet, plný koš nebo nádobí ve dřezu.

Inzerce

Řešení: Někteří lidé jsou perfektní v multitaskingu, a tak jim přebíhání mezi pracovními a domácími povinnostmi nedělá potíže. Ovšem drtivá většina z nás do této skupiny jistě nepatří. Pokud vaše produktivita doma trpí, je třeba jasně oddělit pracovní a jiné úkony a oběma skupinám věnovat vymezený čas. V kanceláři byste přeci také nežehlili košile.

Zasaďte se o to, abyste doma mohli mít svůj vlastní pracovní prostor, ideálně oddělený dveřmi od zbytku bytu či domu. Přinejmenším si však vybojujte tichý kout v některé místnosti, který si zařídíte jako svou miniaturní kancelář. Vše funguje na podvědomé bázi: mozek si spojí konkrétní místo s určitými činnostmi a ve chvíli, kdy zasednete ke svému pracovnímu stolu, se i on přepne do pracovního nastavení.

Domácí kancelář vám poskytuje tu výhodu, že když čas od času zjistíte, že jste se beznadějně zasekli na nějakém úkolu, můžete na chvilku vstát a jít se třeba projít ven. Krátké přerušení činnosti vás osvěží a klidně se může stát, že do dveří vtrhnete jako velká voda, plní nových nápadů a chuti do práce.

2. Ztrácíte řád

Když pracujete v běžném zaměstnání, zdá se, že vašemu časovému rozvrhu všichni rozumějí. Kamarádka vám nevolá v deset dopoledne, aby si popovídala, a nikdo po vás nechce, abyste v pracovní době řešili běžné pochůzky.

Připravte se na to, že ve chvíli, kdy začnete pracovat z domova, si z vás ostatní členové domácnosti budou chtít udělat poskoka: mají pocit, že když celý den „sedíte doma“, není pro vás problém skočit na nákup, pro děti do školky a ještě cestou zajít na poštu a do banky.

Řešení: Práce z domova s sebou přináší jistou míru flexibility a byla by škoda jí nevyužít. Pokud si ale jasně nestanovíte hranice, vaše práce tím značně utrpí. Dejte ostatním lidem jasně najevo, že vaše práce z domova je stejně podstatná a neodkladná, jako byste za ní každý den dojížděli do kanceláře. Zcela klíčové ovšem je, abyste si tento fakt uvědomili sami a sami začali respektovat váš vlastní čas a denní řád. Když to neuděláte vy, pak ani nikdo kolem vás.

3. Pracujete příliš

Obecná představa o lidech, kteří pracují z domova, je, že jen povlávají bytem v pyžamu, u práce koukají na televizi a celkově se mají děsně fajn, aniž by se nějak zvlášť nadřeli. Realita je ale zcela opačná. Ve skutečnosti lidé doma pracují mnohdy déle a více, než by pracovali v běžném zaměstnání. Důvodem je fakt, že neexistuje pevná hranice mezi prací a domovem. Tato hranice je zejména psychologická: je to rituál, který si vybudujete, když na konci pracovní doby v kanceláři vypnete počítač, opustíte budovu a jedete domů. Doma ale používáte tentýž počítač pro zábavu i pro práci, nedodělané úkoly na vašem pracovním stole na vás vyčítavě koukají celý večer. Proto je obtížné se od práce skutečně odpoutat a odložit ji na příští den.

Řešení: Moudří mužové a ženy již vypozorovali, že ať se nadřete jakkoliv, na konci pracovního dne se vždycky najde něco, co by ještě bylo potřeba udělat. Vždycky. Řešením není se za každou cenu strhat, abyste měli pracovní stůl čistý, to je nemožné. Musíte se s tímto faktem zkrátka smířit. Stanovte si jasné a pevné hranice mezi vaší prací a volným časem. Nemusíte je rigidně dodržovat vždy a za všech okolností, pokud to ale s prací z domova myslíte vážně, je potřeba, aby se jistá sebedisciplína stala pevnou součástí vašeho denního režimu. Rozdělanou práci ukliďte do šuplíku, soubory v počítači zavřete a za pracovnou zabouchněte dveře.

4. Cítíte se izolovaní

Práce z domova s sebou přináší i osvobození od kancelářských klepů a firemních intrik, což je pro řadu citlivějších duší skutečné požehnání. Zároveň však může u mnohých lidí sílit pocit, že se ocitli v izolaci. Sociální interakce je základní potřebou všech lidských bytostí a pracovní nasazení zásadně limituje naše možnosti k navázání přátelských kontaktů. Řada lidí si neuvědomí, jak jim interakce s kolegy či klienty vyhovovala, dokud ta není pryč.

Řešení: Na pracovišti se mezilidské kontakty odehrávají spontánně. Když pracujete z domova, musíte navazování a udržování kontaktů pojmout tak trochu jako bojový úkol a systematicky se mu věnovat. Pokud to bude jen trochu možné, choďte třeba na oběd nebo večeři s některým ze svých přátel. Využívejte i sociální sítě jako Facebook nebo Twitter, abyste takzvaně „pokecali“. Porozhlédněte se, zda se ve vašem okolí nenachází jedno ze stále populárnějších coworkingových center. Když to bude jen trochu možné, využívejte Skype nebo telefonní hovory místo posílání e-mailů. Zúčastňujte se školení a setkání lidí z vašeho oboru – nejenže se přiučíte řadě zajímavých a praktických věcí, ale poznáte lidi, se kterými sdílíte přinejmenším jeden velký zájem – vaše profesní zaměření.

Pokud pracujete z domova, může se vám snadno stát, že začnete trpět jedním nebo více z výše zmíněných problémů. Už se vám to stalo, nebo se s takovou situací aktuálně potýkáte? Co pomáhá právě vám udržet si standardní produktivitu a koncentraci i doma a co byste poradili našim čtenářům? Pokud vás potkal i jiný problém při práci z domova, který zde nepopisujeme, podělte se o něj s námi! Těšíme se na vaše zkušenosti.

Zdroj:https://www.openforum.com/articles/how-to-solve-the-top-pitfalls-of-working-from-home/

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Komentáře

Tomáš

Před 11 roky

Pracuji z domova již od května. Je to práce velice psychicky náročná, jelikož se na ní musím soustředit a pořád rozumnět danému textu. Největší problém jsou sourozenci ( i když mám svůj vlastní pokoj), kteří neustále otravují. Další problém je, že mě neustále rozptyluje dění na internetu – i teď jsem zrovna rozptýlený, když píši tento příspěvek. A další průser je to, že tlousnu, bolí mě záda a u počítače sedím třeba i 16 hodin v kuse. Sociální interakce klesla na minimum, dokonce, když nikam nemusím, tak se třeba ani nemyju, neholím… Pak mě k tomu donutí až smrad, který se už nedá vydržet. Mám kruhy pod očima a v noci se mi zdá o tom, že pracuji. Komunikace probíhá přes skype. Se spolupracovníky jsme se dohodli, že to takhle už dál nejde, protože jsou na tom stejně jako já. Hned jak vyděláme větší prachy, tak se stěhujeme do kanceláří – právě kvůli disciplíně, zdraví a efektivitě. I takto vypadají začátky podnikání….

Odpovědět »

jakub Sledovat @fx1kuba

Před 6 roky

podobne jak Tomas, bolest zad a az prilisne vysedavani u pc. Snazim se delat i jiny veci, cvicit, chodit atd. Nejvice ted bojuji ze socialni izolace

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

petr-macek-web

Vybudoval úspěšný nástroj od nuly a bez investora. Díky čemu Caflou vyrostlo? | Petr Macek

Premium
vladimir-kvas-web

650 milionů ročně. Přesto firma málem zkrachovala | Vladimír Kvaš (Geetoo)

jaroslav-pokorny-web

Jak řídit firmu přes čísla? | Jaroslav Pokorný (ÚČTO.TEAM)

braverman-babinec-web

E-commerce: S čím se nyní potýkají české e-shopy? | Tomáš Braverman a Patrik Babinec

Premium
martin-komarek-web

Sklad pro rychle rostoucí e-shop. Jak ho buduje Grizly.cz? | Martin Komárek

marek-odehnal-web

Jak investuje největší hedge fond světa? | Marek Odehnal

katka-luskova-web

Z korporátu na volnou nohu. Jak rozjet úspěšný byznys? | Jiří Rostecký & Katka Lusková

Premium
gabriela-teissing-web

Expanze do zahraničí za 100 milionů. Jak Creative Dock dobývá svět? | Gabriela Teissing