Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

4 tipy, jak i na cestách zůstat produktivní

Inzerce

Inzerce

Není to ještě tak dávno, kdy „pracovat“ znamenalo „sedět v kanceláři“ a „cestovat“ znamenalo „nepracovat“. Časy se ovšem mění a dnes se čím dál tím více lidí pouští do takových profesí, které pravidelné docházení do kanceláře nevyžadují a které – díky jejich flexibilitě – je možné vykonávat vlastně z jakéhokoliv místa na světě.

Inzerce

Pokud jste na dovolené a potřebujete jen zkontrolovat váš tým či e-maily, pokud jste na „pracovní dovolené“ nebo jen zkrátka cestujete a chcete dále plnohodnotně pracovat, brzy zjistíte, že se taková změna dost projevuje na vaší výkonnosti. Najít místo s připojením k Wi-Fi bývá jen rozehřívací bitvou – pak náhle zjistíte, že práce, která vám doma zabere hodinu, vám náhle trvá podstatně déle.

Jak se s touto situací poprat a vybruslit z ní bez ztráty věnečku? Přinášíme čtyři tipy, jak si i na cestách všeho druhu zachovat produktivitu a nezešílet.

1. Postarejte se o to, abyste se mohli kdykoliv připojit k Wi-Fi

Spoléhat se na to, že vždy najdete kavárnu či jiný podnik s přístupnou Wi-Fi, se někdy nevyplácí. Možná potřebujete na Internet jen na skok, podívat se na určitý e-mail, poznámku nebo jinou klíčovou informaci, ale nechcete přece kvůli pěti minutám platit za celou hodinu používání. Možná zkrátka váš laptop a místní Wi-Fi nejsou kamarádi a nechtějí spolupracovat, i když vám ochotný číšník poskytl správné heslo.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Noste s sebou přenosný router, který vám umožní se k Internetu připojit odkudkoliv, nebo využijte některý z řady užitečných nástrojů, jako je třeba MiFi nebo Karma. Můžete také využít svůj mobilní telefon a vytvořit z něj přenosný Wi-Fi hotspot. Některá z těchto řešení se mohu ukázat jako poměrně drahá – spočítejte si ale, kolik peněz ušetříte za čas, který byste strávili sháněním volné a dostupné Wi-Fi.

2. Napájení na tisíc způsobů

Ještě složitější než najít dostupnou Wi-Fi se může ukázat hledání vhodné zásuvky. Asi všichni známe situace, kdy na něčem usilovně pracujeme a v zápalu práce si nevšimneme, že náš laptop či jiné zařízení takzvaně „dodělává“. Může nastat i situace, kdy v zahraničí narazíte na problém s odlišně tvarovanými zásuvkami, do kterých zařízení zkrátka nepřipojíte.

Řešením může být alternativní způsob napájení – co třeba vyzkoušet solární nabíječku? Například XD Desing Solar Window Charger jednoduše nalepíte na okno letadla či kavárny a připojíte ke svému zařízení pomocí USB konektoru. Další pomůckou, která zajistí více šťávy pro váš tablet nebo chytrý telefon, je třeba Mophie. Znáte a využíváte podobné pomocníky?

Vždy noste nabíječky a kabely s sebou v příručním zavazadle. Když se vám naskytne příležitost zapojit váš laptop či tablet do elektrické zásuvky, nechejte zároveň nabíjet i váš smartphone – obzvláště, když se chytrý telefon může zničehonic stát jediným parťákem s připojením k Internetu.

3. Chytré plánování vydá za sto aplikací

Tou nejdůležitější pomůckou, která vám pomůže zachovat produktivitu i na cestách, nemusí být aplikace nebo gadget, nýbrž zvládnutý management času. Často jsme například přesvědčeni, že několikahodinová cesta vlakem či letadlem se také rovná několika hodinám práce, ale tak to nikdy není – na cestách naše produktivita obvykle klesá. Plánujte tedy chytře – využijte dobu cestování spíše k lehčí práci kreativního charakteru, tvorbu myšlenkových map či brainstorming, než ke složitější práci náročnější na koncentraci a přesnost.

Pro zaznamenávání vašich myšlenek, nápadů, poznámek a mnohého dalšího poslouží dobře papírové i digitální zápisníky – záleží na vás, jaké podobě dáváte přednost a s jakou se cítíte pohodlněji.

Pokud před vámi leží například tříhodinový let, naplánujte si práci na 2,5 hodiny. Také je užitečné si na každý den vašeho pobytu na novém místě naplánovat stručný seznam úkolů, které je třeba splnit. Pokud je to jen trochu možné, snažte se zvládnout co nejvíce práce předem, ať při svém pobytu mimo domov můžete zvolnit a omezit se třeba jen na čtyři hodiny práce denně.

Jestliže pracujete v týmu, možná oceníte Google Doc, který umožňuje sdílet veškerá data mezi členy týmu. Pokud vlastníte chytrý telefon s iOS, můžete si do něj stáhnout příslušnou aplikaci, která vám usnadní další spolupráci s vašimi kolegy.

4. Stáhněte si cloud

Jedná se o další způsob, jak se vyrovnat se špatným nebo žádným připojením k Wi-Fi. Pokud například sledujete důležité novinky a zprávy na Twitteru, stáhněte si aplikaci Pocket to Twitter, která vám umožní si zprávy uložit a později přečíst v offline režimu.

Jestliže si potřebujete přečíst a pak zodpovědět několik důležitých e-mailů, zkrátka si je zkopírujte do textového editoru. Google nabízí funkci Gmail Offline for Chrome, která vám umožní si e-maily přečíst a odpovědět na ně v offline režimu. E-maily se automaticky odešlou v okamžiku, kdy znovu získáte připojení.

Snažíte se i vy zůstat na cestách produktivní? Jaké nástroje a způsoby k tomu využíváte? A jste ve svých předsevzetích o produktivitě na cestách úspěšní, či nikoliv? Pokud se vám ani při nejlepší vůli nedaří dosahovat předsevzaté produktivity, nevěšte hlavu. Dlouhou cestu letadlem či jiným dopravním prostředkem můžete s klidným svědomím využít i k vyloženě volnočasovým aktivitám – spánku, četbě knihy či poslechu hudby. Do nového prostředí pak přijedete odpočatí a svěží, připravení na všechny nové zážitky, které vás čekají – a to se také počítá.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

jindra-dohnal-web

Bez strategického myšlení nemáte v byznysu šanci | Jindra Dohnal (Creatixo)

gabriela-mrkvicova-web

Jak z networkingu dostat maximum pro váš byznys? | Gabriela Mrkvicová (Smart Network)

marek-odehnal-web

Pro rodiče: Jak přemýšlet nad finanční budoucností vašich děti? | Marek Odehnal

Komentáře

Šárka

Před 10 roky

Já osobně jsem se rozhodla pro dlouhodobé cestování a freelance podnikání v jednom… zvládám to už přes půl roku a dokonce o tom píšu blog :)

http://www.pracenaceste.cz

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
daniel-kmoch-web

Finanční ředitel Bonami: Na záchranu firmy jsme měli 6 měsíců | Daniel Kmoch

Premium
ondrej-klega

Hledáte investora pro váš e-shop? Takhle získáte eRockets | Ondřej Klega

Premium
lukas-antos-web

Lukáš Antoš (Rohlík.cz): Zaměřte firmu na zákazníka

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Inzerce