Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Investice do zlata a stříbra. Výhoda, nebo riziko?

Petr Christov
Před 12 roky

V dobách ekonomických krizí se lidé uchylují k jedinému celosvětovému platidlu, které zde bylo odjakživa – ke zlatu a stříbru. Důvod je jednoduchý. Poskytuje totiž bezpečné uchování hodnoty, která je imunní vůči jakýmkoliv turbulencím.

Bezpečí především

Drahé kovy jsou považovány za konzervativnější investici, přesto existují období, kdy zlato i stříbro rostlo mnohem rychleji, než by se čekalo, což je pro investory samozřejmě příjemná zpráva. Proto by určitou část portfolia měly tvořit tyto kovy.

Proč ještě investovat do zlata a stříbra? Kromě neustále rostoucí hodnoty mají kovy velkou výhodu v tom, že jsou okamžitě likvidní. Zlato i stříbro prodáte ihned, ať už je situace na trhu jakákoliv. Plusem také může být skladovatelnost. Zlato i stříbro můžete v menším množství uchovávat u vás doma, pokud máte nebo si zřídíte zabudovaný trezor, tím lépe. Další možností je využít bezpečnostních schránek v bankách. Za ty se sice platí, částka je však přiměřená vůči bezpečnosti úschovy. Problém je ovšem v tom, že se ke svým investicím dostanete již s obtížemi a pokud nastane krizová situace a banky zůstanou zavřené, pak se ke svému zlatu a stříbru nedostanete.

Prostor k dalšímu růstu

Oba kovy jsou v dnešní době stále podhodnocené, což se týká především stříbra. Zatímco zlato se používá jen ve šperkařství a k investicím, stříbro má široké průmyslové využití. S jeho pomocí se vyrábí baterie, CD a DVD disky. Podle legend se dá stříbrnou kulkou zabít vlkodlak. Stříbro má prostě široké využití a podle některých informací budou jeho zásoby vytěženy mnohem dříve než zásoby zlata. Faktem však zůstává, že cena stříbra je silně podhodnocená a všichni odborníci se shodují, že je zde mimořádný prostor k růstu. Uvádí se, že historický poměr cen jedné unce zlata a stříbra je 12:1. Při současné ceně je to něco okolo 58:1. U nás v ČR je však nevýhoda v tom, že je investiční stříbro zatíženo dvacetiprocentní daní, kdežto zlato nikoliv.

Inzerce

Jak vypadá praxe?

V praxi máte dvojí možnost nakoupit cenné kovy. U místního obchodníka s mincemi nebo na internetu. Vzhledem k poslednímu vývoji se začíná stávat populárnější nákup na internetu, je však třeba si dávat pozor na určité věci.

Při výběru toho správného obchodníka si prověřte, jak dlouho se zabývá prodejem a zda má většinu položek skladem. To o něm leccos vypoví. Kvalitní a profesionální prodejce by měl zlato i stříbro zpětně vykupovat a měl by tedy mít zveřejněnou aktuální výkupní cenu. Také se podívejte do obchodních podmínek, jakým způsobem se fixuje cena. Může se totiž stát, že budete objednávat v době, kdy je burza zavřená a cena koupě bude tedy v tu dobu nejasná. Nikdy by ale po vás obchodník neměl chtít cenu platnou až při zaplacení, například při složení peněz na účet. Cena by měla být platná v okamžiku odeslání objednávky!

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Petr Christov

Odjakživa vášnivý čtenář a pisatel prozaických textů, v poslední době také tvoří marketingové texty pro internetové projekty.

Komentáře

Michal

Před 12 roky

Tak osobně investuji do diamantu a považuju to za zajímavější investici.

Odpovědět »

Honza

Před 12 roky

Než investiční diamanty volím investování do zlata. Samozřejmě jen do toho, které splňuje to, že je investiční (bez DPH), takže je v tomhle výhodnější. V minulosti jsem kupoval jen slitky,ale teď jsem se zaměřil na „mince s příběhem“ a samozřejmě atraktivním designem a výraznou limitací. Je fajn mít něco co vlastní třeba jen 1500 lidí na celém světě a mít to vystavené doma na skřínce:-) Naposledy pro co jsem se nadchnul byla tato fajn mince (http://svetovemince.cz/cs/zla te-mince/39-egyptske-dedictvi. html),které jsem neodolal a odpor manželky jsem musel vykoupit originalním darkem, ktery mela tato spolecnost taky v nabidce:-) (rododendron s krystaly swarovski)

Odpovědět »

IRmaa

Před 12 roky

Really?? Zlata’s diary??? I loved that book! And the giver is a classic. My pteanrs never censored what I read, and if I found myself reading something that was to mature for me I put it down until i was old enough to understand it. I think we really underestimate our kids today and what they can handle. I will say though lord of the flies still disturbs me to think about. That one might have scarred me a little:)

Odpovědět »

Petr

Před 11 roky

Já mám s diamanty zase naopak relativně špatné zkušenosti. Neobchodoval jsem s nimi osobně, ale můj otec, již starší pán, ale stále aktivní, byl pozván jakousi společností (nyní si již přesně nevybavím, jak se jmenovali) na „obchodní večeři“ a tam byl téměř nátlakem nucen k tomu (ještě nějakými mladíky, kteří evidentně nebyli příliš zběhlí v obchodu jako takovém)) aby se připojil k firmě a s diamanty obchodoval.

Vím, že tohle asi není zcela vypovídající zkušenost, na druhou stranu musím podotknout, že to mě hodně od investie do diamantů odradilo.
Aktivně ale obchoduji se zlatem. To má samozřejmě také své mouchy, ale vnímám to jako dlouhodobější a především stabilnější investici, která je z hlediska zachování velice dobrá.
Problém byl současný stav na Kypru, který nám s cenami trošku zahýbal (viz zde. http://saxobank247.cz/zlato-situace-trhy/ ) ale myslím si, že tento výkyv nebude mít tolik podstatný vliv, aby mohl ohrozit dobré investory. Z mého pohledu bych zlato doporučil.

Odpovědět »

Isabela Krásná

Před 9 roky

Zdravím, děkuji za článek. Myslím si, že v současné době je dobré mít rozložené investice. Investice do zlata je jednou z možnosti (www.top-gold.cz/cs/investicni-zlato). Dále se mi zdá jako dobrá varianta investice do akcií, dluhopisů nebo i nemovitostí. Co myslíte?

Odpovědět »

aneta

Před 9 roky

Investice do zlata i do diamantů se mi líbí i díky tomu, že jsem žena a šperky z těchto materiálů mám moc ráda :) Nicméně jsem to těchto produktů ještě neinvestovala, i když o tom delší dobu přemýšlím. Zatím se pohybuju kolem akcií a dluhopisů, ale asi brzo přidám i to zlato. Musím se ještě poradit se svým investičním poradcem z Garant Trading Investment. Předpokládám, že bude i vědět, kde a od koho zlato nakoupit, aby se nejednalo o nějaké padělky. Navíc si myslím, že hodnota zlata se vždy udrží a investice do něj nebude ztrátová – teda pokud ho člověk nekoupí a vzápětí hned neprodá.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

marek-odehnal-web

Dědictví: Co se stane s vaším majetkem, pokud nečekaně zemřete? | Marek Odehnal

Premium
karel-borovicka-web

Jak podnikat na volné noze bez zbytečného stresu a ambiciózních cílů? | Karel Borovička

petr-macek-web

Jaká čísla sledovat ve firmě? Důležitá KPIs napříč oblastmi | Petr Macek (Caflou)

Premium
david-makovsky-web

Prodal e-shop s vlastními produkty. U toho studuje vysokou školu | David Makovský

Premium
pavel-ungr-web

Návštěvnost z vyhledávačů se může snížit. Uživatelům odpoví rovnou AI. Co to znamená pro SEO? | Pavel Ungr

david-krobot-web

Vybudovali vlastní značku kosmetiky. Po 3 letech dělají 125 milionů ročně | David Krobot (Lobey)

jiri-jemelka-web

Řídit e-shop jako firmu. Jak se to dělá? | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
tomas-havryluk-web

Tomáš Havryluk: Jak dostat firmu na vyšší úroveň? Zkušenosti z Alzy a startupu Medevio