Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Tabák coby investice a několik faktů, které o cigaretách a kuřácích možná nevíte

redakce
Před 11 roky

Vsadím se, že se ve vašem okolí vyskytuje hned několik kuřáků. V dnešní společnosti je to zcela běžné. Podle průzkumu Eurobarometr v České republice kouří dokonce kolem 2 300 000 lidí, což z tohoto zlozvyku dělá minimálně všední záležitost. Pojďme se ale podívat na kouření z hlediska byznysu a pokochejme se pár zajímavými statistikami, které určitě neznáte.

Kouření je celosvětovým byznysem. Kouřilo se, kouří se a kouřit se vždy bude. A to na celém světě. Kuřáků je po celé zemi kolem 1,3 miliardy. Kouření do jejich organismu dokáže dostat až pětkrát více těžkého jedovatého kovu kadmia než do těla nekuřáka. I přesto se v něm ročně točí miliardy a tabák patří mezi velmi oblíbené komodity, s nimiž se obchoduje po celém světě.

Nejznámější tabákové společnosti

Když se řekne tabákový průmysl, musí se začít společností Philip Morris International Inc. Ta patří mezi nejznámější a své zastoupení má i v České republice, kde je samozřejmě největším výrobcem a prodejcem tabákových výrobků. Při otevírání její kutnohorské pobočky byl dokonce i prezident Václav Klaus. Začala zde již v roce 1987, kdy licenci k výrobě cigaret získal národní podnik Československého tabákového průmyslu.

Podle statistik na svých webových stránkách činil zisk po zdanění v roce 2011 celkem 2 541 000 000 Kč a zisk na jednu akcii 926 000 000 Kč. Firma mimo jiné působí ve více než 180 zemích světa a patří jí například cigarety Marlboro a L&M, případně české značky Petra a Sparta. Najdete ji i na České burze cenných papírů, kde se do ní dá velmi snadno investovat. Zahajovací cena je na přibližně 7 200 Kč.

Inzerce

Další známou tabákovou společností je Lorillard Inc. založená v roce 1760. Výnos její dividendové akcie je 5 % a vyniká hlavně svými mentolovými „light“ cigaretami. Chybět nesmí ani British American Tobacco, která se u nás proslavila se značkou Lucky Strike. Mezi největší tabákovými lídry světa můžeme zahrnout i společnosti Reynolds American s jejími levnějšími značkami, britskou Imperial Tobacco Group, japonskou Japan Tobacco a další.

Statistiky kuřáků v ČR

Jak už bylo řečeno výše, Česká republika má odhadem kolem 2 300 000 kuřáků, přičemž až čtvrtině milionu kuřáků ještě nebylo ani 18 let. Uvedl to server e15.cz a přidal, že více kouří už jen Lotyši. V celoevropském měřítku za poslední měsíc cigaretu zapálilo 28 % mladých lidí. Za rok se u nás vykouří kolem 21 miliard cigaret, což státu přidá kolem 44,986 miliard korun na spotřební dani bez daně z přidané hodnoty ve výši přes 4 miliardy Kč.

Každý den u nás v důsledku kouření cigaret zemře kolem 50 lidí, tedy přibližně 18.000 kuřáků ročně. Až dvě třetiny z nich jsou přitom mladší 65 let. Z celkového počtu ročních úmrtí dělá kouření přibližně 20 %. Cigareta prý zkracuje život asi o 5 minut, kuřáci si uberou 18 let života. Zajímavá je i statistika, že 9 z 10 kuřáků začne kouřit před dovršením 18 let věku a že více kuřáků je ženského pohlaví.

Podle společnosti Philip Morris český kuřák utratí za cigarety až 17,5 tisíc korun ročně. Nicméně podle celosvětového měřítka Světové zdravotnické organizace se odhaduje, že spotřeba cigaret klesá o 1 až 2 % ročně.

Statistiky kuřáků ve světě

1,3 miliardy kuřáků na celém světě! Při současné rychlosti jejich nárůstu by v roce 2020 měl tento zlozvyk zabít až 10 000 000 lidí. Ve dvacátém století to zatím dělá kolem 1 miliardy úmrtí. Každou hodinu „podlehne“ kouření asi 560 lidí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je každým rokem spotřebováno až 5,5 bilionů cigaret, což dělá kolem 15 miliard denně.

Kouření ale nemá důsledky jen na lidské životy. Na své si „přijdou“ i světová vodstva. Až třetinu odpadu v oceánech a mořích totiž tvoří nedopalky cigaret a doutníků. Zjistilo to 400 tisíc dobrovolníků organizace Ocean Conservancy, kteří sbírali odpadky na 53 tisících kilometrech pobřeží Severní i Jižní Ameriky, Asie, Austrálie, Evropy a západní Afriky.

Nejvíce se kouří v Řecku, jehež denní spotřeba je skoro 12 cigaret na kuřáka. U Čechů je toto číslo přibližně poloviční, podobně jsou na tom i Američané. Největším výrobcem cigaret je Čína, která ročně vyrobí až 1,7 bilionu cigaret. V USA je to asi 700 miliard.

Konkurence a největší překážky

Jednou z největších přítěží tabákovému byznysu jsou zákazy kouření. Takřka ve všech zemích na světě totiž nějaký zákon související s kouřením existuje. V Himalájském království Bhútán platí dokonce úplný zákaz kouření, nákupu a prodeje tabáku. Mezi posledními, kdo nějaký zákaz přijal, byla Ukrajina, která v prosinci 2012 zakázala kouření v uzavřených prostorách. U nás i na Slovensku platí zákaz kouření na veřejných místech, mluví se ale i o absolutním zákazu kouření v restauracích, což však zatím nebylo schváleno.

Obrovským hitem a zároveň i konkurencí tabákovému průmyslu se staly elektronické cigarety. Právě proto se většina tabákových společností rozhodla vyrábět i náplně do těchto cigaret. Díky tomu do nich seženete například náplně Marlboro a další.

Zdroje: wikipedia.org, kurakovaplice.cz, rmsystem.cz, altria.com, czechtrade.cz, e15.cz, dividenda.cz, easyinvest.cz, finez.cz, patria.cz

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: redakce

Skládá se z podnikatelů, právníků a odborníků v různých oblastech, kteří denně připravují nové články, rozhovory a zajímavosti ze světa podnikání!

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

marek-odehnal-web

Dědictví: Co se stane s vaším majetkem, pokud nečekaně zemřete? | Marek Odehnal

Premium
karel-borovicka-web

Jak podnikat na volné noze bez zbytečného stresu a ambiciózních cílů? | Karel Borovička

petr-macek-web

Jaká čísla sledovat ve firmě? Důležitá KPIs napříč oblastmi | Petr Macek (Caflou)

Premium
david-makovsky-web

Prodal e-shop s vlastními produkty. U toho studuje vysokou školu | David Makovský

Premium
pavel-ungr-web

Návštěvnost z vyhledávačů se může snížit. Uživatelům odpoví rovnou AI. Co to znamená pro SEO? | Pavel Ungr

david-krobot-web

Vybudovali vlastní značku kosmetiky. Po 3 letech dělají 125 milionů ročně | David Krobot (Lobey)

jiri-jemelka-web

Řídit e-shop jako firmu. Jak se to dělá? | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
tomas-havryluk-web

Tomáš Havryluk: Jak dostat firmu na vyšší úroveň? Zkušenosti z Alzy a startupu Medevio