Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Elon Musk: Vizionář, který změní svět tak, jak jej známe

Jakub Vrbický
Před 9 roky

Je připodobňován ke Stevu Jobsovi, Johnu D. Rockefellerovi nebo dokonce k Henrymu Fordovi. Zaměstnává více než 30 000 lidí ve třech společnostech a má hlavu plnou nápadů. Pracuje 100 hodin týdně, ne proto, že by chtěl víc peněz, ale proto, že chce udělat svět lepším.

Elon Musk, člověk, od kterého se každý z nás má, co učit. Jen jeho život je natolik inspirativní, že vás burcuje ke konání a aktivitě. Minimálně na mne to tak rozhodně působí. Tak se nechte inspirovat taky.

Začátky

Elon Musk je rodákem z Jihoafrické republiky, kde se narodil v roce 1971. Tahle země mu ale nikdy úplně nepřirostla k srdci. Zkrátka se viděl v USA, kde ve finále stejně skončil.

Je vcelku zvláštní, že lidé, kteří dosahují takových úspěchů jako například Musk, mívají problémové a divoké dospívání. Ne snad že by zakladatel PayPalu experimentoval se zen buddhismem a LSD jako Jobs, ale dětství rozhodně neměl jednoduché.

Inzerce

Ve škole byl introvertním tichým chlapcem, který se nezřídka kdy setkával s šikanou. Jeho hlavní vášní bylo čtení, kterému věnoval až 10 hodin denně. Četl prý skoro všechno, jak fiktivní literaturu, tak tu faktickou. Z jeho zájmu o sci-fi a technologie v knihách dost možná pramení jeho vizionářský duch, který má bez nadsázky dopad na celosvětovou technologickou scénu.

V mnohých rozhovorech zdůrazňuje, jak velkou roli pro něj v životě hrálo čtení. Říká, že se většinu věcí ve svém životě naučil čtením. Tímto vcelku okatě shazuje školský systém, který se nebojí kritizovat.

V Elonových devíti letech přišel první opravdu významný zlom. Dostal svůj první počítač, kterým byl Commodore Vic-20. K němu byl přiložen šesti měsíční kurz programování. Elon Musk jej dokončil za pouhé tři dny.

Již ve 12 letech, tedy v roce 1983, naprogramoval svou první videohru Blastar, kterou prodal magazínu o počítačích za 500 dolarů. Sám o ní říká, že byla velmi triviální, ale přesto lepší než Flappy Bird.

Již o pět let později se začíná psát zcela nová kapitola jeho života. V 17 letech se přesouvá do Kanady, kde jako potomek kanadské občanky získává vcelku slušné zázemí. Kanada však nebyla jeho srdcovkou a stále ho to táhlo na jih. Do USA, do Silicon Valley.

Na přesun nečekal dlouho a za pár let využil univerzitní přesun, který ho dostal až na Pensylvánskou univerzitu. Zde se začal jeho život udávat směrem, který známe dnes. Usilovně přemýšlel o tom, čemu se chce příštích letech věnovat, a nepřišel na nic menšího než na věci, jež nejvíce ovlivní budoucnost lidstva. Rozhodl se tedy, že se bude věnovat internetu, umělé inteligenci, úpravě genetického kódu a dlouhodobě udržitelným zdrojům energie. V této době však všechny obory neletěly, a tak nejdříve vplul do vod internetu.

Po dokončení titulu Phd. na Stanfordské univerzitě tedy přišel čas, aby své znalosti a dovednosti zúročil.

Začátky podnikání

Mladý Elon Musk se odjakživa zapáleně zajímal o technologie. Právě proto bylo logické ucházet se o práci v inovativní společnosti. Padl mu do oka Netscape, nejpoužívanější internetový prohlížeč své doby, který byl později rozdrcen implementací Internet Exploreru do Windows.

K Elonovu přijetí v Netscape nikdy nedošlo, protože nedošlo ani k žádnému pohovoru. Zkrátka nakráčel do budovy společnosti, kde dlouho stál, a poté bez hlesnutí odešel.

Po tomto marném pokusu přichází opravdu významný milník jeho kariéry, který mu poskytl dostatečné finanční prostředky, kontakty a zkušenosti, aby mohl budovat takové společnosti, které má k dnešnímu dni na kontě.

Se svým bratrem Kimbalem, který emigroval z JAR, založil společnost s názvem Zip2. Ta se zabývala tvorbou něčeho, jako je Yelp či Foursquare, určeného především pro firmy. V praxi tedy šlo o vložení informací a kontaktů na firmy do mapy. Cílem bylo ukázat společnostem, že být ve zlatých stránkách zkrátka nestačí. Na svou dobu byla tato služba vskutku revoluční a i z toho důvodu Musk se svým bratrem Zip2 prodaly společnosti Compaq za 307 milionů dolarů, a tak sám Elon získal ve 27 letech 22 milionů dolarů.

PayPal

Po úspěchu s první společností začal Musk budovat o poznání větší sousto, které raketově odstartovalo jeho business. V roce 1999 založil společnost X.com, která byla v podstatě internetovou bankou. Ve své době neuvěřitelně odvážný a ambiciózní projekt, který šel do konkurenčního boje s obrovskými bankovními domy.

Naštěstí na takový boj nebyl sám. Ve stejné budově sídlila společnost Confinity, která se zabývala v podstatě tím samým. Znamenalo to tedy začátek opravdu těsného zápolení dvou společností, které nakonec vedlo k jejich sloučení. To sice přispělo k úspěchu společnosti, bohužel to ale znamenalo konec pro Muska jako CEO.

Po rozbrojích ve společnosti byl v roce 2000 z pozice CEO sesazen. Tuto skutečnost nesl Musk překvapivě dobře a vyjádřil se k ní asi takto: “Nesouhlasím s tímto krokem, ale rozumím tomu, proč to udělali”. Neznamená to ale, že by ze společnosti odešel. Stále byl největším akcionářem, a tak v roce 2002 z prodeje PayPalu inkasoval 180 milionů dolarů.

PayPal skončil v rukou aukční společnosti eBay za 1,5 miliardy dolarů. Tato částka byla Muskem i dalšími lidmi považována za směšně nízkou.

PayPal v číslech

  • PayPal byl prodán eBay za 1,5 miliardy dolarů v roce 2002
  • V roce 2013 přemístil 180 miliard dolarů ve 26 měnách přes 193 zemí
  • Jeho tržby v roce 2013 činily 6,6 miliardy dolarů, což je 41 % příjmů eBay
  • PayPal tvoří 36 % zisku eBay
  • Tržní kapitalizace PayPalu činí víc než polovinu eBay (více než 35 miliard dolarů)

Dnes se sám PayPal nachází na rozcestí, kde přerostl mateřskou společnost eBay a spekuluje, zda dojde k jeho prodeji. Velkým kandidátem na koupi je divoký investor Carl Icahn.

Doba poté

Po prodeji PayPalu by si mnozí řekli, že toho už bylo dost a že si užijí chvíli klidu. Ne však Elon Musk. Ten pracovat nepřestal, ba naopak, ještě přitvrdil.

Z vlastní kapsy financoval založení vesmírné společnosti Space X. To ho stálo 100 milionů dolarů. Vizí Space X je kolonizace Marsu, který chtějí dobýt za 2 až 3 roky s první lidskou posádkou.

V roce 2003 založili Martin Eberhard a Marc Tarpenning společnost Tesla, která v prvním investorském kole ulovila nejlepšího angel investora, kterého mohla, Elona Muska. V roce 2007 přišel na trh první model Tesla Roadster, který v základní výbavě stojí více než 2 miliony korun.

Rok 2006 znamenal další investici a rozjezd další inovativní společnosti, která nese název Solar City. Tu Musk založil se svými bratranci a na počátku do ní vložil 10 milionů dolarů. Zabývá se instalací solárních systémů na domy. Dnes je největším firmou, která tyto instalace provádí.

V období, které následovalo to pro Muska vskutku nebylo jednoduché. SpaceX testoval první tři starty raket, které selhaly. Tesla Roadster se prodávala špatně kvůli ekonomické krizi, která výrazně poznamenala automobilový průmysl. Výsledky obou společností tedy začaly upadat. Zkrátka nic optimistického. Obě společnosti se tedy dostaly do výrazných finančních problémů.

Elon Musk se však nevzdal a své zaměstnance neustále tlačil do další práce. A po chvíli to přineslo své ovoce. Čtvrtý let rakety se povedl a dal impulz NASA, který znamenal kontrakt v hodnotě 1,6 miliardy dolarů a 12 dalších startů raket.

Tesla na tom byla o poznání hůře a Elon Musk ji už nemohl z vlastních kapes utáhnout. Za pět minut dvanáct se však objevil Daimler, který injekcí o velikosti 50 milionů dolarů celou Teslu zachránil.

Budoucnost světa v Muskových rukou?

Tesla: Jezdíme elektricky a ekologicky

Tesla se díky oblíbenosti druhého modelu S dostala v roce 2010 na burzu a v roce 2013 zaznamenala první zisk. Oblíbenost novinky je způsobena karoserií z vrstveného hliníku, který je lehký, odolný a je schopen absorbovat náraz tlak. Tesla Model S se stal nejbezpečnějším autem USA.

Jediným limitem modelu S je pomalá výroba baterií, pro jejichž produkci staví vlastní továrnu v Buffalu. Majitelé modelu S v červnu 2014 napumpovali do svých aut 1 GWh elektřiny. To je ekvivalent 3,7 milionů ujetých kilometrů, tedy 640 000 litrů ušetřeného benzinu a 2 000 tun ušetřených zplodin oxidu uhličitého.

Před několika dny Tesla představila nové rodinné SUV, model X. Za několik let chce vydat “lidový” model 3, který by měl ujet 320 km na jedno nabití a jeho startovací cena by měla činit 700 000 Kč.

SpaceX: Za pár let se potkáme na Marsu

SpaceX je považován za jednu z nejinovativnějších společností současnosti.

V rámci dvou až tří let chce SpaceX přepravit první živou posádku na Mars. Díky možnosti jeho raket doletět tam a zpátky bez vážného poškození je SpaceX chápán jako dostupný vesmírný přepravce.

Hyperloop Technologies: Z New Yorku do Philadelphie za 10 minut

Podle Muska tato technologie zcela změní svět, jak jej známe. Jde o cestování v tubusu na dlouhé vzdálenosti v rychlosti okolo 1200 kilometrů za hodinu. To by v budoucnu tedy mohlo znamenat přesun z Los Angeles do Las Vegas za pouhých 20 minut.

Na tento projekt však už Muskovi nezbývají síly, a tak jej předal jiným. Neznamená to ale, že by se v rozhodování o Hyperoloop neangažoval. Tento způsob přepravy je ale opravdu hudba budoucnosti.

V čem tkví jeho úspěch?

Odpovědí na tuto otázku může být celá řada. Dle mého je jeho úspěch složen z několika faktorů, které ve výsledku tvoří explozivní koktejl znamenající jeho dnešní postavení.

Vzdělání

Krom toho, že získal doktorandský titul na Stanfordu, četl, opravdu hodně četl. To znamená základní předpoklad pro úspěch. Díky vzdělání si tvoří zdravé názory, může vést podnětné diskuze a dokáže se na věci dívat s odstupem.

Tvrdá práce

Tohle sice může znít jako otřepaná fráze, ale je to snad to nejdůležitější. Musk pracuje 100 hodin týdně, což je tou nejlepší motivací pro jeho zaměstnance, kteří odpracují 80. Nezná slovo “nejde”. A vždy chce větší, lepší, rychlejší.

Touha po lepším světě

Tím největším tahounem pro Muska je však udělat svět lepším. Snaží se o lepší životní prostředí, moderní technologie a usnadnění lidského života.

A stejně jako Steve Jobs prodává věci, o kterých lidé nevěděli, že je chtějí.

Zdroje: WaitButWhy.com, Forbes, Wikipedia, Wikimedia

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

marek-odehnal-web

Dědictví: Co se stane s vaším majetkem, pokud nečekaně zemřete? | Marek Odehnal

Premium
karel-borovicka-web

Jak podnikat na volné noze bez zbytečného stresu a ambiciózních cílů? | Karel Borovička

petr-macek-web

Jaká čísla sledovat ve firmě? Důležitá KPIs napříč oblastmi | Petr Macek (Caflou)

Premium
david-makovsky-web

Prodal e-shop s vlastními produkty. U toho studuje vysokou školu | David Makovský

Premium
pavel-ungr-web

Návštěvnost z vyhledávačů se může snížit. Uživatelům odpoví rovnou AI. Co to znamená pro SEO? | Pavel Ungr

david-krobot-web

Vybudovali vlastní značku kosmetiky. Po 3 letech dělají 125 milionů ročně | David Krobot (Lobey)

jiri-jemelka-web

Řídit e-shop jako firmu. Jak se to dělá? | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
tomas-havryluk-web

Tomáš Havryluk: Jak dostat firmu na vyšší úroveň? Zkušenosti z Alzy a startupu Medevio