Dohoda o provedení práce patří k dohodám konaným mimo pracovní poměr. Je upravena §74 a následujících zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) Ve vztahu k pracovnímu poměru má podpůrný charakter. Přesto je u zaměstnavatelů velmi oblíbeným prostředkem. Od 1.1.2012 by měla nabýt účinnosti novela zákoníku práce, která dohodu o provedení práce mění. V následujícím článku se tak zaměříme nejen na stávající právní úpravu, ale i na zmiňovanou novelu.
Osoba, která uzavírá smlouvu o provedení práce, musí být způsobilá k právům a povinnostem, tedy musí stejně jako u pracovního poměru dosáhnout 15-ti let a den nástupu do práce nesmí předcházet skončení povinné školní docházky. Výjimku z tohoto pravidla představuje činnost umělecká, kulturní, reklamní a sportovní, ale pouze při splnění zákonných podmínek.
Dohodu o provedení práce lze v současné době uzavřít maximálně na 150 hodin v kalendářním roce. Od 1.1.2012 by se měl rozsah zvýšit na dvojnásobek, tedy 300 hodin ročně. Do rozsahu práce se započítává také doba výkonu práce u téhož zaměstnavatele na základě jiné dohody o provedení práce. To znamená, že zaměstnanec může vykonávat práci u více zaměstnavatelů, avšak za předpokladu, že u každého z nich v jednom roce vykoná práci v rozsahu maximálně 150 hodin (resp. 300 hod.).
Navíc je třeba říci, že pokud má zaměstnanec se stejným zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu, nesmí být dohoda o provedení práce sjednána na tentýž druh práce. Důvodem této právní úpravy je snaha zákonodárce chránit zaměstnance před nelegálním a svévolným prodlužování pracovní doby nad zákonem stanovenou hranici.
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Dohoda o provedení práce musí mít podle zákoníku práce písemnou formu (a to pod hrozbou neplatnosti!).
V dohodě o provedení práce se zejména uvádí:
Zákoník práce uvádí, že zaměstnavatel by měl primárně zajišťovat plnění svých úkolů v pracovním poměru. Přesto je dohoda o provedení práce pro zaměstnavatele lákavá a v mnohých ohledech výhodnější. Zejména proto, že umožňuje zaměstnavateli využít větší smluvní volnost.
Navíc se na tuto dohodu nepoužijí ustanovení o odstupném podle §67 a§ 68 zákoníku práce, ustanovení o překážkách v práci na straně zaměstnance, stejně jako ustanovení o pracovní době, době odpočinku, odměně za práci a způsobech skončení.
Do konce roku 2011 se také z odměny z dohod o provedení práce neplatí sociální a zdravotní pojištění. Novela zákoníku práce ale počítá s tím, že od 1.1.2012 se toto povinné pojištění bude odvádět při příjmu z dohody vyšším než 10 000 Kč měsíčně.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem
Před 4 dny
Před 4 dny
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 6 měsíců
Před 6 měsíců
Michal
Před 11 roky
Dobrý den,
chci se zeptat zda jsem správně pochopil. Pokud někoho zaměstnám na dohodu tak za toho člověka nic neodvádím pokud mu neplatím více než 10 000Kč měsíčně?
Děkuji
Odpovědět »
David Čermák
Před 11 roky
Do limitu 10 000 Kč odvádí zaměstnavatel pouze daň a to je 15%.
Odpovědět »
Klára
Před 10 roky
Dobrý den,
chsi se zeptat – když pracuji na ŽL a potřebovala bych někoho na výpomoc, můžu s ním uzavřít dohodu? Nebo byste doporučili jinou možnost?
Děkuji
Odpovědět »