Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Diverzifikace podnikání: Snižte riziko ztráty svého příjmu

Jiří Rostecký
Před 11 roky

Pojem „diverzifikace“ vám možná příliš neříká. Správně by ale měl, protože diverzifikace rizika v podnikání je nesmírně důležitá pro každého, kdo chce předejít možné ztrátě svého příjmu. V tomto článku si povíme něco o tom, jak se lépe zabezpečit a svoje podnikání posílit.

Co to je diverzifikace podnikání?

Každý podnikatel vytváří aktiva, která mu vydělávají peníze. Někdo může provozovat svůj e-shop, někdo může mít webový magazín, reklamní systém, online službu a další a další. Co se ale stane, když e-shop přestane prodávat, na webový magazín přestanou chodit lidé, uživatelé reklamního systému přejdou ke konkurenci a online služba začne být ztrátová?

Podnikatel by při svém podnikání měl ppřemýšlet i nad podobnými katastrofickými scénáři. Každé podnikání se může potýkat s problémy a pokud je podnikatel závislý pouze na jednom vlastním příjmu, může se velmi rychle dostat do finančních problémů. Budovat tedy jen jeden příjem bez jakékoli „pojistky“ by se vám mohlo vymstít.

Diverzifikace podnikání spočívá ve vytváření pojistek. Pokud jeden z vašich příjmů odpadne, může jej nahradit druhý. Zní to sice jednoduše, ale v praxi je to velmi těžké. Přesto by podnikatelé měli zvážit možnost vybudování vícera příjmů tak, aby v případě problémů neskončili na nule.

Inzerce

Co se nám může stát?

Klasickým případem, který potrápil už nejednoho internetového podnikatele, je ban na Google Adsense. Z praxe víte, že se v takové chvíli „nikomu nedovoláte“. Znepřístupnění této populární služby je likvidační hlavně pro ty, co svůj byznys zakládají například na vytváření portfolia webových stránek, kde je právě Google Adsense tím největším příjmem. Jeho ztráta, která nastane ze dne na den, je tak opravdu nepříjemná.

O tom se zmínil i Radek Strouhal, který rovněž vytvářel sítě webových stránek s pocitem, že se mu nemůže nic stát. Po zabanování účtu na Adsense šly jeho zisky radikálně dolů, a tak se začal potýkat s problémy. Dnes už se poučil a i on svoje podnikání diverzifikuje.

Příkladů můžeme uvést mnoho. Pokud provozujete jeden velký magazín, kde jste de facto vázáni na svoje inzerenty, musíte přemýšlet i nad situací, kdy inzerenti reklamu neprodlouží. Tento případ se stal mně. Na svém magazínu jsem vydělával tisíce korun měsíčně, ale jednoho dne se můj největší inzerent rozhodl reklamu neprodloužit. Následovalo hledání náhradníka, ale po více než roční spolupráci těžko najdete někoho, kdo do toho půjde za stejných podmínek, respektive ve stejném rozsahu. Vázanost na jednoho inzerenta se tak stala velmi nevhodným řešením.

Stejně tak můžete přijít o své vydřené pozice ve výsledcích vyhledávání. Google je změnami algoritmu proslulý. Co když se ráno probudíte a váš web bude někde na desáté stránce v SERPu? Mnoho webů je rovněž závislých na sezónním období atd.

Jak lze diverzifikovat?

Vázanost na jeden zdroj příjmu se může vymstít. To jsme si už řekli. Ale jak se tedy pojistit?

  • Vybudujte více webů. Nemusí být tak velké, ale mohou vám „sypat“ alespoň nějaké peníze, které vám pomohou v případě, že ten největší selže.
  • Neustále se vzdělávejte, zkoušejte se naučit nové věci, které budete moci dělat v případě, že nebudete moct pokračovat v současné činnosti.
  • Nebuďte nikdy vázáni jen na jednoho klienta/inzerenta.
  • Zkuste částečně změnit to, co děláte. Zkuste vedle PPC třeba i affiliate.
  • Nespoléhejte se na pozice ve vyhledávači. Co, když se propadnete?
  • Pokud provozujete síť malých webů, zkuste vytvořit jeden trochu větší, který nebude závislý na stejných příjmech (třeba z PPC) jako ty malé.

Možností je mnoho, záložní plán se dá vybudovat kdykoliv. Mějte však na paměti, že pokud vytvoříte zcela odlišný, nový projekt, budete mu muset věnovat více času, práce a prostředků, než když se pustíte do budování něčeho podobného.

Pochlubte se nám v komentářích. Diverzifikujete?

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
ondrej-machala-web

Ovečkárna se osamostatnila od zakladatele. Jak se změnila? | Ondřej Machala

jiri-jemelka-web

Loni řídili 113 firem s tržbami 21 miliard. Jak se dostávají z krizí? | Jiří Jemelka (JPF)

juraj-harkabuzik-web

Outsourcing v podnikání: Kdy dává smysl? | Juraj Harkabuzík (CustomerHero)