Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Blanka Matragi: Královna návrhářek, návrhářka královen

Markéta Jeníková
Před 10 roky

Jméno Blanky Matragi je vám jistě přinejmenším povědomé. Slavná módní návrhářka a držitelka řady ocenění je jedinečnou osobností české i zahraniční umělecké a návrhářské scény. Proč ji zařazujeme mezi úspěšné podnikatelky? Bez podnikatelského ducha a obchodního nadání by se ani Blanka Matragi nestala tím, kým je: obdivovanou a v Čechách takřka uctívanou umělkyní. I umění je totiž s podnikáním velmi úzce spjato.

Výtvarný talent po tatínkovi a nezlomné ambice

Blanka Matragi se narodila roku 1953 ve Světlé nad Sázavou jako Blanka Kyselová. Svůj výtvarný talent prý zdědila po otci a již odmalička toto nadání projevovala – malbou a později také navrhováním a šitím oděvů. Sama říká, že již jako malá holčička chtěla dobýt svět – a to se jí také podařilo.

Nejprve se vyučila brusičkou skla, aby mohla následovat svého otce, který ve sklárnách pracoval jako mistr. Poté vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou – již během studií na střední škole začíná ale navrhovat a předvádět své modely. Poté se tedy rozhoduje vystudovat ještě Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor oděvní výtvarnictví, kde v roce 1980 získala titul akademická malířka.

Její život lemují úspěchy: již v roce 1976 získala první místo v celostátní soutěži Módní tvůrce, cenu Studia Mladých, časopisu Mladý svět a Českého Rozhlasu a stává se jednou z nejznámějších módních návrhářek střední Evropy. V roce 1978 vyhrála se svým návrhem kolekce pro letní olympiádu v Moskvě, kde také pořádá přehlídku.

Inzerce

Dvorní návrhářka arabských princezen

Zlom v jejím životě přišel, když se seznámila se svým budoucím manželem Dr. Ing. Makramem Matragim. Po sňatku s ním se odstěhovala do Libanonu, kde se mohla naplno věnovat své kariéře módní návrhářky. V roce 1982 v Bejrútu otevřela butik Blanka Haute Couture. V té době si zrovna Libanon procházel složitým válečným obdobím, takže otevření butiku se setkalo s poměrně silnou odezvou – naštěstí převážně kladnou.

 Její róby se staly populárními mezi příslušnicemi arabské i evropské aristokracie a nejvyšších vrstev společnosti. Zaměřuje se především na velké večerní róby, svatební a zásnubní šaty a šije pouze pro ženy. Jediní muži, kteří nosí oblečení od Blanky Matragi, jsou příslušníci policie ve Spojených arabských Emirátech, jejichž uniformy Blanka navrhla v roce 1987 po vítězství v celosvětovém konkurzu.

Tajemství úspěchu? Tvrdá dřina a skvělá sebeprezentace

Šaty, které Blanka Matragi šije, jsou velmi nákladné – cena jednoho kusu se pohybuje řádově ve statisících korun. Jejich výroba je poměrně zdlouhavá, trvá měsíce. Nejdražší šaty, které kdy Blanka Matragi navrhovala, stály zhruba 3 miliony a pracovalo na nich třicet lidí po dobu dvou měsíců. Se jménem Blanky Matragi jsou spojeny pojmy jako luxus, opulentnost, preciznost: pro své modely vybírá luxusní materiály a využívá často velmi náročné techniky zdobení, včetně ruční malby na hedvábí, našívání drahých kamenů nebo korálkové výšivky.

Blanka Matragi v konkurzech často vyhrává nad slavnými jmény, jako je Christian Dior, Christian Lacroix nebo Jean-Paul Gaultiére. Tajemství jejího úspěchu je prosté: spočívá ve stylu, jakým Blanka prezentuje své šaty. Její prezentace je bohatá, důkladná, klade důraz na osobní prezentaci. Materiál je povýšen na originalitu, která se nedá koupit. Také dbá na osobní přístup a péči o detaily.

Práce pro Blanku Matragi: nadšení a dřina do půlnoci

Jaké požadavky má Blanka Matragi na členy svého tvůrčího týmu? Řada švadlen, které pro ni pracují, prošly jejím kurzem, ale sama Blanka říká, že nejdůležitější je strhnout lidi pro svou vizi – pak pracují s nadšením. Základ jejího týmu pro ni pracuje již přes dvacet let. Říká se o ní, že je na své lidi extrémně přísná, ona ale dodává, že to se o ní tvrdí jen v Čechách – jinde ve světě lidem nepřijde zvláštní, že se v jejím ateliéru pracuje klidně do půlnoci.

Držitelka významných ocenění, slavná a oblíbená Češka chce svá díla odkázat České republice

Blanka Matragi je držitelkou řady významných ocenění.  V roce 2002 v Praze obdržela mezinárodní Cenu Salvadora Dalího. Ve stejné době získává i Národní cenu František Kupka 2002, udělovanou unií českých grafických umělců. O rok později jí byl českou vládou udělen titul Významná česká žena ve světě.

V roce 2011 Blanka Matragi uspořádala v Obecním domě v Praze přehlídku ke třicátému výročí své tvorby a na ni navázala dlouhodobou výstavou Timeless. Lístky na její přehlídku se vyprodaly během tří dnů – u české osobnosti věc takřka nevídaná. V témže roce také otevírá svůj první butik v Praze, U Prašné brány 2. Jeho otevření však bylo důkladně promyšleno: již předtím si Blanka pronajímala v Praze malý butik a zkoumala, zda mezi českými ženami bude o její šaty zájem. Klientela se postupně nabalovala, a tak mohl být plnohodnotný vlastní butik otevřen.

Blanka Matragi patří k nejslavnějším Češkám v zahraničí a nejoblíbenějším osobnostem České republiky, ačkoliv sem veřejně přijíždí pouze jednou za pět let. Mnohem více než povrchních populárních hvězdiček si cení pracujících úspěšných žen, které tvrdě dřou a budují nějaké hodnoty.

Blanka vydala dvě autobiografie: Blanka Matragi a Jedu dál. Jejím snem je vlastní dům v České republice, kde by měla návrhářka vlastní ateliér. Tento dům by pak odkázala České republice, aby její díla zůstala v její vlasti.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-eshopy-web

Nejčastější chyby začínajících e-shopů | Jiří Rostecký

petr-macek-web

Buduje vlastní nástroj pro podnikatele. Co měl udělat jinak? | Petr Macek (Caflou)

Premium
jan-dobisek-web

Průzkum mezi 120 copywritery: S čím se na trhu potýkají? | Jan Dobisík

matous-syrovy-web

I kamenné prodejny jde dělat jinak. Jak díky nim rostou Koupelny Syrový? | Matouš Syrový

Premium
alex-ilyash-web

Přežili, protože to nezavřeli. Jak Alex Ilyash poráží konkurenci a řídí dvě firmy najednou

tomas-kohut-web

Otestovali přes 200 e-shopů. Co zjistili o jejich logistice? | Tomáš Kohút (Skladon)

Premium
daniel-sosyn-web

Vyrábí a prodává výživové doplňky za 85 milionů korun ročně | Daniel Sosýn (Protein & Co.)

jemelka-pokorny-web

Vstup investora do firmy: Jak může probíhat spolupráce? | Jiří Jemelka a Jaroslav Pokorný