Máte dobrý nápad, chuť podnikat a objevili jste díru na trhu, kterou hodláte v nejbližší době zaplnit. Vaše smělé plány ovšem brzdí jedna podstatná překážka – prvotní investice. Ačkoli dnes již můžete založit společnost za korunu, náklady na takovou firmu se pohybují ve zcela jiných výšinách. Jak tuto prekérní situaci řešit? Odpovědí může být bankovní půjčka. Co udělat pro to, abyste ji dostali? Na tuto otázku odpovídají sami zástupci bank…
„Samotná pozice podnikatele není pro klienta při vyjednávání podnikatelského úvěru nikterak nevýhodná“, říká Martina D., která působí již několik let v jedné z našich největších bank a dodává: „U podnikatelského subjektu banky počítají s vyšším objemem finančních prostředků, které ovšem musí jít ruku v ruce s dostatečným zajištěním. Zkrátka a jednoduše potřebujeme mít jistotu, že podnikatel svým závazkům dostojí,“ uzavírá bankéřka.
Náš tip: Pokud nemůžete zástavu poskytnout, prozkoumejte nabídku podnikatelských půjček bez registru a zástavy.
K problematice se vyjadřuje také bankéř Boris D.: „V bance vždycky zkoumáme historii podnikatele nebo jeho firmy. Velkým plusem tedy je, pokud už na našem trhu působí delší dobu. Z pochopitelných důvodů mnohem raději schválíme žádost o půjčku ve výši desítek milionů velkému podniku s historií, než čtvrt milionu korun na rozjezd malé živnosti.“ Důvod je zcela prostý – velká firma je pro bankovní domy snáze kontrolovatelná a vyšší investice je méně riziková, než v případě drobných podnikatelů a živnostníků.
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Zástupce menší banky, která na našem trhu působí třetím rokem, prozrazuje, že posuzování žádosti pro malé a začínající podnikatele probíhá velmi obezřetně a lhůta pro vyřízení či zamítnutí se tedy může v některých případech nepříjemně protáhnout: „Bankovní úředník se musí zorientovat v konkrétním oboru, posoudit reálnost příjmů a budoucí vývoj, a tudíž bude po klientovi vyžadovat větší množství nezbytných dokumentů k prozkoumání. Pokud navíc jde o investiční úvěry, jsou v rámci žádosti často posuzovány také budoucí příjmy z financované investice“.
O notné dávce obezřetnosti se zmiňuje také makléřka Denisa K., která měla dlouhá léta podnikatelské úvěry na starosti: „Pokud zástupce banky zjistí, že má žadatel nesplacené závazky z minula, popřípadě se jeho jméno objeví v úvěrových registrech, automaticky klienta vyhodnotí jako rizikového a půjčku mu zamítne. To samé platí také v případě, kdy se klient prořekne, že své závazky nezvládá splácet nebo se mu v podnikání příliš nedaří,“ uzavírá makléřka.
Kvůli vyšší obezřetnosti při posuzování a schvalování žádostí banky živnostníkům a drobným podnikatelům nabízejí o něco méně atraktivní úrokové sazby. Kompenzují si tak riziko, jež musí tímto úvěrováním podstupovat. Pokud byla vaše žádost i přes výše uvedené rady a tipy zamítnuta, nezoufejte! Naštěstí existují nebankovní půjčky pro podnikatele, na které můžete dosáhnout i tehdy, pokud vás v bance odmítnou.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 3 dny
Před 3 dny
Před 5 dny
Před 5 dny
Před 4 týdny
Před 4 týdny
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 4 měsíce
Před 4 měsíce
Před 6 měsíců
Před 6 měsíců