O třídění odpadu koluje řada mýtů. Některé mohou být částečně oprávněné, jiné méně, u mnohých lze jen těžko určit, odkud se vzaly. Jaké jsou nejrozšířenější argumenty pochybovačů a jaká je na ně odpověď?
POCHYBOVAČ: Koš na směsný odpad, pytel na plasty a papírová taška na papír. A ještě kompostovatelný pytel na třídění bioodpadu? Kam to mám jako všechno dávat?
ŘEŠENÍ: Zkuste dělený odpadkový koš na třídění odpadu. Je v něm obsaženo několik nádob na odpad různého druhu, které drží pohromadě a nepovalují se. Tím, že je vše na jednom místě, není třídění nijak komplikované ani náročné na čas. Prostě jen zvednete jednotlivá víka a máte roztříděno.
POCHYBOVAČ: Já se s tím budu doma třídit a oni to pak stejně akorát sesypou na jednu kupu!
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
PRAVDA: Dobře vytříděný odpad se dohromady nikdy nesměšuje. Pokud snad někdo někdy zahlédl vůz pro tříděný papír nebo plasty na skládce se směsným odpadem, jednalo se o silně kontaminovaný odpad, který byl pro další recyklaci nepoužitelný.
POCHYBOVAČ: U nás na vesnici se třídí jen PET lahve, u švagra o pár kilometrů dál mají kontejnery na všechny směsné plasty. A syn ve městě třídí i nápojové kartony. Je to postavené na hlavu!
PRAVDA: Naopak, je to přirozené. V České republice je asi 6 000 obcí, způsob nakládání s odpady však není sjednocený a třídění se řeší různě. Lišit se mohou poplatky za svoz odpadů i dohoda s firmou, která svoz zajišťuje. Každá obec je ke správnému třídění výrazně motivována finančně a nemá důvod, aby obcházela systém třídění.
POCHYBOVAČ: Stát po mně chce, abych neplýtval pitnou vodou. A pak mám vymývat kelímky od jogurtu, které jsou na vyhození?
PRAVDA: Ke správnému třídění kelímků od jogurtů ani jiných plastových nádob od jídla není vymývání třeba. Každý kelímek stačí před vyhozením důkladně vyprázdnit lžičkou. To samé platí pro plastové obaly od hygienických přípravků.
Pozor ale na třídění znečištěného papíru – krabice od pizzy nebo použité papírové kapesníky můžete s klidným svědomím vyhodit do směsného odpadu.
POCHYBOVAČ: Než vytřídím papírové obálky, musím odstranit plastová okénka. Nebo svorky z papírových dokumentů! Nemám na to čas ani nervy.
PRAVDA: Plastová okénka ani svorky ničemu nevadí. Třídicí linky jsou vybaveny moderními zařízeními, které si s podobnými věcmi poradí. Podobná je situace s víčky nebo etiketami PET lahví. S jejich odstraněním se nemusíte zdržovat – v klidu je do žlutého kontejneru vhoďte s celou lahví.
POCHYBOVAČ: Nevěřím, že třídění může něco ušetřit. Na třídicích linkách mají drahá zařízení a spousty zaměstnanců. Do toho všechny ty kontejnery a speciální auta – to musí stát peněz!
PRAVDA: Každý rok přinese třídění odpadu České republice úspory energie odpovídající spotřebě 260 tisíců domácností. 70 % Čechů, kteří třídí odpad, ušetří své zemi několik miliard korun ročně. A každá tuna vytříděného papíru zachrání v českých lesích 14 vzrostlých stromů.
Třídění odpadu se ekonomicky vyplatí, v moderní společnosti by ale měla být přirozenou součástí i kvůli životnímu prostředí. Chcete s tříděním začít, ale chybí vám informace? Tipy, jak třídit odpad a pomoct tím sobě i společnosti, najdete v ekologickém rádci E.ON.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 6 dny
Před 6 dny
Před 2 týdny
Před 2 týdny
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc