Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

Inzerce

6 největších mýtů o třídění odpadu

O třídění odpadu koluje řada mýtů. Některé mohou být částečně oprávněné, jiné méně, u mnohých lze jen těžko určit, odkud se vzaly. Jaké jsou nejrozšířenější argumenty pochybovačů a jaká je na ně odpověď?

Velké nároky na prostor

POCHYBOVAČ: Koš na směsný odpad, pytel na plasty a papírová taška na papír. A ještě kompostovatelný pytel na třídění bioodpadu? Kam to mám jako všechno dávat?

ŘEŠENÍ: Zkuste dělený odpadkový koš na třídění odpadu. Je v něm obsaženo několik nádob na odpad různého druhu, které drží pohromadě a nepovalují se. Tím, že je vše na jednom místě, není třídění nijak komplikované ani náročné na čas. Prostě jen zvednete jednotlivá víka a máte roztříděno.

Nemá to význam

POCHYBOVAČ: Já se s tím budu doma třídit a oni to pak stejně akorát sesypou na jednu kupu!

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

PRAVDA: Dobře vytříděný odpad se dohromady nikdy nesměšuje. Pokud snad někdo někdy zahlédl vůz pro tříděný papír nebo plasty na skládce se směsným odpadem, jednalo se o silně kontaminovaný odpad, který byl pro další recyklaci nepoužitelný.

Nejednotný systém = je v tom nepořádek

POCHYBOVAČ: U nás na vesnici se třídí jen PET lahve, u švagra o pár kilometrů dál mají kontejnery na všechny směsné plasty. A syn ve městě třídí i nápojové kartony. Je to postavené na hlavu!

PRAVDA: Naopak, je to přirozené. V České republice je asi 6 000 obcí, způsob nakládání s odpady však není sjednocený a třídění se řeší různě. Lišit se mohou poplatky za svoz odpadů i dohoda s firmou, která svoz zajišťuje. Každá obec je ke správnému třídění výrazně motivována finančně a nemá důvod, aby obcházela systém třídění.

Spotřeba vody při třídění plastů

POCHYBOVAČ: Stát po mně chce, abych neplýtval pitnou vodou. A pak mám vymývat kelímky od jogurtu, které jsou na vyhození?

PRAVDA: Ke správnému třídění kelímků od jogurtů ani jiných plastových nádob od jídla není vymývání třeba. Každý kelímek stačí před vyhozením důkladně vyprázdnit lžičkou. To samé platí pro plastové obaly od hygienických přípravků.

Pozor ale na třídění znečištěného papíru – krabice od pizzy nebo použité papírové kapesníky můžete s klidným svědomím vyhodit do směsného odpadu.

Je to prostě příliš složité

POCHYBOVAČ: Než vytřídím papírové obálky, musím odstranit plastová okénka. Nebo svorky z papírových dokumentů! Nemám na to čas ani nervy.

PRAVDA: Plastová okénka ani svorky ničemu nevadí. Třídicí linky jsou vybaveny moderními zařízeními, které si s podobnými věcmi poradí. Podobná je situace s víčky nebo etiketami PET lahví. S jejich odstraněním se nemusíte zdržovat – v klidu je do žlutého kontejneru vhoďte s celou lahví.

Stojí to více, než se ušetří

POCHYBOVAČ: Nevěřím, že třídění může něco ušetřit. Na třídicích linkách mají drahá zařízení a spousty zaměstnanců. Do toho všechny ty kontejnery a speciální auta – to musí stát peněz!

PRAVDA: Každý rok přinese třídění odpadu České republice úspory energie odpovídající spotřebě 260 tisíců domácností. 70 % Čechů, kteří třídí odpad, ušetří své zemi několik miliard korun ročně. A každá tuna vytříděného papíru zachrání v českých lesích 14 vzrostlých stromů.

Ekologie ve vaší režii

Třídění odpadu se ekonomicky vyplatí, v moderní společnosti by ale měla být přirozenou součástí i kvůli životnímu prostředí. Chcete s tříděním začít, ale chybí vám informace? Tipy, jak třídit odpad a pomoct tím sobě i společnosti, najdete v ekologickém rádci E.ON.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Nenechte si ujít

adamcak-endler-web

Jak předat firmu novému CEO? Příklad 2 firem | Pavol Adamčák a Vít Endler

ondrej-vodehnal-web

Jak zlepšit výkon PPC kampaní? | Ondřej Vodehnal (Filipesmedia)

tomas-mitana-web

Největší technologické překážky v růstu e-shopů | Tomáš Mitana (Shoptet)

Právě vyšlo

jiri-jemelka-web

Růst vs. ziskovost. Na co se zaměřit? | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
petr-miklik-web

Ziskovost e-shopu: Jak zvyšovat marže a snižovat PNO? Příklad Grizly.cz | Petr Miklík

Premium
tomas-matejcek-web

Systém odměňování zaměstnanců: Jak funguje v Megapixelu? | Tomáš Matějček

Nejoblíbenější

Premium
rozhon-bernatek-web

Oba prodali firmu. Oba úplně jinak. Příběhy Vivantisu a Ovečkárny | Martin Rozhoň a Martin Bernátek

Premium
jan-hanus-web

Řídil firmy jako Mall či Kostelecké uzeniny. Co se naučil o zvládání krizí a transformací? | Jan Hanuš

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Komentáře

TOP header

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

Premium
jan-hanus-web

Řídil firmy jako Mall či Kostelecké uzeniny. Co se naučil o zvládání krizí a transformací? | Jan Hanuš

jitka-dvorakova

Jitka Dvořáková živě na E-shop Klubu. Co prozradila o řízení CZC.cz?

Premium
pavel-ungr-web

SEO se hodně změní, Google zaspal, texty z ChatGPT může penalizovat, říká Pavel Ungr

Inzerce