Inzerce

Michal Hutta: Prosil jsem kamarády o kliknutí na reklamu…

Vůbec první rozhovor na našem webu jsem měl možnost uskutečnit s devětadvacetiletým podnikatelem jménem Michal Hutta. Ten je vlastníkem společnosti Gemba Kaizen a podniká v oblasti internetového marketingu a zprostředkovávání investic, o nichž právě připravuje nový internetový magazín.

Michal je úspěšný podnikatel a dovolil mi položit mu několik otázek o jeho začátcích v podnikání.

Vydělal jsem první peníze a chtěl jsem víc…

Michale, v kolika letech a proč si začal podnikat?
Začínal jsem v osmnácti letech. Tehdy jsem si stáhl nějaké HTML stránky a přepsal jsem na nich text. Jelikož jsem v té době HTML moc nerozuměl, na víc jsem si netroufl. Prodal jsem tam banner jednomu z mých kamarádů a vydělal si tak první pětistovku. 

Měl jsi tehdy nějaké přesnější cíle nebo si prostě jen chtěl vydělat co nejvíce peněz?
Mým snem bylo založit vlastní firmu na online hry. Tento sen zůstává mým cílem dodnes, ale na realizaci jsem neměl zatím čas. Rozjetí takové firmy vyžaduje také vetší počáteční kapitál. Tento rok si však sen splním.

Už teď ale jednu firmu vlastníš a jednu si prodal…
Ano, svou z první firmy jsem minulý rok exitoval, a po jejím prodeji jsem založil firmu Gemba Kaizen, ve které v současnosti působím. A teď vše začíná zase od znova. V několika dalších měsících bych rád založil dvě nové firmy. Firmu na zmiňované online hry a firmu na ovoce…

Vraťme se ale k tvým úplným začátkům. Začínal jsi prodejem reklamních bannerů nebo něčím jiným?
Internet byl pro mne fenomén, velmi mě zaujal.  Objevoval jsem způsoby, jak se na něm dá vydělávat. Zkoušel jsem i různé klikačky s platbou za proklik či cokoliv jiného, co se naskytlo. Hodně lidí by odradilo, že to bylo jen pár tisícovek měsíčně. Mě takové peníze na přilepšenou potěšily a internetové oblasti jsem se začal věnovat hlouběji. Konečně jsem se naučil základy HTML, dále jsem prozkoumal Google a jeho Adsense. Tím to všechno začalo. Hledal jsem díru na trhu…

A našel si ji?
Jasně. Zjistil jsem totiž, že “neexistuje” anglický blog o LCD televizích (jasně, že existoval). Neváhal jsem a založil jsem ho. Tehdy jsem měl ještě klasický živnostenský přístup a všechno jsem si dělal sám. Napsal jsem si jednoduchý statický web a vložil na něj reklamu. Po večerech jsem psal kamarádům, aby mi na ni klikli. Takové byly moje začátky (smích).

Zní to až příliš jednoduše, ale to z tebe určitě neudělalo úspěšného podnikatele přes noc…
To máš pravdu, bylo to těžké. Po dvou měsících mi totiž Google zablokoval účet, jelikož jsem porušoval jeho pravidla. To znamenalo konec ziskům.  (opět smích)

Aha, jaký byl tedy tvůj druhý začátek?
Zaměřil jsem se hlavně na pravidelný obsah. Najal jsem brigádníka, kterého jsem našel přes známé, a ten na můj web o LCD telvizích přidával nové modely. Kontaktoval jsem e-shopy, jestli na tento web nechtějí umístit svou reklamu. Tím se to znovu rozběhlo. Jak návštěvnost, tak zisky rychle stoupaly. Měl jsem jeden web a z jeho zisku jsem zaplatil základní potřeby a něco málo zbylo. Vytížilo mě to na fulltime.

A postupem času si z vydělaných peněz začal zakládat další weby?
Musel jsem najmout jednoho člověka, který se staral o úplně celý web. Veškerý zisk jsem mu tehdy vlastně přenechal. Pro web o LCD televizích jsme vymysleli e-shop a já rozběhl nanovo další web, k tomu jsem si musel najít práci, abych se uživil. Nový web se rozjížděl pomalu, ale jistě. Postupně začal vydělávat peníze. Opět jsem nabral dalšího člověka, který by se o něj staral, a tak pořád dokola. Z každého webu vždy něco málo zbylo. Pak přišel zvrat – první nabídky od velkých e-shopů na odkup mých malých webů.

Takže si začal svoje weby prodávat, vytvářet nové a ty zase prodávat?
Ne, za utržené peníze jsem začal nakupovat už hotové menší weby. Ty jsem postupně začal vylepšovat, a jelikož jsem všemu postupně více rozuměl, některé jsem prodal, na jiné jsem nasadil reklamu, někde převzal obsah na jiný web a tak dále…

Začínající podnikatel nesmí být líný a musí se neustále vzdělávat napříč obory

V kolika letech si díky tomu začal mít pravidelný příjem a začal se tím živit?
Pravidelný příjem jsem měl už od začátku, ale velice malý. (smích) Živit jsem se svými weby začal asi po čtyřech letech. Spokojený ale nejsem do dneška.

Když si začínal v osmnácti letech, jak to tehdy bylo se školou? Studoval jsi? Kdy sis založil živnostenský list?
Ano, tehdy jsem ještě studoval. Při škole se to dalo stíhat, vcelku se to i doplňovalo. Jsem toho názoru, že se člověk musí neustále vzdělávat, prohlubovat své znalosti, a to napříč obory. 

Co by podle tebe měl začínající podnikatel zvládat? Co by měl umět? S čím by měl počítat?
Měl by si umět najít čas na odpočinek. Měl by být pracovitý a ne líný, přičemž by se měl neustále vzdělávat napříč obory. Neměl by lpět na přehnané image a nekupovat si za první peníze sporťáka nebo golfovou sadu. Měl by si uvědomit, co vlastně od života chce. Měl by alespoň v základech znát principy ekonomie a zákony.

Existuje něco, co ve svém podnikání považuješ za nejdůležitější krok, který tě dostal nejdál? Něco, co ti dalo nejvíc?
Ano, naučil jsem se sdílet informace. Dříve jsem si všechny své nápady nechával pro sebe a v budoucnu jsem je chtěl uskutečnit. Tak to ale nefunguje. Každý si musí hledat partnery a s nimi se o informace dělit,  působit edukativně. Sice tu existuje riziko, že nás o nápad někdo připraví, ale mezi investory se to nedělá. Alespoň mezi těmi nejlepšími ne.

Děkuji Michalovi za rozhovor a těším se na další. Do komentářů můžete pokládat svoje otázky. Pokud chcete Michala kontaktovat, navštivte jeho osobní stránky.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 28 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Píše blog a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

tomas-pokorny-web

Stagnace e-shopu. Jak si uvolnit ruce a opět růst? | Tomáš Pokorný (Dogsie.cz)

jiri-rostecky-web

Newsletter #2: Pojďme se prodat

Pro předplatitele
ondrej-bartos-web

Ondřej Bartoš: Firmy, ze kterých Credo Ventures vystoupilo

Právě vyšlo

Pro předplatitele
michal-molcan-web

Řízení a byznys magazínu v 70 zemích světa | Michal Molčan

igor-kibrik-web

Jak se odlišit od konkurence? Strategie webu s recepty | Igor Kibrik

Pro předplatitele
pav-jindra-web

Znalost zákazníka. Proč webová analytika nestačí? | Matez Jindra & Honza Páv

Nejoblíbenější

Pro předplatitele
miroslav-tesar-web

Astratex: Jak dobývá Evropu? | Miroslav Tesař

Pro předplatitele
vaclav-stanek-web

Václav Staněk: Jak Vasky vyrostly díky marketingu?

Pro předplatitele
robert-stipek-web

Jak řídit kvalitu práce v digitální agentuře? | Robert Štípek (KOFEIN)

Komentáře

Patrik Valouch

Před 10 roky

Dobrý den, chtěl bych v prvním řadě popřát panu Huttovi mnoho úspěchů. Líbí se mi jeho nápad a také jeho příběh jak začínal. Strašně fandím lidem, kteří jdou za svým snem a ten se jim splnil, nebo plní. Já několik let přemýšlím o nějaké té díře v trhu. Minulý rok jsem na to přišel (tedy myslím). A letos? Webové stránky jsou skoro hotové a v březnu je spouštím.

Odpovědět »

Nodon

Před 10 roky

Zajímavý rozhovor ;)

Odpovědět »

Krabath

Před 10 roky

Ano, zajímavý rozhovor. Je dobré mít vizi a jít za ní. Držím palce. Mám sice magazín, ale takto vysoko v žádném případě mířit nemohu. Jen tak dál.

Odpovědět »

Tomáš Bednár

Před 10 roky

Zajímavý a čtivý rozhovor. Těším se na další. Jen to „adsenCe“ mi rve oči z důlků, myslím že to tu nevidím poprvé :)

Odpovědět »

Jiří Rostecký

Před 10 roky

Tomáši, za chybu se omlouváme. Jedná se o překlep. Na webu se taková chyba více nevyskytuje ani nevyskytovala. Viz:
https://mladypodnikatel.cz/?submit=&s=adsence

Odpovědět »

Vladimír Mlýnek

Před 10 roky

Dobrý den, je to velmi hezký rozhovor. S p. Huttou jsem měl možnost vést několikrát jednání a bylo to pokaždé velmi poučné. V začátcích mi poradil zadarmo a nakonec můj projekt před čtvrt rokem koupil. Ale o jeho začátcích jsem nevěděl.

Odpovědět »

Fík

Před 10 roky

Rozhovor o ničem…

Odpovědět »

David

Před 10 roky

Hodnotil mi jeden projekt na investici, ne moc dobre, tak jsem na nej hodne nadaval, i jemu jsem rekl nehezka slova. O dva mesice pozdeji se jeho slova ukazala jako pravdiva. Tak jsem se sel omluvit a on me poradil jak dal bez naznaku nastvanosti. Zajimalo by me jak muze mit nekdo v hlave tolik vedomosti z tolika oboru.

Tesim se na dalsi rozhovor, s kym bude?

Odpovědět »

Jan Čopak

Před 8 roky

Mám ho v přátelích na fcb, hroznej pohodář :-)

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

michal-koubek-web

Jak spočítat náklady na vytvoření managementu firmy? | Michal Koubek

Pro předplatitele
rene-nekuda-web

Jak se naučit (dlouhodobě a konzistentně) psát? | René Nekuda

andrej-kiska-web

Jak získat investora a vybudovat úspěšný startup? | Andrej Kiska (Credo Ventures)

pavel-minar-web

Procesní řízení, systém práce a růst v podnikání na volné noze | Pavel Minář