Blíží se termín pro odevzdání daňových přiznání k dani z příjmů. Pojďme si shrnout základní fakta o této dani. Kdo je povinen podat přiznání (§ 38g)? Daňové přiznání je povinen podat každý poplatník (každá fyzická osoba včetně nepodnikajících), jehož roční…
Před 6 roky
Znáte institut tzv. spolupracujících osob? Popřemýšlejte o něm. Možná zrovna pro vás bude představovat ušetření na dani z příjmů. Ale pozor – zároveň totiž přináší další procesní povinnosti. Institut spolupracujících osob je upraven v zákoně o daních z příjmů v § 13. Dle…
Před 7 roky
S přelomem let 2013 a 2014 vstupuje v absolutní platnost institut ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty. Jaké jsou vaše možnosti, chcete-li se tomuto ručení vyhnout? V současné době je jednou z nejdiskutovanějších změn v podnikatelské oblasti ručení odběratele za neodvedenou daň z přidané hodnoty (dále…
Před 7 roky
Před daněmi se nedá uniknout. Uvedené rčení je sice míněno v nadsázce, ale tuto povinnost stát pečlivě hlídá a kontroluje. Z daní se platí důchody, sociální výdaje, úřady, náklady vlád, parlamentů a všechny další státní výdaje. Každá vybraná daň přichází do státního…
Před 9 roky
V prvním dílu daňových úlev jsme se podívali, jak snížit základ daně z příjmu fyzických osob. Dnes se zaměříme na slevu na dani a daňové zvýhodnění, významné korekční prvky daně z příjmu fyzických osob, které snižují již vyměřenou daň (a…
Před 9 roky
Daň z příjmu fyzických osob považujeme za běžnou daň. Ale ne každý ví, jak se vypočítá. V následujícím článku se zaměříme na obecný postup při výpočtu daně z příjmu fyzických osob. Daňový poplatník Fyzická osoba, jejíž příjmy jsou předmětem zdanění, se…
Před 9 roky
Daně jsou pro mnoho lidí “nutným zlem”, kterým stát okrádá své občany. Jsou totiž definovány jako povinné bezúčelné platby státu. Stát s nimi pak už hospodaří podle potřeby, alokuje je na potřebná místa. Financuje z nich například různé sociální podpory,…
Před 9 roky