Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Jak se počítá daň z příjmu fyzických osob?

Inzerce

Inzerce

Daň z příjmu fyzických osob považujeme za běžnou daň. Ale ne každý ví, jak se vypočítá. V následujícím článku se zaměříme na obecný postup při výpočtu daně z příjmu fyzických osob.

Inzerce

Daňový poplatník

Fyzická osoba, jejíž příjmy jsou předmětem zdanění, se nazývá daňový poplatník. Poplatníky dělíme na daňové rezidenty a daňové nerezidenty. Toto dělení je podstatné pro stanovení rozsahu daňové povinnosti. Daňový rezident zdaňuje příjmy ze zdrojů tuzemských i zahraničních, daňový nerezident pouze příjmy ze zdrojů tuzemských.

Předmět daně

Abychom zjistili, jestli jsme poplatníky, musí být náš příjem předmětem daně z příjmu. Předmětem daně z příjmu (§ 3  ZDP) jsou  příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků, příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, příjmy z kapitálového majetku, z pronájmu a ostatní příjmy. Z těchto příjmů se následně vypočítá základ daně.

Zákon daňovou povinnost různými způsoby omezuje. § 3 odst. 2 ZDP stanovuje příjmy, které předmětem daně nejsou, a § 4 ZDP pak určuje příjmy od daně osvobozené. Pokud vaše příjmy spadají do jedné z těchto dvou kategorií, do základu daně se nezahrnou. Vydělovat se budou také ty, které jsou zdaněné zvláštní daní (tyto příjmy jsou placeny přímo osobou, která je poskytuje).

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Základ daně a dílčí základy daně

Když známe předmět daně, musíme dále zjistit její základ. Základ daně je vyjádřením předmětu daně v určitých jednotkách (Kč). Příjem nejdříve zařadíme do příslušné skupiny (dle § 3 ZDP) a vypočítáme neupravený základ daně. Pokud máme příjmů více, hovoříme o dílčích základech daně. Součtem dílčích základů daně získáme opět základ daně.

  • U příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků je základem daně superhrubá mzda.
  • U ostatních druhů příjmů činí základ daně rozdíl mezi příjmy a prokazatelně vynaloženými výdaji (popřípadě tzv. paušálními výdaji).

Nezdanitelné části a odčitatelné položky

Základ daně může být dále snižován prostřednictvím nezdanitelných částí základu daně a odečitatelných položek. Nezdanitelné části základu daně (§ 15 ZDP) umožňují poplatníkovi odečíst určitou částku ze základu daně. Například lze odečíst hodnotu darů poskytnutých obcím, úroků zaplacených ve zdaňovacím období z úvěru ze stavebního spoření nebo hodnotu úroků z hypotečního úvěru.

Položky odečitatelné od základu daně (§ 34 ZDP) mohou dále snížit základ daně o daňovou ztrátu z předchozího zdaňovacího období a náklady na realizaci projektů výzkumu a vývoje.

Takto upravený základ daně se následně zaokrouhlí na celá sta Kč dolů  a zdaní sazbou, která činí 15% dle § 16 ZDP.

Sleva na dani a daňové zvýhodnění

Když vyměříme daň, můžeme její výši dále upravovat slevou na dani a daňovým zvýhodněním. Sleva na dani se může uplatnit například v podobě slevy na poplatníka, slevy na poplatníka, který je držitelem průkazu ZTP/P nebo například jako sleva na studenta. Na daňové zvýhodnění mají poplatníci nárok na každé vyživované dítě, které s ním žije v jedné domácnosti.

Pokud po odečtení těchto částek vyjde minusová hodnota, nazýváme jej daňovým bonusem. V tomto případě poplatník státu neplatí daň žádnou a stát naopak vyplácí tuto sumu poplatníkovi. V ostatních případech a za předpokladu, že poplatník platí zálohy na daň z příjmu, odečtou se zálohy od vypočtené daně a může tak vzniknout daňový přeplatek nebo nedoplatek.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

jindra-dohnal-web

Bez strategického myšlení nemáte v byznysu šanci | Jindra Dohnal (Creatixo)

gabriela-mrkvicova-web

Jak z networkingu dostat maximum pro váš byznys? | Gabriela Mrkvicová (Smart Network)

marek-odehnal-web

Pro rodiče: Jak přemýšlet nad finanční budoucností vašich děti? | Marek Odehnal

Komentáře

Petr

Před 11 roky

Pokud jsem se dobře dočetl, tak bonus mi nikdo nedá, jak se zde píše, bonus se může vyplatit jen pouze za jednu položku „slev na dani“ a to je za „dítě“. Čili dalo by se říct maximálně do výše slev na dani za dítě.

Odpovědět »

J.Knop

Před 11 roky

Musíte si vydělat víc, než 48.000 Kč za rok a potom při minusové dani je Vám vyplacen daňový bonus ve výši ztráty. A to i přesto, že jste uplatnil v daňovém přiznání slevu na nezaopatřené dítě. Jenom je podmínkou dostat se do minusu.Je to asi 11.000 na dítě, ten odpočet od daně.

Odpovědět »

Vlado

Před 10 roky

faktury mam v hodnote 470000 mam jedno dite jsem zivnostnik jako zednik da se zhruba spcitat jestli budu platit nejakou dan?a na vzp a socialce platim minimalni zaklad dekuji za odpoved.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
pavel-ungr-web

SEO se hodně změní, Google zaspal, texty z ChatGPT může penalizovat, říká Pavel Ungr

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Premium
jan-hanus-web

Řídil firmy jako Mall či Kostelecké uzeniny. Co se naučil o zvládání krizí a transformací? | Jan Hanuš

Premium
pavel-hadrbolec-web

Finanční ředitel T-Mobilu: Jak se buduje zdravá firma? | Pavel Hadrbolec

Inzerce