Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Viktor Hanáček: Nabízím fotky ke stažení zdarma. Nejsem sám, ale chci být nejlepší

Jiří Rostecký
Před 10 roky

viktor-hanacek-velkyViktor Hanáček je dvacetiletý webdesigner a fotograf. Není tomu dlouho, co se mu povedlo otevřít velmi zajímavý projekt Picjumbo.com, kde nabízí fotky zdarma ke stažení a použití i pro komerční účely. Jsou to velmi krásné fotky a nás napadlo Viktora vyzpovídat a zeptat se, co ho k tomu vedlo a jaké má s projektem plány.

Viktore, velmi mne zaujal tvůj projekt Picjumbo.com, proč ses ho rozhodl vytvořit a co je jeho základním posláním?
Jako webdesigner vím, že každý designer potřebuje pro dnešní hezké weby velké a kvalitní fotky. A jelikož sem tam i něco vyfotím, rozhodl jsem se nabídnout své fotky světu, tedy dalším designérům. Prodávám balíky fotek na Creative Marketu, a jelikož prodeje šly velice dobře a v poslední době začínám přemýšlet jinak, chtěl jsem spustit něco svého. Tak vzniklo picjumbo. Přes noc jsem nachystal web, naplnil ho pár fotkama a čekal na prodeje. Ano, tehdy jsem plánoval fotky prodávat za $1.99, nechtělo se mi to ale propagovat, tak jsem to po dvou prodejích a pár dnech utnul a začal dělat na free verzi, která se — snad — bude propagovat sama.

Proč je anglicky? Proč necílíš jen na český trh?
Protože český trh mi nedá to, co zahraniční. Kolik znáš v česku designerů, kteří by chtěli stahovat fotky? Při free verzi už asi nejde jen o designery ale i přesto — není tu taková komunita, aby se to pořádně rozneslo. Byl bych hloupej, kdybych něco jako fotky nabídl jen Česku. Bez jakékoli změny obsahu můžeš cílit na 10 milionů lidí nebo 6 miliard lidí, co si vybereš?

Máš s projektem nějaké komerční plány? Hodláš ho nějak monetizovat?
Je to paradox, ale to, že je to zdarma, je na tom právě ten největší byznys. Teda zatím pouze teoreticky. Buduje se tím komunita, sbírají se followeři, maily apod. Každá taková komunita se buduje právě proto, že jí můžeš později něco prodat či nabídnout. Zároveň to lidi sami sdílejí, protože je to pro ně velice pohodlná služba a nemají pocit, že na nich vyděláváš.

Inzerce

Monetizaci si představuji právě jako hodnotu této komunity, později ale určitě chci, aby mi vynášelo zobrazování reklam. Nabízím lidem také možnost poslat mi peníze přes paypal za pomoci Donate tlačítka a vyjádřit tak podporu (říká se třeba zaplatit autorovi pivo nebo kafe). V zahraničí je to celkem běžná věc, tak snad mi i toto hodí pár dolarů. U nás se podporovat ostatní moc nenosí, ale už po deseti dnech provozu mi přišlo prvních 5 dolarů.

Každopádně peníze budou potřeba — rozhodně chci fotit i zajímavější místa a objekty, a abych se k nim dostal, musím to nějak zaplatit.

Chystáš se fotografie nabídnout třeba tištěným či online médiím nebo nějak jinak portál propagovat?
Hodlám picjumbo propagovat jak jen to půjde. Mým hlavním cílem jsou designeři z ThemeForestu. Tam to jede jak na běžícím páse a je tam velká možnost, že se tak fotky dostanou i k běžným uživatelům, kteří si šablony jen prohlížejí. Jsem připraven fotografie nabídnout opravdu komukoliv, free model jsem zvolil ale právě proto, že věřím, že si to budou lidé mezi sebou sdílet sami, což už se vlastně docela daří. 

Umožníš lidem nahrávat vlastní fotografie? Všiml jsem si, že podle FAQ ti je mohou posílat na email. Nebyl by lepší nějaký ucelený systém vkládání fotek?
Systém je v tuto chvíli zbytečnost. Až se na mě budou sypat maily denně, rád udělám nějaký formulář. Musím totiž vždy sám ověřit, že je fotografie opravdu od dotyčného autora a ne ‚kradená‘ a i přes to teď na začátku takových žádostí asi moc nebude. Později to bude pro lidi možnost zviditelnění se, takže věřím, že mi pak s obsahem pomůžou i ostatní.

Máš přehled o své konkurenci? Věřím, že podobných „nadšeneckých“ projektů bude existovat více. Proč svoje fotografie klidně zdarma nešíříš po existujících fotobankách? Pomohly by více lidem…
Chtěl jsem něco svého, nevytvářím jen další službu, vytvářím přímo i obsah. Nechci aby moje fotky někde zapadly, chci, aby se o nich mluvilo. Myslím, že mám svůj styl a zároveň hodlám vytvářet stále nové a nové fotky. Proto vlastní projekt. Ano, po spuštění jsem se dozvěděl, že takových projektů už je víc než jeden. To ale nevadí, já chci být nejlepší.

viktor-hanacek

Jak se sbírku chystáš rozšiřovat? Přeci jen pro fotobanky je důležitá i velikost jejich nabídky. Třeba já, ačkoliv bych rád, jsem si bohužel nic nevybral, protože se mi to tematicky nikam nehodí. Chystáš se zaujmout různá témata?
Ano, bude jich hodně, musíš ale vydržet :) Momentálně po 11 dnech provozu je ke stažení 25 fotek. Mám jich plno, princip je ale v tom, že každý den přibyde minimálně jedna fotka. Tak zajistím návštěvníkům trvalý přísun nového obsahu. Nyní mám na dlouhou dobu vystaráno o nové fotky, mezitím stále připravuji další.

Ty fotky jsou obsahem spíš takové nic neříkající až abstraktní — a to je právě ono — když to pak do ruky chytne šikovný a kreativní designer, může fotku využít na tisíc způsobů. Například fotku s diářem a propiskou můžeš použít pro osobní blog, web právníka, web o time managementu nebo jako ilustrační fotku k nějakému článku.

Když si všimneš, skoro na každé fotce je prostor, kam umístit text. To je to, co ti fotobanky obecně nenabídnou — fotografové to neví. Ale jelikož jsem designer, vím to já. Jak jsem řekl, hlavní cílovka budou asi designeři, kteří tvoří webové šablony například pro WordPress, Tumblr apod. Už dnes fotky ve svých šablonách využívají takoví designeři jako AJ Clark (WPexplorer) nebo Blaz Robar.

Vše fotíš sám?
Pokud není uveden jiný autor, tak ano. Momentálně jsou tam dvě fotky od kamaráda, který cestuje po světě a píše o tom na svém blogu Život na cestách. Já třeba takto moc necestuji, takže jsem za rozšíření nabídky fotek moc rád. V plánu je plno dalších témat, takže určitě je na co se těšit.

Jak dlouho se fotografování věnuješ a čím fotíš?
Fotím Canonem 400D s objektivy Canon 28mm f/1.8 USM a Canon 50mm f/1.4 USM. A ani nevím jak dlouho. Asi od základky, ale to moc důležité není, tam kde jsem já, se může nadšenec dostat během měsíce nebo i týdne. Záleží spíš na „oku“ než čase.

Co fotíš nejraději? Podle ukázek na tvých stránkách to asi budou krásné dívky, že?
Mám nádhernou přítelkyni, takže to ani nejde nefotit. A vzhledem k tomu, jaké mám objektivy, mohu fotit právě jen nějaké produkty nebo slečny. Ale nemám to úplně jako práci. Baví mě to, víc si fotím jen tak pro sebe než na zakázku.

Proč ses vůbec rozhodl fotografovat? Je to věc, kterou by ses chtěl živit?
Co já vím, jsem prostě takový, mám rád krásné věci, estetiku, táhne mě to k umění a vyjádření se.

A živit se focením? Sem tam si tím něco vydělat asi jo, ale pořád jen fotit, to by mě asi přestalo bavit. Mám rád, když toho můžu dělat spoustu. Neustále něco tvořím a baví mě to.

Jak se člověk může stát profesionálním fotografem? Nabízíš focení, máš krásné fotky, určitě jím jsi.
No musí si za tím jít! To je tak univerzální rada, až ji lidi přehlížejí a jen čekají! Nepovažuji se za profesionálního fotografa, ale pokud se lidem fotky líbí, jsem samozřejmě rád a potěší mě to. Každý toužíme po uznání. Stačí věci dělat dobře, pracovat na sobě a on už si vás někdo všimne. Jen vydržte. A konkrétně? Pokud chcete být fotografem, tak foťte. Inspirujte se, obkoukněte lepší fotografy a učte se. Foťte všechno  kamarády, babičky, dětičky, svatby a dělejte to dobře.

V době publikace článku dostává Viktor Hanáček první nabídku od jednoho z největších webdesignerských magazínů  na odkup projektu picjumbo a nabídku měsíčního platu za focení dalších fotek.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
martin-komarek-web

Sklad pro rychle rostoucí e-shop. Jak ho buduje Grizly.cz? | Martin Komárek

marek-odehnal-web

Jak investuje největší hedge fond světa? | Marek Odehnal

katka-luskova-web

Z korporátu na volnou nohu. Jak rozjet úspěšný byznys? | Jiří Rostecký & Katka Lusková

Premium
gabriela-teissing-web

Expanze do zahraničí za 100 milionů. Jak Creative Dock dobývá svět? | Gabriela Teissing

jiri-jemelka-web

Do čeho ve firmě investovat peníze? | Jiří Jemelka (JPF)

jiri-rostecky-web

Jiří Rostecký: Jak růst na volné noze? | Marián Kamenišťák

Premium
marcel-klaus-web

1,5 miliardy ročně. Jak Marcel Klaus vybudoval největšího výrobce dřevěných palet v Česku?

kovar-gabco-web

Fulfillment: Je pro každého? A co firmy se specifickými produkty? | Max Kovář a Roman Gabčo (Skladon)