Inzerce

Inzerce

VIDEO: Jan Bartoš: Jak uspořádat soutěž na Facebooku a jak to nepokazit?

Uspořádat na Facebooku soutěž, se může zdát poměrně snadné. Stačí vymyslet jednoduchý koncept a vyzvat fanoušky k lajkování a přispívání. Jenomže taková soutěž se může proměnit v noční můru.

Jak k tvorbě soutěží na Facebooku přistupovat, na co si dát pozor a čemu se vyhnout, nám prozradí Jan Bartoš. S ním jste mohli sledovat už jeden videorozhovor, který se věnoval získávání fanoušků. Po kladných reakcích jsme se rozhodli natočit další.

Co se dozvíte?

 • Jak si správně definovat cíle soutěže?
 • Jak by měla vypadat cena a jak to s ní nepřehnat?
 • Jak vymyslet koncept soutěže, který se uchytí a zaujme?
 • Jakým druhům soutěží se raději vyhnout?
 • Jak soutěže na Facebooku ovlivňují české zákony?
 • Umí české firmy soutěže pořádat?

Co si uvědomit, než uspořádáte vlastní soutěž?

Nedělejte soutěž jen proto, že to dělá vaše konkurence. Soutěž má mít jasný cíl, aby se dal změřit. Soutěž udělejte, abyste seznámili lidi s novýmàproduksem, poukázali na jedinečnost produktu, získali jste od nich nápad nebo fotografie nebo např. když se potřebujete zbavit něčeho přebytečného zboží ze skladu.

Před každou soutěží byste si měli uvědomit několik věcí:

  1. Cíl soutěže
   Ujasněte si, co chcete soutěží získat (zvýšit povědomí o značce, produktu, získat nové fanoušky, zjistit, co lidé chtějí, zapojení fanoušků do vymýšlení)
  2. Cílová skupina
   Ta vychází z cíle vaší soutěže. Jasně si pojmenujte, kdo je pro vás ideální soutěžící.

Určení ceny (výhry)
Cena by měla být adekvátní hodnotou za to, co po soutěžících požadujete. Ideálně by to mělo být spojeno s vaším produktem nebo službou. O levnou a nezajímavou cenu lidi nebudou chtít soutěžit. Moc drahá (iPhone) přiláká nerelevantní soutěžící.

 • Mechanismus soutěže
  Měl by být takový, aby co nejvíce znemožnil zneužití soutěžní mafií. Chtějte po lidech víc než like. Ať pošlou fotografii, napíšou názor. Čím máte lákavější cenu, tím toho můžete chtít více.
 • Kreativa, formát příspěvku
  Pro soutěže na zdi se nejlépe nabízí využití fotky. Upoutá, obrázek řekne víc než 1000 slov, může být součástí mechaniky soutěže a snadno se lajkuje a sdílí. Celý vizuál by měl vycházet z CI, určené cílové skupiny a z cíle soutěže. Nebojte se použít pestré barvy a poutavý text v obrázku. Cílem je, aby si vás všimli.
 • Text
  Tady platí přímá úměra, čím jednoduší a snazší, tím úspěšnější. Lidé nechtějí číst zbytečné dlouhé romány. Text by měl upoutat pozornost, jasně vysvětlit mechaniku soutěže a představit ceny.
 • Reklama
  Soutěž se dobře organicky šíří, ale nemáte pod kontrolou, ke komu se soutěž dostane a na začátku je potřeba tomu šíření pomoci. Investujte pár stovek do reklamy, kterou zacílíte na vaše cílové publikum.

Inspirace na soutěže na zdi

Rozhodně se vyhněte soutěžím „o like“. Důvod jsme si vysvětlili v tomto článku.

Další tipy pro soutěže na Facebooku:

 • PRAVIDLA
  Soutěžní otázka a popis soutěže by měl být jednoduchý, poutavý a ne moc dlouhý. Pokud musíte do soutěže integrovat složitá pravidla, nepište je tam. Zbytečně to kazí dojem. Vytvořte na vaší facebookové stránce poznámku a vložte pravidla tam. Do soutěžního příspěvku dejte zkrácený odkaz.
 • LOSOVÁNÍ
  Pokud se chcete vyhnout losování, při kterém by měl být oficiálně přítomen notář, tak fanoušky nelosujte. Můžete to snadno obejít tím, že vám soutěžící pošlou fotku nebo kreativní text a vy vyberete, to co se vám bude nejvíc líbit.
 • CENY
  Pokud máte lákavou cenu, odprezentujte ji v obrázku soutěže.
 • SDÍLENÍ
  Nemůžete po soutěžících vyžadovat, aby vás sdíleli, je to v rozporu s pravidly Facebooku (sice je skoro nikdo nedodržuje, ale …). Místo toho do příspěvku vložte větu ve smyslu: NEZAPOMEŇ SOUTĚŽ SDÍLET A ŘÍCT O NÍ KAMARÁDŮM. Neříkáte, že je to podmínkou soutěže, ale ano, takové balancovaní je na hraně.
 • ŠÍŘENÍ
  Pokud využíváte e-mailing, nezapomeňte se o soutěži zmínit i tam.

Napište nám do komentářů, jaká soutěž na Facebooku vás zaujala a jaké máte zkušenosti vy.

Použitá melodie: Steve Combs – Zero (CC BY 4.0)

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 27 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 7 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Píše blog a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

sm-neziskovky-web

E-mail marketing pro neziskovky | Lucie Hošková a Markéta Danišová

robert-stipek-web

Robert Štípek (KOFEIN): Kvalita marketérů v Česku

vojta-bulir-web

Vojta Bulíř (SmartEmailing.cz): E-mail marketing pro obsahové weby, případová studie Czech News Center

Právě vyšlo

jakub-kaderavek-web

Koho si najmout na váš web na WordPressu? | Jakub Kadeřávek

marek-odehnal-web

Jak v podnikání vytvořit skutečné jmění? | Marek Odehnal

jakub-cerny-web

Zvýšení tržeb e-shopu díky vyhledávání na webu: Jak na to? | Jakub Černý

Nejoblíbenější

petr-borkovec-web

Vize a strategie firmy, práce s OKR | Petr Borkovec (Partners)

pavel-minar-web

Procesní řízení, systém práce a růst v podnikání na volné noze | Pavel Minář

marek-lecian-web

Zvyšování odbornosti u specialistů na volné noze | Marek Lecián

Komentáře

Denis Šilhánek Sledovat @DenisSilhanek

Před 4 roky

Zaprvé Vám patří díky za výborný článek s množstvím příkladů a informací.
Každopádně můj dotaz směřuje na pořádání souteží na FB stránkách, které jsou určeny pro zahraniční zákazníky, tj. především v případech pro zahraniční mutace/expanze našich eshopů.

Do jaké míry je nutno se v takovýchto případech řidit místními zákony, chceme-li např. vyhlásit sweepstake soutěž pro italskou mutaci českého eshopu na FB fan page v italštině pro italské fanoušky naší italské mutace…

Za jakékoliv zkušenosti, případně odkazy s informacemi ohledně pořádání soutěží pro zahraniční fanoušky / na cizojazyčných FB pages předem děkuji.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Doporučené články

vetyska-velky

VIDEO: Jan Vetyška: Málokdo si uvědomuje, jaká dřina je provozovat e-shop

marie-stouracova-web

Marie Štouračová: Co to jsou rich snippets a proč je využít?

svetlana-tiokova-web

VIDEO: Světlana Tioková (Y Soft): Firemní hodnoty a práce se zaměstnanci

janka-chudlikova-web

Janka Chudlíková: Byznys lektorky na volné noze, tvorba on-line produktů, dva neúspěšné starty podnikání

Inzerce