Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

VIDEO: Jan Bartoš: Jak uspořádat soutěž na Facebooku a jak to nepokazit?

Získat premium obsah

Přidejte se
mezi předplatitele

Poslouchejte
neomezeně
Rozhovory
více do hloubky
Exkluzivní
hosté
Audio podcast
na cesty
VYBRAT TARIF

Uspořádat na Facebooku soutěž, se může zdát poměrně snadné. Stačí vymyslet jednoduchý koncept a vyzvat fanoušky k lajkování a přispívání. Jenomže taková soutěž se může proměnit v noční můru.

Jak k tvorbě soutěží na Facebooku přistupovat, na co si dát pozor a čemu se vyhnout, nám prozradí Jan Bartoš. S ním jste mohli sledovat už jeden videorozhovor, který se věnoval získávání fanoušků. Po kladných reakcích jsme se rozhodli natočit další.

Co se dozvíte?

  • Jak si správně definovat cíle soutěže?
  • Jak by měla vypadat cena a jak to s ní nepřehnat?
  • Jak vymyslet koncept soutěže, který se uchytí a zaujme?
  • Jakým druhům soutěží se raději vyhnout?
  • Jak soutěže na Facebooku ovlivňují české zákony?
  • Umí české firmy soutěže pořádat?

Co si uvědomit, než uspořádáte vlastní soutěž?

Nedělejte soutěž jen proto, že to dělá vaše konkurence. Soutěž má mít jasný cíl, aby se dal změřit. Soutěž udělejte, abyste seznámili lidi s novýmàproduksem, poukázali na jedinečnost produktu, získali jste od nich nápad nebo fotografie nebo např. když se potřebujete zbavit něčeho přebytečného zboží ze skladu.

Před každou soutěží byste si měli uvědomit několik věcí:

Inzerce

    1. Cíl soutěže
      Ujasněte si, co chcete soutěží získat (zvýšit povědomí o značce, produktu, získat nové fanoušky, zjistit, co lidé chtějí, zapojení fanoušků do vymýšlení)
    2. Cílová skupina
      Ta vychází z cíle vaší soutěže. Jasně si pojmenujte, kdo je pro vás ideální soutěžící.

Určení ceny (výhry)
Cena by měla být adekvátní hodnotou za to, co po soutěžících požadujete. Ideálně by to mělo být spojeno s vaším produktem nebo službou. O levnou a nezajímavou cenu lidi nebudou chtít soutěžit. Moc drahá (iPhone) přiláká nerelevantní soutěžící.

  • Mechanismus soutěže
    Měl by být takový, aby co nejvíce znemožnil zneužití soutěžní mafií. Chtějte po lidech víc než like. Ať pošlou fotografii, napíšou názor. Čím máte lákavější cenu, tím toho můžete chtít více.
  • Kreativa, formát příspěvku
    Pro soutěže na zdi se nejlépe nabízí využití fotky. Upoutá, obrázek řekne víc než 1000 slov, může být součástí mechaniky soutěže a snadno se lajkuje a sdílí. Celý vizuál by měl vycházet z CI, určené cílové skupiny a z cíle soutěže. Nebojte se použít pestré barvy a poutavý text v obrázku. Cílem je, aby si vás všimli.
  • Text
    Tady platí přímá úměra, čím jednoduší a snazší, tím úspěšnější. Lidé nechtějí číst zbytečné dlouhé romány. Text by měl upoutat pozornost, jasně vysvětlit mechaniku soutěže a představit ceny.
  • Reklama
    Soutěž se dobře organicky šíří, ale nemáte pod kontrolou, ke komu se soutěž dostane a na začátku je potřeba tomu šíření pomoci. Investujte pár stovek do reklamy, kterou zacílíte na vaše cílové publikum.

Inspirace na soutěže na zdi

Rozhodně se vyhněte soutěžím „o like“. Důvod jsme si vysvětlili v tomto článku.

Další tipy pro soutěže na Facebooku:

  • PRAVIDLA
    Soutěžní otázka a popis soutěže by měl být jednoduchý, poutavý a ne moc dlouhý. Pokud musíte do soutěže integrovat složitá pravidla, nepište je tam. Zbytečně to kazí dojem. Vytvořte na vaší facebookové stránce poznámku a vložte pravidla tam. Do soutěžního příspěvku dejte zkrácený odkaz.
  • LOSOVÁNÍ
    Pokud se chcete vyhnout losování, při kterém by měl být oficiálně přítomen notář, tak fanoušky nelosujte. Můžete to snadno obejít tím, že vám soutěžící pošlou fotku nebo kreativní text a vy vyberete, to co se vám bude nejvíc líbit.
  • CENY
    Pokud máte lákavou cenu, odprezentujte ji v obrázku soutěže.
  • SDÍLENÍ
    Nemůžete po soutěžících vyžadovat, aby vás sdíleli, je to v rozporu s pravidly Facebooku (sice je skoro nikdo nedodržuje, ale …). Místo toho do příspěvku vložte větu ve smyslu: NEZAPOMEŇ SOUTĚŽ SDÍLET A ŘÍCT O NÍ KAMARÁDŮM. Neříkáte, že je to podmínkou soutěže, ale ano, takové balancovaní je na hraně.
  • ŠÍŘENÍ
    Pokud využíváte e-mailing, nezapomeňte se o soutěži zmínit i tam.

Napište nám do komentářů, jaká soutěž na Facebooku vás zaujala a jaké máte zkušenosti vy.

Použitá melodie: Steve Combs – Zero (CC BY 4.0)

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Denis Šilhánek Sledovat @DenisSilhanek

Před 8 roky

Zaprvé Vám patří díky za výborný článek s množstvím příkladů a informací.
Každopádně můj dotaz směřuje na pořádání souteží na FB stránkách, které jsou určeny pro zahraniční zákazníky, tj. především v případech pro zahraniční mutace/expanze našich eshopů.

Do jaké míry je nutno se v takovýchto případech řidit místními zákony, chceme-li např. vyhlásit sweepstake soutěž pro italskou mutaci českého eshopu na FB fan page v italštině pro italské fanoušky naší italské mutace…

Za jakékoliv zkušenosti, případně odkazy s informacemi ohledně pořádání soutěží pro zahraniční fanoušky / na cizojazyčných FB pages předem děkuji.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
martin-komarek-web

Sklad pro rychle rostoucí e-shop. Jak ho buduje Grizly.cz? | Martin Komárek

marek-odehnal-web

Jak investuje největší hedge fond světa? | Marek Odehnal

katka-luskova-web

Z korporátu na volnou nohu. Jak rozjet úspěšný byznys? | Jiří Rostecký & Katka Lusková

Premium
gabriela-teissing-web

Expanze do zahraničí za 100 milionů. Jak Creative Dock dobývá svět? | Gabriela Teissing

jiri-jemelka-web

Do čeho ve firmě investovat peníze? | Jiří Jemelka (JPF)

jiri-rostecky-web

Jiří Rostecký: Jak růst na volné noze? | Marián Kamenišťák

Premium
marcel-klaus-web

1,5 miliardy ročně. Jak Marcel Klaus vybudoval největšího výrobce dřevěných palet v Česku?

kovar-gabco-web

Fulfillment: Je pro každého? A co firmy se specifickými produkty? | Max Kovář a Roman Gabčo (Skladon)