Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Termínované vklady: Proč existují, jak fungují a jaké jsou úroky?

Ing. Jiří Knop
Před 12 roky

Uložit si peníze do banky na běžný účet není příliš výhodné. Roční úroková sazba bývá tak nízká, že se ztrácí za desetinnou čárkou. Pokud chceme mít vklad úročen vyšším procentem, musíme se zavázat peníze po určitou dobu nevybírat.

Na účet se tedy uloží peníze a s těmi nakládá pouze banka nebo záložna. V podstatě existují dva typy takto zhodnocovaných účtů. Spořící účty vyžadují pravidelné zasílání částek, výběr může být omezen nějakou výpovědní lhůtou a většinou musí být na účtu minimální částka. Termínované vklady mají přísnější pravidla a většinou je požadováno vložení na několik let.

Volné prostředky

Termínovaný vklad využívají ti, kdo nevědí, co s prostředky, a peníze jim leží na účtu. Tím se znehodnocují inflací. Termínovaný vklad znamená skutečně jistotu návratnosti prostředků a zhodnocení. Jenom je třeba si dát pozor na daně. Výnos z termínovaného vkladu se daní jednotnou 15% daní.

Pro podnikatele, který nechce riskovat vkládání peněz do akcií, obligací (tam je většinou nízký úrok) nebo jiných investičních možností, je termínovaný vklad zajímavou jistotou. Jistota se počítá do 100.000 Euro. Takto je vklad pojištěn ve všech institucích s povolením ČNB. Tedy nejen v bankách, ale i ve spořících družstvech nebo družstevních záložnách.

Inzerce

Výše vkladu a doba uložení

Základním faktorem procentní výše úroku je objem peněz, které chcete uložit na termínovaný účet. Platí přímá úměra, která stanovuje, že čím vyšší vklad, tím vyšší úrok. Podobně platí také délka uložení. Čím delší dobu zvolíte, tím více nakonec z peněz dostanete. V objemu vložených peněz do částky 50.000 Kč a s termínem 1 rok se pohybujete ve zhodnocení 2 – 3 %. Vklad na dva roky posunuje hranice na 2,5 – 4 %. Vyšší hranice procent se dosahuje u záložen a družstev, nižší hranice u bank. Banky jsou více konzervativní, a proto zhodnocují prostředky méně.

U vyšších vkladů je možné si sjednat individuální podmínky. Stále platí, že banky dávají méně. Například při částce 1.000.000 Kč a termínovaném vkladu na 2 roky dosáhnete u Metropolitního spořitelního družstva úroku 4,3 % ročně. Lépe vycházejí také nové a menší banky. Evropsko-ruská banka nabízí 3,8 %, J&T 3,5 % a ZUNO Bank 2,85 %. Z velkých bank Wustenrot dává 2,6 % a Volksbank 2,53 %.

Při vložení 10.000.000 Kč Metropolitní spořitelní družstvo zvýšilo procentní bonus na 4,8 % a ZUNO Bank na 2,85 %. Ale kdo na to má?

Objem termínovaných vkladů

Termínované vklady jsou tedy do částky přibližně 2.500.000 Kč zajištěny státem. Je možné si peníze na termínované vklady ukládat, ale v České republice se kupodivu spořící účty často úročí vyššími procenty. Tato situace zřejmě vznikla z malého využívání termínovaných vkladů. Vklady vždy přinášely a přinášejí jistoty. Někteří podnikatelé podstupují dostatek rizik při podnikání a nechtějí se zabývat dalším zhodnocováním peněz.

Před hypoteční krizí bylo výhodné ukládat peníze do nemovitostí, protože ceny pravidelně rostly. Prudký pokles ale řadu investic znehodnotil. Výhodným nástrojem pro zhodnocování volných peněz je investiční zlato, které můžete získat fyzicky nebo v podobě certifikátů nebo takzvaných warrantů.

Pokud má někdo větší objem peněz, banka mu „přidělí“ vlastního bankéře, který je mu stále k dispozici. Nemusí tedy ztrácet čas vyhledáváním investičních příležitostí a nechá si prostě poradit. Většinou jsou mu doporučeny investiční fondy, které zhodnocují prostředky vyšším procentem.

Termínovaný vklad je jistota. Peníze zůstávají na účtu, je možné se kochat vícemístnou cifrou a nechávat si připisovat úrok. Výše úroku není závratná, ale jistá. Kdo zvolí termínovaný vklad, bývá věztšinou konzervativní nebo šetří pro děti. Termínované vklady jsou běžným nástrojem finančního trhu a měly by být asi součástí šetření, ale nikoliv jediným způsobem uložení volných peněz.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Ing. Jiří Knop

Jeden z hlavních redaktorů našeho magazínu, který nepíše jen o podnikání, ale také o právu a informačních technologiích.

Komentáře

Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

petr-macek-web

Okurková sezóna: Jak si zauditovat vlastní firmu? | Petr Macek (Caflou)

Premium
petr-bilek-web

Z malého stánku na 150 milionů ročně. Takhle vyrostlo BiOOO | Petr Bílek

Premium Nyní zdarma
jiri-rostecky-posunout

Jiřího klienti #5: Jak se v podnikání posunout dál?

marek-odehnal-web

První pololetí 2024 pohledem investora: Co se dělo na burzách? | Marek Odehnal

Premium
tomas-mahring-web

Na jejich blog chodí stovky tisíc lidí a prodali desítky tisíc kuchařek | Tomáš Mähring

Premium Nyní zdarma
jiriho-klienti-prodej

Jiřího klienti #4: Každý prodává jinak

kovar-bazala-web

Umělá inteligence: Jak mění logistiku? | Max Kovář a Jaroslav Bazala

Premium
ondrej-kratky-web

Vyměnil Liftago za novou firmu. Co ho naučilo 11 let podnikání? | Ondřej Krátký