Rozjíždění nového byznysu, dokončování důležitého projektu nebo sezóna v plném proudu. Jsou chvíle, které každému podnikateli nedají spát. Opravdu je však rozumné spánek zanedbávat?
Pokud si myslíte, že základem úspěšného podnikání je píle, vzdělávání, inovace a štěstí, J. Jeffrey Gish z katedry Managementu Univerzity centrální Floridy vás vyvede z omylu. Dle jeho poslední studie je nejpodstatnější právě spánek.
„Kvalitní spánek potřebujeme všichni, pro podnikatele je však obzvláště důležitý,“ uvádí Gish. „Podnikatelé, kteří si myslí, že spánek je až za odměnu po úspěchu, se ve skutečnosti od onoho úspěchu jen vzdalují.“
„Kdy však najít na spánek čas?“ ptají se živnostníci. Jejich pracovní doba obvykle přesahuje obecně doporučovaných 8 hodin. Dle průzkumu serveru Podnikatel.cz z roku 2012 až 51 % živnostníků uvedlo, že pracují 10 až 12 hodin denně. Naopak jen 28 % respondentů pracuje průměrně 7 až 9 hodin.
Ani novější průzkum Roberta Vlacha (Na volné noze) z roku 2016 nepřinesl lepší výsledky. Do 40 hodin týdně pracuje pouze 52 % živnostníků, zbylých 48 % svůj pracovní týden obvykle protahuje o 9 a více hodin. Téměř 10 % uvedlo, že pracuje přes 60 hodin týdně.
Údaje navíc reflektují pouze běžný den podnikatele. Pokud se sejde větší množství zakázek, pracovní den se prodlouží i na 16 hodin, často bez ohledu na to, zda je víkend.
Čas na spánek si však nakonec musíte najít, z biologického hlediska je pro vás nepostradatelný – bohužel, bohudík. Při spánku dochází k celkovému zpomalení a uvolnění těla, přičemž dochází k jeho regeneraci a nabírají se síly.
Kvalitní spánek tak poznáte zejména ve vaší fyzické i psychické kondici. Pokud spíte příliš málo či špatně, hrozí vám zejména zrychlení procesu stárnutí, případně kardiovaskulární onemocnění, poruchy paměti, cukrovka či obezita. Také vaše psychika je ohrožena nesoustředěností, podrážděností, smutkem, úzkostmi a depresemi.
A právě všechny tyto fyzické i psychické důsledky nekvalitního spánku se odrazí ve vaší pracovní výkonnosti. Nadměrná psychická zátěž, stres a oddalování spánku vám může přivodit například akutní či chronickou insomnii, která nejen sníží váš výkon, ale bude vás omezovat v prakticky jakékoliv činnosti. Insomnie neboli nespavost se projevuje problémy s usínáním, častým nočním probouzením a brzkým ranním vstáváním.
Pokud těmito symptomy trpíte, případně vám spánek znesnadňuje cokoliv jiného, objednejte si konzultaci ve spánkové laboratoři. Lékaři zde za pomocí speciální technik dokáží diagnostikovat velké množství spánkových poruch, které vás mohou trápit, a navrhnou vám vhodné řešení.
Za vhodným řešením nehledejte pouze léky, zřejmě budete muset změnit také zaběhlý režim. Pozdní svačinky, šálek kávy před spaním nebo prohlížení e-mailů v posteli? Na všechno tohle rovnou zapomeňte. Přečtěte si desatero pravidel správné spánkové hygieny, které vás přímo ukolébá ke spánku:
Zásady spánkové hygieny vám mohou pomoci při řešení problémů se spánkem, nicméně dodržovat byste je měli i v období, kdy vás nespavost netrápí. Slouží jako prevence proti poruchám spánku a pomůžou vám budit se plní energie. A na jaké další zásady pro dobrý spánek se zaměřit jako podnikatel?
Podnikatelé často říkají, že jejich den prakticky nikdy nekončí. Díky telefonům, které je hned upozorní na nový telefonát, zprávu či e-mail, jsou prakticky stále k dispozici.
A právě toto napětí vám může spánek stěžovat. Dopřejte si proto chvíli klidu a veškerou elektroniku, jako jsou mobily, notebooky a tablety, z ložnice odneste. Myslete na ověřené pravidlo – ráno moudřejší večera.
Ke klidnému spánku jednoznačně přispívá také prostředí, ve kterém usínáte. Udržujte ložnici vzdušnou a nejlépe bezprašnou. Barvy ložnice volte tlumené, spíše chladné odstíny.
Dopřejte si kvalitní postel s polohovatelným roštem. Nepodceňte také vhodnou matraci, anatomické zdravotní polštáře a příjemné přikrývky, které vám pomohou usnout a zbytečně se v noci neprobouzet.
S pocity vyčerpání, klidnějším usínáním i vyčištěním hlavy vám může pomoci meditace. Přibližně 10 minut cvičení mysli denně by vám mělo pomoci uvolnit stres a snížit míru vyčerpanosti. Meditace je také skvělou prevencí před syndromem vyhoření.
Na blogu o zdraví s názvem Tuhý Kořínek nedávno vyšly výsledky malého spánkového průzkumu. Několik desítek freelancerů bylo dotázáno, jak se jim spí a jaké mají spánkové rituály. Jak spí se svěřili odborníci jako Pavel Ungr, Daniel Gamrot nebo Robert Vlach. A co z průzkumu vyšlo?
Podívejte se na podrobné výsledky spánkového průzkumu.
Studujte nejen obor, ve kterém podnikáte, ale a rozvíjejte se ve všech směrech, které vám pomohou ke kvalitnímu životu a spánku.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.
Před 4 dny
Před 4 dny
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem
Před 2 týdny
Před 2 týdny
Před 3 týdny
Před 3 týdny