Mnoho lidí si myslí, že obchodní dopis je nedůležitý a proto jej zanedbává. Je to jedna ze základních věcí, kterou by se měl podnikatel naučit, jelikož i sebemenší chybička dokáže protější stranu odradit od budoucí spolupráce či obchodu. V tomto článku se vám pokusíme jej pomoci sestavit a zdůraznit věci, na které byste neměli zapomenout.
Na poštovní obálce, stejně jako v e-mailu, píšeme svou adresu zásadně do levé horní čtvrtiny. Některé obálky obsahují předtisk, kde je již toto místo vyznačeno a nemělo by být překročeno. Uspořádání adresy není nějak stanoveno, dbejte ale na to, aby byl název podniku či podnikatele přesný a adresa úplná.
Adresu adresáta umisťujeme na obálce bez předtisku do pravé dolní čtvrtiny rovnoběžně s delší stranou obálky. Opět zde zmíním dle mě lepší variantu a to předtištěnou obálku, kde máme opět vyhrazeno místo v adresovém pásmu vyznačeném orientačními růžky. V případě e-mailu píšeme adresátovu adresu pod adresu odesílatele s odstupem přibližně dvou řádků.
Předmět by měl být jednoduchý, krátký a výstižný. Zkrátka adresáta informujte, o čem se v e-mailu dočte. Stejně tak je tomu u věci.
Další z důležitých věcí je oslovení, nesmíme na něj zapomenout. Píšeme jej s odstupem dvou řádků. Oslovujeme samozřejmě 5. pádem, za oslovení dáme čárku a pokračujeme v textu zase vynecháním jednoho řádku.
U textu dopisu používáme jednoduché řádkování. Důležitý údaj zvýrazníme umístěním na samostatný řádek, tudíž musí být nad ním i pod ním prázdný řádek. Levá strana je zpravidla zarovnána, pravá strana může nebo nemusí být zarovnána, záleží na Vás.
Mezi posledním řádkem textu a pozdravem uděláme prázdný řádek, jelikož se pozdrav považuje za další odstavec. Začínáme zdravit od levé strany také se zarovnáním.
Pod vlastnoruční podpis píšeme zpravidla titul, jméno, příjmení a funkci pracovníka. Pokud použijete razítko, patří vlastnoruční podpis právě pod něj. Podpis umisťujeme také z levé strany se zarovnáním, ale pokud ho dáte na pravou stranu, nic se neděje, chyba to není.
O pár řádků výše jste se dočetli, co by měl obchodní dopis obsahovat. Já vám zde názorně přikládám můj e-mail pro provozovatele tohoto magazínu, Jirku Rosteckého.
Pavel Mikovčák
Pavlíkova 11
111 11 OstravaMladýPodnikatel.cz
Jiří Rostecký
provozovatel
Jiříkova 11
111 11 PlzeňVážený pane Rostecký,
nedávno jsme spolu komunikovali o tom, že hledáte nové redaktory. Vaši nabídku jsem zvážil a rád bych pracoval po Vašem boku a dále rozvíjel Mladého Podnikatele. Svou referenci Vám nyní přikládám k e-mailu a doufám, že se Vám bude líbit.
Očekávám Vaši brzkou reakci.S pozdravem,
Pavel Mikovčák
Doufám, že se vám tento článek líbil a pomohl vám.
Kristýna Pulišová
Před 8 roky
Tak teda nevím, ale ten vzorový dopis není úplně nejlepší. Očekávám vaši brzkou reakci je dost nepříjemné, navíc bych před to dala volný řádek. Každopádně za S pozdravem se nikdy čárka nepíše…
Odpovědět »
Dominik Svoboda
Před 7 roky
Nevím jak v češtině, ale v anglických obchodních dopisech se tam čárka může psát pokud je ji v oslovení.
Odpovědět »
Ten.Martin
Před 6 roky
A kde má ten vzor vzorů datum? A co ten archaismus „pracovat po boku“? A co ten název „Mladý Podnikatel“? V češtině se přece v názvu časopisu píše zpravidla pouze první písmano velké. Takové vzory si namažte na běžky.
Odpovědět »
Shelley
Před 4 roky
Zadost podavejte na vyplnenem formulari ke kteremu predlozte vsechny nezbytne nalezitosti . Behem rizeni muzete samozrejme dokladat i jine dokumenty, ktere povazujete za dulezite pro posouzeni Vasi zadosti.
Odpovědět »