Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Broken linkbuildingu v praxi aneb Jak vám to pomůže při získávání zpětných odkazů?

Inzerce

Inzerce

Zpětné odkazy jsou stále důležitou součástí optimalizace pro vyhledávače a získat zmínky z kvalitních webů není jednoduchá práce. Jedna ze starších metod, která ale díky úpravám algoritmů dnes znovu slaví úspěchy, je takzvaný broken linkbuilding. V tomto článku vám na jednom konkrétním příkladu ukážu, jak můžete díky této metodě získat hodnotné zpětné odkazy.

Inzerce

Broken link je anglické označení pro nefunkční odkaz. Naším úkolem při této metodě bude najít stránky, které odkazují na neexistující stránky, jejich majitele následně kontaktovat a nabídnout jim vhodnou alternativu za nefunkční odkaz, například naše stránky. Vlastně budeme pomáhat majitelům stránek a přitom získávat zpětné odkazy. Při procesu lze použít mnoho nástrojů a já některé z nich zkusím vyjmenovat na konci příspěvku. Postup lze vylepšovat a zrychlovat, často díky využití několika nástrojů najednou. Kdo mě ale zná, ví, že jsem zastáncem jednoduchých řešení, a proto i v následující ukázce budu používat pouze minimum nástrojů, vyhledávače Google, Seznam a placenou verzi MajesticSEO. Místo placené verze lze použít i jiné alternativní nástroje, které zmíním později.

1. Najdeme stránky, které odkazují na nefunkční odkaz

 Jeden ze způsobů, jak najít nefunkční odkazy, je vložit do vyhledávače nějaké obecné klíčové slovo z vašeho oboru. Vhodnější jsou slova, která nejsou komerční, ale spíše informačního charakteru. Představte si, že máte web o Řecku. Jestliže tedy zadáte do vyhledávače „Řecko apartmány“, nebudete pravděpodobně slavit s touto metodou velký úspěch. Pakliže ale zvolíte například obecné slovo „Řecko“ (nebo název nějaké destinace, pro které vyhledávač zobrazuje většinou informační nekomerční weby) můžete objevit zajímavé stránky s nefunkčními odkazy, na kterých je reálná šance, že získáte zpětný odkaz. A právě „řecko“ zkusíme zadat do vyhledávačů Google a Seznam. Ve výsledcích budeme hledat weby, které:

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

  1. Jsou již dlouho v provozu (je větší šance, že nějaké podstránky již nefungují)
  2. Největší hráče v oboru (předpokládáme, že na ně vede spousta odkazů)
  3. Nekomerční weby (s majiteli je vyšší šance se domluvit)

Výsledky vyhledávání Google pro slovo řecko

Ukázka výsledků vyhledávání z Google pro spojení „řecko“

Z výše uvedených výsledků naše kritéria splňuje například web recko.orbion.cz. Ten si vložíme do nástroje MajesticSEO. Necháme ho vyhledávat na celé doméně třetího řádu (nebo případně i druhého řádu, pokud by šlo o jinou doménu) a zvolíme Fresh Index (History Index je méně aktualizovaný a drtivá většina všech důležitých stránek jsou ve Fresh Indexu).

Nastavení nástroje MajesticSEO

Nastavení vyhledávání v nástroji MajesticSEO

Na výsledné stránce se podíváme do sekce Pages, kde nástroj zobrazuje všechny jím indexované podstránky webu. Kromě několika údajů vidíme „Crawl Result“. Jde o informaci, zda robot MajesticSEO dokázal správně stáhnout stránku. Podstránky jsou defaultně seřazeny podle počtu odkazujících domén (Referring domains), což je řazení, které potřebujeme. Budeme se totiž zabývat pouze těmi podstránkami, na které odkazuje nejvíce různých stránek. Při metodě broken linkbuildingu se snažíme najít u Crawl Result informaci „HTTP 404 Not Found” nebo v URL spojení “404”, které by indikovalo, že robot sice navštívil stránku, ale ta byla přesměrována na chybovou stránku s kódem 404. Buď můžeme hledat rovnou v prohlížeči, nebo si lze data exportovat do tabulky.

Jak vidíme na níže uvedeném obrázku, prvních několik podstránek webu recko.orbion.cz s nejvíce odkazujícími doménami vykazují právě chybu 404:

Výsledek s chybovými hláškami

Výsledek výpisu podstránek webu recko.orbion.cz z nástroje MajesticSEO se 404 chybami 

Z obrázku je vidět, že například na neexistující podstránku http://recko.orbion.cz/kreta odkazuje 48 odkazů a 17 různých domén. To je 17 příležitostí, kdy lze získat zpětný odkaz.

V dalším kroku stačí do nástroje MajesticSEO vložit adresu podstránky, která vrací 404 kód, a zobrazit záložku Backlinks. Pokud je odkazů hodně, můžeme si je nechat vyexportovat tlačítkem „Download data“ pod výpisem odkazů a následně odkazy seřadit pomocí Bulk Backlink Checker, kde nastavíme „Sort results by referring domains“. Ty odkazy s alespoň nějakými odkazujícími doménami pak můžeme projít a podívat se, zda by stálo za to získat z dané stránky odkazy.

Toto je jeden ze způsobů, jak pomocí jednoho nástroje najít odkazy, které vedou na neexistující stránky. Možná ale vymyslíte i nějaký lepší, který bude ve vašem oboru lépe fungovat, a to díky znalosti vaší konkurence.

2.    Oslovíme stránky s cílem získat zpětný odkaz

První část broken linkbuildingu již máme za sebou. Našli jsme stránky, které obsahují odkaz vedoucí na neexistující stránku, ze které bychom chtěli získat zpětný odkaz na náš web. Nyní odložíme technické dovednosti a zkusíme oslovit majitele stránek. Výhodou je, že komunikaci s ním začínáme tím, že nabízíme pomoc a snažíme se vylepšit jeho web. Vyjednávání tak máme poměrně snadné. Po upozornění na nefungující odkaz navrhneme náhradu za tento odkaz, kterou může být i náš web.  Email, který rozešleme, může vypadat například takto:

Dobrý den Zdeňku,

znám vaše stránky vasweb.cz,  které mi pomohly při přípravě na letošní dovolenou v Řecku.

Použil jsem vaše tipy na výlety (http://www.vasweb.cz/tipy-na-vylety/) a absolvoval tak s rodinou několik pěkných dní aktivního odpočinku. Za což moc děkuji.

Při procházení webu jsem ale náhodou narazil na podstránku http://www.vasweb.cz/konkretni-podstranka/, kde odkazujete na neexistující stránky. Jde o tyto odkazy:

Odkaz 1

Odkaz 2

Protože mám Řecko také v oblibě, před několika lety jsem založil svůj web a nedávno na něm publikoval článek na stejné téma: http://www.mujweb.cz/muj-clanek/.

Pokud se vám můj článek líbí, byl bych moc rád, kdybyste jím nahradil nefunkční odkazy na svých stránkách. Myslím, že by to vaši návštěvníci ocenili. Pokud nechcete, nic se neděje. I nadále budu odebírat vaše příspěvky do své RSS čtečky. :-)

Děkuji moc za odpověď

Moje Jméno

Emailovou šablonu vždy upravte tak, abyste v ní mluvili pravdu. Můžete si vytvořit několik variant, například pro stránky, které znáte. A dále pak pro oslovení webů, které vidíte poprvé. Případně varianty s vykáním a tykáním. Sami uvidíte, na co lidé budou reagovat a na co ne. Pokud se taktika broken linkbuildingu stane vaším denním chlebem, můžete vyzkoušet nástroj Yeasware pro Gmail, který dokáže měřit úspěšnost různých verzí vašich emailů a vyhodnotit, na jakou z nich dostáváte nejvíce odpovědí.

Jestliže vhodný obsah jako náhradu za stávající nefunkční odkazy zatím na webu nemáte, musíte ho nejdřív vytvořit a až potom oslovit majitele s prosbou o vložení odkazu. Pro zjištění obsahu již neexistující stránky můžete použít internetový archiv WaybackMachine.

A to je celé. Pokud zvládnete tyto dva kroky, tedy nalezení vhodných webů a nastavení správné komunikace s majitelem webu, můžete začít získávat nové odkazy na svůj web.

Další nástroje, které můžete při Broken linkbuildingu použít

Pokud nemáte k dispozici placenou verzi MajesticSEO nebo vám jednoduše nevyhovuje, můžete zkusit pro metodu broken linkbuildingu používat jeden z následujících nástrojů. Všechny vám mohou pomoct při vaší práci. Pokud máte nějaké další, které používáte, nechte mi komentář pod článkem.

  • Broken link finder– Software specializující se na nalezení nefunkčních odkazů
  • BrokenLinkIndex– Další program zdarma, který dokáže nalézt nefunkční odkazy, má ale omezenou databázi
  • Screaming Frog– Pěkný nástroj nejen na zjištění, jaké odkazy odpovídají hláškou 404
  • Xenu Link– Nástroj zdarma pro Windows pro nalezení nefunkčních odkazů
  • BrokenLinkChecker– Online nástroj pro zjišťování nefunkčních odkazů
  • W3C Link Checker–  Další online program pro zjišťování nefunkčních odkazů na stránce
  • Domain Hunter– Rozšíření prohlížeče Chrome, které vám pomáhá s broken linkbuildingem

Jestliže vás dnešní článek zaujal a chcete objevit více způsobů, jak získat zpětné odkazy, podívejte se na náš SEO online trénink SEOŠkola.cz, do kterého se můžete přihlásit zdarma na našich stránkách.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Josef Řezníček

Josef Řezníček vede marketingovou agenturu Včeliště.cz specializovanou na obsahový a inbound marketing. Pomáhá firmám a webovým projektům získávat zákazníky a návštěvníky pomocí obsahu. Kromě toho vede online trénink optimalizace pro vyhledávače na SEOŠkola.cz, kam se můžete zapsat i vy, a to zdarma.

Nenechte si ujít

dan-nytra-web

E-mail marketing a AI. Co už dnes funguje v praxi? | Dan Nytra

jiri-jemelka-web

Firemní hodnoty: Jak si je určit a jak s nimi pracovat? | Jiří Jemelka

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

jindra-dohnal-web

Bez strategického myšlení nemáte v byznysu šanci | Jindra Dohnal (Creatixo)

Komentáře

Martin

Před 10 roky

Dlouho jsem takhle pěkně napsaný článek nečetl. Díky za postup. Broken techniku jsem neznal.

Odpovědět »

Josef Řezníček

Před 10 roky

Díky za komentář, doufám, že techniku zkusíte. Pak můžete napsat, jak se zadařilo. :-)

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
vladimir-slavik-web

Strategie pro e-shop, který chce růst | Vladimír Slavík

Premium
martina-svadbikova-web

Firma nezávislá na zakladateli. Jak to udělat? | Martina Svadbíková (Bella Rose)

Premium
john-vanhara-web

John Vanhara: Růst firmy, zaměření na zisk, výběr a řízení lidí

john-vanhara-web

John Vanhara a Jirka Rostecký: Vzdělávejte se a nebojte si říct o pomoc

Inzerce