Inspirace pro vaše podnikání a marketing
🔴 Aktuálně: Připravujeme pro vás praktické informace, jak ve vašem podnikání zvládnout aktuální situaci. Speciální rozhovory najdete v této rubrice.

Jiří Krejčík: Podnikání na volné noze, založení coworkingu, navazování kontaktů

Nenech si ujít další videa:

Jejich smyslem je předat ti inspiraci a know-how od zkušených lidí a podpořit tě tak v podnikání či kariéře. Využij toho a dej lajk:

Na volné nozeRozhovorVideo

Společně s portálem Freelance.cz vám přinášíme další díl ze série rozhovorů se zajímavými podnikateli na volné noze. Naším dnešním hostem je marketér Jiří Krejčík.

Jiří není ledajaký freelancer. Kromě klasického poskytování služeb klientům podniká ještě v jedné oblasti. Založil totiž vlastní coworkingové centrum v Kolíně. Jedním z hlavních důvodů, proč tak učinil, byla jeho motivace navazovat kontakty a potkat zajímavé profesionály.

V rozhovoru jsme si povídali nejen o jeho coworkingu, ale také o způsobu, jakým si nastavuje svůj pracovní rozvrh a jak si plánuje čas. Celý rozhovor si můžete přehrát i v našem podcastu o podnikání.

Co se ve videu dozvíte?

 • Jaké byly Jirkovy začátky podnikání?
 • Jak pracuje na volné noze a co mu nejvíce usnadňuje práce?
 • Jaké používá pracovní nástroje, kterým se vyhýbá a jak přistupuje k delegování práce?
 • Podle čeho si určuje svůj pracovní rozvrh a svoje priority?
 • Proč založil coworking a jak mu funguje?
 • Jak navazuje nové kontakty a proč to dělá?

Bonusové tipy pro freelancery od Jirky Krejčíka:

Dělejte to, co vás baví a dejte si více cílů. Mým cílem bylo pracovat z domova, když jsem toho dosáhl, do půl roku jsem zjistil, že to nebyl dobrý cíl. Doma jsem se nedokázal plně na práci soustředit. Společně s kamarády jsme si pronajal kancelář. V roce 2013 jsme z kanceláře udělali první co-workingové centrum v Kolíně. Dnes už je to 8 let, co pracuji téměř jen z kanceláře. Najděte si sdílenou kancelář a dostaňte se do komunity. Usnadníte si začátky.

Vlastní projekt, konference, vyhýbejte se sociálním sítím

První zkušenosti jsem získal díky vlastním projektům. Ve chvíli, kdy jsem si ověřil, že něco umím, zareagoval jsem na nějaké poptávky a dostal jsem se k prvním zakázkám. Toto je cesta, která se mi vyplatila a všem ji také doporučuji. Choďte na konference a školení, kde se díky networkingu dostanete k zajímavým kontaktům, ze kterých můžete také získat klienty. Čtěte odborné knihy a články. Poslouchejte podcasty a rozhovory nejen tady na MladémPodnikateli.

Je důležité si vybrat zdroje, které jsou pro vás přínosné a aktuální. Nesledujte vše a všechny, bude vás to stát spoustu času a energie navíc. Myslete na to, že nelze přečíst a sledovat vše. Vyhýbejte se sociálním sítím, jsou nadesignované tak, abychom tam trávili spoustu času. Vytvořte si návyk a na sociální sítě nechoďte tak často jako teď.

Jaké používám aplikace, které mohou šetřit čas i vám?

Abych měl ve všem pořádek a šetřil svůj čas, tak používám asi 50 aplikací. Některé jsem zmínil v mé přednášce, kterou jsem měl na Barcampu v Kolíně (prezentace, video). Mezi mé hlavní nástroje patří rozhodně klasický papírový diář. Pro evidenci času používám Toggl. Reporty z něj pak používám jako podklady pro fakturaci a ka nacenění nových zakázek. K projektovému řízení je to pak Trello, Teamwork nebo Asana. Neobejdu se bez kancelářského balíku G Suite, ze kterého nejčastěji používám Gmail, dokumenty, disk a kalendář. Google dokumenty umožňují snadné a rychlé sdílení dokumentů mezi ostatní lidi v týmu, v tom je obrovská síla. Pro rychlou komunikaci v týmu u některých klientů používáme Slack a na poznámky se mi osvědčil Evernote. Pro databáze kontaktů a data, na která mi nestačí klasický tabulkový procesor používám aplikaci Airtable. Často ve své práci potřebuji pracovat s velkými daty a filtrovat několik sloupců najednou, s tímto mi pomáhá OpenRefine. Poslední aplikace, které zmíním spadají mezi tzv. rychlé vysvětlovače. Bounce umožňuje nahrání nějakého obrázků, který lze rychle okomentovat a zaslat komukoliv. Recordit slouží k nahrávání obrazovky, pokud potřebujete někomu něco ukázat, je to daleko rychlejší než mu to popisovat nebo se s ním spojovat přes Skype. Poslední aplikaci, kterou doporučím je Lightshot. Díky této aplikaci vyrobíte rychle screenshot s popisky šipkami apod., pak vám dokonce aplikace vygeneruje i odkaz, který můžete komukoliv zaslat.

Další rozhovory s podnikateli na volné noze:

Okomentovat článek

Sdílejte článek přátelům:

Autor: Jiří Rostecký

Jirkovi je 27 let. Hned po střední škole založil svoji první firmu, kterou o několik let později prodal. Dnes se naplno věnuje MladýPodnikatel.cz, který založil ještě při studiích. Provozuje stejnojmenný podcast, který byl v roce 2019 YouRadiem vyhlášen nejlepším podcastem o podnikání. V tomtéž roce ho časopis Forbes zařadil do žebříčku 30pod30. Píše blog o podnikání na internetu.

Komentáře čtenářů: 1

 1. Kocková

  -

  … to se to podniká, když se neplatí za práci ….

  Reply

Přidejte vlastní komentářSkrýt reklamu