Kdo může jednat jménem podnikatele nebo na jeho účet? Čí jednání podnikatele zavazuje? Tyto a další otázky zodpoví náš následující článek.
Podnikatelé mohou jednat buď přímo nebo na základě zastoupení. Pokud je podnikatelem fyzická osoba, jedná nejčastěji osobně a na vlastní odpovědnost. Právnická osoba pak přímo jedná prostřednictvím svého statutárního orgánu (jestliže je v likvidaci, pak i prostřednictvím likvidátora). Jednání statutárního orgánu je neomezené a neomezitelné. Kdo je statutární orgán, určuje zákon u jednotlivých druhů obchodních společností a družstev, například u společnosti s.r.o. jsou jím jednatelé, u k.s. komplementáři..
Za podnikatele však mohou jednat i zástupci, a to buď zákonní nebo smluvní.
Zastoupení fyzických osob je upraveno občanským zákoníkem. Zákonné zastoupení znamená, že podnikatel musí být zastoupen. Tato povinnost vzniká buď ze zákona nebo na základě rozhodnutí příslušného orgánu, nejčastěji soudu. Zákonné zastoupení připadá v úvahu nejčastěji v případech, kdy osoba není způsobilá k právním úkonům nebo je osobou neznámého pobytu.
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Smluvní zastoupení je u fyzických osob možné na základě dohody o plné moci (popř. i jiných smluv) nebo prokury (zvláštní způsob zastoupení podnikatelů, které se zapisuje do obchodního rejstříku a řídí se § 14 obchodního zákoníku).
Zastoupení právnických osob rozlišujeme také zákonné a smluvní. Za právnické osoby podnikatele je ze zákona oprávněn jednat ve věcech organizační složky její vedoucí, který je zapsán do obchodního rejstříku. Vedoucí je zmocněn činit za podnikatele veškeré právní úkony, které se týkají této složky. Podnikatele však zavazuje také jednání osoby, která je pověřena při provozování podniku určitou činností. Tato osoba je zmocněna ke všem úkonům, k nimž při této činnosti obvykle dochází.
Problém však nastává, pokud tato osoba předkročí rozsah zmocnění. Je nezbytné vědět, že podnikatel je takovým jednáním vázán, pokud o překročení zmocnění třetí osoba nevěděla a s přihlédnutím ke všem okolnostem případu ani vědět nemohla.
Podnikatelé si však musí dát pozor i na tzv. nepřikázané jednatelství. Dle § 16 obchodního zákoníku podnikatele totiž zavazuje také jednání jiné (i cizí) osoby v jeho provozovně, pokud třetí osoba nemohla vědět, že jednající osoba k tomu není oprávněna Smluvní zastoupení může být opět na základě udělení plné moci, popř. uzavření jiné smlouvy (např. o obchodním zastoupení) nebo formou prokury.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 21 hodinami
Před 21 hodinami
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem
Před 3 týdny
Před 3 týdny
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 1 rokem
Před 1 rokem
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 6 měsíců
Před 6 měsíců