Inzerce

Jak vydělat miliony? Seberte odvahu a pusťte se do práce…

Lidé přesně „vědí“, jak vydělat miliony, ale přesto je nemají. Chybí jim odvaha se pustit do práce. A přitom právě to je to nejpodstatnější.

Inzerce

Mám počkat do doby, kdy budu o podnikání vědět vše? Takto člověk nezačne podnikat nikdy. Mnoho lidí si plánuje velký byznys, ale odkládají ho na dobu, kdy budou pořádně připraveni. Bojíte se chyb? Chybování je v této branži běžné, neboť úspěch je špatný učitel. I úspěšní chybují. Například Volvo, které se vyznačuje bezpečnostní svých vozů, v minulosti uvedlo na trh kabriolet. Bezpečnost a auto bez střechy? To nejde dohromady. Nemůžeme vědět, co lidé na trhu uvítají a co odmítnou. Prostě to zkoušejte.

Víc dělat než myslet

Začněte pracovat hned, jak to bude možné. Kolik věcí potřebujete, když budete prodávat párky v rohlíku? Stačí vám jen párky a rohlíky a můžete začít podnikat. Není potřeba mít od začátku kompletně zařízený stánek s chladícím automatem na pití a výčepem piva. Většina firem začínajících bez investora se buduje tak, že ještě nejsou hotové, ale už prodávají svoje produkty či služby.

Podnikání se nedá naučit jinak než praxí. Naprostá většina studentů vysoké školy ekonomické se odvážně učí celých 6 let a čekají, že až dostudují, budou mít okamžitě vlastní firmu. To je ale velký omyl. Znají teorii, což je asi jen 30 % toho, co potřebují k vedení firmy. Jestli čtete knihy od poradců, rovnou je zničte. Oni podnikat neumí, a tak radí. Kdyby to uměli, tak založí vlastní firmy. Raději čtěte knihy, které píšou lidé, kteří vlastní a řídí firmy.

Nechtějte podnikat, podnikejte!

Nedávno jsem četl článek o dvou českých studentech ekonomické školy, jak se účastnili mezinárodní soutěže v podnikání. Šlo jen o pouhou simulaci firmy, kde pořadatelé soutěže vymýšleli situace na trhu. Tito dva čeští studenti soutěž vyhráli, a když se jich novináři ptali, co jim to přineslo, odpověděli, že se jim to hodí do životopisu.

Podle statistik má pouze 5 % lidí v každém oboru úspěch. Proč je zbytek lidí po 45 letech tvrdé práce odkázán na důchod, i když se tak moc snažil? Samozřejmě, že za tím vším stojí myšlení. V minulosti jsem si rád s kamarády a známými povídal o podnikání. Oni vždy přišli s úžasným nápadem a o tom jsme pak diskutovali. Ti lidé říkali, jak rozjedou byznys a zbohatnout. Přišlo mi to super a těšil jsem se, že se jednou společně do něčeho pustíme. A když jsem pak přišel s dobrým nápadem, který jsem začal realizovat a vydělávat na něm, začali se mi všichni vzdalovat. Oni o tom jen mluví, ale nikdy nic neudělají.

Nestyďte se vzít lopatu do ruky

Lidé, o kterých jsem teď psal, chtějí hned od začátku mnoho. Chtějí začít ve velkém. Potřebují okolí hned dokázat, jak jsou úspěšní. Avšak nemohou hned šlápnout na druhý schod, pokud nejsou ani na prvním. Je potřeba začít od nuly.

Michael Dell začal už na škole slepovat dohromady první počítače v garáži. Bill Gates začínal také v garáži. Ingvar Kamprad (zakladatel Ikea) první nábytek zbouchal dohromady s kamarádem a prodával jej ve stodole svých rodičů. Tomáš Baťa po prvním neúspěšném pokusu o založení obuvnické firmy odjel na půl roku do Ameriky. Tam pracoval jako dělník u pásu. Tím získal potřebné know-how a po návratu do Čech konečně úspěšně rozjel firmu Baťa. Jak to uděláte vy?

Jan Kovanda

Vlastní začínající značku oblečení pro freestylové sportovce. Zajímá se o psychologii v podnikání a osobní rozvoj.

Nenechte si ujít

michal-hudecek-web

Marketing a prodej aplikace, výhry v soutěžích | Michal Hudeček (Včelka.cz)

petr-macek-web

Automatizace procesů pro firmy i živnostníky + ukázky | Petr Macek (Caflou.cz)

frantisek-suchan-web

Bez frází: Rozjezd úspěšného projektu, tvorba a monetizace obsahu | František Suchan

Právě vyšlo

marek-odehnal-web

Investování v roce 2021 | Marek Odehnal

ondrej-bereckei-web

Vylepšování webu e-shopu a zvyšování konverzního poměru | Ondřej Bereckei (Cycology.cz)

patrik-babinec-web

Růst e-shopu v době covidu a predikce do budoucna | Patrik Babinec (Skladon.cz)

Nejoblíbenější

jaromir-ranek-web

B2B v e-commerce podle Alza.cz | Jaromír Řánek

vit-endler-2-web

E-commerce trendy v roce 2021 | Vít Endler (finGOOD.cz)

michal-koubek-web

Aktuální stav české ekonomiky a výhled do budoucna | Michal Koubek

Komentáře

Jan

Před 8 roky

Používáš PC každej den ? Tak si nech běžet aplikaci na pozadí, kde se mění reklamy a vydělej si myslím docela pěkné peníze :-)
http://www.ecash.cz/index.php?ido2=6332

Odpovědět »

Milan

Před 8 roky

Tak začít se dá opravdu i s málem.
Je teda problém že hodně dlouho trvá než se začne alespoň krapet dařit ale pokud patříte mezi těch pár lidí kteří se nebojí zkusit „to“ a mají trpělivost, dařit se většinou opravdu začne.
Já začal s jedním malým obchůdkem a ani ne po roce jeho fungování sem rozjel další dva a už vlastně pracuji na dvou dalších. Je teda pravda že u toho všeho musím stále chodit ještě do klasické práce, tak že je to opravdu náročné na šas a někdy i nervy, ale věřím v lepší zítřky.
Děkuji za přečtení a jako příklad uvádím svou prvotinu http://www.hopnato.cz
SMilan

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

andrej-kiska-ml-web

Andrej Kiska ml.: Osobnost podnikatelů, získávání investora, úspěch startupů

andrej-kiska-web

Jak získat investora a vybudovat úspěšný startup? | Andrej Kiska (Credo Ventures)

jitka-dvorakova-web

Jitka Dvořáková: Finanční řízení CZC.cz, zdroje růstu do budoucna, manažerské myšlení

jan-kvasnicka-web

Jan Kvasnička: Podnikání na volné noze, budování osobní značky, trh freelancerů