Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Jak analyzovat cizí blog zadarmo a bez složitých nástrojů?

Patrik Gajdoš
Před 7 roky

Co dělají ostatní blogeři jinak, že si umí získat popularitu? Osobně mi tato otázka vždy vrtala hlavou. Naštěstí o sobě blogy prozrazují velké množství informací. Zdarma, veřejně a nepotřebujete k jejich zpřístupnění žádné složité nástroje. Stačí dvě věci. Trocha času a vědět, na co se dívat.

Obsah je král a jako takový si zasluhuje první místo v mém zájmu. Při prostudování jiného blogu sleduji především:

1) Jaká témata článků bloger publikuje?

Nebo kterým se naopak vyhýbá. Pomáhá mi to určit, na která témata se vyplatí cílit a která jsou již „vyčichlá“.

2) Jaký užívá tón článků?

Píše bloger hovorově? Vyjadřuje se formálněji? Vyká? Tyká?

Inzerce

Výsledná tonalita textu hodně napoví o tom, jaký si čtenář odnese zážitek. A zda dojem, který budí jiný bloger, nelze přebít důrazem na jiné vyznění téhož obsahu.

Při správném uchopení autostylizace může text působit naprosto odlišně. Doporučuji s ní ale zacházet opatrně. Při špatném využití může napáchat více škod, protože na čtenáře snadno zapůsobí jinak, než jste původně plánovali.

3) Jaké formáty článků bloger vybírá?

Přestože by se mnou řada blogerů nesouhlasila, myslím si, že blog nemusí být vždy jen o osobních článcích. Na blogu se mohou objevit rozhovory, ankety, reakce na aktuální tématiku, infografika…

Z četnosti komentářů a výčtu populárních článků (pokud je k nahlédnutí) se dá poměrně snadno odvodit, které z typů obsahu jinému blogerovi přináší návštěvnost a které nikoliv.

Zejména u návštěvnosti ale opatrně. Vždy je třeba brát v potaz, že hodně závisí i na míře propagace. Pokud se majitel blogu rozhodl určitý typ obsahu více promovat, zákonitě se to projeví i na žebříčku četnosti.

4) Jak často články publikuje?

Pravidelnost patří k základním stavebním kamenům úspěšného blogování. V některých případech existují blogy s kvalitním obsahem, které ale postupem doby vymřou kvůli nechuti autora soustavně publikovat.

V takový moment platí, že při srovnatelné kvalitě psaní můžete jiného blogera přebít četností článků.

Ne vždy se ale počet článků snoubí s kvalitou. Řada blogerů si postavila úspěšnou strategii i na aktivitě jednoho článku měsíčně. V takovém případě ale musí být výsledný post kvalitou opravdu vysoko.

5) Jak dlouhé články píše?

Zde proti sobě stojí dva rovnocenné argumenty.

Delší články se údajně těší větší přízni vyhledávačů. Podle této analýzy milionu článků z roku 2015 se navíc zdá, že lidé obecně raději sdílejí delší články než ty kratší.

Naproti tomu stojí předpoklad lidské lenosti, kdy si internetový čtenář raději přečte kratší článek, u kterého nestráví tolik času.

Netroufám si vydávat jasné rozsudky, který z přístupů je lepší. Z velké části záleží na přístupu autora. V obou případech platí, že se vůči těmto poznatkům u jiných blogů dá nějakým způsobem vymezit a odlišit se.

6) Hraje obsah blogu více na informovanost, nebo emoce?

Aby obsah fungoval, musí čtenáři přinášet nějaký užitek. Ten se většinou dělí na dva dominantní cíle:

  • Poskytnutí informací
  • Pobavení

Po přečtení blogpostu úspěšných blogerů snadno vycítíte, zda jejich vyznění hraje více na informovanost, nebo probuzení emocí. Ne každý bloger dovede uspokojit oba směry.

Když většina blogů ve vašem oboru chce čtenáře především informovat, stojí podle mého za úvahu více hrát na emoce uživatelů. Pobavit je. Šokovat. Samozřejmě v závislosti na vaši celkové strategii a tonalitě značky.

7) Jak pracuje s nadpisy článků?

Minimálně v oblasti volnočasových blogů tohle patří k jedné z největších slabin. Spousta lidí neumí napsat poutavý nadpis a přichází tak zbytečně o zájem čtenářů.

Vedle čtenářského zájmu má titulek i významnou úlohu při výsledném hodnocení článku v internetovém vyhledání. Nepodceňujte v tomto směru zmíněná klíčová slova a ani další náležitosti, které by nadpis z hlediska SEO měl mít.

8) Jaké formáty obsahu bloger využívá?

Obsah blogu nemusí spočívat pouze v psaných článcích. V poslední době je velice trendy video. Instagram pro změnu dokazuje velkou oblibu fotek mezi internetovými uživateli.

Sám řadu z videorozhovorů raději konzumuji skrze podcasty, protože si je mohu poslechnout kdekoliv a bez nutnosti vizuálu.

Tuto oblast podle mě spousta blogerů podceňuje a spokojí se pouze s textem. Netvrdím, že k úspěšnému blogování potřebujete nutně vystupovat na Youtube. Pouze jde o cestu, kterou ne všichni blogeři úspěšně umí využívat a může tudy vést poměrně snadná cesta k odlišení.

Sám třeba magazín Mladý podnikatel sleduji především kvůli kvalitním videorozhovorům, které u mě stojí na špici zájmu.

Závěrem

U kvality obsahu vše začíná. Ale rozhodně nekončí.

Aby si vás lidé všimli, musíte být vidět. Jednou z cest jsou i všudypřítomné sociální sítě. I na nich se dá ledacos vysledovat z aktivity jiných blogerů.

Ale to si pro vás nechám na příště.

Přečtěte si, jak Ivan Sárközi vybudoval úspěšný blog 404m.com

Zdroj fotky: Fotolia.com | Autor: cosma

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Patrik Gajdoš

Patrik vede blog o blogování a tvůrčím psaní. Rád se dělí o své postřehy pod heslem, že i odborné téma se dá uchopit tak, aby ho pochopil i laik.

Komentáře

Václav Veselka Sledovat @wasa2611

Před 7 roky

Hezkej článek, ale mám k němu několik připomínek :)

délka článku – lepší je delší a členit do krátkých odstavců, ať je to čtivý. Samozřejmě bez umělého natahování. Důležitější říct nejdříve.. Není důležitý aby člověk článek dočetl…stačí když mu dá informaci, kterou chtěl….

informace a pobavení – doplnil bych šokování :) vzbudit negativní emoce…to taky funguje – viz weby s propagandou (to je taky vlastně marketing a né že ne)

nadpisy – doplnil bych – hojně prokládat podnadpisy hlavně delší články

formáty – je to tam mezi řádky zmíněný…ale uvedl bych jasně – doporučuje se mít v článku dlouhý text, prokládaný relevatními obrázky, grafy a videem či podcastem :)

Odpovědět »

Patrik Gajdoš Sledovat @gajdospa

Před 7 roky

Díky, že jsi to doplnění dal i sem. Někomu, kdo to bude číst později, to může pomoci :)

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

john-vanhara-web

John Vanhara a Jirka Rostecký: Vzdělávejte se a nebojte si říct o pomoc

Premium
marketa-jinochova-web

Budování malé značky, prodej po Instagramu, růst nákladů | Markéta Jinochová (MANKAI Paper)

Premium
jan-simkanic-web

Deník N: Cesta ze ztráty k provoznímu zisku | Ján Simkanič

Premium
jan-kvasnicka-web

Jan Kvasnička: Podrobný průvodce začátky podnikání na volné noze

Premium
michal-molcan-web

Řízení a byznys magazínu v 70 zemích světa | Michal Molčan

igor-kibrik-web

Jak se odlišit od konkurence? Strategie webu s recepty | Igor Kibrik

Premium
bronislav-soborka-web

Broňa Sobotka: Tvorba produktů a marketing na volné noze

Premium
rene-nekuda-web

Jak se naučit (dlouhodobě a konzistentně) psát? | René Nekuda