Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Dropshipping: Co to je, jak funguje a jak na něm vydělávat?

Vladimír Macko
Před 12 roky

Sníte o vlastním internetovém obchodě, ale nemáte dostatek peněz, abyste nakoupili potřebné množství zboží? Dropshipping je forma obchodování, která vám umožňuje provozovat vlastní internetový obchod bez nutnosti skladových prostorů. V článku se dozvíte, o co přesně jde.

 Co je to dropshipping

Dropshipping je forma obchodní spolupráce mezi dvěma internetovými obchody, kde jeden internetový obchod je považován za poskytovatele zboží, tedy má sklad, a druhý internetový obchod sklad nemá, ale prodává zboží, které se nachází na skladě dodavatele. Ten posílá zásilky rovnou zákazníkům.

Přeposílání objednávek a dropshipping jsou dvě podobné formy obchodní spolupráce, ale založené na jiném principu. Lidé si tyto pojmy často zaměňují, nicméně zde se dozvíte, co znamená dropshipping v pravém slova smyslu.

Jak funguje dropshipping

V první řadě si musíte sehnat dodavatele, tedy jiný internetový obchod, který vám umožní importovat jeho produkty do vašeho obchodu, nejlépe pomocí XML feedu. Vy tak budete prodávat zboží bez toho, abyste jej měli skladem.

Inzerce

Oproti přeposílání objednávek je výhoda hlavně v tom, že na faktuře je vaše obchodní jméno. Nejste tedy zprostředkovatel prodeje, ale zboží prodáváte jako své. Od toho se odvíjí i více práce. Princip si shrneme v bodech:

 1. Zákazník provede ve vašem internetovém obchodě jakoukoliv objednávku.
 2. Vy objednávku přepošlete do „hlavního“ e-shopu, například mailem.
 3. Vy obratem koupíte zboží od dodavatele za dohodnutou sumu.
 4. Dodavatel se postará o kompletní vyřízení objednávky. Zboží posílá zákazníkovi spolu s fakturou, která je na vaše jméno.
 5. Zákazník zaplatí za zboží přímo vám (neplatí pro platbu na dobírku) a rozdíl mezi prodejní a nákupní sumou je vaše provize.
Dropshipping

Najdete spoustu témat, kde se píše, že to není legální nebo podobně. Ale vy si zboží odkoupíte tak,  jak byste tomu učinili v běžném velkoobchodu. Jediný rozdíl je v tom, že nepřijde přímo na vaši adresu, ale rovnou zákazníkovi.

Výhody a nevýhody dropshippingu

Výhody:

 • nemusíte mít vlastní sklad ani nakoupené zboží, protože to je u dodavatele, který ho posílá přímo zákazníkovi,
 • z toho vyplývá další výhoda, a to ta, že platíte pouze za zboží, které si zákazník objednal, tedy platíte jen za to, z čeho budete mít zisk,
 • faktura v objednávce je na vaše obchodní jméno,
 • šetříte čas, protože se nemusíte zabývat balením a odesíláním objednávky,
 • z konečného hlediska – máte plnohodnotný internetový obchod, s výjimkou toho, že zboží nemusíte skladovat vy, ale zdarma ho skladuje váš dodavatel.

Nevýhody:

 • řešíte reklamaci – vy to pak dál budete řešit s dodavatelem,
 • riziko je, že pokud zákazník zruší objednávku, případně zboží vrátí, tak zboží již máte zakoupené, tedy je vaše. Náklady na koupi vám nebudou vráceny,
 • produkt nezasíláte vy, proto nemůžete vědět, co je jeho obsahem. Dodavatel by měl být důvěryhodný a plnit podmínky, na kterých se dohodnete,
 • platíte i za poštovné a balné nebo jiné potřebné poplatky.

Co je dobré vědět

Dozvěděli jste se, jak dropshipping funguje. Byla zmíněna hlavní podstata systému, protože mnoho věcí závisí také na vzájemné dohodě obou obchodů. Od dohody například závisí, jaké ceny si dáte do obchodu, jestli si k provizi ještě přidáte marži, nebo budete prodávat za stejné ceny, jaké má dodavatel. Všechny potřebné věci si můžete sepsat do smlouvy, díky které se můžete v případě problémů chránit.

Kde hledat dropshipping v Česku

Také můžete sám kontaktovat jakýkoli internetový obchod a nabídnout jim spolupráci ve formě dropshippingu.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Vladimír Macko

Student oboru Finance, bankovnictví a investování na Ekonomické fakultě Technické univerzity v Košicích. Mladý podnikatel, který rozjíždí svou činnost.

Komentáře

Ing. Jan Kalianko

Před 12 roky

Pan autor článku popsal systém hezky, ale netusí asi, že nejde v ČR v tomto modelu realizovat. Nemluvím zde o tom, že by to bylo ilegální, jak autor článku uvádí, ale české přepravní firmy (pošta, PPL, DPD a asi i další, u ostatních jsme nezkoušeli) neumí posílat dobírky od jednoho podavatele (v tomto případě „hlavní“ eshop, alias velkoobchod) na více bankovních účtů. Pokud tedy přepošlete svým jménem objednávku „hlavnímu“ eshopu a zásilka má být hrazena formou dobírky, nelze (ač bychom si to i my přáli) nechat zaslat peníze z dobírky na účet prvoobjednatele, tzn. provozovatele dorpshipmentu…

Sami provozujeme dropshipment a museli jsme bohužel tento americký model upravit do českých poměrů – obešli jsme to tzv. „virtuálním účtem“, na který chodí dobírky z odeslaných zásilek a dropshipment partner ho používá pro hrazení objednávek nebo si peníze může nechat vyplatit. Více o našem pozměněném dropshipmentu na http://www.dropshipment.cz

PS: A teď se tu rozvine diskuze, že tohle už není dorpshipment – ok, tak jak původní americký model řešit v ČR??? Raději poraďte!

Odpovědět »

Vladimír Macko

Před 12 roky

Děkuji za upozornění.

Odpovědět »

Dragan Gašić

Před 8 roky

Už poskytuje. My máme řešení od přepravní společnosti GLS a nabízíme dropshipping na hodinky a šperky. Zatím vše funguje bez problémů. Dragan, http://www.b2bhodinky.cz

Odpovědět »

Silver.Ag

Před 12 roky

Opravim drobne nepresnosti:

1. Dropshipping moze aj v CR/SR fungovat na dobierku, ktora pride priamo vam. Ceska posta, resp. SK posta umoznuje za urcitych podmienok registrovat viac uctov.

2. Neprevzaty tovar nemusi ostavat vam, staci ak sa dohodnete s poskytovatelom, ktory ho moze zobrat naspat.

3. Posielanie faktur je mozne riesit elektronicky.

Blizsie info o moznostiach spoluprace: http://www.silver.ag/cz/spoluprace-silver-ag/

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-eshopy-web

Nejčastější chyby začínajících e-shopů | Jiří Rostecký

petr-macek-web

Buduje vlastní nástroj pro podnikatele. Co měl udělat jinak? | Petr Macek (Caflou)

Premium
jan-dobisek-web

Průzkum mezi 120 copywritery: S čím se na trhu potýkají? | Jan Dobisík

matous-syrovy-web

I kamenné prodejny jde dělat jinak. Jak díky nim rostou Koupelny Syrový? | Matouš Syrový

Premium
alex-ilyash-web

Přežili, protože to nezavřeli. Jak Alex Ilyash poráží konkurenci a řídí dvě firmy najednou

tomas-kohut-web

Otestovali přes 200 e-shopů. Co zjistili o jejich logistice? | Tomáš Kohút (Skladon)

Premium
daniel-sosyn-web

Vyrábí a prodává výživové doplňky za 85 milionů korun ročně | Daniel Sosýn (Protein & Co.)

jemelka-pokorny-web

Vstup investora do firmy: Jak může probíhat spolupráce? | Jiří Jemelka a Jaroslav Pokorný