Inzerce

Zdeněk Valášek: Společnost nemusí mít své sídlo tam, kde podniká

zdenek-valasek-velkyŘada technologických firem a startupů zakládá firmy v zahraničí. Poměrně často k tomu volí Velkou Británii. Tam lze firmu založit poměrně levně a na českém trhu existuje mnoho služeb, díky nimž si můžete zahraniční firmu nechat založit nebo koupit už založenou. Je to také téma, kterému se často ve svých článcích věnujeme, protože se nás na něj ptáte. Doposud jsme se ale nevěnovali právě firmám ve Velké Británii.

Inzerce

Zdeněk Valášek je majitel společnosti COMPANY EXPERTS. S tou svým klientům nabízí založení firem v několika zemích světa, především ale právě ve Spojeném království. Rozhodl jsem se ho zeptat, proč britskou firmu zakládat, co to obnáší a jaké to s sebou nese výhody.

Pane Valášku, jak se díváte na české podnikatele, kteří mají firmy v zahraničí, ačkoliv podnikají jen v Česku?
Je pouze rozšířeným mýtem, že společnost musí mít své sídlo tam, kde podniká. Dnes si můžeme svobodně vybrat, zda chceme žít v Praze, Záhřebu nebo Kodani. Můžeme podnikat na německém, belgickém či italském trhu, máme-li o to zájem. Stejně tak španělský obuvník, anglická společnost nebo holandský květinář mohou čile obchodovat na českém trhu za stejných podmínek jako tuzemští podnikatelé. V tomto nám EU zkrátka dává svobodu výběru.

A plodí to ve všech případech pro státy jen to dobré? Přece jen řada firem sídlí jinde kvůli daním…
Věřím, že zjednodušování podnikání a sjednocování vnitřního trhu v EU má pro podnikatele i státy mnohem více pozitivních dopadů než těch negativních. Uvnitř EU je výběr daní vyřešen a státy na něm spolupracují. Obrovská spousta firem působí hned v několika členských zemích, má tam účetní a platí daně.

Problém vidím spíše u velikých nadnárodních firem, které odklání část svých zisků do tzv. daňových rájů mimo EU. Anglie ani Německo však rozhodně nejsou země, kam by se tradičně podnikatelé chodili schovávat před daněmi. Hledají tam jiné výhody – fungující a průhledný systém a jednoduchou administrativu. Oproti firmě v daňovém ráji firma v Anglii působí seriózně a konzervativně.

Co je tedy podle vás k tomu vede, aby nezakládali českou, nýbrž zahraniční firmu?
Záleží na konkrétním záměru. Někomu více vyhovuje být živnostníkem, pro někoho je praktické české s. r. o. a někdo upřednostní právě třeba firmu v Anglii. Mezi nejčastější důvody, proč lidé zakládají společnosti v zahraničí, je skutečnost, že jim více vyhovuje legislativa a prostředí jiné země. Společnosti v Německu či Polsku (kde je právní tradice velmi podobná) si zakládají především lidé, kteří tam chtějí fyzicky podnikat. U anglických firem je naopak láká nízká cena, velmi malá byrokracie, jednoduchá obsluha přes internet, možnost anonymního vlastnictví.

U nás za změnu jednatelů utratíte tisícikoruny a oběháte notáře a soud. V Británii vám stačí 10 minut na tabletu. Toho konečně využívám i já – daně platím v ČR, ale zase takový patriot, abych se dobrovolně účastnil české byrokracie a úřední neprůhlednosti, nejsem. Česká státní správa a úřady bohužel stále podnikatelům spíše hází příslovečné klacky pod nohy.

zdenek-valasek-1
Zdroj fotky: Archiv Zdeňka Valáška

Lepší se to?
Řekl bych, že se situace zvolna lepší. Kupříkladu nový zákon o obchodních korporacích (jenž je inspirován zahraniční legislativou) se snaží založení společnosti zjednodušit a zlevnit. Nicméně v porovnání s ostatními zeměmi Evropy máme ještě hodně co dohánět.

Kolik takových firem u nás je?
To doopravdy nedokážu odhadnout, osobně jsem zahraničních firem pro své klienty založil už hodně přes sto. Každý se však denně se zahraničními společnostmi, dodavateli či bankami setkáváme a ani si toho nevšimneme.

Plynou z toho pro ně nějaké daňové výhody?
Zjednodušeně řečeno, peníze by měl podnikatel danit tam, kde je vydělal. Takže když anglická společnost otevře v ČR restauraci, zisky z ní plynoucí by měla zdanit v ČR. Sazby daní v jednotlivých zemích EU se liší, ale výběr daní a zamezení dvojího zdanění je regulováno a hlídáno. Takže nemělo by se vám stát, že daně zaplatíte v obou zemích, ale ani to, že jim uniknete.

Kde taková firma musí danit své příjmy, když například funguje v Česku? Budu-li tedy nabízet služby v Česku, kde je budu danit?
V takovém případě by služby měla zdanit zde v ČR.

Jinými slovy, neexistuje způsob, jak zisk z Česka danit v zahraničí?
Takové způsoby existují, jsou podnikateli stále vymýšleny a vládami zemí na druhé straně potlačovány a trestány. Neplacení daní je samozřejmě obcházení zákona, společensky nežádoucí a státem stíhané. Firmy ze zemí a jurisdikcí, které jsou coby daňové ráje a přístavy nepoctivců proslavené, samozřejmě špatně působí jak na partnery, tak na české úřady.

Co to vůbec znamená, nabízet služby v Česku? Platí to třeba pro služby nabízené na internetu?
Služba by měla být zdaněna tam, kde proběhla. U holičství je to jasné, u IT poradenství méně jasné. Nicméně není to o nic složitější než u českého s. r. o., účetnictví a daně jsou v ČR takřka totožné. Daně platíte tam, kde podnikáte.

Když tedy vystavím fakturu britské firmy českému zákazníkovi, je to vlastně nabízení služeb v Česku?
Britská společnost a česká společnost si můžou vzájemně fakturovat bez problémů, obě mohou nabízet své služby po celé EU. Asi bych se nepouštěl do nějakých dobrodružství s vyváděním části zisku do zemí s nižším zdaněním, ale danil tam, kde podnikáte.

zdenek-valasek-2
Zdroj fotky: Archiv Zdeňka Valáška

Dobře, to já určitě také, ale možná mi tedy uniká smysl zakládání firmy v zahraničí? Opravdu je tam výhodou „jen“ anonymní vlastnictví, jednodušší legislativa atd.?
Rozdělil bych to do tří skupin. První druh podnikatelů do zahraničí expanduje, chce se ucházet například o německou klientelu a otevřít pobočku v Drážďanech. Logicky se zaregistrují na tamních úřadech.

Druhá skupina jsou podnikatelé, kterým více vyhovuje mít společnost v jiné zemi z různých legitimních důvodů, jako je právě proklientský přístup úřadů a čitelnější jednodušší předpisy. Chtějí mít zkrátka klid na podnikání a nevyhovuje jim, jak se v ČR neustále mění zákony a pořád po nich stát něco potřebuje. Na to jim české i unijní zákony dávají právo.

No a konečně existují podnikatelé neseriózní, kteří své firmy registrují v různých exotických destinacích, snaží se tam ukrýt peníze či sami sebe, a následně plní stránky našeho zpravodajství. O těch si samozřejmě každý názor udělá sám. V žádné zemi na světě, bohužel, nepodnikají pouze legitimní obchodníci. Zrovna Británie je však vyhlášena konzervativním a seriózním podnikatelským prostředím.

Vy nabízíte založení společností v několika destinacích, předně ve Velké Británii. Proč si založit firmu právě tam?
Osobně jsem si společnost v Británii založil kvůli nízké ceně, malé byrokracii a pružnému ovládání. Příliš mi nevyhovuje formální a byrokratický přístup českých úřadů, kdy ke všemu je potřeba navštívit rozličné úřady, zaplatit všemožné poplatky, nalepit různé kolky, nechat potvrdit jinými úředníky, atd. atd. Na konci zjistíte, že jste některý formulář vyplnil špatně, a vše děláte nanovo.

Osobně mi více vyhovuje britský systém, kdy si majitelé spravují svou společnost pružně dle potřeb, než systém český, kde mezi vaším rozhodnutím a promítnutím vašeho rozhodnutí do reality stojí nespočet úředních osob, poplatků a front.

Chci se rozhodnout, že změním jednatele, a zkrátka ho změnit. Nechci kvůli tomu strávit týdny na úřadech, notářích a soudu, vyplňováním formulářů a potvrzení a souhlasů. Některé mé klienty ale v Británii láká také vidina anonymity vlastnické struktury, což je v Británii poměrně rozšířené.

A daníte v Česku tedy úplně stejně, jako kdybyste měl české s. r. o.?
To je spíš otázka na daňového poradce. Nicméně tam, kde peníze vyděláte, byste je měl zdanit. Máte-li  například v ČR řeznictví, měl byste příjmy zdanit tady. Jestli máte sídlo v Praze, Třeboni nebo v Londýně, by na to nemělo mít vliv.

Vím, že například startupy a různé IT firmy často zastřešují právě britské firmy. Proč ne třeba americké?
I v USA to je podobné jako v Evropě – každý stát má trochu jiná pravidla. Nicméně cenou, nízkou byrokracií a pružností si společnosti v Anglii získávají stále více příznivců mezi IT specialisty a e-shopy. Myslím, že je to právě tím, že lidé z těchto oborů ocení možnost spravovat si své firemní záležitosti přes internet.

Oproti USA jste stále v EU, tudíž podnikání v ČR je bez problémů, a máte vše na dosah ruky. A u začínajících e-shopů je velkou výhodou profesionální dojem – společnost se sídlem v paneláku budí dojem poněkud amatérský, společnost se sídlem v Londýně naopak budí dojem zavedené mezinárodní značky.

Hodí se to i pro podnikatele, kteří nechtějí obchodovat se zahraničím?
Samozřejmě. S anglickou firmou můžete podnikat v ČR, založení a správa je levnější. Nehodí se však úplně pro každý záměr, „dvakrát měř a jednou řež“ tu platí dvojnásob. Správně nastavená struktura může šetřit čas, peníze i starosti, ale špatně nastavená struktura vám naopak může starosti přidělat.

V jakých případech je firma v Británii nejlepším rozhodnutím?
Určitě to není vhodné pro všechny záměry a je lepší se předem poradit. Jistě bych to ale doporučil začínajícím e-shopům, začínajícím podnikatelům, kteří podnikají v IT, a všem, kteří se snaží šetřit náklady. A samozřejmě podnikatelům, kteří (stejně jako já) nemají rádi byrokracii a neradi chodí na úřady.

Liberální přístup je koneckonců i logičtější – jsou to podnikatelé, kteří zaměstnávají lidi, vytváří pracovní místa, generují HDP. Proč jim tedy podnikání co nejvíce znepříjemňovat?

zdenek-valasek-3
Zdroj fotky: Archiv Zdeňka Valáška

Jak se taková firma zakládá?
Pro lidi, kteří by si chtěli společnost založit sami, jsem před nedávnem napsal podrobný postup. Nicméně nejspíš byste narazili na to, že každá společnost musí mít v Británii sídlo, na to, že nerozumíte správnému nastavení stanov, že nemáte účetního a že nevíte, k jakým daním se přihlásit.

My pro své klienty děláme vše instantně – mohou využít naši kancelář v Londýně, kolega jim přepošle veškerou poštu, postará se jim o účetnictví i případné kontroly. Takže můžou vše řídit z domova, a stále mají na telefonu někoho, kdo jim kancelář spravuje.

Pokud se pro ni rozhodnu, musím jezdit do Británie, umět anglicky, znát tamní právo apod.?
Pokud si ji zakládáte svépomocí, tak bohužel ano. Britský rejstřík ani nezasílá dokumenty mimo Británii, takže i pro výpis byste si musel zaletět. S námi vše řídíte z domova, britské záležitosti řešíme s britskými kolegy za vás. Stanovy nastaví britský právník. Pro vás je vše instantní a nezabere vám více než hodinu času.

Kdybyste měl srovnat českou a britskou firmu, jaké největší rozdíly byste našel?
Napadá mě méně papírování, vstřícnější úřady, možnost anonymity a levnější provoz ve prospěch britské společnosti. Česká společnost zase nemá v případě např. továrny potřebu registrovat odštěpný závod, může se ucházet o státní dotace a zakázky…

Pro malé a střední podnikání bych ale asi volil Ltd. To říkám jako člověk, který se živí prodejem jak českých, tak britských společností, takže vydělávám na obou variantách.

Mají podobnou strukturu jako například naše s. r. o.?
Struktura je podobná, minimálně jeden jednatel a jeden společník. Jednatel za společnost jedná, společník drží podíl. Obě funkce může zastávat tentýž člověk.

Musí třeba splácet základní kapitál? Jaké je minimum?
Základní kapitál splácet nemusíte, minimum je 1 GBP.

Už jste to zmínil. Jak je v případě takové firmy složité například změnit název, jednatele či přímo vlastníky?
Velmi jednoduché – po ověření v internetovém systému, že jde opravdu o vás, lze změny udělat online. Rejstřík ověří vaši identitu a změny provede.

Nejde to snadno zneužít?
Zneužití je možné, ale trestné. Je snadné zákony porušovat, ale stát to samozřejmě penalizuje ve všech demokratických systémech světa. U nás je například snadné zaplatit méně na daních, ale musíte počítat s tím, že se vám bude finanční úřad náležitě věnovat. Nemyslím si ale, že je v Británii procento nepoctivých podnikatelů závratně vyšší než u nás.

Myslíte si, že i do Česka někdy dorazí podobné možnosti? Tedy ovládat vše online?
Abychom český systém jen nehanili, tak takové tendence už tady samozřejmě jsou. Například datové schránky nebo částečná elektronizace komunikace s finančním úřadem jsou první vlaštovky.

Inspirace okolními státy a tlak EU na zjednodušení české byrokracie tomu jen napomáhají. Bohužel je před námi ještě dlouhá cesta k momentu, kdy stát bude podnikateli pomáhat, a ne mu jen nakládat povinnosti.

Jak je to se živností u těchto firem? Musí se zřídit nějak v Česku, nebo v zahraničí? Jak to funguje?
Ve většině případů, se kterými jsem se setkal, nebyla česká živnost potřeba. Ale kdyby zahraniční společnost chtěla v ČR například provozovat taxislužbu či cestovku, doporučil bych zaregistrovat organizační složku s patřičnou živností. Je lepší probrat záměr předem.

Už jste říkal i to, že v případě britských firem lze nějak skrýt společníka. Co to znamená?
Ano, v Británii je velká tradice v anonymním vlastnictví a spousta lidí toho dodnes využívá. Legálních a rozšířených možností je několik, záleží na konkrétním případu.

Proč bych měl jako společník chtít být skrytý?
Někdo se cítí komfortněji, není-li za svým majetkem či podnikáním vidět. Bohatí lidé jsou často vydíráni a manipulováni. Setkal jsem se s lidmi, kteří chtěli začít podnikat, ale nechtěli, aby se to dozvěděl bývalý zaměstnavatel.

Poznal jsem lidi, kteří se báli neúspěchu a ztráty image rozvážného investora v případě účasti v rizikovém projektu, který sliboval vysoký výnos i vysoké riziko. Důvodem může být také řešení společného jmění manželů. Ne každý zkrátka chce stavět svůj majetek a aktivity na odiv veřejnosti.

zdenek-valasek-5
Zdroj fotky: Archiv Zdeňka Valáška

Za jakým účelem čeští podnikatelé zahraniční firmy se skrytými společníky zakládají?
Často prostřednictvím britské společnosti skrývají své aktivity a majetek v ČR. Česká společnost s. r. o. nemůže být vlastněna anonymně, ale může být vlastněna britskou společností. Ta už anonymně být vlastněna může. Takto se elegantně skryje vlastník s. r. o., které vypadá rázem jako pobočka nadnárodní firmy a působí seriózně.

A co k tomu tedy české podnikatele vede nejčastěji?
Nejčastěji mí klienti vstupují na britský trh, nebo sledují úsporu a zjednodušení administrativy. Časté je také skrytí vlastnické struktury.

Mají podobným firmám, kde ani nelze dohledat vlastníky, ostatní podnikatelé věřit?
Tak to jste mě zaskočil. (smích) Když o tom přemýšlím, u většiny firem, se kterými denně obchoduji, neznám vlastníky. Banky, účtárny, dodavatelé kancelářských potřeb… spousta společností (jako třeba ČEZ) má tisíce vlastníků. Navíc to, že je v obchodním rejstříku vidět nějaké jméno, nutně neznamená, že za podnikáním stojí skutečně tento člověk.

Osobně bych spíše dal na reference a zkušenost. Také bych spíše věřil firmám z EU, kde je vymahatelnost práva a spolupráce úřadů funkční, a byl bych obezřetný k firmám z nechvalně známých úkrytů typu Seychely, Svatý Vincent či Bahamy, kde vím, že se nikdy ničeho nedomůžu. To je ale jen můj postoj.

Jací podnikatelé si u vás nejčastěji zakládají firmy?
Co podnikatel, to jiný záměr. Měl jsem klienta majitele hospody, správce nemovitostí,  nedávno provozovatele pokerového casina, či společnost vyvíjející počítačové hry. Takže se to opravdu různí. Zrovna ty britské společnosti si ale oblíbili majitelé e-shopů a IT společností.

Vy nabízíte pouze zakládání, nebo prodej již založených firem?
Nabízíme všechny varianty.

Jak dlouho založení nové firmy trvá?
To se liší stát od státu. Založení s. r. o. v ČR cca 3 týdny, v Německu to je podobné, v Polsku až měsíc, v Británii 48 hodin. Převedení existující firmy zabere cca 2 dny.

Co vše po mně jako po zákazníkovi budete potřebovat?
Není to nic složitého – zeptáme se vás na pár věcí, abychom společnost nastavili co nejpraktičtěji. Potom stačí zaplatit a podepsat dokumenty. Opět záleží na konkrétní zemi a jejích zákonech. Obecně je to pár informací o vás, vašem podnikání a kopie občanského průkazu.

A nehrozí mi v případě koupení již existující firmy, že bude mít nějaké dluhy, závazky atd.?
U nás ne, bezdlužnost a nulové účetnictví garantujeme a ručíme za něj.

Kde bude moje firma sídlit?
To záleží jen na vás. Můžete použít svůj byt či svou kancelář (na území státu, kde firmu registrujete) a nebo můžete využít našich sídel. Tam fyzicky pracují naši kolegové, kteří se vám postarají o příchozí poštu a kontroly. Můžete jim v pracovní době zavolat a zkontrolovat, zda je vše OK, nebo se zeptat na radu. Jedná se o prestižní adresy v centru business metropolí, takže vaše firma bude vypadat zase o kousek profesionálněji a důvěryhodněji.

Jakým podnikatelům byste to doporučil?
Virtuální sídlo můžu doporučit začínajícím podnikatelům, drobným podnikatelům, co podnikají z domova, majitelům e-shopů a podnikatelům v oblasti IT a konečně podnikatelům, kteří chtějí z důvodu dobrého dojmu sídlit na dobré adrese.

Zvládnou si ji založit sami, nebo na to potřebují nějakého specialistu?
Založení společnosti je složitý proces vesměs právnických úkonů. Založit ji svépomocí lze, stejně jako si lze svépomocí opravit automobil či si svépomocí ostříhat vlasy. Kdo má chuť a odvahu a vyzná se v zákonech, může se do toho pustit.

Můžu však upřímně říci, že kdybych chtěl nyní začít podnikat, společnost bych si koupil hotovou, i když ji sám samozřejmě založit dovedu. Zkrátka mi úspora dvou či tří tisíc nestojí za tři týdny dohadování s notáři, úředníky, za to riziko, že když něco vyplním špatně, všechny peníze a čas vyšly vniveč a mohu začít od začátku. Navíc tam, kde jde o velké peníze, se vyplatí svěřit se do péče právníka spíš než si dokumenty psát sám.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 28 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Píše blog a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

michal-mensik-web

Růst firmy DoDo: Miliardový obrat během 4 let | Michal Menšík

pavel-fara-web

Jak vytvořit vlastní on-line kurz? | Pavel Fara (KurzyProRadost.cz)

petra-jelinkova-web

Rozjezd služby Rentalit, pronájem elektroniky, financování bankou | Petra Jelínková

Právě vyšlo

michal-koubek-web

Jak získat bankovní úvěr pro váš e-shop? | Michal Koubek

ondrej-koudela-web

Krach firmy kvůli koronaviru, nový začátek | Ondřej Koudela

adam-neuberger-web

Kryptoměny: Jak do nich investovat? | Adam Neuberger

Nejoblíbenější

tomas-raska-web

Krize ve firmách: Jak vznikají a jak jim předejít? | Tomáš Raška (Natland)

adam-neuberger-web

Kryptoměny: Jak fungují, jak probíhá těžba a kdy do nich investovat? | Adam Neuberger

petr-hudec-web

E-shopař youtuberem. Jak vytvořit nový byznys? | Petr Hudec (HuráMobil.cz)

Komentáře

Martin

Před 11 měsíci

V případě, ze by ste chteli podnikat a mít sídlo online, tak bych ste se mohli určitě taky obrátit na sidlibezlimitu.cz, kde si umíte vytvořit virtuální sídlo firmy v Praze již od 90 KČ, a vyřešíte to i online z domova.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

michal-koubek-10-web

Michal Koubek: Služby pro zákazníky e-shopů jako nový zdroj příjmu firmy

ondrej-fryc-web

Ondřej Fryc (Reflex Capital): Odvrácená strana spolupráce startupů a investorů

margareta-krizova-web

Margareta Křížová: Rozjezd podnikání, ženy a kariéra, podnikání ve vyšším věku

martin-kasa-web

Martin Kasa: Investice do startupů, nemovitostí i bitcoinů, byznys s Pilulkou, ochrana spotřebitele