Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Konkrétní a praktické tipy pro řízení malé i velké firmy.
TOP podnikatelé, manažeři a další specialisté na byznys.
Témata, o kterých se jinde nemluví. Důležité pro každého podnikatele.
Zjistit více

Inzerce

Začínáme podnikat: Jak se nebát a získat peníze na rozjezd

Stát se úspěšným podnikatelem vyžaduje nejen dobrý nápad a velkou odvahu, ale také hodně štěstí a spousty peněz. Nemáte-li dostatek vlastních prostředků, budete muset zapojit veškerý svůj šarm, abyste nějaké získali. Jaké možnosti se dnešním začínajícím podnikatelům vůbec nabízí?

Zdaleka ne každý má štěstí narodit se do rodiny miliardáře nebo nečekaně zdědit miliony po ztraceném dědečkovi z Ameriky. Ruku na srdce, kolik spokojených mladých rentiérů by svůj bezproblémový bohémský život narušilo pokusem o vlastní podnikání? Připravte se na to, že vaše cesta za snem o velkém podnikateli nebude dlážděná, ale pořádně bahnitá. Než se do toho vrhnete bahna po hlavě vrhnete, prozkoumejte své možnosti. Čím lépe budete připraveni na reálný tvrdý život podnikatele, tím spíše dosáhnete svých cílů.

Bez práce nejsou koláče, ani peníze

Lidová moudra jsou prostě moudrá. Očekávat, že si z vašeho skvělého nápadu sednou všichni na zadek, je v dnešním tvrdém konkurenčním prostředí naivní. Spousta lidí chce uspět stejně jako vy. Spousta lidi má dokonce stejně jako vy úžasný nápad. Jen malé procento z nich však uspěje. Budete mezi nimi?

První krokem je získání odpovídajícího kapitálu nutného na zajištění potřebných prostor, vybavení, zařízení, materiálu personálu atd. Začínající pisálek si vystačí pouze s počítačem a připojením na internet. Šikovná švadlena se neobejde bez prostor, kvalitního šicího stroje a dalšího materiálu. Práce automechanika zase vyžaduje speciální dílnu a drahé stroje.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Zkrátka peněz nikdy nebylo, není a nebude dost. Doba sice začínajícím podnikatelům přeje více než kdykoliv předtím, ale konkurence je ohromná. Naštěstí způsobů, jak získat korunky na podnikání, je poměrně hodně. My vám o nich něco povíme. To, zda uspějete, však bude záležet jen a jen na vás a zejména na tom, jak dobře budete připraveni.

7 způsobů, jak získat peníze na podnikání

Jako začínajícího podnikatele vás určitě jako první napadlo vzít si půjčku nebo v ideálním případě najít štědrého investora. To však není vše. Možností, jak sehnat peníze, je však více. Pojďme se na ně podívat.

Rodina a přátelé

Nejprve se s největší pravděpodobností poohlédnete kolem sebe. Může vám peníze půjčit rodina nebo dobrý přítel? Takové financování bývá nejvýhodnější, bez úroku a závazek je tak nějak mírnější. Rodina asi po vás nebude vyžadovat žádné dokumenty a maximálně podepíšete velice strohou smlouvu o půjčce. Pokud vám ale váš plán nevyjde, může nesplacená půjčka nevratně poškodit dobré vztahy v rodině nebo s přáteli.

Bankovní půjčky

Půjčky patří mezi běžné a zároveň bezpečné způsoby a některé banky dokonce nabízí speciální podnikatelské půjčky. Získat půjčku na rozjezd podnikání ale rozhodně není jednoduché. Počítejte zejména s náročnou administrativou. Zcela jistě budete muset doložit bezdlužnost, čistý trestní rejstřík, rozepsaný podnikatelský záměr a podrobnou finanční rozvahu. Setkat se můžete také s požadavkem na ručení. Bude-li se bance zdát, že váš nápad má pramalou šanci na úspěch, s penězi nepočítejte. S výběrem vhodné bankovní půjčky pro podnikatele vám pomůže například online porovnávač Půjčky.cz.

Investor

Téměř každý začínající podnikatel by si přál zazobaného investora, který mu poskytne finance na cokoliv si vymyslí. V reálném světě je ochotných investorů málo a stejně jako banky požadují záruky, podnikatelské a finanční plány. Samozřejmě budou na oplátku chtít na zisku. Nemluvě o tom, že investoři si rádi kladou podmínky a mluví do vedení firmy. Budete-li ale mít štěstí, můžete narazit na Business Angel, což jsou velmi štědří a nenároční investoři.

Peer to peer půjčky

Vedle tradičních bankovních a nebankovních půjček se oblíbenými stávají tzv. P2P půjčky neboli po česku půjčování mezi lidmi. Pro svůj projekt však musíte nadchnout dostatečný počet lidí, kteří vám ochotně půjčí peníze. Mezi hlavní výhody peer-to-peer půjček patří nižší úrokové sazby oproti bankovním půjčkám. I zde však hrozí riziko neúspěchu a následujících potíže se splácením.

Crowdfunding

Dnes se jedná o velmi populární způsob. Důvod je jasný. Nejedná se o půjčku, ale de facto o dar, chcete-li sbírku či nevratnou investici. Za finanční dar přispěvatelé zpravidla získají váš výrobek nebo službu za výhodnější cenu. K propagaci projektu se využívají zejména sociální sítě. Opět je ale nutné vymyslet takový projekt, který osloví maximální počet lidí.

Start-up

Moderní jsou soutěže nabízející výhru ve výši stovek tisíců i milionů korun. Stačí trochu pogooglit a budete překvapeni, kolik start-up soutěží se po celém světě pořádá. Zúčastnit se může kdokoliv. O úspěchu rozhoduje váš nápad, osobní šarm, příprava i momentální naladění poroty složené ze zkušených investorů a podnikatelů. Ale i neúspěch v takové soutěži může být přínosem, protože se dozvíte něco o vašich nedostatcích, které můžete vypilovat do další soutěže.

Dotace a granty

Posledním způsobem, na který bychom neměli zapomenout, jsou dotační programy. Například některé větší firmy nabízí zajímavé granty pro začínající podnikatele s dobrým nápadem. V některých případech lze získat finanční podporu ze strany státu v podobě různých operačních programů, dotací a příspěvků na podnikání. Předem ale počítejte se zdlouhavým a náročným papírováním, jak už to u státních úřadů chodí. Nyní už vám popřejeme hodně štěstí!

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Nenechte si ujít

adam-neuberger-web

Začátek recese kryptoměn? | Adam Neuberger (Probinex)

jiri-peslar-web

Podnikatel na cestách. Proč myslet na pojištění? | Jiří Peslar

odehnal-endler

Duel: Investování pro podnikatele a manažery | Vít Endler a Marek Odehnal

Právě vyšlo

Premium
jan-karel-web

Výkon obchodníků: Jak ho zvýšit? | Jan Karel

monika-kleckova-web

Jak řídit projekt pro klienta? | Monika Klečková

Premium
gentlemanstore-web

Zdroje růstu e-shopu GentlemanStore.cz | Pavel Králíček a Jan Moravčík

Nejoblíbenější

Premium
dalibor-dedek-web

Dalibor Dědek: Jak vybudoval Jablotron?

Premium
karol-gulas-web

Marketing Astratexu | Karol Guláš

Premium
vojtech-boril-web

SaaS byznys: Jak s ním růst? | Vojtěch Bořil (Kentico)

Komentáře

TOP obsah

Premium
lenka-oneill-web

Pietro Filipi: Příčiny pádu módní značky | Lenka O’Neill

pavel-minar-web

Procesní řízení, systém práce a růst v podnikání na volné noze | Pavel Minář

frantisek-suchan-web

Bez frází: Rozjezd úspěšného projektu, tvorba a monetizace obsahu | František Suchan

Premium
david-spinar-web

David Špinar (Miton): Jak řídit firmu přes čísla a dělat lepší rozhodnutí?

Inzerce