Inzerce

Začínáme podnikat: Jak se nebát a získat peníze na rozjezd

Stát se úspěšným podnikatelem vyžaduje nejen dobrý nápad a velkou odvahu, ale také hodně štěstí a spousty peněz. Nemáte-li dostatek vlastních prostředků, budete muset zapojit veškerý svůj šarm, abyste nějaké získali. Jaké možnosti se dnešním začínajícím podnikatelům vůbec nabízí?

Inzerce

Zdaleka ne každý má štěstí narodit se do rodiny miliardáře nebo nečekaně zdědit miliony po ztraceném dědečkovi z Ameriky. Ruku na srdce, kolik spokojených mladých rentiérů by svůj bezproblémový bohémský život narušilo pokusem o vlastní podnikání? Připravte se na to, že vaše cesta za snem o velkém podnikateli nebude dlážděná, ale pořádně bahnitá. Než se do toho vrhnete bahna po hlavě vrhnete, prozkoumejte své možnosti. Čím lépe budete připraveni na reálný tvrdý život podnikatele, tím spíše dosáhnete svých cílů.

Bez práce nejsou koláče, ani peníze

Lidová moudra jsou prostě moudrá. Očekávat, že si z vašeho skvělého nápadu sednou všichni na zadek, je v dnešním tvrdém konkurenčním prostředí naivní. Spousta lidí chce uspět stejně jako vy. Spousta lidi má dokonce stejně jako vy úžasný nápad. Jen malé procento z nich však uspěje. Budete mezi nimi?

První krokem je získání odpovídajícího kapitálu nutného na zajištění potřebných prostor, vybavení, zařízení, materiálu personálu atd. Začínající pisálek si vystačí pouze s počítačem a připojením na internet. Šikovná švadlena se neobejde bez prostor, kvalitního šicího stroje a dalšího materiálu. Práce automechanika zase vyžaduje speciální dílnu a drahé stroje.

Zkrátka peněz nikdy nebylo, není a nebude dost. Doba sice začínajícím podnikatelům přeje více než kdykoliv předtím, ale konkurence je ohromná. Naštěstí způsobů, jak získat korunky na podnikání, je poměrně hodně. My vám o nich něco povíme. To, zda uspějete, však bude záležet jen a jen na vás a zejména na tom, jak dobře budete připraveni.

7 způsobů, jak získat peníze na podnikání

Jako začínajícího podnikatele vás určitě jako první napadlo vzít si půjčku nebo v ideálním případě najít štědrého investora. To však není vše. Možností, jak sehnat peníze, je však více. Pojďme se na ně podívat.

Rodina a přátelé

Nejprve se s největší pravděpodobností poohlédnete kolem sebe. Může vám peníze půjčit rodina nebo dobrý přítel? Takové financování bývá nejvýhodnější, bez úroku a závazek je tak nějak mírnější. Rodina asi po vás nebude vyžadovat žádné dokumenty a maximálně podepíšete velice strohou smlouvu o půjčce. Pokud vám ale váš plán nevyjde, může nesplacená půjčka nevratně poškodit dobré vztahy v rodině nebo s přáteli.

Bankovní půjčky

Půjčky patří mezi běžné a zároveň bezpečné způsoby a některé banky dokonce nabízí speciální podnikatelské půjčky. Získat půjčku na rozjezd podnikání ale rozhodně není jednoduché. Počítejte zejména s náročnou administrativou. Zcela jistě budete muset doložit bezdlužnost, čistý trestní rejstřík, rozepsaný podnikatelský záměr a podrobnou finanční rozvahu. Setkat se můžete také s požadavkem na ručení. Bude-li se bance zdát, že váš nápad má pramalou šanci na úspěch, s penězi nepočítejte. S výběrem vhodné bankovní půjčky pro podnikatele vám pomůže například online porovnávač Půjčky.cz.

Investor

Téměř každý začínající podnikatel by si přál zazobaného investora, který mu poskytne finance na cokoliv si vymyslí. V reálném světě je ochotných investorů málo a stejně jako banky požadují záruky, podnikatelské a finanční plány. Samozřejmě budou na oplátku chtít na zisku. Nemluvě o tom, že investoři si rádi kladou podmínky a mluví do vedení firmy. Budete-li ale mít štěstí, můžete narazit na Business Angel, což jsou velmi štědří a nenároční investoři.

Peer to peer půjčky

Vedle tradičních bankovních a nebankovních půjček se oblíbenými stávají tzv. P2P půjčky neboli po česku půjčování mezi lidmi. Pro svůj projekt však musíte nadchnout dostatečný počet lidí, kteří vám ochotně půjčí peníze. Mezi hlavní výhody peer-to-peer půjček patří nižší úrokové sazby oproti bankovním půjčkám. I zde však hrozí riziko neúspěchu a následujících potíže se splácením.

Crowdfunding

Dnes se jedná o velmi populární způsob. Důvod je jasný. Nejedná se o půjčku, ale de facto o dar, chcete-li sbírku či nevratnou investici. Za finanční dar přispěvatelé zpravidla získají váš výrobek nebo službu za výhodnější cenu. K propagaci projektu se využívají zejména sociální sítě. Opět je ale nutné vymyslet takový projekt, který osloví maximální počet lidí.

Start-up

Moderní jsou soutěže nabízející výhru ve výši stovek tisíců i milionů korun. Stačí trochu pogooglit a budete překvapeni, kolik start-up soutěží se po celém světě pořádá. Zúčastnit se může kdokoliv. O úspěchu rozhoduje váš nápad, osobní šarm, příprava i momentální naladění poroty složené ze zkušených investorů a podnikatelů. Ale i neúspěch v takové soutěži může být přínosem, protože se dozvíte něco o vašich nedostatcích, které můžete vypilovat do další soutěže.

Dotace a granty

Posledním způsobem, na který bychom neměli zapomenout, jsou dotační programy. Například některé větší firmy nabízí zajímavé granty pro začínající podnikatele s dobrým nápadem. V některých případech lze získat finanční podporu ze strany státu v podobě různých operačních programů, dotací a příspěvků na podnikání. Předem ale počítejte se zdlouhavým a náročným papírováním, jak už to u státních úřadů chodí. Nyní už vám popřejeme hodně štěstí!

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Nenechte si ujít

kafka-pelanek-web

Předání firmy nástupci | Daniel Kafka & Radim Pelánek (Fragile)

adam-soukal-web

Pohledávky e-shopů, financování a budoucnost e-commerce | Adam Šoukal (Roger)

adam-kratochvil-web

Krabice na zboží. Proč je e-shopy neřeší efektivně? | Adam Kratochvíl (Box48.cz)

Právě vyšlo

michal-macourek-web

Vstup retailové firmy do on-linu | Michal Macourek (BENU)

ivo-toman-web

Ivo Toman: 30 let podnikání, 100 projektů. Které uspěly a proč?

marek-odehnal-web

Emoce v investování: Jak je zvládnout? | Marek Odehnal

Nejoblíbenější

zdenek-jahoda-web

30 let v byznysu, budování značky Emco, řízení lidí | Zdeněk Jahoda

miroslav-tesar-web

Stabilizace rozpadající se firmy | Miroslav Tesař (Astratex)

michal-koubek-web

Jak získat bankovní úvěr pro váš e-shop? | Michal Koubek

Komentáře

TOP obsah

carly-kirstenova-web

Carly Kirstenová aka Carrie Kirsten: Život úspěšné influencerky, cena za úspěch, přístup firem a fanoušků

martin-hausenblas-web

Martin Hausenblas (ADLER): Strategie v podnikání, řízení firmy, zvládání krize

jitka-dvorakova-web

Jitka Dvořáková: Finanční řízení CZC.cz, zdroje růstu do budoucna, manažerské myšlení

pavel-baudis-web

Pavel Baudiš (Avast): Jak se buduje firma se 400 milióny uživateli po celém světě?