Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Inspirujte se a vytvořte úspěšnou strategii pro Váš byznys
Získejte ihned použitelné praktické tipy, jak zefektivnit Vaše podnikání
Učte se od Vašich nových mentorů- TOP byznysmenů
Zjistit více

Inzerce

Tomáš Svoboda: Pokud chcete dosáhnout aktivity svých čtenářů a diváků, musíte být aktivní především sami

tomas-svoboda-velkyUž několik let se kromě jiného zabývám i tvorbou magazínů. Některé jsem sám vybudoval, vznik jiných jsem jen sledoval z zpovzdálí. Za tu dobu mi ale došlo, že magazín dnes může mít opravdu každý. Stačí si nainstalovat jakýkoliv redakční systém, najít si vhodnou volně dostupnou šablonu a začít psát články. Recept na uvaření takového webu je snadný, ale přijít s vlastní originální chutí už nikoliv.

Jedním z podobných magazínů je Appliste.cz. To běží na WordPressu se šablonou za pár dolarů. Pracuje na něm ale tým několika lidí a běžné články doplnili ještě o mnoho dalšího. Zakladatelem a majitelem webu je Tomáš Svoboda, s nímž jsme se právě tyto doplňky rozhodli probrat.

Tomáši, web jste zakládal úplně sám? Jak to tehdy vypadalo?
Appliště jsem založil zhruba před 3 roky a vůbec se jeho tehdejší podoba nedá s tou dnešní srovnávat. Blog, kterým na začátku bylo, fungoval na bezplatné bázi Bloggeru a ano, psal jsem tam sám.

Byl to tehdy váš první projekt?
Dalo by se říci, že byl první. Vlastně jsem nepočítal s tím, že se z toho někdy stane takový magazín, kterým je teď, a moje myšlenky směřovaly spíše jen k tomu, že občas na blog něco napíši.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Později jste se tomu ale začal věnovat více. Proč?
Nakopl mě tehdy jeden přispěvatel do komentářů k článkům. Byli snad v té době pouze dva a tento, nejaktivnější, si začal stěžovat, že článků vychází málo a VideoCasty jsou krátké. Po několika týdnech tohoto stěžování mi to nedalo a začal jsem tomu dávat více a více času.

Dnes máte ještě něco dalšího?
Několik dalších projektů, které s Applištěm nesouvisí, mám v plánu, ale zatím není čas na jejich realizaci. Momentálně mě magazín a práce v IT oblasti plně vytěžuje.

Webů o Applu je ale hodně, neměl jste z konkurence obavy?
Je jich hodně, ale spousta z nich rychle skončí. Těch opravdu stálých je pár. Konkurence nás spíše nakopla dopředu a za tu dobu jsme se naučili chodit ve všech záležitostech, které k tomu patří. Vždy jde o to, abyste nabídli něco jiného, něco navíc, co konkurence nemá nebo neumí.

Proč podle vás většina konkurence rychle skončí?
Jednoduše je to přestane bavit. Také většina z nich neví, kolik práce to obnáší. Napsat pár vět přece nemůže být tak těžké. Ale to je omyl! U článků to pouze začíná.

Co bylo důvodem založení magazínu?
Upřímně řečeno, bylo to z dlouhé chvíle. Byl jsem v té době nadšený Apple uživatel a cítil jsem potřebu své nadšení sdělovat dále.

Jak jej dnes monetizujete? Můžete nám prozradit, zda a kolik magazín dokáže vydělat?
Největší podíl příjmů pramení z placené inzerce. Takže bannery a PR články. V současném objemu dokáže magazín vydělat tolik, aby nás to stále bavilo, ale zároveň se nejedná o zdroj obživy. Ročně se zisk šplhá k několika sta tisícům korun.

Prodávat inzerci je ale složité. Jak inzerenty sháníte? Oslovujete nějak firmy, které by o reklamu mohly mít zájem?
Firmy oslovujeme, ale zřídka. Momentálně jsme ve fázi, kdy se nám ozývají samy a my pak domlouváme podmínky, za kterých u nás inzerují. Vše je pouze o domluvě a rozhodně se nebráníme něčemu neobvyklému, co ve standardním ceníku nemáme.

Inzerujete vy sami někde možnost inzerce na vašem magazínu?
Možnost inzerce na webu je zmíněna přímo u nás na stránkách. Externě nikde tato informace uvedena není, nebo o ní alespoň nevíme.

Říká se, že nejlepší inzerce je ta, co jako inzerce vůbec nevypadá. Jak s ní pracujete vy?
Ano, násilná reklama budí spíše negativní reakce. Proto se snažíme na webu využívat prostor na inzerci tak, aby nezasahovala moc do článků a čtenáři ji tolik nevnímali. Nesmí se to ale zase minout účinkem, protože snaha inzerentů je samozřejmě hlavně oslovení našich čtenářů.

tomas-svoboda-4
Zdroj fotky: Archiv Tomáše Svobody

Všiml jsem si, že už v podstatě od začátku pracujete se svým VideoCastem. Ten se za tu dobu posunul na daleko vyšší úroveň.  Co vás k tomu vedlo?
Ano, to je jedna z věcí, která nás odlišuje od již zmíněné konkurence. Ta buď píše magazín a věnuje se plně tomu, nebo natáčí tyto seriály, kterým my říkáme VideoCasty.

Skloubením obou věcí dohromady jsme si upletli trochu bič a stíhat to vše dá zabrat, ale nebojím se říci, že naši diváci jsou spokojení a náš VideoCast se stal už jejich tradiční podívanou.

Už od začátku mě bavilo pracovat s videem a ani můj stud mi nezabránil si stoupnout před kameru, takže jsem chtěl zkusit, jak na to bude okolí a čtenáři reagovat. K mému údivu, reakce byly velmi kladné.

VideoCast je obrovská zodpovědnost. Je to úplně jiný formát než psaný text. Jaké největší rozdíly tam vidíte?
Zodpovědnost tkví hlavně v pravidelnosti. Každých 14 dní vychází jeden díl, a pokud se nestane něco mimořádného, opravdu vždy druhou neděli vyjde.

U článku na pravidelnost nehrajete?
Ne, články nelze přesně plánovat a ani se o to nesnažíme. Pokud se nic zásadního neděje, je zákonitě článků méně.

Jinak se VideoCast od textového formátu liší v mnoha ohledech. Dobrý článek potřebuje dobrého redaktora, který ví, o čem píše, a který je schopný své myšlenky správně zformulovat. Dobrý díl VideoCastu vyžaduje kvalitní natočení videa a nahrání zvuku, správné místo a osvětlení, zajímavé téma, aktéry, kteří dokážou toto téma převést do mluvené podoby, a v neposlední řadě dobrý střih. Takže věcí, které se mohou v průběhu tvorby VideoCastu pokazit, je daleko více.

Jakou jste měli na začátku vizi? A povedlo se jí docílit?
Žádnou vizi jsme neměli. Zvláštností celého projektu je, že jsme chtěli zkusit (nebo spíše já), zda by podobný koncept mohl fungovat. Takže opravdu žádné ambice.

Kde jste se inspirovali?
Největším producentem podobných videí je samozřejmě USA. Jednak proto, že mají nejsnazší přístup přímo k firmě Apple, která má sídlo v Californii. Tak i z toho důvodu, že poptávka je za mořem značně vysoká. Pokud se do Států vydáte, sami zjistíte, že iPhone a iPad má skoro každý.

A není tento rozdíl omezením také, co se týče potenciálních čtenářů vašeho magazínu?
Rozhodně v ČR a na Slovensku, odkud proudí také hodně návštěvníků, není takový dosah oslovitelných čtenářů. Jeden ze způsobů, jak výrazně zvýšit tento podíl, je psát v angličtině. K takovému rozhodnutí jsme ale zatím nedospěli.

Zdroj fotky: Archiv Tomáše Svobody
Zdroj fotky: Archiv Tomáše Svobody

Jak do VideoCastů získáváte hosty? Je těžké je přemluvit?
Měl jsem větší obavy a musím říct, že drtivá většina hostů souhlasí s pozváním hned. Apple komunita je velmi přátelská, a když chceme s někým udělat rozhovor, není problém získat kontakt a rozhovor natočit. Pro hosty je to také samozřejmě možnost propagace, za kterou nic neplatí.

Určitě musíte mít nějakou výbavu. Jak jste ji získali? Kolik jste investovali a co vlastně máte?
Výbavu získáváme postupně. První díl jsem natáčel iPhonem 4 a kvalitativně se nedá srovnávat s těmi posledními. Nyní natáčíme na několik zrcadlovek, máme samostatný rekordér na nahrávání zvuku a několik druhů mikrofonů. Pokud jsme ve studiu, tak i množství světel a profesionální zázemí. Tímto bych chtěl také poděkovat studiu &Flux za jejich vstřícnost.

V čem a jak videa upravujete?
Střih VideoCastu doznal od počátku velkých změn. Od produktů Adobe a PC jsme přešli na Mac a aplikaci Final Cut Pro X, kterou používají i filmaři. Takto videa upravujeme již několik desítek dílů a rozhodně bychom za nic jiného neměnili.

Jak se na natáčení VideoCastu připravujete? Musíte mít určitě připravený scénář, dobré světlo a sednout musí i řada dalších věcí…
Přípravy bývaly větší. Scénář jsme měli rozpracovaný do detailů a několikrát před puštěním kamery si jej předčítali. Postupně ale přípravu už tolik neřešíme a dá se říci, že točíme rovnou. Těch 77 dílů nás opravdu procvičilo a mluvit o nějakém tématu 10 minut nám nedělá problém.

A co děláte, když se v průběhu objeví nějaký problém? Třeba maličkost jako přeřeknutí a podobně?
Stává se, že někdo z nás se přeřekne nebo se začne nekontrolovatelně smát. Zastavíme kameru a točíme záběr znovu. Časem už ale takových situací ubývá. Přeřeky skoro nejsou a záchvaty smíchu nastávají tak jednou za díl.

Nechcete nám pro zajímavost ukázat, kde jste například museli něco přetáčet, měnit a podobně? Ať vidíme, jak to v praxi vypadá a zda si toho vůbec divák všimne…
V posledním VideoCastu jsme se po docela dlouhém záběru zasekli, a tak jsme natáčení přerušili a zase navázali. Navázání je vidět v čase 22:48.

Dnes vás navštěvuje přes 1 000 lidí denně a VideoCasty si získaly už přes 200 tisíc zhlédnutí. Jak jste těchto čísel dosáhli?
Tvrdou prací, nic jiného za tím není. Každý den publikujeme několik článků a jsme aktivní na sociálních sítích. V tomto případě platí dvojnásob, že pokud chcete dosáhnout aktivity svých čtenářů a diváků, musíte být aktivní především sami.

Jak svůj magazín a třeba i VideoCasty propagujete?
Propagace probíhá hlavně na sociálních sítích. Momentálně máme přes 2 tisíce fanoušků na Facebooku a více jak 2 tisíce followerů na Twitteru. Ostatní sítě nevyužíváme nebo jen velmi sporadicky. Žádnou reklamu si neplatíme a věříme, že pokud je článek nebo VideoCast kvalitní, cestu si ke čtenářům a divákům najde sám.

To je zajímavé, že máte skoro stejný poměr fanoušků na obou sítích. Nevypovídá to podle vás trochu o tom, kdo jablečné výrobky v Česku používá?
Twitter používají více technicky zaměření uživatelé. Takže i když celkový objem uživatelů je na Facebooku větší, u nás se to smazává. A v neposlední řadě, naše redakce má Twitter také raději a naše aktivita je na něm vyšší.

Mimochodem, máte vůbec zjištěno, kdo je vaším čtenářem? Je to určitě majitel nějakého výrobku Applu, ale víte i to, co například dělá, čím se živí, kolik mu je a podobně?
Náš nejčastější návštěvník je muž ve věku kolem 25–30 let, používající Mac a produkty Apple všeobecně. Pracuje v technickém oboru a je to vysokoškolák. To dokážeme z analýzy návštěvnosti vyčíst.

Pracujete nějak se sociálními sítěmi? Budujete komunitu?
Neženeme se do bezhlavého získávání fanoušků a spíše věříme, že ten, koho zajímá náš magazín, si nás na těchto sítích přidá. I proto je většina z těchto lidí na našich profilech aktivní.

Máte i fórum. Myslel jsem si, že v době sociálních sítí je to už přežitek. Tuším sice, že vám přímo nepatří, ale jak se dnes takovému fóru daří a jaký vliv má na magazín?
Fórum je projektem Honzy Březiny, který u nás patří za jednoho z největších Apple guru. MacForum.cz je výborné hlavně pro svoji přehlednost. Hledat na sociální síti odpověď na svoji otázku je mnohdy složité a ptát se stále na stejné otázky zase otravné. K dnešnímu dni čítá počet uživatelů fóra skoro 5 tisíc, takže i oni přispívají poměrně velkou měrou k naší návštěvnosti.

tomas-svoboda-soutez
Zdroj fotky: Archiv Tomáše Svobody

Pořádali jste i zajímavou soutěž o hodnotné ceny. U soutěží je častý problém malých webů v tom, že je nedokážou dobře zpropagovat a soutěžících je tak málo. Jak jste na to šli vy?
Soutěž je vždy o tom, jakou cenu jste schopni domluvit a co za to obchod, který ji věnuje, chce. Některé soutěže vychází z naší dlouhodobé spolupráce a známosti, takže není problém se na něčem dohodnout.

Propagace je pak otázkou očekávání počtu soutěžících o cenu. U ceny za pár set korun nemůžeme očekávat tisícové účasti. A v neposlední řadě, sám obchod si většinou soutěž propaguje na svých kanálech.

A jak získáváte redaktory? Kolik se vás na tom všem vůbec podílí?
Dnešní tým Appliště je opravdu početný. Čtenáři a fanoušci nám píší, že by se chtěli na chodu magazínu podílet, a my pak posuzujeme, zda by pro nás byli přínosem. Obvykle po nich chceme zaslat ukázkový článek. Když potřebujeme, vyhlásíme konkurz a čekáme na díla, která se nám sejdou. Na Applišti dnes pracuje kolem 15 lidí.

Platíte svoje redaktory, nebo se jedná o fanoušky?
Redaktory platím. Každý z nich má určeno buď procento ze zisku webu, nebo jednou za měsíc dostává odměnu podle toho, jak byl za celý měsíc aktivní.

To jsou vcelku zajímavé způsoby odměňování. Můžete nám ten druhý popsat trochu více?
Určité procento ze zisku je v našem společném fondu, ze kterého pak každý měsíc vybereme tolik, kolik si myslíme, že si redaktor zaslouží. Rozhoduji o tom já a ještě další 3 redaktoři, kteří jsou odměňováni procentem ze zisku a jsou na Applišti nejdéle.

Jaké máte zkušenosti s placením redaktorů ze zisku? Není to pro ně trochu risk, že si příliš nevydělají, a pro vás, že si třeba naopak vydělají příliš?
Zatím žádný podobný problém nenastal a tento způsob rozdělování nám přijde nejspravedlivější.

Jak to hodnotí nováčci? Nemáte na to negativní ohlasy, když sháníte nové redaktory?
Pro mě je důležité, aby byl nový redaktor hlavně zapálený pro práci samotnou. Pokud se dožaduje po sepsání několika článků odměny, většinou u nás rychle skončí. Potřebujeme vidět, že ho práce rychle neomrzí.

Co byste doporučil těm, co se chystají svůj magazín založit? Jaké byste jim dal tipy a triky na to, aby byli úspěšní?
Hlavně se nesmíte bát a pokud chcete s podobným projektem začít, chce to hodně odhodlání a chutě do práce. Jako ve všem tu platí, že úspěšný je ten, kdo je pro něj ochotný udělat maximum a obětovat svůj čas.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 29 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Nabízí konzultace a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

samuel-ondrisak-web

Jak připravit e-shop na rok 2023? | Samuel Ondrišák (Dexfinity)

huba-babinec-web

Česká e-commerce v roce 2023. Jaká bude? Duel Shoptetu a Skladonu

Premium
martin-mates-web

Rozpad managementu firmy a špatný výběr manažerů | Martin Mates (Econea)

Právě vyšlo

jan-kodytek-web

Jak zanalyzovat stav jakékoliv firmy? Zkuste metodu 3S | Jan Kodytek (JPF)

Premium
vilem-minarik-web

Školil tisíce lidí na 5 kontinentech. Co se naučil? | Vilém Minařík

lukas-chadraba-web

Budoucnost internetu: Co Immersive tech, Metaverse a web3 znamenají pro firmy? | Lukáš Chadraba (DesignDev)

Nejoblíbenější

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

Premium
miroslav-udan-web

Vybudoval Shoptet. Díky čemu firma utekla konkurenci? | Miroslav Uďan

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

tomas-cupr-web

Tomáš Čupr: Rozjíždění nových projektů, výběr lidí do firmy, osobní brandbuilding

daniel-kafka-web

Daniel Kafka (Fragile): 10 let budování agentury, vytváření firemní kultury, hledání odborníků na trhu práce

Premium
jonas-cumrik-web

Jak do firmy přivést ty nejlepší mladé talenty? | Jonáš Čumrik

Premium
martin-bernatek-web

Prodej firmy: Jak značkou zvýšit její hodnotu? | Martin Bernátek (Ovečkárna)

Inzerce