Pod názvem Internation Business Machines se skrývá jedna z nejznámějších a nejdůležitějších firem na světě – IBM. Historie této firmy je pevně svázána s jedním mužem – Thomasem Watsonem. Pojďme se nyní podívat na jeho příběh.
Thomas Watson se narodil v roce 1874 na malé farmě v USA. Manuální práce na farmě ho nikdy nebavila, ale pomáhal otci tím, že mu vyřizoval jeho pochůzky. V osmnácti letech se stal účetním na masném trhu. S touto prací ale také nebyl spokojený, vytáčel ho hlavně jeho šéf. Chtěl získat bohatství jako úspěšný obchodník.
Proto přijal nabídku obchodníka s klavíry a varhany, aby se stal jeho pomocníkem. Byla to těžká práce, protože se Thomas musel naučit přesvědčovat chudé rolníky, aby si koupili klavír. Díky tomu získal cenné zkušenosti. Brzy ovšem zjistil, že byl společností podveden, protože ostatní obchodníci byli vypláceni formou provizí. Hned po tomto zjištění odjel do Buffala, kde se po čase seznámil s člověkem jménem C. B. Barron.
C. B. Barron byl úspěšný obchodník, který se stal mladému Watsonovi mentorem. I když mu dohodil dobrou práci, po čase zmizel a nezanechal po sobě vůbec nic. Thomas se tak podruhé v krátké době ocitnul podvedený. Byl úplně bez peněz a všechny jeho sny se zhroutily. Přijal práci obchodníka v NCR (National Cash Register), která se zabývala prodejem pokladen.
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Jeho úspěch byl takřka okamžitý. Během tří měsíců zlomil všechny prodejní rekordy této společnosti. Jeho kariéra byla oslnivá a po několika málo letech se stal hlavním obchodním ředitelem. Když mu bylo 40 let, nepohodl se s majitelem kvůli předcházející žalobě na NCR a byl propuštěn. Přijal nabídku na generálního ředitele od firmy CTR Corporation, která se později přejmenovala na již známé jméno IBM.
Watson začal hned s restrukturalizací. Začal cvičit obchodníky jiným způsobem, vymýšlel motivační plány, vsázel na vývoj nových přístrojů. Tyto strategie se vyplatily. IBM se rozvíjela více a více, před svou smrtí byl Watson nazýván jedním z nejbohatších lidí a nejlepším obchodníkem na světě.
Dnes má IBM téměř půl miliónů zaměstnanců. Příjmy této firmy se odhadují na desítky miliard dolarů a má pobočky po celém světě.
Watson na vlastní kůži zažil, jak je důležité nevzdávat se a pokračovat ve svém úsilí: „Nic na světě nemůže nahradit vytrvalost. Talent na to nestačí: nic není běžnějšího než neúspěšní lidé s talentem. Genialita to také nebude: neoceněný génius je příslovečný. Vzdělání jakbysmet: svět je plný vzdělaných trosek. Vytrvalost a odhodlání samotné jsou všemocné… Všechno vaše úsilí je jako peníze v bance.“
Watson měl neuvěřitelné obchodní schopnosti. Jeden novinář o něm napsal: „Nechte ho pronést proslov na výroční valné hromadě IBM a budete ochotni se připojit ke společnosti na celý život. Kdyby obchodoval s kázáními o hodnotě představivosti, stal by se složitý a děsivý svět průhledným a jednoduchým. Nechte ho vyložit názor na potřebu dávat přednost náboženství před vším ostatním a budete muset padnout na kolena.“
Zdroj obrázku: Wikimedia
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem
Před 2 dny
Před 2 dny
Před 6 dny
Před 6 dny
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
idp
Před 11 roky
Díky za zajímavý článek. Třeba o tomto člověku jsem do teď vůbec nevěděl. Těším se na další články o podobných lidech.
Odpovědět »
lki
Před 8 roky
idp, sir Thomas J. Watson se pravidelně v roce 1937 scházel s Hitlerem a jeho děrnoštítkové stroje pomohli Hitlerovi zmapovat židovské obyvatelstvo v Německu. Thomas J. Watson dotoval Hitlera!!!
Odpovědět »