Lidská aktivita stojí za katastrofálním znečištěním řek po celém světě. Extrémní ekologické důsledky přitom každým dnem narůstají. Jak si v problematice stojí Česká republika? Co ohrožuje vodu, kterou pijeme? A jak můžeme sami přispět k odvrácení této pohromy?
Pramení v Himalájích a je jednou z největších a nejslavnějších řek na světě. V posledních desetiletích však Indové o posvátném toku prohlašují, že umírá. Ganga je znečišťována odpadem ze statisíců spádových domácností i velkého množství továren. Ekologickou stopu na své matce řek paradoxně zanechávají i samotní Hinduisté, když přinášejí k řece tradiční oběti.
Odpady z domácností i průmyslových a zemědělských zařízení stojí za kritickou situací v mnoha dalších řekách v Asii nebo Africe. Také indonéská Citarum, čínská Chuang-che nebo Buriganga v Bangladéši patří na seznam nejvíce znečištěných vodních toků světa. A tím výčet zdaleka nekončí.
Extrémně znečištěné řeky nenarušují stav ekologie jen v rozvojových oblastech. Na hraně ekologické katastrofy balancuje Mississippi – řeka protékající rozsáhlým územím Spojených států, zázračný biblický Jordán mezi Izraelem a Jordánskem nebo italská Sarno, jedna z nejvíce znečištěných řek v Evropě.
Přitom nejde „pouze“ o fyzickou přítomnost odpadků. Kanalizacemi jsou do řek a dále pak do oceánů vypouštěny tuny arzenu, rtuti nebo olova. Rakovinotvorné látky a původci mnoha dalších chorob se hromadí ve všech vodách světa. Stávají se tak přirozenou součástí prostředí, ve kterém žijí ryby i další živočichové, kteří patří do potravního řetězce mnoha živočichů, včetně lidí.
Mezi nejvíce ohrožené řeky u nás patří hlavně menší toky s vyšším počtem zdrojů znečištění ve svém okolí. To se týká třeba Bíliny, Chomutovky, Litavky nebo dolního toku Odry. Za vyložené čisté se dá označit jen minimum toků, nebo spíše jejich částí.
V podzemních vodách, které jsou naším významným zdrojem pitné vody, překračují limity hlavně dusíkaté látky a pesticidy používané pro hnojení nebo hubení škůdců. Kvalitu vody z vodovodu tak můžete nepřímo ovlivnit třeba podporou ekologického zemědělství.
Další způsoby, jak můžete sami přispět k ochraně přírody a vodních toků, jsou například:
Gangu možná svou chytrou domácností nezachráníte. Můžete ale ovlivnit alespoň životní prostředí kolem vás a ještě tak ušetřit finance společnosti i sobě. Kupovat ke každému nákupu novou igelitku nebo objednávat z katalogů drahé chemické čističe totiž nakonec nepřispěje ani vaší peněžence.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.
Před 5 dny
Před 5 dny
Před 2 týdny
Před 2 týdny
Před 2 týdny
Před 2 týdny
Před 3 týdny
Před 3 týdny